دلیل سیاه شدن تصویر دوربین مدار بسته

علت سیاه شدن تصویر دوربین مدار بسته

سیاه و قطع شدن تصویر دوربین مدار بسته یکی از مشکلات مهمی است که برخی کاربران در سیستم نظارت بصری خود با آن مواجه می‌شوند. این مشکل در دوربین مدار بسته بسیار خطرناک است زیرا منطقه تحت پوشش دوربین مداربسته تا زمان تعمیر و رفع ایراد در خطر می‌باشد.

اگر شما هم به این مشکل برخورده اید، مقاله ” علت سیاه شدن تصویر دوربین مدار بسته” می‌تواند یک راهنمای مفید برای حل مشکل شما باشد. در این مقاله ما دلایل سیاه شدن تصویر دوربین مدار بسته را بررسی می‌کنیم و روشهای موثر جهت برطرف کردن این ایراد را معرفی می‌کنیم.

توجه داشته باشید که تعمیر دوربین مدار بسته یک کار تخصصی است و بهتر است از یک فرد متخصص بخواهید تا دوربین مدار بسته شما را تعمیر کند. همچنین در صورتی که دوربین مداربسته شما تعمیر پذیر نیست می توانید بهترین مدل های دوربین را از فروشگاه رهاورد نیرو تهیه کنید. برای ورود به بخش فروشگاه و خرید دوربین مدار بسته روی عکس زیر کلیک کنید.

خرید دوربین مدار بسته

بررسی دلایل سیاه شدن تصویر دوربین مدار بسته

ساختار انواع مختلف دوربین مدار بسته به گونه‌ای طراحی شده است که به هنگام عدم دریافت سیگنال، یک پیغام هشدار (no signal) صادر می‌شود. این پیغام فرایند عیب یابی و تشخیص نوع خطا را برای کاربر سریعتر و آسانتر می‌کند.

صادر شدن پیغام No signal

صادر شدن پیغام No signal

در این حالت، علت سیاه شدن تصویر در دوربین مدار بسته یکی از موارد زیر می‌باشد:

1-خرابی DVR

برخی مواقع خرابی دستگاه DVR یا یکی از قطعات اصلی آن می‌تواند علت سیاه یا قطع شدن تصاویر در دوربین مدار بسته باشد. همچنین ممکن است مشکل نرم افزاری بوده و پردازش تصاویر به درستی انجام نشود. بنابراین، تصویری پخش نخواهد شد. برای رفع مشکلات سخت افزاری یا نرم افزاری دستگاه دی وی آر بهتر است از یک تعمیرکار کمک بگیرید. همچنین برای خرید دی وی آر دوربین مداربسته از فروشگاه رهاورد نیرو روی لینک آن کلیک کنید.

2-سوختن دوربین مداربسته

برای اطمینان از خرابی دوربین مدار بسته، آن را با یک دوربین سالم جایگزین کنید. اگر تصویر به سرعت برگشت، مشکل از دستگاه است و دوربین شما نیم سوز یا خراب شده است. دوربین نیم سوز شده قابل تعمیر است. دلایل متعددی باعث سوخته شدن و از کار افتادن دوربین مدار بسته می‌شوند:

 • قرار گرفتن دوربین مدار بسته در کنار منبع ایجاد نوسان. برای جلوگیری از این مشکل حتما از آداپتورهای استاندارد استفاده کنید.
 • شرایط آب و هوایی نامناسب. به عنوان مثال قرار گرفتن در نور مستقیم خورشید، باران یا گرد و غبار
 • دور بودن از منبع تغذیه

3-قطعی برق دوربین مدار بسته

قطع شدن برق دوربین مدار بسته یکی دیگر از علت‌های سیاه شدن تصویر است. مطمئن شوید آداپتور به درستی کار می‌کند. همچنین، اتصال آداپتور به پریز برق و سالم بودن پریز را بررسی کنید. زمانی که برق دوربین مجددا وصل شود، تصویر فورا برخواهد گشت. اگر آداپتور یا منبع تغذیه دوربین شما خراب شده است می توانید برای خرید آداپتور دوربین مدار بسته به صفحه فروشگاه رهاورد نیرو مراجعه کنید.

4-خرابی پورت‌های ورودی یا خروجی

برخی مواقع خرابی فیش ورودی دستگاه DVR با پورت خروجی دوربین می‌تواند یکی از دلایل سیاه و قطع شدن دوربین مدار بسته باشد. برای رفع این مشکل، توصیه می‌کنیم دوربین مدار بسته را با یک پورت DVR جدید و سالم تست کنید. برای انجام این کار، سیم رابط BNC دوربین را از پشت دستگاه ضبط کننده دیجیتال (DVR) جدا کنید. سپس کابلها را به پورت سالم وصل کنید. اگر تصویر دوربین برگشت، درگاه ورودی DVR خراب است و باید آن را تعویض کنید. چنانچه پورت ورودی دستگاه DVR سالم باشد، فیش خروجی دوربین را چک کنید و از اتصال محکم فیش با سیم اتصال تصویر مطمئن شوید. برای خرید فیش بی ان سی دوربین های مدار بسته می توانید روی لینک آن کلیک کنید.

5-عدم اتصال سیم تصویر به DVR

امکان دارد سیم رابط تصویر دوربین مداربسته از دوربین به DVR قطع شده باشد. برای برطرف کردن این مشکل توصیه می‌کنیم مسیر سیم رابط را با دقت چک کنید. احتمال دارد کابل در طول مسیر به دلایل مختلف قطع شده باشد. چنانچه سیم رابط سالم است، کانکتورهای BNC پشت دوربین و DVR را چک کنید. احتمال دارد فیش‌ها لق شده یا درآمده باشند. با رفع عدم اتصال، مشکل سیاه و قطع شدن تصویر در دوربین مدار بسته نیز برطرف می‌شود. 

عدم اتصال سیم تصویر به DVR

عدم نمایش پیغام No signal

در این حالت، دلیل سیاه یا قطع شدن تصویر دوربین مدار بسته می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

1-خرابی حسگر تشخیص نور

حسگر تشخیص نور در دوربین مدار بسته قابلیت تشخیص نور کم محیط را دارد. این حسگر به هنگام شب یا در محیط‌های تاریک از طریق لامپ LED فضا را روشن می‌کند. برخی مواقع، روشن نشدن لامپ‌های LED باعث می‌شود نور مادون قرمز به محل مورد نظر نرسد و تصویری پخش نشود. سیاه شدن تصویر تنها در نور کم اتفاق می‌افتد و در محیط‌هایی که روشنایی مناسبی دارند، این مشکل مشاهده نمی‌شود. تعمیر حسگر تشخیص نور کاری تخصصی است و نیاز به یک تکنسین ماهر دارد.

2-بهم خوردن تنظیمات دید در شب

برخی مواقع تنظیمات دید در شب دوربین مدار بسته دست کاری می‌شود یا احتمال دارد تنظیمات روشن شدن لامپ LED خاموش شده باشد. در نتیجه، دوربین به هنگام شب یا در محیط‌های تاریک قادر به ضبط تصاویر نیست. در این شرایط پیغام No signal صادر نمی‌شود.

3-خرابی لامپ های LED

لامپ‌های LED نور مادون قرمز را به محیط پخش می‌کنند و از این طریق، ضبط تصاویر در نور کم امکان پذیر می‎باشد. سوختن لامپ‌های LED یا بُرد ماژول آنها می‌تواند یکی از دلایل سیاه شدن تصویر در دوربین مدار بسته باشد.

4-نصب دوربین در نور کم

برخی مواقع مشکل سیاه شدن تصویر دوربین به دلیل نصب نادرست دستگاه است. چنانچه دوربین در محیطی نصب شود که نور کافی نداشته باشد، احتمال سیاه دیده شدن تصاویر وجود دارد. همچنین ممکن است دوربین به سمتی  باشد که در بیشتر ساعات روز کاملا سایه است. در این حالت پیغام No signal ارسال نمی‌شود. اما تصویر دوربین سیاه است.

برای رفع این مشکل باید نور محل نصب دوربین را زیاد کنید. شما می توانید از کارشناسان حرفه ای و کارآزموده رهاورد نیرو برای نصب دوربین مدار بسته به روش درست و اصولی و در شرایط محیطی استاندارد کمک بگیرید. برای اطلاعات بیشتر با شماره ای که در بالای سایت درج شده است تماس بگیرید.

نصب دوربین در نور کم

5-وجود مانع روی لنز دوربین

سیاه شدن تصویر در دوربین مدار بسته برخی مواقع ممکن است مربوط به کثیف شدن لنز دوربین یا وجود یک مانع بر روی آن باشد. به عنوان مثال، لنز دوربین را با اسپری رنگ کرده باشند یا جلوی لنز یک پارچه انداخته باشند. در این شرایط شما هیچ پیام No signal دریافت نمی‌کنید اما دوربین تصاویر سیاه را نمایش می‌دهد. بهترین  و ساده ترین روش برای رفع این مشکل بررسی دقیق لنز و عدسی دوربین مدار بسته و باز کردن دیدِ آن است.

سخن آخر

در این مطلب دلایل سیاه شدن تصاویر در دوربین مدار بسته را با هم بررسی کردیم و راه حل‌های موثر برای پیشگیری یا برطرف کردن این مشکل را معرفی کردیم. استفاده از سیستم‌های نظارت تصویری مطمئن‌ترین روش برای ایجاد امنیت و حفظ اموال و دارایی ها است. با این حال، به هنگام خرید دوربین مدار بسته بهتر است به برند و نوع دستگاه توجه داشته باشید. برندهای معتبر دوربین مدار بسته مانند از کیفیت تصاویر بسیار خوبی برخوردار هستند و همگی با ضمانت نامه معتبر عرضه می‌شوند. با مراجعه به سایت رهاورد نیرو می‌توانید تمامی اطلاعات مورد نیاز برای خرید انواع برندهای معتبر دوربین مدار بسته را مشاهده کنید و از راهنمایی و مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.


پاسخ به سوالات متداول

1-چرا بررسی علت سیاه شدن تصویر دوربین مدار بسته و رفع آن از اهمیت بسیاری برخوردار است؟ زیرا احتمال به خطر افتادن منطقه تحت پوشش دوربین مدار بسته وجود دارد. همچنین، ممکن است علت خرابی تصویر عمدی باشد.

2-چگونه از سلامت درگاه های ورودی و خروجی دوربین مدار بسته مطمئن شویم؟

دوربین مدار بسته را با یک پورت دی وی آر جدید و سالم تست کنید. اگر تصویر به خوبی نمایش داده شد، پورت های دستگاه DVRخراب است و باید تعمیر شوند.

3-دلایل سیاه شدن تصویر دوربین مدار بسته هنگامی که پیام No signal دریافت نشود، چیست؟

بهم خوردن تنظیمات دید در شب؛ خرابی لامپ‌های LED، خرابی حسگر تشخیص نور و کثیف شدن لنز دوربین

4- دلایل سیاه شدن تصویر دوربین مدار بسته هنگامی که پیام No signal دریافت شود، چیست؟

عدم اتصال سیم تصویر به DVR، خرابی دوربین، خراب شدن پورت‌های ورودی و خروجی، خرابی دستگاه DVR و قطع شدن برق دوربین مدار بسته

5- چه عواملی موجب سوختن دوربین مدار بسته می‌شوند؟

دور بودن دوربین از منبع تغذیه. همجواری دستگاه با منبع نوسانات برق و شرایط جوی نامساعد مانند باران یا قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید.

5/5 - (3 امتیاز)
فروشگاه
 • خرید دوربین مدار بسته
 • خرید تجهیزات دوربین مدار بسته
 • خرید جک پارکینگی
 • خرید دزدگیر اماکن
خدمات
 • نصب دوربین مدار بسته
 • نصب اعلام حریق
 • نصب دزدگیر اماکن
 • نصب کرکره برقی
 • نصب جک برقی پارکینگی
 • هوشمند سازی ساختمان
جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه