نصب اعلام حریق

نصب اعلام حریق برای تمامی سازمان ها و اماکن ضرورت دارد. سیستم اعلام حریق همانطور که از نامش پیداست سیستمی امنیتی در برابر حریق است

سیستم اعلام حریق چیست؟

سیستم اعلام حریق یکی از مهم ترین تجهیزات ایمنی و هوشمندسازی ساختمان به شمار می رود. سیستم اعلام حریق سیستمی کاربردی در مبحث حفاظت از ساختمان است. نصب اعلام حریق ها به سه دسته کلی وایرلس ، متعارف یا کانونشنال و آدرس پذیر دسته بندی می شوند. عملکرد سیستم آدرس پذیر بسیار دقیق تر از اعلام حریق کانونشنال است. بطوری که محل دقیق حریق در این سیستم ها به خوبی نمایش داده می شود و این موضوع خود به اطفاء سریعتر حریق توسط آتشنشان ها کمک خواهد کرد. سیستم اعلام حریق همچنین می تواند به سیستم اطفاء حریق نیز متصل شود و به صورت اتوماتیک عملیات اطفاء حریق را نیز کنترل نماید. سیستم اعلام حریق در دو دسته کلی متعارف و آدرس پذیر تولید می شوند و نصب اعلام حریق متعارف بسیار ساده تر از نصب اعلام حریق آدرس پذیر می باشد که دلیل آن سادگی در برنامه ریزی اعلام حریق متعارف نسبت به آدرس پذیر است .

مراحل نصب سیستم اعلام حریق

1

بازدید از مکان

نیاز است تا برای نصب درست و آماده سازی نقشه طبق استانداردهای سازمان نظام مهندسی، کارشناسان ما از محل شما برای نصب دوربین مدار بسته بازدید کنند.

2

خرید اجناس و پرداخت وجه

شیوه پرداخت هزینه پروژه به صورت درصدی می باشد ، 20 درصد از مبلغ پروژه ابتدای قرارداد ، 50 درصد در زمان آغاز پروژه و 30 درصد دیگر را با اتمام کار مشتری پرداخت خواهد کرد.

3

تعیین وقت انجام پروژه

شرکت رهاورد نیرو مهرگان با بکارگیری کادری مجرب از تکنسین های با تجربه در کمترین زمان ممکن پروژه های شما را انجام خواهد داد.

نظرات مشتریان

درخواست خدمات نصب اعلام حریق

کاربرگرامی با تکمیل فرم میتوانید درخواست مشاوره و یا خدمات خود را ثبت نمایید ، کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن با شما در ارتباط خواهند بود.

لندینگ اعلام حریق

چرا انتخاب رهاورد نیرو؟

1

گارانتی محصول

ارائه گارانتی و پشتیبانی نامحدود
2

کیفیت و قیمت

تضمین بهترین کیفیت و قیمت بازار
3

استفاده از برترین کارشناسان

استفاده از برترین کارشناسان و تجهیزات روز
4

خرید مستقیم

خرید مستقیم و بدون واسطه از شرکت
5

کوتاهترین زمان

انجام پروژه در کمترین زمان

برندهایی که توسط شرکت رهاورد نیرو استفاده شده و َپیش فاکتور به مشتری عرضه می شوند همگی دارای کیفیت و گارانتی معتبری هستند.

در صورتی که هزینه پروژه در نصب اعلام حریق ملاک نباشد بهترین گزینه برای اجرا اعلام حریق های آدرس پذیر هستند.

بله با نصب یک سیستم با کیفیت برای ساختمان خود نگران عملکرد آن ناشید زیرا در کمترین زمان وقوع حریق را تشخیص می دهد و می تواند با آلارم صوتی و در صورتی که بر روی آن تلفن کننده نصب کنید حریق را در کوتاه تربن زمان به شما گزارش کند.

این شرکت برای تمامی خدمات خود گارانتی معتبر ارائه می دهد و با استفاده از اجناس با کیفیت و تکنسین های مجرب به هیچ عنوان دغدغه ای برای مشتریان خود باقی نمی گذارد و ما به این اصل که آینده شرکت به رضایتمندی مشتریان بستگی دارد پایبند هستیم.

بله. تمامی اجناس عرضه شده و خدمات انجام شده توسط شرکت رهاورد نیرو 10 سال خدمات پس از فروش و نصب دارند.

محصولات رهاورد نیرو

دوربین مدار بسته

جدیدترین مطالب اعلام حریق

اجزای تشکیل دهنده سیستم اعلام حریق

پنل مرکزی در نصب اعلام حریق :

تمامی فرمان ها و برنامه ریزی های نصب اعلام حریق بر روی پنل مرکزی انجام می شود این پنل قابلیت تجهیزات اطفاء حریق و نصب تلفن کننده را دارد و در دو نوع آدرس پذیر و متعارف یا کانونشنال ساخته می شود.

دتکتور در نصب اعلام حریق :

دتکتور ها در حقیقت آشکارسازهای حریق هستند و در انواع دتکتورهای حساس به دود، دتکتورهای حساس به حرارت، دتکتورهای حساس به نور آتش ، دتکتورهای گاز و … ساخته می شوند.

آژیر سیستم اعلام حریق :

اعلام صوتی آژیر خطر آتش سوزی توسط آژیر یا اسپیکر انجام می شوند در نصب اسپیکرها برای ساختمان ها می بایست استاندارد دسی بل (db) صوت در آژیرهای داخلی و بیرونی متفاوت باشد.

چراغ سردر یا چراغ ریموت :

برای آشکارسازی محل دقیق حریق در اعلام حریق ها از چراغ سردر استفاده می شود در زمان آتش سوزی چراغ ریموت روشن شده در هر واحد یا اتاق نشانگر آتش سوزی در آن محل می باشد.

شستی در سیستم اعلام حریق :

از این شستی ها برای اعلام حریق به صورت دستی استفاده می شود به این منظور می بایست شستی ها را در محلی نصب نمود که در دسترس عموم باشد.

نصب و راه اندازی انواع سیستم اعلام حریق

تجهیزات اعلام حریق از اجزای گوناگونی تشکیل شده اند (شامل کنترل پنل، دتکتورها، شستی و غیره) و راه اندازی آنها نیازمند تخصص و مهارت کافی در این حوزه است. در صورتی که نصب سیستم های اعلام حریق به درستی انجام نشود می تواند خسارات و مشکلات زیادی با خود به همراه داشته باشد. لازم به ذکر است نصب و اجرای سیستم اعلام حریق بسته به نوع سیستم (متعارف، آدرس پذیر و یا وایرلس) متفاوت است. در ادامه در مورد نصب و اجرای انواع سیستم اعلام حریق می توانید نکاتی را بخوانید.

برنامه ریزی و اجرای سیستم اعلام حریق وایرلس

سیستم های اعلام حریق وایرلس (بیسیم) نیاز به برنامه ریزی و تنظیمات خاص خود می باشند. بیشتر اوقات دیگر همکاران فعال در زمینه نصب و راه اندازی سیستم اعلام حریق، شناخت کافی با نحوه تنظیم و برنامه ریزی سیستم های وایرلس را نداشته اما برنامه نویسی و تنظیمات در رهاورد نیرو مطابق با نقشه ی پروژه انجام می شود .

نصب و راه اندازی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

پروژه های سیستم اعلام حریق آدرس پذیر به علت بزرگ بودن و پیچیدگی که در پنل و برنامه نویسی به وجود می آورد، نیازمند تخصص بسیار بالا می باشد. در این پروژه های حساس تکنسین باید درک صحیحی از نحوه سیم کشی و برنامه نویسی آن داشته باشد. نصب سخت افزاری سیستم اعلام حریق آدرس پذیر با حساسیت و کیفیت بالا انجام می گردد. برنامه نویسی آن نیز توسط متخصص همان پنل صورت می گیرد تا از کیفیت و جزئیات پروژه ی اجرا شده اطمینان حاصل شود.

نصب سیستم اعلام حریق متعارف

سیستم های اعلام حریق متعارف برای پروژه های کوچک یا با تعداد المان های کم کاربرد دارد. در بیشتر مواقع به علت کوچک بودن یک پروژه، نصب و اجرای سیستم اعلام حریق خیلی جدی گرفته نمی شود و بدون رعایت استانداردهای آن انجام می شود.ناگفته نماند که بیشتر ساختمان های کوچکی که تجهیزات متعارف در آن ها اجرا می شود، می توانند باعث رخ داد حوادثی تلخ و ناگوار و جبران ناپذیر باشند. نصب اعلام حریق متعارف، که از دو نوع اصلی سیستم اعلام حریق می باشد نسبت به نوع آدرس پذیر آن به سادگی قابلیت نصب و اجرا دارد .متخصصان ما در رهاورد نیرو با بهکارگیری تمام دانش و تلاش خود سیستم های متعارف را با دقت و کیفیت بالا اجرا و نصب نموده و کوچک یا بزرگ بودن پروژه تاثیری در عملکرد و دقت آن ها آنها نخواهد داشت.

نکات نصب تجهیزات و سیستم اعلام حریق

یکی از نکات مهم در نصب تجهیزات اعلام حریق، نصب آنها در مکان مناسب است. برای مثال نصب دتکتورهای دودی در آشپزخانه ها، موتورخانه و مکان هایی که مملو از دود و بخارات هستند، مناسب نیست چرا که باعث اختلال در عملکرد درست دتکتور و ایجاد آلارم های کاذب می شود. بعلاوه دتکتورهای دودی نباید در مسیر جریان باد قرار داده شوند. برای مکان هایی که احتمال وجود دود و حرارت به صورت همزمان وجود دارد، استفاده از دتکتورهای ترکیبی می تواند گزینه ی بهتری باشد.

برای انجام پروژه های ایمن سازی و هوشمند سازی ساختمان از قبیل نصب دوربین مدار بسته ، نصب دزدگیر اماکن ، نصب تلفن سانترال و نصب جک برقی در ساعات کاری با کارشناسان رهارورد نیرو تماس حاصل فرمایید و یا بر روی لینک هر یک از این خدمات کلیک کنید.

مراحل نصب و سیم کشی اعلام حریق

طیف گسترده ای از انواع خاموش کننده های آتش در سازه ها و برای کاربردهای خاص وجود دارد. نصب اعلام حریق ساختمان، با یکی از انواع خاموش کنننده ها انجام می شود. قبل از بررسی مراحل نصب، بیایید نگاهی سریع به انواع دستگاه های هشدار دهنده آتش بیندازیم. در این مقاله به بررسی سیم کشی اعلام حریق می پردازیم.

مراحل راه اندازی سیستم اعلام حریق ساختمان

در قسمت بعدی به بررسی کامل نحوه نصب و راه اندازی سیستم اعلام حریق در یک ساختمان خواهیم پرداخت.

تحقیق کرده و دکتور آتش مناسب خود را انتخاب کنید

اگر دکتور فعلی شما بیش از 10 سال کار کرده است یا اگر خانه شما تا کنون سیستم اعلام حریق نداشته ، باید بلافاصله دکتورهای جدید تهیه کنید. قبل از خرید ، در مورد انواع مختلف دتکتورهای دود، گرما و … اطلاعات بدست بیاورید. با توجه به نیازهای خود، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

محل نصب دتکتورها را مشخص کنید

دتکتورها باید در هر سطح از خانه ، اتاق خواب و خارج از هر مکان خواب نصب شوند. برای جلوگیری از هشدارهای مزاحم ، دتکتورها باید حداقل 10 متر دورتر از وسایل آشپزی نصب شوند. همچنین هنگام نصب دتکتور ، آن را روی سقف یا بالای دیوار قرار دهید. هنگام نصب هشدار دهنده بلند بر روی دیوار ، نباید بیش از 12 اینچ از سقف قرار گیرد.

همچنین از نصب دتکتورهای نزدیک پنجره ها یا مجاری هوا خودداری کنید ، زیرا این امر می تواند مانع عملکرد آنها شود. متخصصان با در نظر گرفتن تمامی این موارد، نقشه نصب دتکتور اعلام حریق را تهیه کرده و در اختیار نصابان قرار می دهند. در بسیاری از موارد، طراحی نقشه و نصب آن توسط یک شخص انجام می شود که از نظر اقتصادی به نفع شماست.

ابزار مورد نیاز برای سیم کشی

 • دتکتور مناسب
 • پیچ گوشتی فیلیپس
 • مداد تیز
 • مته
 • لنگرهای دیواری پلاستیکی
 • پیچ های دیواری
 • سیم کش
 • سیم چین
 • باتری
 • مهره های سیم

محل نصب خود را مشخص کنید.

صرف نظر از اینکه خانه شما از قبل دارای سیستم اعلام حریق است یا اینکه شما از ابتدا شروع می کنید ، از دستورالعمل های بالا برای تعیین اینکه آیا مکان های برنامه ریزی شده شما خراب است استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام مکان های مهم – مکان های خواب ، خارج از آشپزخانه و غیره – به درستی پوشانده شده اند.

برق را خاموش کنید (فقط واحدهای سیم کشی سخت)

مهم است که مطمئن شوید سیستم هشدار آتش خاموش است. به تابلوی برق خود بروید و قطع کننده مشخص شده با “هشدار آتش” یا چیزی مشابه آن را خاموش کنید. دتکتور را از براکت آن پایین بکشید و با استفاده از فازمتر مطمئن شوید که مدار خاموش است.

براکت نصب دتکتور را نصب کنید.

دتکتور یک براکت نصب دارد تا نصب و تعویض باتری را راحت تر کند. با چرخاندن دتکتور و براکت آن را بردارید. شما یک کلیک بلند را احساس خواهید کرد و خواهید شنید.

پاور اضافه کنید.

برای دتکتور که با باتری کار می کنند ، با گرفتن ناخن انگشت یا سکه زیر زبانه ، درب باتری را بر روی دتکتور باز کنید. این محل خالی شدن باتری را نشان می دهد. به دنبال علامت گذاری در داخل جایگاه ، انتهای مثبت (+) باتری را روی ترمینال مثبت و انتهای منفی (-) را روی ترمینال منفی نصب کنید.

واحد شما ممکن است دارای یک زبانه کششی باشد که برای فعال کردن باتری موجود فقط باید برداشته شود. در این صورت ، باز هم بهتر است درب باتری را باز کنید تا اطمینان حاصل کنید که باتری آسیب ندیده یا نشت نمی کند. همچنین ، می توانید نوع باتری مورد استفاده واحد خود را یادداشت کنید تا بتوانید همیشه آنها را در دست داشته باشید.

دتکتور را به پایه وصل کنید.

این یک روش ساده پیچاندن قفل است. دتکتور را روی براکت نگه دارید و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا در جای خود قرار گیرد. برخی از واحدهای باتری ممکن است در این مرحله بوق بزنند یا روشن شوند ، بنابراین نترسید.

دتکتور را روشن و تست کنید.

واحدهای باتری دار آماده کار هستند. اگر مجبور بودید برای یک سیستم سیم کشی برق را خاموش کنید ، اکنون زمان تهیه پشتیبان است. به پنل برق برگردید و آن را روشن کنید. دتکتور جدید شما به احتمال زیاد بوق می زند و به شما اطلاع می دهد که زنده و سالم است. همچنین ممکن است یک چراغ LED وجود داشته باشد که نشان می دهد دتکتور برق دارد.

نحوه سیم کشی اعلام حریق

نحوه سیم کشی اعلام حریق با انجام مراحل زیر قابل اجراست :

برای شروع کار تمام قسمت هایی که باید سیم کشی شوند را با نقشه سیم کشی اعلام حریق چک کنید.سیم کشی باید مطابق با این نقشه باشد. چرا که در آینده نیز نصابان و متخصصان، برای بروزرسانی و انجام هر گونه اقدامی برای سیستم اعلام حریق، به نقشه سیم کشی اعلام حریق مراجعه می کنند.

بعد از سیم کشی، دتکتور های حرارتی و دود، شستی ها باید نصب شوند.

از مواردی که در نقشه تعیین شده است، تابلوی کنترل مرکزی ست که باید مطابق با محل مشخص در نقشه، نصب شود.سیم زمین را به بدنه فلزی پنل وصل کرده و پنل مرکزی را تست کنید.

سیم های ورودی را قبل از آزمایش کامل دستگاه به ترمینال های آن وصل نکنید. سایر تجهیزات را به تابلوی کنترل مرکزی وصل و کلیه دتکتور ها را تا اتمام کار های ساختمانی (که با گرد و غبار احتمالی همراه است) از پایه های آن خارج کنید.

پس از اتمام کارهای ساختمانی و گرد و غبارها، کامل بودن مدار سیم کشی را به وسیله یک اهم متر چک کنید. برای جلوگیری از وارد شدن صدمه به دستگاه در هنگام اتصال سیم ها، باطری ها را از داخل دستگاه بردارید. بعد از آزمایش کردن سیم بندی دستگاه، مقاومت های انتهای خط را از ترمینال دستگاه باز کنید و آن ها را به ترمینال های آخرین دتکتور و آخرین آژیر هر مدار وصل کنید.

پس از حصول اطمینان از محکم بودن اتصالات و سلامت عایق روی سیم ها، باتری ها را در داخل دستگاه جایگزین و سیم آن را وصل کرده و سپس برق دستگاه را نیز متصل کنید. حال می توانید دستگاه را به طور کامل و عملی تست نمایید. توجه کنید که باتری ها باید از جنس مرغوب و پر باشند تا نتیجه تست واقعی باشد.

استانداردها و قوانین سیستم اعلام حریق

قوانین سیستم اعلام حریق : به رعایت مجموعه قوانینی که منجر به الزام و اجرای صحیح سیستم اعلام حریق می شود. استانداردها و قوانین در نصب اعلام حریق که مورد تایید سازمان آتش نشانی کشور است و در صورت رعایت این موارد تاییدیه پایان کار توسط آتش نشانی صادر می شود. یکی از اصلی ترین و مهمترین استاندارد های اعلام و اطفا حریق، قانون NFPA-72 بوده که ایمن سازی تجهیزات آتش نشانی را موقع به وجود آمدن حریق بررسی می کند و جزو قوانین ایمنی و استانداردهای آتش نشانی کشور آمریکا است.

استاندارد NFPA-72 اعلام حریق

 • هر بخش یا هر زون دارای مساحت ۲۰۰ متر مربع باشد.
 • حداکثر طول هر زون یا همان هر بخش ۳۰۰ متر باشد.
 • حداکثر تعداد المان های به کار رفته در هر بخش(مانند شستی، دتکتور و غیره) باید ۲۴ المان باشد اما به طور کلی بهتر است که از تعداد ۲۰ المان بیشتر نشود.
 • هر واحد مسکونی می تواند معرف یک زون یا یک بخش باشد.
 • بهتر است شستی اعلام حریق راهروهای طبقات به عنوان یک بخش (زون) مجزا در نظر گرفته شوند.
 • در قسمت هایی مانند اتاق ترانس، سوئیچ و … که دارای ولتاژ القایی هستند باید از سیم روکش دار استفاده کرد.
 • سیم باید به صورت مستقل و مجزا در یک لوله به صورت یک تکه تعبیه شود.
 • اگر سقف و کف های کاذب ارتفاعی بیش از ۸۰ سانتیمتر داشته باشند باید برای آنها دتکتور نصب کرد.
 • اگر ارتفاع پارتیشن نصب شده تا سقف کمتر از ۳۰ سانتیمتر باشد باید برای آن نیز دتکتور جداگانه نصب کرد.
 • گچبری های سقفی که ارتفاع آنها بیش از ۵۰ سانتیمتر است برای هر فضا نیاز به دتکتور جداگانه دارند.

 استاندارد حریق BS5839

 • بر اساس این استاندارد حداکثر سطح کنترل مفید دتکتور های حرارتی بیش از ۵۰ متر مربع و دتکتورهای دودی بیش از ۱۰۰ متر مربع می باشد.
 • MCP یا همان شستی اعلام حریق بر روی مدار باید در ابتدای هر زون و قبل از دتکتورها باشد.
 • بر اساس مشخصات تابلو کنترل مرکزی باید در انتهای هر زون یک مقاومت ته خط (L.R) یا یک المان نصب شود.
 • از دتکتورهایی با نرخ افزایش حرارت HR در پارکینگ ها استفاده شود.
 • اگر دتکتور های پارکینگ و انباری در یک قسمت باشند به عنوان یک زون حساب میشوند و توسط LED از یکدیگر تفکیک می شوند.
 • برای هر انباری یک دتکتور دود در داخل آن و یک LED در خارج از انباری نصب می شود که به دیگر متصل می شوند.
 • اگر قبل از ورودی انباری ها راه رو وجود داشته باشد باید دتکتور دود جداگانه ای برای آن نیز نصب شود.
 • برای موتورخانه ها به دتکتور های دودی و حرارتی نیاز داریم که می توانیم از یک دتکتور ترکیبی به جای این دو استفاده کنیم.
 • در مسیرهای خروج از پارکینگ و لابی به ویژه در کنار رمپ پارکینگ باید شستی های اعلام حریق را نصب نمود.
 • هر طبقه از ساختمان به عنوان یک زون مجزا محاسبه می شود مگر اینکه مساحت طبقه بیش از ۲ هزار متر مربع بوده و یا بیشتر از ۲۰ دتکتور در آن نصب شده باشد.
 • در محل پاگرد طبقات باید دتکتورهای دودی نصب شود که معمولاً جزو زون آن طبقه به حساب می آیند.
 • شستی اعلام حریق باید در پاگرد طبقات و لابی نصب شود. معمولا شستی و دتکتور های راه پله ها به عنوان زون راه پله محاسبه می شوند. اگر درب دودبند بین راه پله و روبروی آسانسور باشد تعداد دو دتکتور و در غیر این صورت یک عدد دتکتور دودی کافی است. در صورتی که در فضای مشاعات درب دودبند وجود داشته باشد دتکتور روی زون طبقه حساب میشود.
 • در هر طبقه و مجاور راه پله ها به ویژه در کنار فضای آسانسور و نزدیک تجهیزات اطفاء دستی باید یک شستی اعلام حریق نصب شود.
 • ز طبقه همکف تا بالاترین طبقه همه راه پله ها روی یک زون قرار می گیرند اما دتکتور و شستی های زیرزمین ها بر روی زون زیر زمین مورد نظر نصب می شوند.
 • اگر طبقات ساختمان ها دارای یک واحد باشند نیازی به نصب ال ای دی نمی باشد اما اگر در هر طبقه بیش از یک واحد وجود داشته باشد باید به کمک LED زون هر واحد را از یکدیگر جدا کرد به طوری که جلوی درب ورودی هر آپارتمان یک ال ای دی نصب میشود.
 • از دتکتور های حرارتی دمای ثابت در آشپزخانه ها باید استفاده شود.(HF A1S &A2S)
 • در صورت وجود آشپزخانه دوم باید دتکتور جداگانه برای آن در نظر گرفت.
 • در موتورخانه ها علاوه بر دتکتور حرارتی دمای ثابت، باید دتکتور دود نیز نصب شود( حتی اگر تجهیزات دودزا مانند بویلر مازوت یا گازوئیل سوز در موتورخانه وجود نداشته باشد بهتر است دتکتور دود را به عنوان پشتیبان نزدیک تابلوی کنترل برق و تجهیزات آن نصب کرد)
 • نصب کردن دتکتور در هال یا همان سالن های آپارتمان ها امری ضروری است.
 • اگر آپارتمان دارای یک فضای نشیمن جداگانه باشد باید برای آن نیز به صورت جداگانه یک دتکتور دودی نصب کرد.
 • مهم نیست ساختمان چه تعداد اتاق خواب دارد برای هر یک از آنها الزاماً باید یک دتکتور دود نصب کرد.
 • نصب یک دتکتور دودی بر روی سقف راه پله یا همان خرپشته امری ضروری است که این دتکتور معمولاً بر روی زون یا بخش آسانسور قرار دارد که در سیستم آژیر عمومی می توان این دتکتور را بر روی بخش راه پله حساب کرد.
 • نصب دتکتور دودی و حرارتی یا دتکتور ترکیبی در موتورخانه آسانسور الزامی است.
 • معمولا دتکتورهای خرپشته، موتور آسانسور و سقف شفت آسانسور هر کدام دارای زون (بخش) مستقل هستند.
 • بهتر است A.C.P یا همان تابلو اعلام حریق در داخل اتاق نگهبانی نصب شده و حتماً قابل دسترس و در معرض دید عموم باشد.
 • نصب آژیر در نزدیکی تابلو اعلام حریق لازم و ضروری است.
 • حتما باید داخل اتاق خواب هایی که حمام اختصاصی دارند یک آژیر اضافه نصب شود.
 • یک آژیر out door و یک چراغ چشمک زن (strobe light) در جلوی درب ورودی ساختمان در فضایی که مشرف به کوچه اصلی یا خیابان است نصب شود که به خط آژیر جنرال روی تابلو اعلام حریق متصل باشد.
 • تمام ساختمانهای مسکونی که دارای یک واحد در هر طبقه هستند آژیر واحد ها از خط آژیر عمومی تغذیه شوند.
 • تغذیه دوبل و تلفن کننده خودکار در نقشه تک خطی اعلام حریق باید نشان داده شوند.
 • تمام ساختمان هایی که دارای سیستم متعارف (کانونشنال)هستند باید آژیرهای طبقه ی همکف، زیر زمینها و فضای مشاعات به صورت خط آژیر عمومی نصب شوند رعایت این امر حتی اگر سیستم به حالت آژیر مستقل نصب شده باشد ضروری است.
 • در پارکینگ و زیر زمینها برای مشخص شدن تعداد آژیرها از محاسبه افت شدت صوت استفاده می شود. محل آژیر باید به گونه ای باشد که داخل تمام انباری ها با فرض اینکه درب بسته بوده، شدت صدای استاندارد آژیر را داشته باشند.

جمع بندی

به طور کلی سیستم های اعلام حریق و سیستم های ردیابی به منظور تامین دو هدف اصلی یعنی حفاظت و مراقبت از زندگی افراد و اموال آنها در ساختمان ها و مجتمع ها نصب می شوند و علاوه بر آن حفاظت از محیط زیست و تداوم امور نیز از دیگر اهدافی هستند که از این تجهیزات برای آنها استفاده می شود. اما برای حفظ ایمنی و حفظ حریم خصوصی سایرین باید قوانین سیستم اعلام حریق که توسط سازمان های بین المللی تعیین شده را در نصب و راه اندازی آنها رعایت کنیم. این قوانین در این مقاله معرفی شدند.

صفر تا صد سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

قبل از توضیح جامع در رابطه با اعلام حریق آدرس پذیر بهتر است بدانیم در منازل، ادارات و حتی بیمارستان ها حوادث غیرمترقبه دور از ذهن نیست. از طرفی بنا بر استانداردهای بین المللی نصب و تجهیز هر واحد تجاری و غیر تجاری به نصب اعلام حریق از الزامات قانونی می باشد، چراکه حادثه هیچ گاه خبر نمی کند و خطرات آن چه از نظر مادی و چه از لحاظ معنوی بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

نصب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر مدرن ترین سیستم هشدار حریق است که در سالیان اخیر مورد توجه مدیران و پیمانکاران قرارگرفته. جالب است بدانید که شرکت های بیمه آتش سوزی، ساختمان های مجهز به این سیستم را با تخفیف بالاتری بیمه آتش سوزی خواهند نمود و معتقدند که این ساختمان ها از ضریب ایمنی بالاتر بهره مند هستند.

چند پرسش رایج در مورد سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر

اما چه چیزی این سیستم را از سیستم های متعارف ممتاز نموده است؟ ویژگی و برتری سیستم های آدرس پذیر در چیست؟ آیا می توان آن را برای هر ساختمان و مجتمعی به کار گرفت و نصب آن تا چه اندازه تخصصی است

مزیت سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر

مزیت سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر در شناسایی دقیق محل آتش سوزی و کنترل بهتر حریق است. طبق گزارش های به دست آمده ساختمان هایی که به سیستم اعلام حریق آدرس پذیر مجهز شده اند در زمان سریع تری اطفا حریق شده اند و کنترل آتش در آن ها بهتر صورت گرفته است.

طراحی و نقشه کشی متفاوت سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم های آدرس پذیر مانند هر سیستم دیگری توسط یک متخصص طراحی می گردد. اما تجهیزات به کار رفته در این سیستم موجب می شود که بتوانیم زون بندی نقشه اطفا حریق را بهتر و دقیق تر انجام دهیم. به عبارتی طبقه بندی واحدها در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر تخصصی تر انجام می پذیرد و پیام هشدار برای مهار حریق دقیق تر به تابلو هشدار مخابره می گردد.لازم به ذکر است که اصطلاح زون در سیستم های اعلام حریق به مناطق اطفا حریق گفته می شود. هر زون می تواند یک طبقه از ساختمان باشد اما به طور کلی زون ها را بر اساس معیار امکان اطفای حریق طبقه بندی می کنند.

طراحی و زون بندی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

در مواقع خطر بر روی تابلو هشدار محل حریق مشخص می شود و آژیر خطر کل ساختمان به صدا در نخواهد آمد. از طرف دیگر در مرکز کنترل می توان به سرعت علیه آتش سوزی اقدام کرد و با کمک تجهیزات نصب شده در محل، آتش ایجاد شده را مهار نمود.

سنسورهای مدرن در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

سنسورهای نصب شده صرفاً به آتش و حرارت حساس نیستند. در این سیستم ها سنسورها حتی به دود و نور نیز حساس شده اند.ضمناً تجزیه و تحلیل داده های ارسالی به مرکز کنترل در اعلام حریق به صورت آدرس پذیر بهتر صورت می پذیرد.

کنترل بهتر سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

در سیستم اعلام حریق به صورت آدرس پذیر شما کنترل بهتری بر همه چیز دارید. به طور مثال در برند SCHRACK SECONET شما می توانید بر بیش از 250 قطعه در هر لوپ کنترل داشته باشید و 16 لوپ و 4000 ماژول در هر پنل را به وجود آورید. حاصل این امکانات سرعت بالاتر سیستم و کنترل بهتر مرکز است.

اتصال به سیستم های نرم افزاری مدرن

بخشی از کار سیستم اعلام حریق به مرکز کنترل و قابلیت های نرم افزاری سیستم بر می گردد. اگر شما در راه اندازی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر از تجهیزات و دتکتورهای خوبی استفاده کرده باشید، می توانید به سرعت متوجه حریق شوید و آن را در کمترین زمان مهار نمایید. اما بخش دیگر کار به قابلیت های نرم افزاری و آبدیت بودن سیستم بر می گردد.

قابلیت اتصال به سيستم هاي BMS و PLC از مهم ترین مزایای سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر است. ضمناً این سیستم ها به حافظه های قوی مجهز شده اند که می توانند در مواقع خطر، رویدادها را به خوبی ضبط نمایند و در گزارش سیستم منعکس کنند که خود سبب هوشمند سازی ساختمان می گردد.

تفاوت سیم کشی در سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر

سیم کشی در سیستم های اعلام حریق به صورت آدرس پذیر به صورت حلقه ای است. در صورتی که سیم کشی در سیستم های متعارف به صورت ستاره ای انجام می گیرد. این نحوه سیم کشی به سرعت عمل سیستم کمک شایان توجهی می کند. ضمناً قرار گرفتن تجهیزات سیم کشی حلقوی بر روی یک حلقه، میزان سیم مصرفی را کاهش می دهد و از بعد اقتصادی نیز برای پیمانکار به صرفه تر خواهد بود.

آیا همیشه سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر مقرون به صرفه تر است؟

پاسخ به این سؤال منفی است. به طور کلی سیستم های آدرس پذیر به روز تر و پیشرفته تر هستند ولی در ساختمان های کوچک و واحدهایی که متراژ کمی دارند، بازهم سیستم های اعلام حریق متعارف جواب بهتری می دهند. البته دقت بالای سیستم اعلام حریق به صورت آدرس پذیر در مقابل نوع متعارف نقطه قوت سیستم های آدرس پذیر است با این حال این دقت در ساختمان های کوچک کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

جمع بندی 

کنترل و دقت سیستم آدرس پذیر به مراتب از سیستم های قدیمی متعارف بیشتر است، بنابراین اگر می خواهید نقشه کشی برق و سیستم اطفا حریق یک ساختمان را طراحی کنید، حتماً از گزینه آدرس پذیر غافل نمانید. سیستم های آدرس پذیر در نوع خود بی نظیر هستند و می توانند با دقتی کم نظیر محل دقیق آتش سوزی را به شما نشان دهند.

نصب سیستم اعلام حریق وایرلس

نصب اعلام حریق در ساختمان های مختلف مسکونی، تجاری، اداری، آموزشی، درمانی و غیره ضروری است و می تواند واکنش های مناسب را در هنگام بروز حریق و آتش سوزی به دنبال داشته باشد. در بسیاری از صنایع و اماکن استفاده از سیستم اعلام حریق جزء استانداردهای ساخت است و در صورت عدم نصب این تجهیزات پایان کار به آنها داده نمی شود. امروزه انواع متنوعی از سیستم های اعلام حریق طراحی و تولید شده که می توان بسته به شرایط از هر یک از آنها استفاده نمود. سیستم اعلام حریق وایرلس یا بی سیم انواعی از آنهاست که به دلیل مزایای بیشماری که دارد مورد استقبال افراد قرار و سازمان های مختلف قرار گرفته است. در این مطلب به معرفی سیستم اعلام حریق وایرلس و هر آنچه باید در رابطه با این سیستم بدانید گفته شده است.

سیستم اعلام حریق بی سیم چیست؟

 سیستم های تشخیص آتش و اعلام حریق بی سیم انواع جدیدی از سیستم های اعلام حریق هستند که یه عنوان یک راه حل بسیار کاربردی برای صاحبان ملک، مدیران شرکت ها و ادارات و … به کار می روند. در این نوع از سیستم های اعلام حریق به جای استفاده از سیم ها و کابل ها و نصب آنها به صورت سنتی، از شیوه های مدرنی استفاده می شود و این سیستم ها به صورت وایرلس و بدون سیم عمل می کنند. این رویکرد، طراح سیستم را برای استفاده از دستگاه های بی سیم در هر جا و مکانی آزاد می گذارد، تا محافظت کامل را به حرفه ای ترین، راحت ترین و مقرون به صرفه ترین شکل ممکن انجام دهد. همچنین استفاده از سیستم های وایرلس اجازه می دهد تا افزونه های سیستم به صورت کوچکتر و ساده تر و بدون ایجاد هیچ گونه اختلالی در ساختمان نصب گردند.

در این نوع از سیستم ها از باتری به عنوان ذخیره کننده انرژی استفاده می شود که این باتری ها معمولا طول عمر بالایی داشته و تا سال ها بدون وجود هیچ گونه مشکلی کار می کنند.

سیستم اعلام حریق وایرلس از چه اجزایی تشکیل شده است؟

اجزای تشکیل دهنده این سیستم ها مانند سایر سیستم های اعلام حریق معمولی بوده و تنها تفاوت آنها در بدون سیم بودن آنهاست. از جمله قسمت هایی که در سیستم اعلام حریق وایرلس به کار رفته است می توان به مواردی مانند پنل مرکزی، دتکتور دود بی سیم، دتکتور حرارت بی سیم، دتکتور ترکیبی بی سیم، شستی اعلام حریق بی سیم، آژیر اعلام حریق بی سیم و تقویت کننده ی امواج اشاره کرد.

هر یک از این بخش ها باید به صورت اصولی و بر طبق استانداردهای موجود نصب شده و تنظیمات آنها به درستی صورت گیرد تا بتوانند عملکرد خود را به بهترین شکل ممکن ارائه دهند.

نصب سیستم اعلام حریق وایرلس چه مزایایی دارد؟

امروزه استقبال از سیستم های اعلام حریق وایرلس بسیار زیاد است و دلیل آن را می توان به مزایای بسیاری دانست که این مدل از سیستم ها ارائه می دهند. کابل کشی در هنگام نصب سیستم های اعلام حریق مرحله مهمی به شمار رفته و زمان زیادی را از نصاب می گیرد. در صورت کوچک ترین بی دقتی در انجام این کار، ممکن است کل پروژه با مشکل مواجه گردد. با توجه به این که در سیستم های اعلام حریق وایرلس مرحله کابل کشی حذف شده است، دیگر نیازی به صرف زمان زیادی جهت سیم کشی در نقاط مختلف ساختمان نخواهد بود و نصاب ها نصب راحت تری را تجربه خواهند کرد. همینطور راه اندازی این سیستم ها نیاز به زمان کمتری داشته و به راحتی امکان پذیر است.

در مکان هایی که پس از ساخت تصمیم به نصب سیستم اعلام حریق گرفته اند، توصیه می شود از سیستم های وایرلس استفاده نمایند. چرا که برای نصب این سیستم ها نیازی به تخریب نقاط مختلف ساختمان نخواهد بود. در صورتی که برای استفاده از سیستم های سیمی بایستی دیوارها را کنده کاری کرد تا امکان عبور سیم ها و کابل های مختلف از آن وجود داشته باشد.

از دیگر مزایای سیستم اعلام حریق وایرلس می توان به صرفه جویی در هزینه ها اشاره کرد. عدم نیاز به کابل کشی باعث می شود تا نیازی به خرید کابل های گران قیمت نبوده و همچنین دستمزد نصاب نیز کاهش پیدا کند. بنابراین هزینه های کلی نیز کاهش یافته و می توان با هزینه ای کمتر از وجود یک سیستم ایمن در ساختمان بهره مند گردید. در محیط هایی که دارای سقف و دیوارهای بلند هستند، می توان ب راحتی از سیستم اعلام حریق وایرلس استفاده نمود.

نحوه عملکرد سیستم اعلام حریق وایرلس

مکانیسم عمل سیستم های اعلام حریق وایرلس به این صورت است که پس از برخورد دود یا ذرات مونوکسید کربن به دتکتورهای حرارتی، سنسورها به سرعت خطر را تشخیص داده و سیگنال های رادیویی به سمت پنل کنترل اعلام حریق ارسال می گردد. سیگنال ها در پنل مرکزی پردازش شده و به سمت آژیرهای خروجی فرستاده می شود. در نهایت آژیرها به حالت هشدار در آمده و ساکنین را از وقوع خطر آگاه می سازند. در این صورت امکان انجام عکس العمل های مختلف جهت پیشگیری از خطرات جانی و مالی گسترده وجود خواهد داشت. در برخی از مدل های سیستم اعلام حریق تلفن کننده های خودکار نیز وجود دارند که پس از تشخیص خطر، گزارش را به مراکز آتش نشانی و یا شماره هایی که در حافظه آن وارد شده اند، انتقال داده و بدین ترتیب اقدامات لازم به سرعت صورت خواهد گرفت.

در چه مکان هایی می توان از سیستم اعلام حریق وایرلس استفاده کرد؟

این نوع از سیستم ها را معمولا در مکان هایی که از لحاظ ایجاد تغییرات جهت نصب سیستم، دارای محدودیت هستند به کار می برند. به عنوان مثال در ابنیه تاریخی که فرسودگی در مصالح وجود دارد ممکن است با نصب سیستم های اعلام حریق کابلی به دیوارها و سقف آسیب وارد گردد. بنابراین استفاده از سیستم های اعلام حریق وایرلس توصیه می گردد.

علاوه بر آن ممکن است برخی مکان ها از لحاظ زیبایی شناسی حائز اهمیت بوده و کابل کشی دیوار و سقف ها منجر به آسیب دیدن آنها گردد. بنابراین در مکان هایی مانند موزه های مختلف از سیستم های وایرلس استفاده می گردد.

مکان هایی که دارای نقاط غیر قابل دسترسی یا دسترسی سخت هستند نیز بهتر است از سیستم های بی سیم که نصب بسیار راحت تری دارند استفاده نمایند.

ممکن است در برخی مکان ها برق ساختمان به میزان زیادی قطع شده و چندین ساعت در طول شبانه روز برق نداشته باشند. در این صورت برای امنیت بیشتر پیشنهاد می شود از سیستم اعلام حریق وایرلس استفاده سود تا در صورت قطعی برق، باتری ها به خاموش نشدن سیستم کمک نمایند.

معایب سیستم اعلام حریق وایرلس

از جمله ایرادهایی که به سیستم اعلام حریق وایرلس وارد است هزینه خرید بالای آن نسبت به سیستم های متعارف و آدرس پذیر است. البته با توجه به این که با خرید سیستم های وایرلس نیازی به خرید کابل و هزینه نصب آن نخواهد بود، هزینه کلی کاهش یافته و تغییر زیادی در هزینه ها ایجاد نخواهد شد.

علاوه بر آن سیستم های اعلام حریق وایرلس یا بی سیم با استفاده از امواج رادیویی کار کرده و در نتیجه ممکن است این امواج دچار تداخل شده و سیگنال ها با یکدیگر در تداخل باشند. این مورد یک ایراد بزرگ برای این گونه سیستم ها به شمار می رود اما قابل چشم پوشی است.

سایر خدمات پرطرفدار و محبوب در رهاورد ” نصب درب اتوماتیک شیشه ای ، نصب کرکره برقی ، نصب آیفون تصویری و هوشمند سازی ساختمان ” و … هستند. برای کسب اطلاعات در مورد هر یک از این خدمات می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان نیز بهره ببرید و یا بر روی لینک های بالا کلیک نمایید.

5/5 - (5 امتیاز)

2 دیدگاه در “نصب اعلام حریق

 1. رضا گفت:

  سلام شرکت رهاوردنیرو  چند وقت پیش اعلام حریق رو برای من نصب کردن . خیلی راضیم خواستم از شرکت شما تشکر کنم..ممنون

  1. miri گفت:

   از لطف شما ممنونیم دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + نه =