سیستم های حفاظتی ، ایمنی و امنیتی, مقالات هوشمند سازی ساختمان

تفاوت هوشمند سازی بی سیم و سیمی

تفاوت هوشمند سازی بی سیم و سیمی

با پیشرفت تکنولوژی، به امکانات و فناوری های جدید به کار رفته در ساختمان های امروزی نیز اضافه می شود. سیستم مدیریت ساختمان به دو صورت سیمی و بی سیم انجام می پذیرد. هر کدام از این دو مزایا و معایبی دارند که در این مقاله قصد داریم که در مورد آن ها صحبت کنیم.

قبل از شروع مقاله باید بگوییم که بدون شک یکی از مهم ترین روش هایی که برای بی ام اس هر ساختمانی به کار می رود، نصب دوربین مداربسته می باشد. برای دریافت خدمات نصب دوربین های مدار بسته و اطلاع از تعرفه های روز نصب دوربین بر روی تصویر زیر کلیک نمایید.

ویدیوی آموزشی : بررسی سیستم مدیریت ساختمان

بی ام اس چیست؟

پیش از این که به موضوع بی ام اس بی سیم و باسیم بپردازیم بهتر است که هوشمند سازی ساختمان را تعریف کنیم. در واقع سیستم مدیریت ساختمان زمانی صورت می پذیرد که بتوانیم عملکرد های ساختمان را از راه دور یا به صورت خودکار کنترل نماییم.

در واقع سخت‌افزار ها و نرم‌ افزار هایی وجود دارند که برای مانیتورینگ و کنترل قسمت ‌های مهم در ساختمان نصب می‌ شوند. وظیفه اصلی این سیستم این است که به قسمت های مختلف ساختمان فرمان های مختلف را داده و به نحوی عملکرد اجزا مختلف ساختمان را متعادل کند و همچنین موجب کاهش مصارف نا خواسته و منابع انرژی شود.

به بیانی دیگر این سیستم بر همه فعالیت ‌ها نظیر باز و بسته شدن در ها، ورود و خروج افراد، سیستم ‌های روشنایی، سیستم‌ های تهویه مطبوع پنجره و پرده اتاق ‌ها و سیستم صوتی و تصویری و غیره نظارت دارد.

هوشمند سازی چیست

روش های سیستم مدیریت ساختمان

جهت استفاده از سیستم مدیریت ساختمان نیاز به یک بستر داریم. این بستر می‌ تواند به دو صورت سیمی یا بدون سیم باشد. در ادامه در مورد این دو نوع بی ام اس بیشتر توضیح خواهیم داد.

بی ام اس سیمی

این روش برای بی ام اس از بستر سیمی استفاده خواهد کرد. در این روش از سیستم مدیریت ساختمان از پروتکل هایی همچون KNX، Modbus و غیره استفاده می گردد. لازم به ذکر است که این نوع از سیستم مدیریت ساختمان برای ساختمان های قدیمی مناسب نیست. دلیل این امر این است که به بستری مناسب برای سیم کشی نیاز است و به همین خاطر ساختمان باید تخریب گردد.

هوشمند سازی با سیم

پروتکل KNX چیست؟

پروتکلKNX مخفف Konnex پروتکل متن بازی است که جهت ارتباط قطعات هوشمند خانگی و تجاری می باشد. توسط این پروتکل می توان کنترل روشنایی، سیستم امنیتی، سیستم صوتی تصویری، ریموت کنترل، تهویه مطبوع و سایر اجزای برقی ساختمان را انجام داد.

در ساختمان های هوشمند جهت انتقال داده ها سیستمی مورد نیاز است که با دستگاه های مختلف و زبان های مختلف سازگار باشد. در واقع پروتکل KNX همین سیستم است. KNX را می‌توان به عنوان زبان مشترک تمام دستگاه‌ ها معرفی کرد.

شما کاربران گرامی همچنین می توانید از فروشگاه رهاورد نیرو برای خرید دوربین مدار بسته به همراه تجهیزات جانبی آن و همچنین خرید دزدگیر اماکن استفاده نمایید. در ضمن اگر قبل از خرید نیاز به مشاوره دارید؛ با شماره ای که بالای سایت درج شده است ؛ تماس حاصل فرمایید. به علاوه، اگر در مورد برند دزدگیر مورد نیاز خود در شک و تردید هستید؛ پیشنهاد ما به شما خرید دزدگیر فایروال است.

خرید دوربین مدار بسته

پروتکل Modbus چیست؟

پروتکل Modbus را می توان به عنوان یکی از قدیمی‌ ترین و همچنین رایج ترین پروتکل های اتوماسیون دانست. این پروتکل در واقع یک پروتکل ارتباط سریال می باشد که توسط مادیکن در سال 1979 جهت استفاده در PLC منتشر شد. در نهایت نیز به صورت غیر رسمی، به پروتکل ارتباطی استاندارد برای اتصال دستگاه های الکترونیکی صنعتی تبدیل شد.

سیستم مدیریت ساختمان بی سیم ساختمان

در سیستم بی ام اس بی سیم ساختمان ها، نیازی به تخریب وجود ندارد. همین امر سبب می شود تا هم در ساختمان های قدیمی و هم در ساختمان های جدید بتوان این طرح را پیاده سازی کرد. در این نوع از بی ام اس ، ارتباط اجزای خانه از طریق وای فای برقرار شده و سیم کشی ها همان طور که بود، حفظ می شود.

در واقع وسایل و ماژول ها در نقاط مختلف ساختمان نصب و از طریق یک کنترل کننده مرکزی هدایت خواهند شد. بنابراین این روش از سیستم مدیریت ساختمان نسبت به روش سیمی نیاز به انرژی کمتری دارد.

هوشمند سازی بی سیم

مزایای بی ام اس سیمی

 • این سیستم سیستم مدیریت خانه با عملکرد ثابت است.
 • اطلاعاتی که برای کنترل خدمات خانه استفاده خواهد شد، متمرکز است.
 • بدون تداخل است یا به عبارتی دیگر بر سایر دستگاه های بی سیم تأثیر نمی گذارد.
 • این سیستم ها توانایی اجرای برنامه های ساده و پیچیده را دارند.
 • سرعت عملکرد و دقت بالایی دارد.
 • نگهداری تجهیزات آن آسان است.
 • در مقابل خطرات احتمالی از قبیل هک و غیره ایمن است.

معایب سیستم مدیریت ساختمان سیمی

 • نمی توان محصول جدیدی به آن افزود.
 • در این سیستم به دلیل این که سنسور ها با سیم های ولتاژ پایین اتصال دارند، نیاز است که دیوار ها حفر شوند.
 • برای نصب این نوع از سیستم ها نیاز است تا افراد متخصص آن را انجام دهند که این خود هزینه در پی دارد.
 • حذف یک سیستم اتوماسیون سیمی به دلیل این که نمی توان سیم ها را برداشت کار سختی است.
 • نصب مجدد سیستم سیمی به سیم کشی کاملا جدیدی نیاز دارد.

مزایای خانه هوشمند بی سیم

 • نصب تجهیزات اسمارت هوم بی سیم آسان بوده و دلیل آن این است که این سیستم هیچ گونه حفاری و یا سیم کشی پیچیده ای ندارد.
 • این سیستم ها قابلیت این را دارند که اشخاص خودشان آن ها را راه اندازی کنند. این امر موجب می شود تا دیگر نیاز به هزینه نصب نباشد.
 • این سیستم ها به راحتی قابل جدا شدن هستند. به دلیل این که هیچ سیمی در این سیستم به کار نرفته است، جدا سازی تجهیزات بسیار آسان است.
 • این سیستم نیازی به وصل شدن به پریز ندارد و به همین دلیل است که کابل های کمتری دارد.

مزایای هوشمند سازی بی سیم

معایب خانه هوشمند بی سیم

 • سرعت سیستم های اسمارت هوم بی سیم نسبت به سیستم های سیمی کم است
 • در همه نقاط ساختمان نمی توان از آن استفاده کرد. برای مثال روکش آلومینیوم سبب مسدودی آن خواهد شد.
 • بسیاری از سیستم های اسمارت هوم بی سیم نیستند.
 • به دلیل بی سیم بودن، این امکان وجود دارد که سیگنال ها دستکاری شوند. برای مثال افراد متفرقه می تواندد دستورات خود را اضافه کرده و یا این که سیستم را مسدود کنند تا نشود کاری انجام داد. به بیانی دیگر این سیستم امنیت پایینی دارد.
 • ممکن است که دستگاه های دیگر سبب ایجاد تداخل در این سیستم ها گردند.

مقایسه سیستم مدیریت ساختمان سیمی و بی سیم ساختمان

در ادامه به برخی از سوالات متدوالی که ممکن است در مورد خانه اسمارت هوم به روش بی سیم و با سیم

 • قابلیت اطمینان سیستم مدیریت ساختمان سیمی بیشتر است یا بی سیم ؟

روترها و تکرارکننده ها در طی یک دهه گذشته بهبود چشمگیری داشته اند. با این وجود، عوامل زیادی موجب می شوند تا یک اسمارت هوم سیمی بسیار قابل اعتماد تر از یک سیستم اسمارت هوم بی سیم باشد. از جمله این دلایل می توان به ساختار ساختمان ، سر و صدای سایر شبکه های بی سیم در اطراف ساختمان و غیره اشاره نمود.

 • آیا اسمارت هوم بی سیم بدون اینترنت عمل می کند ؟

مورد دیگری که در مقایسه این دو نوع سیستم بی ام اس ساختمان سازی می توان به ان اشاره کرد، قطع و وصل شدن اینترنت ممکن است که برای شما اتفاق بیوفتد و مشکلی به وجود نیاید اما در مورد سیستم اسمارت هوم بی سیم این موضوع صدق نمی کند. در واقع هنگامی که سیستم امنیتی خود را با سیستم Crestron یا Control4 یکپارچه می کنید، قطع و وصل شدن مشکل خواهد ساخت. پس این امر خیلی مهم است که شما حتی یک ثانیه از ارتباط خودتون را از دست ندید.

آیا هوشمند سازی بی سیم بدون ایننترنت کار میکند؟

 • سرعت در اسمارت هوم سیمی و بی سیم چه تفاوتی دارد ؟

تصور کنید که با گوشی خود در حال مشاهده فیلم به صورت آنلاین هستید که به یک باره اینترنت دچار مشکل شده و برای لحظه ای قطع می گردد اما پس از دقایقی دوباره درست می شود. ممکن است که این قطعی اینترنت زمانی که با گوشی خود کار می کنید آنچنان مهم نباشد اما برعکس ان هنگامی که پای سیستم خانه هوشمند بی سیم به میان می آیدف این موضوع اهمیت خاصی پیدا می کند.

در واقع در سیستم بی سیم شما نیاز به سریع ترین سرعت دارید در صورتی که با قطعی اینترنت این موضوع امکان پذیر نخواهد بود. اما سیستم های سیمی به دلیل این که از سیم استفاده می کنند مشکل سرعت نداردند. به طور کلی سرعت در سیستم های سیمی بیشتر از سیستم های بی سیم است.

 • امنیت کدام نوع اسمارت هوم بیشتر است؟

مهم نیست که سیستم شما چقدر در برابر هک ایمن باشد؛ واقعیت این است که متجاوز آخر راه خود را برای هک کردن پیدا می کند. در سیستم های سیمی نسبت به سیستم های بی سیم، هک کردن دشوار تر است. به بیانی دیگر داشتن یک سیستم سیمی سبب کاهش درصد مورد هجوم قرار گرفتن به خاطر هک می شود. در اغلب مواقع، هک کردن سیستم های سیمی نیازمند به دسترسی فیزیکی دارند در صورتی که این موضوع در مورد شبکه بی سیم صدق نمی کند.

 • سیم کشی در سیستم خانه سیمی و بی سیم چه تفاوتی دارد ؟

در یک اسمارت هوم هر یک از تجهیزات وظیفه معینی را بر عهده دارند و برای این که بتوانند این وظایف را به درستی انجام دهند، همیشه با هم در ارتباط بوده و هم دستور دریافت می کنند و هم داده ها را ارسال و دریافت می کنند. در اسمارت هوم بی سیم، سیم کشی حذف شده و به بیان دیگر کابل شبکه یا کابل KNX حذف می شود و اطلاعات مورد نظر به صورت بی سیم ارسال و دریافت خواهند شد.

لازم به ذکر است که بخشی از سیم کشی که به منظور تغذیه مصرف کننده است به صورت سیمی بر جای خواهد ماند و بی سیم بودن فقط به معنای حذف کابل شبکه است. به همین دلیل است که اجرای اسمارت هوم بصورت بی سیم بسیار ساده تر و سریع تر خواهد بود.

 • قیمت اسمارت هوم سیمی بیشتر است یا بی سیم ؟

شاید در نگاه اول یک بی ام اس، بی سیم به دلیل این که به تجهیزات سیم کشی نیاز ندارد، نسبت به سیستم سیمی ارزان تر به نظر بیاید اما موضوع کمی متفاوت تر است. در واقع هزینه سیستم بی سیم بیشتر از سیستم سیمی است. دلیل آن تجهیزاتی است که برای سیستم بی سیم استفاده می شود.

هزینه هوشمند سازی بی سیم و با سیم

 • تعمیر و نگهداری کدام نوع سیستم اسمارت هوم سخت تر است ؟

با توجه به عدم وجود تابلو برق در سیستم بی سیم و پراکنده بودن تجهیزات در پلان ساختمان، می توان گفت نگهداری تجهیزات خانه هوشمد بی سیم نسبت به سیستم سیمی دشوارتر خواهد بود.

سخن نهایی

پیشرفت تکنولوژی سبب شده است تا ساختمان ها کم کم به سمت هوشمند شدن بروند. در این مقاله سعی بر آن شد تا در مورد شیوه های مختلف اسمارت هوم ساختمان از جمله بی ام اس سیمی و بی سیم صحبت شود و همچنین تفاوت این دو سیستم با هم بررسی شوند.

در پایان باید بگوییم که خدمات مهم اسمارت هوم ساختمان از قبیل نصب دزدگیر اماکن، نصب اعلام حریق با بالاترین کیفیت و رعایت تمامی استانداردها و اصول مهندسی توسط شرکت رهاورد نیرو انجام می شود. برای اطلاع از ضوابط و شرایط این خدمات بر روی لینک آن ها کلیک نمایید یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *