کنترل و نظارت بر عملکرد پرسنل

راه های مختلف برای کنترل و نظارت بر عملکرد پرسنل

کنترل و نظارت بر عملکرد پرسنل و کارکنان یکی از وظایف مهم مدیران کسب وکار است. یک مدیر زمانی در اداره امور شرکت موفق است که از عملکرد تمامی پرسنل خود اطلاع داشته باشد. اما مانیتورینگ پرسنل بدون ایجاد تنش و استرس کار چالش برانگیزی است. ما در این محتوا ساده ترین اما موثرترین روش های کنترل و نظارت بر عملکرد کارکنان را معرفی می کنیم.

1-نظارت بر عملکرد پرسنل با برگزاری جلسات موثر

یکی از بهترین روش ها برای نظارت غیرمستقیم بر بهره وری کارکنان، برگزاری منظم جلسات با پرسنل شرکت است. شما می توانید یک روز معین در ماه را به این جلسه اختصاص دهید. در این جلسات، از کارکنان خود بخواهید گزارش دقیق عملکرد و اقدامات خود را در طول یکماه گذشته ارائه دهند.

برگزاری و ارائه گزارش عملکرد باعث می شود کارکنان حساسیت بیشتری نسبت به عملکرد خود داشته باشند تا بتوانند نتایج بهتری از اقدامات خود را به شما گزارش دهند. توجه داشته باشید این جلسات در صورتی موثر واقع خواهند شد که به طور منظم و کاملا قانون مند برگزار شوند. در غیر این صورت، این جلسات تنها حالت فرمالیته داشته و هیچ نتیجه‌ی مناسبی را برای شرکت نخواهد داشت.

برگزاری جلسات کاری

2-استفاده از نرم افزارهای نظارت بر صفحه نمایش

بررسی ها نشان می دهد که تقریبا 46 درصد از کارکنان شرکت در ساعات موظفی خود شبکه های مجازی را چک می کنند و حداقل بین 15 تا 60 دقیقه از زمان کاری خود را صرف انجام امور شخصی خود می کنند. نرم افزارهای نظارت بر صفحه نمایش قابلیت ردیابی فعالیت کارمندان را دارد. این برنامه اطلاعات دقیقی درباره دقت و سرعت داده های وارد شده توسط فرد، مدت زمان استفاده او از کامپیوتر و ترافیک ورودی و خروجی شبکه را در اختیار مدیران قرار می دهد.

استفاده از نرم افزارهای نظارت بر صفحه نمایش

3-ضبط و شنود مکالمات

ضبط و شنود مکالمات کارکنان یکی از روش های متداول در مراکز تماس و بخش های فروش و بازاریابی است. با این روش علاوه بر اینکه میزان کارکرد هر کارمند با تلفن مشخص می شود، باعث می شود کیفیت تماس ها بهتر شود و خدمات بهتری به مشتریان ارائه گردد.

ضبط و شنود مکالمات

4-کنترل و نظارت بر عملکرد کارکنان با استفاده از دوربین های مداربسته

استفاده از  دوربین های مداربسته و امنیتی یکی از بهترین و موثرترین روش های نظارت بر اقدامات کارکنان است. مدیران سازمان ها با این روش می توانند به صورت غیر مستقیم بر رفتار و تردد کارکنان شرکت نظارت داشته باشند. مسلما حضور دائمی مدیر جهت بررسی عملکرد کارکنان می تواند استرس زا باشد. علاوه بر این، برخی از مدیران به دلیل مشغله زیاد فرصت انجام چنین کاری را ندارند. خرید و نصب دوربین مداربسته می تواند این مشکل را به راحتی حل کند.

مدیران شرکت های مختلف می توانند با نصب سیستم های امنیتی، عملکرد و امور کارمندان خود را کنترل کنند و کیفیت کارایی آنها و شرکت را بهبود بخشند. نسل جدید سیستم های امنیتی به گونه ای طراحی شده اند که قابلیت کنترل از راه دور و نمایش تصاویر از طریق تلفن هوشمند را برای مدیران سازمان ها فراهم می آورند. با نصب دوربین مداربسته، دیگر نیاز به حضور مدیران در شرکت جهت نظارت و کنترل بر فعالیت کارکنان نیست.

استفاده از دوربین های مداربسته در محیط کار

مزایای خرید دوربین مداربسته اداری

 • کنترل عملکرد روزانه کارکنان
 • نظارت از راه دور بدون نیاز به حضور در شرکت
 • بهبود کیفیت خدمات دهی به مشتریان
 • نظارت بر ورود و خروج پرسنل و افراد متفرقه
 • نظارت بر انجام درست وظایف توسط پرسنل

کلام آخر

نظارت بر عملکرد کارکنان بهره وری سازمان را افزایش می دهد و جلوی سوء استفاده های احتمالی برخی از کارمندان را می گیرد. با این وجود، عده ای از کارشناسان، کنترل و نظارت بر فعالیت پرسنل را نوعی تجاوز به حریم شخصی آنها می دانند یا تصور می کنند با ایجاد چنین جو نظارتی، امکان پرورش خلاقیت کارکنان فراهم نخواهد شد.

بنابراین توصیه می کنیم به هنگام پیاده سازی شیوه های نظارت بر کارمندان از روش های متعادل تر استفاده کنید. همچنین، به کارکنان خود اطمینان دهید که هدف شما تنها ایجاد نظم بیشتر و بالا بردن بهره وری سازمان است.

پاسخ به سوالات متداول

1-نظارت بر عملکرد کارکنان چه فوایدی دارد؟

نظارت و کنترل بر عملکرد پرسنل باعث بهره وری بیشتر سازمان می شود و از سوء استفاده های احتمالی جلوگیری می کند.

2- بهترین روش های نظارت و کنترل بر عملکرد کارکنان یک سازمان چیست؟

استفاده از نرم افزارهای نظارت بر صفحه نمایش، برگزاری جلسات منظم با کارکنان، نصب دوربین مداربسته، استفاده از دستگاه شنود

3-دستگاه های شنود اغلب در چه محیط های اداری کاربرد دارند؟

دستگاه های ضبط صدا معمولا در مراکز تماس و بخش های بازاریابی و فروش مورد استفاده قرار می گیرند.

4-بهترین دوربین های مداربسته اداری کدامند؟

دوربین های تحت شبکه، دوربین های مداربسته بولت، دوربین های مداربسته لامپی

5-نصب دوربین مداربسته در محیط های اداری چه فوایدی دارد؟

ورود و خروج پرسنل و افراد متفرقه را کنترل می کند، بر عملکرد روزانه کارکنان نظارت دارد، باعث بالارفتن کیفیت خدمات دهی به مشتریان می شود، امکان نظارت از راه دور و بدون حضور در شرکت را فراهم می آورد

5/5 - (3 امتیاز)
فروشگاه
 • خرید دوربین مدار بسته
 • خرید تجهیزات دوربین مدار بسته
 • خرید جک پارکینگی
 • خرید دزدگیر اماکن
خدمات
 • نصب دوربین مدار بسته
 • نصب اعلام حریق
 • نصب دزدگیر اماکن
 • نصب کرکره برقی
 • نصب جک برقی پارکینگی
 • هوشمند سازی ساختمان
جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه