سیستم های حفاظتی ، ایمنی و امنیتی

علت سیاه شدن تصویر دوربین مدار بسته

دلیل سیاه شدن تصویر دوربین مدار بسته

سیاه و قطع شدن تصویر سیستم نظارتی یکی از مشکلات مهمی است که برخی کاربران در سیستم نظارت بصری خود با آن مواجه می‌شوند. این مشکل در سیستم نظارتی بسیار خطرناک است زیرا منطقه تحت پوشش سیستم نظارتی تا زمان تعمیر و رفع ایراد در خطر می‌باشد.

اگر شما هم به این مشکل برخورده اید، مقاله ” علت سیاه شدن تصویر سیستم نظارتی” می‌تواند یک راهنمای مفید برای حل مشکل شما باشد. در این مقاله ما دلایل سیاه شدن تصویر دوربین مدار بسته را بررسی می‌کنیم و روشهای موثر جهت برطرف کردن این ایراد را معرفی می‌کنیم.

توجه داشته باشید که تعمیر سیستم نظارتی یک کار تخصصی است و بهتر است از یک فرد متخصص بخواهید تا سیستم نظارتی شما را تعمیر کند. همچنین در صورتی که دستگاه نظارتی شما تعمیر پذیر نیست می توانید بهترین مدل های سیستم نظارتی را از فروشگاه رهاورد نیرو تهیه کنید. برای ورود به بخش فروشگاه و خرید دوربین مداربسته روی عکس زیر کلیک کنید.

خرید اعلام سرقت

بررسی دلایل سیاه شدن تصویر دوربین مدار بسته

ساختار انواع مختلف سیستم نظارتی به گونه‌ای طراحی شده است که به هنگام عدم دریافت سیگنال، یک پیغام هشدار (no signal) صادر می‌شود. این پیغام فرایند عیب یابی و تشخیص نوع خطا را برای کاربر سریعتر و آسانتر می‌کند.

صادر شدن پیغام No signal

صادر شدن پیغام No signal

در این حالت، علت سیاه شدن تصویر در سیستم نظارتی یکی از موارد زیر می‌باشد:

1-خرابی DVR

برخی مواقع خرابی دستگاه DVR یا یکی از قطعات اصلی آن می‌تواند علت سیاه یا قطع شدن تصاویر در سیستم نظارتی باشد. همچنین ممکن است مشکل نرم افزاری بوده و پردازش تصاویر به درستی انجام نشود. بنابراین، تصویری پخش نخواهد شد. برای رفع مشکلات سخت افزاری یا نرم افزاری دستگاه دی وی آر بهتر است از یک تعمیرکار کمک بگیرید. همچنین برای خرید دی وی آر دوربین مداربسته از فروشگاه رهاورد نیرو روی لینک آن کلیک کنید.

2-سوختن سیستم نظارتی

برای اطمینان از خرابی سیستم نظارتی، آن را با یک سیستم سالم جایگزین کنید. اگر تصویر به سرعت برگشت، مشکل از دستگاه است و سیستم شما نیم سوز یا خراب شده است. سیستم نیم سوز شده قابل تعمیر است. علت از کار افتادن دوربین مداربسته

  • قرار گرفتن سیستم نظارتی در کنار منبع ایجاد نوسان. برای جلوگیری از این مشکل حتما از آداپتورهای استاندارد استفاده کنید.
  • شرایط آب و هوایی نامناسب. به عنوان مثال قرار گرفتن در نور مستقیم خورشید، باران یا گرد و غبار
  • دور بودن از منبع تغذیه

3-قطعی برق سیستم امنیتی

قطع شدن برق سیستم نظارتی یکی دیگر از علت‌های سیاه شدن تصویر است. مطمئن شوید آداپتور به درستی کار می‌کند. همچنین، اتصال آداپتور به پریز برق و سالم بودن پریز را بررسی کنید. زمانی که برق دستگاه مجددا وصل شود، تصویر فورا برخواهد گشت. اگر آداپتور یا منبع تغذیه سیستم نظارتی شما خراب شده است می توانید برای خرید آداپتور دوربین مداربسته به صفحه فروشگاه رهاورد نیرو مراجعه کنید.

4-خرابی پورت‌های ورودی یا خروجی

برخی مواقع خرابی فیش ورودی دستگاه DVR با پورت خروجی سیستم می‌تواند یکی از دلایل سیاه و قطع شدن دستگاه امنیتی باشد. برای رفع این مشکل، توصیه می‌کنیم دستگاه را با یک پورت DVR جدید و سالم تست کنید. برای انجام این کار، سیم رابط BNC سیستم را از پشت دستگاه ضبط کننده دیجیتال (DVR) جدا کنید. سپس کابلها را به پورت سالم وصل کنید. اگر تصویر سیستم برگشت، درگاه ورودی DVR خراب است و باید آن را تعویض کنید. چنانچه پورت ورودی دستگاه DVR سالم باشد، فیش خروجی دستگاه را چک کنید و از اتصال محکم فیش با سیم اتصال تصویر مطمئن شوید. برای خرید فیش بی ان سی دستگاه های نظارتی  می توانید روی لینک آن کلیک کنید.

5-عدم اتصال سیم تصویر به DVR

امکان دارد سیم رابط تصویر سیستم امنیتی از دستگاه به DVR قطع شده باشد. برای برطرف کردن این مشکل توصیه می‌کنیم مسیر سیم رابط را با دقت چک کنید. احتمال دارد کابل در طول مسیر به دلایل مختلف قطع شده باشد. چنانچه سیم رابط سالم است، کانکتورهای BNC پشت دستگاه و DVR را چک کنید. احتمال دارد فیش‌ها لق شده یا درآمده باشند. با رفع عدم اتصال، مشکل سیاه و قطع شدن تصویر در سیستم نظارتی نیز برطرف می‌شود. 

عدم اتصال سیم تصویر به DVR

عدم نمایش پیغام No signal

در این حالت، دلیل سیاه یا قطع شدن تصویر دستگاه امنیتی می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

1-خرابی حسگر تشخیص نور

حسگر تشخیص نور در دستگاه امنیتی قابلیت تشخیص نور کم محیط را دارد. این حسگر به هنگام شب یا در محیط‌های تاریک از طریق لامپ LED فضا را روشن می‌کند. برخی مواقع، روشن نشدن لامپ‌های LED باعث می‌شود نور مادون قرمز به محل مورد نظر نرسد و تصویری پخش نشود. سیاه شدن تصویر تنها در نور کم اتفاق می‌افتد و در محیط‌هایی که روشنایی مناسبی دارند، این مشکل مشاهده نمی‌شود. تعمیر حسگر تشخیص نور کاری تخصصی است و نیاز به یک تکنسین ماهر دارد.

2-بهم خوردن تنظیمات دید در شب

برخی مواقع تنظیمات دید در شب سیستم امنیتی دست کاری می‌شود یا احتمال دارد تنظیمات روشن شدن لامپ LED خاموش شده باشد. در نتیجه، س به هنگام شب یا در محیط‌های تاریک قادر به ضبط تصاویر نیست. در این شرایط پیغام No signal صادر نمی‌شود.

3-خرابی لامپ های LED

لامپ‌های LED نور مادون قرمز را به محیط پخش می‌کنند و از این طریق، ضبط تصاویر در نور کم امکان پذیر می‎باشد. سوختن لامپ‌های LED یا بُرد ماژول آنها می‌تواند یکی از دلایل سیاه شدن تصویر در سیستم باشد.

4-نصب سیستم در نور کم

برخی مواقع مشکل سیاه شدن تصویر دستگاه به دلیل نصب نادرست دستگاه است. چنانچه سیستم در محیطی نصب شود که نور کافی نداشته باشد، احتمال سیاه دیده شدن تصاویر وجود دارد. همچنین ممکن است سیستم به سمتی  باشد که در بیشتر ساعات روز کاملا سایه است. در این حالت پیغام No signal ارسال نمی‌شود. اما تصویر سیستم سیاه است.

برای رفع این مشکل باید نور محل نصب سیستم را زیاد کنید. شما می توانید از کارشناسان حرفه ای و کارآزموده رهاورد نیرو برای نصب دوربین مداربسته به روش درست و اصولی و در شرایط محیطی استاندارد کمک بگیرید. برای اطلاعات بیشتر با شماره ای که در بالای سایت درج شده است تماس بگیرید.

نصب اعلام سرقت در نور کم

5-وجود مانع روی لنز سیستم نظارتی

سیاه شدن تصویر در دستگاه امنیتی برخی مواقع ممکن است مربوط به کثیف شدن لنز دستگاه یا وجود یک مانع بر روی آن باشد. به عنوان مثال، لنز سیستم نظارتی را با اسپری رنگ کرده باشند یا جلوی لنز یک پارچه انداخته باشند. در این شرایط شما هیچ پیام No signal دریافت نمی‌کنید اما دستگاه تصاویر سیاه را نمایش می‌دهد. بهترین  و ساده ترین روش برای رفع این مشکل بررسی دقیق لنز و عدسی سیستم و باز کردن دیدِ آن است.

در این مطلب دلایل سیاه شدن تصاویر در دستگاه نظارتی را با هم بررسی کردیم و راه حل‌های موثر برای پیشگیری یا برطرف کردن این مشکل را معرفی کردیم. استفاده از سیستم‌های نظارت تصویری مطمئن‌ترین روش برای ایجاد امنیت و حفظ اموال و دارایی ها است. با این حال، به هنگام خرید سیستم امنیتی بهتر است به برند و نوع دستگاه توجه داشته باشید. برندهای معتبر دستگاه نظارتی مانند از کیفیت تصاویر بسیار خوبی برخوردار هستند و همگی با ضمانت نامه معتبر عرضه می‌شوند. با مراجعه به سایت رهاورد نیرو می‌توانید تمامی اطلاعات مورد نیاز برای خرید انواع برندهای معتبر سیستم نظارتی را مشاهده کنید و از راهنمایی و مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.

رهاورد نیرو فروشنده انواع سیستم امنیتی

رهاورد نیرو فروشنده انواع سیستم امنیتی و سیستم اعلام سرقت با بهترین قیمت و کیفیت است. همچنین شما می توانید برای نصب سیستم نظارتی و نصب کرکره برقی با ما تماس حاصل نماید.

 

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *