مقالات هوشمند سازی ساختمان

معرفی پریز هوشمند یا رابط برق هوشمند با کنترل از راه دور

معرفی پریز هوشمند و رابط برق هوشمند با کنترل از راه دور

لوازم برقی داخل خانه بسیاری از کارها را برای ما آسان تر کرده اند. استفاده از این لوازم برقی اصلاً کار سختی نیست، فقط کافی است که آن ها را به یک پریز برق متصل کنید. استفاده از این لوازم برقی در صورتی که به یک پریز هوشمند متصل شوند آسان تر هم می شود زیرا شما از راه دور و از تمامی نقاط خانه می توانید این دستگاه ها را کنترل کنید.در این مقاله به بررسی و کاربرد پریز هوشمند خواهیم پرداخت که یکی از ویژگی های هوشمند سازی ساختمان  می باشد .

پریز هوشمند چیست و چگونه کار می کند

پریز هوشمند نوعی پریز برق است که از طریق یک اپلیکیشن مدیریت می شود. برای استفاده از پریز هوشمند شما باید آن را به یک پریز استاندارد متصل کنید و سپس دستگاه برقی خود را به آن وصل کنید تا از خدمات فوق العاده آن بهره مند شوید.

زمانی که دستگاه خود را به پریز هوشمند متصل کردید می توانید آن را از راه دور و از طریق اپلیکیشن مخصوص آن که روی گوشی یا تبلت خود نصب کرده اید خاموش و روشن کنید. این اپلیکیشن با تمامی سیستم عامل ها سازگار است و می توان آن را روی انواع گوشی ها و تبلت های اندرویدی، ویندوز فون ها، آی پدها و آیفون ها نصب کرد.

یکی دیگر از قابلیت های پریز هوشمند این است که قابلیت زمان بندی دارد و می توانید با استفاده از یک جدول زمان بندی زمان فعالیت دستگاه متصل به پریز را تنظیم کنید تا آن در تایم مورد نظر به صورت خودکار روشن و پس از اتمام کار خاموش شود.

حتی می توانید فقط زمان خاموش شدن یک دستگاه را تنظیم کنید. برای مثال، تعیین کنید که تلویزیون پس از این که شما به خواب رفتید در ساعت مشخصی خاموش شود.

کاربردهای مختلف پریز هوشمند

استفاده از پریز هوشمند محدودیت خاصی ندارد و شما می توانید انواع لوازم برقی از قبیل لامپ، تلویزیون، قهوه ساز، یخچال، ماشین لباسشویی، دستگاه بازی و هر وسیله برقی دیگری که دوست دارید را به آن متصل کنید.

این نوع پریزها با نام پریزهای سیم کارتی نیز شناخته شده هستند زیرا اگر از این پریز در داخل یک خانه معمولی و غیر هوشمند استفاده می کنید باید داخل آن یک سیم کارت قرار دهید تا عملیات ها و کنترل ها از طریق سیم کارت و با ارسال پیام یا تماس تلفنی انجام شوند.

این درحالی است که اگر از پریز هوشمند در یک خانه هوشمند استفاده می کنید دیگر نیازی به قرار دادن سیم کارت در داخل آن نیست زیرا در آن صورت شما با یک پریزی که برنامه ریزی شده است سروکار خواهید داشت. شما پریز را به سیستم هوشمند خانه متصل می کنید و از طریق همین سیستم اعمال پریز و لوازم برقی متصل به آن را کنترل می کنید.

شما چراغ های خانه را با یک حرکت انگشت و با حرکت دادن یک کلید به آسانی خاموش و روشن می کنید اما زمانی که لامپ به پریز هوشمند متصل است روشن و خاموش کردن چراغ ها از این هم آسان تر می شود. زمانی که لامپ خانه را به پریز هوشمند متصل می کنید این لامپ دیگر تبدیل به یک لامپ هوشمند می شود که برای شما از نظر امنیتی هم سودمند است.

یک لامپ هوشمند از این نظر سودمند است که شما می توانید زمانی که بیرون از خانه هستید آن را خاموش و روشن کنید و به این ترتیب باعث شوید که از بیرون خانه به نظر برسد کسی در داخل خانه است. همچنین اگر خانه شما دارای یک سیستم ضد سرقت است که هنگام ورود افراد ناشناس به شما هشدار می دهد، می توانید با روشن کردن چراغ های خانه از راه دور فرد سارق را فراری بدهید یا باعث شوید که تصویر چهره او در سیستم های نظارتی به صورت واضح و قابل تشخیص ثبت شود.

پریزهای هوشمند برای اتوماسیون لوازم برقی آشپزخانه نیز بسیار عالی هستند. شما می توانید با زمان بندی کردن یا کنترل دستگاه از راه دور، قهوه ساز یا چای ساز خود را اول صبح که در رختخواب هستید روشن کنید تا زمانی که شما کارهای اولیه خود را انجام می دهید و به آشپزخانه می روید صبحانه شما تقریباً آماده باشد.

کاربرد پریز هوشمند

همچنین می توانید مواد لازم را داخل آرام پز خود بریزید و وقتی که سرکار هستید آرام پز را با گوشی هوشمند خود روشن کنید تا غذای شما زمانی که به خانه می رسید آماده باشد.

پریز هوشمند از نظر اقتصادی و صرفه جویی در مصرف انرژی هم بسیار سودمند است. این پریزها می توانند مبلغ قبض برق شما را تا حدود زیادی کاهش دهند زیرا تمام دستگاه های برقی خود را به گونه ای تنظیم می کنید که به موقع خاموش و روشن شوند و هیچ اتلاف انرژی صورت نگیرد.

یکی دیگر از کاربردهای پریزهای هوشمند کنترل اعمال کودکان در زمانی است که سرکار هستید. برای مثال اگر نمی خواهید که آن ها تمام روز مشغول انجام بازی های ویدیویی باشند می توانید کنسول بازی را زمان بندی کنید تا پس از گذشتن مدت زمان خاصی خاموش شود.

یا اگر نمی خواهید که بچه ها تمام زمان خود را صرف تماشای تلویزیون کنند و تکالیف خود را انجام ندهند می توانید تلویزیون را تنظیم کنید تا در یک زمان خاص خاموش شود. در حقیقت امکانات و قابلیت های این پریزهای هوشمند بی اندازه هستند.

رابط برق هوشمند چیست؟

رابط برق هوشمند ظاهری مشابه رابط های برق معمولی دارد اما تفاوت آن با یک رابط معمولی این است که مدار آن به گونه ای طراحی شده است که می توان برق مصرفی هر یک از پریز های آن را کنترل کرد تا بازدهی بهبود یابد و از اتلاف انرژی جلوگیری شود. یک رابط هوشمند دارای چند پریز است که فاصله بین آن ها زیاد است تا بتوان دو شاخه چند دستگاه مختلف را به راحتی به آن متصل کرد.

انواع مختلفی از رابط های هوشمند وجود دارند که هر کدام دارای قابلیت های متفاوتی هستند. برای مثال، بعضی از رابط های هوشمند دارای قابلیت محافظت در برابر اتصالی برق نیز هستند یا علاوه بر پریز قسمتی برای اتصال کابل USB هستند.

زمانی که می خواهید یک رابط هوشمند تهیه کنید بررسی کنید که به چه قابلیت هایی احتیاج دارید، سپس رابطی خریداری کنید که بتواند پاسخگوی نیازهای شما باشد.

زمانی که لوازم برقی مانند تلویزیون به سه راهی برق معمولی متصل هستند در حالت خاموش هم مقداری برق مصرف می کنند. یک چند راهی یا رابط هوشمند زمانی که لوازم برقی خاموش هستند برق را قطع می کند و به این ترتیب از هدر رفتن انرژی جلوگیری می کند.

پیشنهاد ویژه : اگر به دنبال هوشمندسازی و افزایش امنیت منزل یا محل کار یا هر محل دیگری هستید، ما خرید دوربین مدار بسته در انواع و تعداد مناسب و همچنین خرید دزدگیر اماکن را به شما پیشنهاد می کنیم. برای دریافت مشاوره رایگان در مورد خرید این سیستم های امنیتی و حفاظتی، می توانید در ساعات کاری با کارشناسان ما در رهاورد نیرو تماس بگیرید.

رابط هوشمند هم مانند پریز هوشمند دارای اپلیکیشن مخصوص خود است که از طریق آن می توان تک تک خروجی های برق را کنترل و زمان بندی کرد.

رابط های هوشمند قابلیت اتصال مستقیم به وای فای را دارند و زمانی که به اینترنت متصل شوند با استفاده از نرم افزار مخصوص خود و اتصال به شبکه، به صورت بی سیم می توانند جریان برق هر یک از خروجی های خود را قطع یا وصل کنند و به این ترتیب شما می توانید از راه دور و حتی هنگامی که سرکار هستید اعمال دستگاه هایی که به رابط متصل هستند را کنترل کنید.

تمامی قابلیت ها و کاربردهایی که برای پریزهای هوشمند گفته شد در رابط های هوشمند هم وجود دارد با این تفاوت که شما فقط یک دستگاه را می توانید به پریز هوشمند متصل کنید اما رابط هوشمند یک چند راهی است که می توان چندین دستگاه را به آن متصل کرد.

سپس، هر یک از خروجی ها همچون یک پریز هوشمند مجزا عمل می کند و می توان فعالیت دستگاه های متصل به رابط را به صورت مجزا از هم کنترل و برنامه ریزی کرد. برای مثال می توانید تلویزیون، کولر و چند وسیله برقی دیگر را به آن متصل کنید و بعد قبل از این که به خانه برسید فقط کولر را روشن کنید تا هوای خانه هنگام رسیدن شما خنک شده باشد.

رهاوردنیرو یکی از مجموعه های پیشرو در زمینه نصب دوربین مدار بسته ، نصب دزدگیر اماکن و نصب اعلام حریق می باشد، شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *