مقالات هوشمند سازی ساختمان

معرفی کامل سیستم کنترل گلخانه هوشمند به همراه تجهیزات

سیستم کنترل گلخانه هوشمند

محصولاتی که در داخل گلخانه ها پرورش پیدا می کنند هم مانند تمام گیاهان دیگر برای رشد خود به آب تصفیه شده، خاک مناسب، نور کافی، دمای مناسب و رطوبت احتیاج دارند. به منظور برداشت یک محصول باکیفیت مسئولان گلخانه ها از سیستم های هوشمندی استفاده می کنند که می تواند تمامی آیتم های مورد نیاز گیاهان را کنترل کند و آن ها را در شرایط مطلوب نگه دارد. در سال های اخیر کمبود آب و انرژی و شرایط اقتصادی باعث شده اند که گلخانه ها به سمت هوشمند سازی گام بردارند. کنترل هوشمند گلخانه باعث تولید محصولات باکیفیت و افزایش میزان دقت و سرعت در انجام کارها می شود. به علاوه با وجود یک سیستم کنترل هوشمند دیگر جایی برای خطاهای انسانی باقی نمی ماند. در این مطلب قصد داریم به معرفی کامل سیستم کنترل گلخانه هوشمند که بخشی از مباحث هوشمند سازی ساختمان می باشد بپزدازیم.

سیستم کنترل گلخانه هوشمند از چه تجهزاتی تشکیل شده است

در یک سیستم کنترل گلخانه هوشمند انواع تجهیزات مختلف مانند نرم افزارهای کامپیوتری و سنسورها به یکدیگر متصل شده اند تا درباره محیط گلخانه اطلاعات جمع آوری کنند و باعث افزایش بازدهی گلخانه شوند. این تکنولوژی خلاقانه از تعداد زیادی سنسور استفاده می کند که همگی به یک کامپیوتر کنترل کننده اقلیم گلخانه متصل شده اند. سنسورهای این سیستم از طریق یک ایستگاه هواشناسی بر عوامل مختلفی همچون دما، رطوبت، رسانایی الکتریکی، pH، کربن دی اکسید، میزان مه ، سایه و شرایط جوی بیرون از گلخانه کنترل و نظارت دارند.

 

هوشمندسازی گلخانه در شرکت رهاورد نیرو انجام نمی شود. 

 

اطلاعاتی که توسط سنسورهای مختلف جمع آوری می شوند نه تنها فاکتورهای مختلف محیط داخلی گلخانه را کنترل می کنند بلکه موجب صرفه جویی در وقت، انرژی و نیروی انسانی می شوند. در سیستم نرم افزاری حداقل 5 نوع جدول برنامه ریزی مختلف برای آبیاری گیاهان وجود دارد که می توان آن را متناسب با نوع گیاهان کاشته شده تنظیم کرد. باغداران از سیستم کنترل گلخانه هوشمند استفاده می کنند تا مطمئن باشند محصولاتی سالم برداشت می کنند و میزان تولید آن ها بیشتر می شود که همه این ها در نهایت به معنای سود بیشتر است.

سنسورهای سیستم کنترل گلخانه هوشمند

سنسور ابزاری است که یک مشخصه فیزیکی یا شیمیایی را اندازه گیری می کند و نتیجه را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کرده و آن ها را به کامپیوتر اصلی ارسال می کند. زمانی که این اطلاعات به کامپیوتر می رسند باغدار به راحتی می تواند به آن ها دسترسی داشته باشد. این سیستم هوشمند می تواند با کمک سنسورها بر همه عوامل نظارت کند بدون این که نیاز باشد شما به تک تک آن ها رسیدگی کنید. برای مثال قبل از این که شما pH آب را اندازه بگیرید این سیستم در اثر بالا رفتن pH به صورت خودکار به صدا در می آید و به شما هشدار می دهد.

تعدادی از سنسورهای استفاده شده در سیستم کنترل هوشمند عبارتند از سنسور دمای محیط، سنسور دمای خاک، سنسور رطوبت محیط، سنسور رطوبت خاک، سنسور جهت وزش باد، سنسور باران، سنسور شدت نور داخل گلخانه، سنسور شدت نور بیرون گلخانه، سنسور دمای برگ، سنسور pH آب و غیره.

ایستگاه هواشناسی بیرون از گلخانه

درست است که ما نمی توانیم بر شرایط جوی بیرون گلخانه اثر بگذاریم اما می توانیم از طریق یک ایستگاه هواشناسی هوشمند در بیرون از گلخانه به صورت لحظه به لحظه از شرایط آب و هوایی همچون دما، شدت نور آفتاب، باد و باران باخبر شویم. همه این عوامل روی محیط گلخانه تأثیر می گذارند و شما باید با توجه به اطلاعاتی که از ایستگاه هواشناسی دریافت می کنید تنظیمات درست را انجام دهید.

امکانات گلخانه هوشمند

سیستم خنک کننده

زمانی که تابش نور خورشید شدید است دمای گلخانه افزایش می یابد. نور برای وارد شدن به داخل گلخانه باید از شیه ها پلاستیک های اطراف آن عبور کند و در حین عبور از این لایه مقداری از انرژی خود را از دست می دهد. از آن جا که انرژی از بین نمی رود، این انرژی از دست رفته تبدیل به گرما می شود. اگر در داخل گلخانه یک سیستم خنک کننده تعبیه نشود دمای آن به بیش از 45 درجه سانتی گراد هم می رسد. بهینه سازی موفقیت آمیز محیط گلخانه به این معناست که با اتوماسیون و کنترل صحیح گلخانه با اثرات نامطلوب محیط بیرون مقابله کنیم و برای رشد و سلامت محصولات میزان دما و رطوبت را در سطح مطلوب نگه داریم.

اگر شما کاربران گرامی به دنبال آن هستید که با خرید دوربین مدار بسته به تعداد کافی و همچنین خرید دزدگیر اماکن ، امنیت منزل یا محل کار خود یا هر مکان دیگری را افزایش دهید؛ پیشنهاد ما به شما این است که از فروشگاه آنلاین رهاورد نیرو دیدن فرمایید یا بر روی لینک های داده شده کلیک کنید.

برنامه های آبیاری

با تنظیم جدول برنامه ریزی برای آبیاری دقیق گیاهان، به موقع نیازهای گیاهان خود را برطرف کنید. بسیاری از باغداران گزارش کرده اند که از زمانی که از سیستم کنترل هوشمند گلخانه استفاده کرده اند سالانه حدود 30 درصد از هزینه های ناشی از مصرف آب و حدود 40 درصد از هزینه های کود دهی آن ها کاهش یافته است. این مسئله فقط به معنای کمتر شدن هزینه ها نیست بلکه به علت این که گیاهان شما به صورت دقیق و به موقع آبیاری می شوند سرحال تر و پربارتر خواهند بود.

سیستم کنترل گرمایش

با کمک سیستم گرمایشی شما می توانید از طریق چند منبع گرمایشی، گرمای محیط گلخانه را تنظیم کنید. سیستم های گرمایشی متناسب با اقلیم و فصل تنظیم می شوند و باعث می شوند که حتی در فصول سرد سال هم دمای هوای داخل گلخانه در سطح مطلوب باشد.

سایر اجزا و سیستم ها

یک سیستم کنترل گلخانه هوشمند حاوی اجزا و سیستم های دیگری نیز می باشد. سایه انداز، سیستم کنترل کربن دی اکسید، سیستم کنترل روشنایی داخل گلخانه و فن ها همگی بخشی از سشیتم کنترل هوشمند را تشکیل می دهند. همه این اجزا توسط نرم افزار برنامه ریزی و کنترل می شوند و به این ترتیب شما می توانید به صورت دقیق شرایط محیط داخلی گلخانه را تنظیم کنید و محصولاتی باکیفیت برداشت کنید.

مزایای استفاده از سیستم کنترل هوشمند برای گلخانه

 • می توانید هم از سیستم آبیاری از سقف و هم آبیاری در نزدیکی ریشه بهره مند شوید.
 • زمانی که با یک سیستم هوشمند گیاهان خود را پرورش می دهید به شدت در میزان نیروی انسانی صرفه جویی می کنید و همه کارها برایتان آسان تر خواهد بود. از طرفی، هیچ گونه خطای انسانی رخ نمی دهد تا روی محصولاتتان تأثیر نامطلوبی بگذارد.
 • سنسورها تشخیص می دهند که گیاهان به چه مقدار آب و کود احتیاج دارند و به همان میزان کود و آب در اختیار آن ها قرار می گیرد. به این ترتیب هم نیاز گیاهان کامل و به موقع برطرف می شود و هم در مصرف آب صرفه جویی می شود.
 • باغداران می توانند با در نظر گرفتن شرایط جوی بیرون از گلخانه تنظیمات سیستم هوشمند را تغییر دهند و دیگر بابت شرایط جوی نامناسب نگرانی نداشته باشند زیرا همواره شرایط داخل گلخانه مطلوب خواهد بود.
 • به دلیل این که سیستم هوشمند تمام نیازهای گیاهان را به موقع و به اندازه برطرف می کند محصولات باکیفیت تر خواهند بود و گلخانه بازدهی بیشتری خواهد داشت.
 • سیستم کنترل اقلیم گلخانه به دلیل نظارت دائمی بر گیاهان، از فعال شدن آفت ها و به وجود آمدن بیماری های ناشی از شرایط محیطی نامطلوب جلوگیری می کند.

رهاوردنیرو یکی از شرکت های پیشرو در زمینه راه اندازی و نصب دوربین مدار بسته ، نصب دزدگیر اماکن و نصب اعلام حریق می باشد، شما می باشد و شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

معرفی کامل سیستم کنترل گلخانه هوشمند به همراه تجهیزات (آپدیت)

ساخت سیستم کنترل گلخانه هوشمند

ساخت سیستم کنترل گلخانه هوشمند با استفاده از تجهیزات مختلف و با قیمتهای متفاوت امکان پذیر است. به عنوان مثال، برخی سیستم‌های کنترل گلخانه کاملا هوشمند است. به این معنا که کلیه مراحل نظارت هوشمند گلخانه توسط سیستم های امنیتی که در محل نصب شده‌اند، انجام می‌شود. همچنین، تمام تغییرات مورد نیاز به وسیله عملگرهای سیستم اتوماسیون گلخانه اعمال می‌شود. به این ترتیب، فرد لازم نیست در گلخانه حضور داشته باشد.

نوع دیگری از سیستم کنترل هوشمند گلخانه وجود دارد که  در آن نظارت بر اجرای کار توسط کنترلرها صورت می‌گیرد و فرد تنها برای اعمال تغییرات لازم بایستی در محل حاظر شود.

انواع سیستم هوشمند گلخانه

سیستم کنترل هوشمند گلخانه با توجه به نوع محصول و متراژ گلخانه انواع مختلفی دارد.

گلخانه هوشمند خانگی

گلخانه هوشمند خانگی به تجهیزاتی نیاز دارد که به کمک آنها بتوان گیاهان را در بهترین حالت رشد خود نگهداری کرد. سنسورهای رطوبت و دما، همچنین یک کنترلر برای روشن کردن دستگاههایی مانند پمپ آب و بخاری از ملزومات یک گلخانه خانگی هوشمند است.

گلخانه هوشمند هیدروپونیک

هیدروپونیک یک روش برای پرورش گیاهان در آب است. در این تکنیک خاک حذف می‌شود و گیاه مستقیما در آب غنی از مواد مغذی رشد می‌کند. خوشبختانه گلخانه هیدروپونیک نیاز به فضای خاصی ندارد و شما می‌توانید در هر محیطی با هر متراژی یک گلخانه هوشمند هیدروپونیک بسازید.

گلخانه هوشمند AVR

کنترل و مدیریت گلخانه هوشمند AVR توسط یک میکروکنترلر انجام می‌شود. این میکروکنترلر وظیفه تشخیص میزان رطوبت خاک را بر عهده دارد. استفاده از AVR در گلخانه‌های هوشمند یک روش مدرن و کارآمد در جهت پرورش آسان محصولات با کیفیت است.

گلخانه هوشمند با آردوینو

هوشمند سازی گلخانه با آردوینو امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. آردوینو یک سیستم کنترل و نظارت هوشمند است که به صورت اتوماتیک تمام جزئیات را در اینترنت آپدیت می‎کند. به این ترتیب، کاربر می‌تواند از هر کجا به این سیستم دسترسی داشته باشد و از وضعیت گلخانه خود مطلع شود و آن را مدیریت کند.

 

گلخانه هوشمند PLC

PLC یک دستگاه کاملا هوشمند است که مجهز به یک حافظه قابل برنامه ریزی می‌باشد. کاربر می‌تواند از این حافظه جهت ذخیره دستورالعملها و اجرای برنامه‌های خاص مانند کنترل دستگاههای برقی و زمانبندی استفاده کند. سیستم گلخانه هوشمند PLC با تکیه بر فناوری خانه هوشمند، کلیه اقداماتی که در گلخانه باید انجام شود را مدیریت می‌کند.

 

 

هزینه هوشمند سازی گلخانه

هزینه هوشمند سازی گلخانه بر اساس تعداد سنسورهای مورد نیاز و تعداد سخت افزارهایی که قرار است در گلخانه کنترل شوند و همچنین، امکانات سیستم هوشمند سازی گلخانه مشخص می‌شود. به عنوان مثال، برای یک گلخانه 2هزار متری، به یک تابلو حاوی برد هوشمند سازی، یک عدد سنسور دما، یک عدد سنسور رطوبت و یک سنسور سرعت باد برای کنترل و ثابت نگه داشتن شرایط اقلیمی گلخانه نیاز است. قیمت هوشمند سازی چنین گلخانه‌ای با در نظر گرفتن تجهیزات مورد نیاز در سال 1401 حدودا بین 23 تا 25 میلیون تومان برآورد می‌شود.

 

پاسخ به سوالات متداول

1-وظیفه ایستگاه هواشناسی در گلخانه هوشمند چیست؟

ایستگاه هواشناسی تمام اطلاعات مربوط به شرایط آب و هوایی بیرون گلخانه مانند دما، شدت باد، نور آفتاب و باد را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. به این ترتیب، کاربر بر اساس این اطلاعات می‌تواند تنظیمات صحیح را اعمال کند.

2-استفاده از سیستم کنترل هوشمند گلخانه چه مزیت هایی دارد؟

 • شرایط آب و هوایی ایده الی را تنظیم و حفظ می‌کند
 • باعث سرعت بخشیدن به فرایند آبیاری و کوددهی گیاهان می‌شود.
 • عفونت و شیوع بیماری ها را کنترل می‌کند
 • محصولات با کیفیت‌تری تولید می‌کند
 • موجب مصرف بهینه انرژی و کاهش هزینه آب و برق و… می‌شود.

3-انواع سیستم کنترل هوشمند گلخانه چه هستند؟

گلخانه خانگی هوشمند، گلخانه هوشمند هیدروپونیک، گلخانه هوشمند PLC، گلخانه هوشمند با آردوینو، گلخانه هوشمند AVR

4-برای داشتن یک گلخانه خانگی هوشمند به چه تجهیزاتی نیاز است؟

برای هوشمند سازی یک گلخانه خانگی به یک سنسور رطوبت، یک سنسور دما و همچنین یک کنترلر برای روشن کردن دستگاههایی مانند پمپ آب و بخاری نیاز است.

5-هزینه اجرای سیستم کنترل هوشمند گلخانه چقدر است؟

قیمت سیستم کنترل هوشمند گلخانه با توجه به متراژ گلخانه و تجهیزات سخت افزاری مورد نیاز متغیر است و نمی‌توان قیمت ثابتی را برای آن در نظر گرفت.

 

 

 

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *