مقالات دوربین

علت پرش تصویر دوربین مداربسته

برطرف کردن پرش دوربین مداربسته

پرش تصویر در دوربین های مداربسته یکی از مشکلات دردسرساز برای کاربران مبتدی است. سیستم های امنیتی بخش مهمی از سیستم امنیتی ساختمان های ما هستند. این دستگاه ها عمدتا به منظور ایمن سازی منازل، دفاتر کار، مغازه و … استفاده می شوند. در حال حاضر بسیاری از مدل های جدید دوربین نظارتی مجهز به سنسورهای بسیار حساس هستند که قابلیت های پیشرفته ای را در اختیار کاربران قرار می دهند. اما گاهی این دستگاه های پیشرفته دچار مشکلاتی مانند پرش تصاویر، ظاهر شدن خطوط افقی بر روی نمایشگر دوربین، پخش فیلم های نویزدار و غیره می شوند.

در محتواهای قبلی درباره برخی مشکلات رایج دوربین امنیتی صحبت کرده ایم. در این مطلب قصد داریم “علت پرش تصویر سیستم امنیتی” را به صورت کامل بررسی کنیم. اگر شما نیز با این مشکل روبرو شده اید، تا انتهای مقاله را با دقت مطالعه بفرمایید.

چرا تصاویر در سیستم نظارتی پرش دارند؟

مشکلات الکتریکی (برقی)، روشنایی و نور اصلی ترین دلیل سوسو زدن تصویر سیستم نظارتی است. علاوه بر این، فرکانس های الکتریکی متناقض ارسال شده به دوربین و تنظیمات نادرست نرم افزار سیستم از دلایل دیگر سوسو زدن تصاویر هستند. در ادامه به بررسی کامل این موارد پرداخته ایم:

مشکلات الکتریکی

تقریبا اکثر اختلالات در وسایل و دستگاه های الکتریکی ناشی از عدم دریافت انرژی برق می باشند. گاهی اوقات فرکانس یا توانی که به دوربین مداربسته داده می شود، برای عملکرد صحیح آن کافی نیست. بنابراین، به محض اینکه متوجه شدید تصاویر دوربین پرش دارند، منبع تغذیه را چک کنید.

علت پرش تصویر دوربین مداربسته

 

اکثر مدل های دوربین امنیتی از لامپ های LED برای تصویربرداری در فضاهای تاریک یا محیط های کم نور استفاده می کنند. دوربین های نظارتی مخصوصا دوربین های POE در فضاهای تاریک برق بیشتری از آنچه سیستم شما می تواند تامین کند، مصرف می کنند. به عبارت دیگر دوربین ها برای LEDها به برق اضافه نیاز دارند. اگر دوربین مداربسته تنها در شب دچار مشکل پرش تصاویر است، به احتمال زیاد منبع تغذیه شما کافی نیست.

چنانچه منبع تغذیه سالم است، منابع نوری اطراف دوربین را بررسی کنید. گاهی اوقات تغییر در شرایط نوری محیط می تواند باعث پرش تصاویر شود. زیاد یا کم شدن شدت نور به دلیل عبور خودروها یا سایر وسایل نقلیع نمونه ای از این تغییرات است. در این حالت، دوربین در حال تنظیم نور مادون قرمز خود است و تصویر برای چند ثانیه پرش دارد. با زاویه دهی دوباره دوربین مشکل برطرف خواهد شد.

کابل یا اتصالات کوتاه

اگر سیم یا اتصالات سیستم در نقاط خاصی دچار اتصال کوتاه شده باشند، احتمال پرش تصاویر وجود دارد. اتصالات کوتاه در حقیقت، انتقال برق و داده ها را مختل می کند که در نهایت باعث ایجاد نویز در تصاویر و نیز کیفیت پایین تصاویر می گردد.

همچنین بخوانید : دلیل مشکلات دوربین مداربسته چیست؟

برای رفع این مشکل تمامی کابل ها را به دقت بررسی کنید. در صورت وجود کابل معیوب باید فورا آن را تعمیر یا به درستی متصل کنید زیرا قسمت آسیب دیده به راحتی خورده می شود. برای این منظور باید اتصالات را زمین کنید یا با یک نوار برق بپوشانید.

دوربین های نظارتی قدیمی

استفاده از دوربین های امنیتی قدیمی مشکلات بسیاری را به همراه دارد. یکی از این مشکلات، پرش تصویر دوربین نظارتی است. تمام دوربین های امنیتی عمر معینی دارند. اگر تاریخ انقضای دستگاه شما نزدیک است یا دوربین شما برای مدت طولانی در یک منطقه نامناسب در حال کار کردن است، باید خود را برای مواجه شدن با مشکلات بسیاری آماده کنید.

البته راه کم دردسرتری نیز وجود دارد: یک دوربین امنیتی جدید بخرید! اما قبل از خرید دوربین سیستم امنیتی، تمامی اتصالات و کابل های دستگاه امنیتی قدیمی را بررسی کنید. اگر کابل ها و اتصالات سالم هستند و آسیب ندیده اند، فقط یک دوربین جدید بخرید.

چگونه مشکل پرش تصویر سیستم امنیتی را برطرف کنیم؟

بعد از آنکه علت سوسو زدن تصاویر دوربین مشخص شد، فرایند تعمیر آسانتر می شود. در ادامه روش های برطرف کردن مشکل پرش تصاویر را به صورت مرحله به مرحله بیان کرده ایم

مرحله اول

بررسی کنید آیا مانیتور به درستی کار می کند یا خیر. چنانچه پرش تصاویر تنها در قسمت خاصی از نمایشگر است، فورا مانیتور را تعمیر یا تعویض نمایید.

مرحله دوم

چنانچه دوربین را از مانیتور جدا کرده اید اما تصویر همچنان سوسو می زند، به این معنا است که سیگنال های ویدئویی واضح هستند و مشکل اصلی مربوط به کانکتورهای مانیتور است. بنابراین، منبع تغذیه سیم ها و اتصالات را از نظر سالم بودن بررسی کنید.

مرحله سوم

اگر مشکل مربوط به اتصالات کوتاه باشد، فورا مسیرهای کابل را بررسی کنید. مطمئن شوید که کابل ها به درستی زمین شده اند. اگر قسمتی از کابل یا اتصالات آسیب دیده است فورا آن را تعمیر کنید یا با نصاب دوربین نظارتی خود تماس بگیرید.

مرحله چهارم

اگر سوسو زدن تصاویر فقط به هنگام شب اتفاق می افتد، مطمئن شوید که منبع تغذیه شما به اندازه کافی انرژی مورد نیاز دوربین را تامین می کند. اگر منبع تغذیه ناکافی باشد، به این معنی است که دوربین های مداربسته به منبع اضافی برای LEDها نیاز دارند. با یک تکنسین تماس بگیرید تا فورا مشکل را برطرف نماید.

مرحله پنجم

چنانچه منبع تغذیه علت اصلی پرش تصاویر نیست، مطمئن شوید که دوربین نظارتی دور از منابع روشنایی نصب شده باشد زیرا زمانیکه چراغ های اتومبیل ها یا نور هر وسیله ای که در حال عبور از جلوی دوربین است روشن می شود، تصویر برای چند ثانیه پرش پیدا می کند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی پیشنهاد می کنیم زاویه دوربین را تغییر دهید یا دوربین های نظارتی را خریداری کنید که دارای سنسور نور باشند.

مرحله شش

چنانچه هیچ یک از موارد بالا علت پرش تصاویر نباشند و شما یک دوربین امنیتی بیسیم دارید، از یک آشکارساز سیگنال برای عیب یابی دستگاه استفاده کنید.

برطرف کردن پرش دوربین مداربسته

 

مرحله هفتم

چنانچه مشکل همچنان وجود دارد، دوربین امنیتی و مخصوصا لامپ های LED را مجددا بررسی کنید.

مرحله هشتم

دوربین های نظارتی قدیمی معمولا مشکل پرش تصاویر دارند. بنابراین، دوربین خود را با جدیدترین مدل موجود در بازار تعویض کنید یا در اسرع وقت آن را تعمیر نمایید.

مرحله نهم

چنانچه با وجود موارد بالا مشکل همچنان وجود دارد، با تکنسین یا کارشناسان ما در رهاورد نیرو تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

در این محتوا شما را با علت های پرش تصاویر در دوربین نظارتی آشنا کردیم. همچنین، راه حل های آزمایش شده برای رفع این مشکل را به شما ارائه دادیم. مطمئنا این راه حل ها به شما کمک می کنند تا مشکل را راحتتر عیب یابی و برطرف کنید. همچنین، در وقت و هزینه شما نیز صرفه جویی خواهد شد.

رهاورد نیرو فروشنده انواع دوربین نظارتی

رهاورد نیرو فروشنده انواع دوربین های مداربسته ، دزدگیر اماکن و تجهیزات دوربین مداربسته است . همچنین برای نصب دزدگیر اماکن ، نصب دوربین مداربسته و نصب کرکره برقی با ما تماس حاصل نمایید .

سوالات متداول

[rank_math_rich_snippet id=”s-18ac92f5-bbff-45bb-a170-a3aa2891a43a”]

امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *