خاموش کردن یا از کار انداختن دوربین مداربسته

روش‌های از کار انداختن و خاموش کردن دوربین مداربسته

اگر قصد از کار انداختن  یا خاموش کردن دوربین مداربسته را دارید اما نمی دانید چگونه آن را انجام دهید، جای درستی را انتخاب کرده اید. این مطلب صحیح ترین روش های خاموش کردن دوربین مداربسته را در اختیار شما قرار می دهد.

امروزه دوربین های مداربسته در همه جا هستند. تقریبا در اکثر مشاغل و مجتمع های مسکونی نوعی از سیستم های نظارت تصویری نصب شده است. کاملا منطقی است که مالکان خانه ها یا صاحبان کسب و کار به دنبال بالا بردن امنیت اموال خود باشند. با این حال،  گاهی اوقات از دوربین های مداربسته برای اهداف غیر اخلاقی استفاده می شود. برخی از افراد از دوربین های مداربسته برای جاسوسی و ضبط تصاویر بدون اطلاع و رضایت دیگران استفاده می کنند.

این در حالی است که نصب دوربین مداربسته در مناطق مشاع و بدون رضایت افراد کاملا غیرقانونی است و جرم محسوب می شود. این قانون با هدف جلوگیری از استفاده های غیراخلاقی از دوربین مداربسته توسط سودجویان وضع شده است. بنابراین، توصیه رهاورد نیرو به شما این است با مشاهده چنین مواردی فورا با پلیس تماس گرفته و از آنها بخواهید به این مشکل رسیدگی کنند.

نحوه خاموش کردن دوربین مداربسته

برخی مواقع مجبور می شوید دوربین مداربسته خود را خاموش و غیرفعال کنید. در این قسمت چند روش موثر غیرفعال کردن دوربین مداربسته را به شما آموزش می دهیم.

روش اول: دستگاه ضبط تصاویر (dvr) را خاموش کنید

برای خاموش کردن دستگاه DVR یا NVR باید وارد نرم افزار ضبط کننده شوید. سپس گزینه shut down را انتخاب کنید. پیغامی به شما نشان داده می شود. گزینه YES را انتخاب کنید. به این ترتیب، دستگاه ضبط تصاویر آماده خاموش شدن می شود. با فشار دادن دکمه OFF دستگاه کاملا خاموش می شود.

خاموش کردن دستگاه دی وی آر دوربین مدار بسته به معنی خاموش شدن دوربین مداربسته نیست. این کار باعث می شود هیچ تصویر یا ویدیویی ضبط نشود. با این حال، دوربین همچنان در حال تصویربرداری است.

خاموش کردن دستگاه دی وی ار

مقالات آموزشی رهاورد نیرو در حوزه دی وی آر دوربین مداربسته:

 •  آموزش ریست پسورد DVR و NVR : در این مقاله به این موضوع می پردازیم که رمز عبور پیش فرض دستگاه DVR یا NVR چیست؟ چگونه می توان پسورد این دستگاه ها را تغییر داد و این که چگونه دستگاه ضبط تصویر دوربین خود را ریست کنیم؟
 • آموزش تصویری تنظیم منو دی وی آر : در این مقاله به نحوه تنظیم منوی دستگاه DVR سیستم های مدار بسته، راه اندازی wizard، تنظیمات port، نحوه تنظیم کردن بکاپ گیری، نحوه تنظیم منو دستگاه ضبط تصویر برای حالت آلارم، نقطه کور، و بسیاری موراد دیگر توضیح خواهیم داد.
 •  چگونه دستگاه DVR دوربین مدار بسته را نصب کنیم : در این محتوا در مورد نحوه نصب ضبط تصویر دوربین، پورت های ورودی دستگاه  شامل ورودی تصویر، صدا و کانال های خروجی دستگاه DVR و انواع آن ها صحبت می کنیم.

روش دوم: قطع کابل ها

در این روش با قطع سیم های دوربین مداربسته با دستگاه DVR یا NVR، دوربین خاموش می شود. دوربین های مداربسته معمولا توسط دو کابل به سیستم دوربین مداربسته متصل می شوند: کابل برق و کابل دیتا. قطع کردن هر کدام از این سیم ها باعث خاموش شدن دوربین مداربسته خواهد شد. زمانی که کابل برق را قطع می‌کنید، دوربین فورا خاموش می شود. اما اگر کابل دیتا را قطع کنید، دوربین همچنان روشن است. اما هیچ تصویر یا ویدیویی از دوربین بدست نمی آید.

اکثر دوربین های مداربسته تحت شبکه (IP) به دلیل پشتیبانی از فناوری  POE از یک کابل استفاده می کنند. در این نوع دوربین ها، کابل برق و دیتا یکی است. بنابراین، قطع کردن آن باعث غیرفعال شدن دوربین می شود.

قطع سیم های یک سیستم نظارت تصویری امری کاملا فنی است و نیاز به تخصص دارد. کابل کشی سیستم های نظارتی اغلب روی لوله های فلزی یا پلاستیکی اجرا می شود. در نتیجه، بریدن سیم کارِ راحتی نیست. بهترین راه این است که کابل را ردیابی کنید و نقطه ای را پیدا کنید که کابل هیچ پوششی ندارد.

توجه داشته باشید که قطع سیم ها مصداق تخریب اموال است. آسیب رساندن به هر نوع دارایی از جمله دوربین مداربسته یا دستگاه DVR می تواند عواقب قانونی به همراه داشته باشد. بنابراین، قبل از انجام آن تمام جوانب را در نظر بگیرید.

برخی از انواع دوربین های مداربسته مجهز به باتری داخلی یا دستگاه UPS هستند. قطع کردن کابل برق دوربین مدار بسته در این نوع دستگاه ها موجب خاموش شدن آنها نمی شود. برای این منظور باید دستگاه UPS را خاموش کنید یا باتری داخلی را از سیستم خارج کنید.

قطع کردن کابل‌های دوربین مداربسته

روش های از کار انداختن دوربین مداربسته

روش‌های از کار انداختن دوربین مداربسته انواع مختلفی دارد که عبارت اند از:

 • روش اول: از لیزر استفاده کنید
 • روش دوم: از لامپ های LED قوی استفاده کنید
 • روش سوم: از اسپری رنگ استفاده کنید
 • روش چهارم: استفاده از چسب
 • روش پنجم: استفاده از مسدود کننده ها

استفاده از لیزر یکی از روشهای متداول برای از کار انداختن دوربین مداربسته است. برای انجام آن فقط کافی است به کمک یک لیزر نوری قوی را برای چند دقیقه به چشم دوربین مداربسته بتابید. به این ترتیب، سنسور دوربین آسیب می بیند. لیزر آسیب دیده قابل تعمیر نیست.

انداختن لیزر به دوربین مداربسته

روش دوم: از لامپ های LED قوی استفاده کنید

این روش مشابه روش استفاده از لیزر است. برای انجام آن باید یک منبع نور LED قوی را بر روی چشمی دوربین مداربسته بیندازید. به این ترتیب، دوربین به طور خودکار خاموش می شود یا ممکن است خراب شود. چراغ قوه های LED تاکتیکی (دیود ساطع کننده نور) برای غیرفعال کردن دوربین امنیتی گزینه مناسبی هستند.

روش دوم در مقایسه با استفاده از لیزر کمی سخت‌تر است و نیاز به تمرکز بیشتری دارد. در این روش باید نور LED برای چند دقیقه کاملا چشمی دوربین را بپوشاند تا سنسور از کار بیفتد. توجه داشته باشید که استفاده از منبع نور LED در شب و به هنگام تاریکی هوا که هیچ منبع نور دیگری در محیط وجود ندارد، کاربرد دارد. هر چه منبع نور LED قوی‌تر باشد، نتیجه کار بهتر خواهد بود.

روش سوم: از اسپری رنگ استفاده کنید

یکی از روش های موثر برای از کار انداختن دوربین مداربسته، استفاده از اسپری رنگ بر روی دوربین است. در این روش شما باید به دوربین نزدیک شوید. بنابراین، ریسک این روش بیشتر است. شما می توانید به جای اسپری رنگ از مواد غذایی مانند مربا، کره و … استفاده کنید.

رنگ کردن دوربین مداربسته با اسپری

روش چهارم: استفاده از چسب

روش های متعدد زیادی برای پوشاندن لنز دوربین مداربسته و غیرفعال کردن سیستم نظارت تصویری وجود دارد. استفاده از نوار چسب یکی از این روشها است. شما می توانید از هر نوع نوار چسبی (نوار چسب معمولی، نوار چسب صنعتی، نوار چسب عایق و غیره) برای از کار انداختن دوربین مداربسته استفاده کنید. فقط از شفاف نبودن نوار چسب مطمئن شوید. با نصب نوار چسب های رنگی یا سیاه تصاویر و ویدئوهای دوربین مداربسته به صورت یک صفحه سیاه ضبط خواهند شد.

روش پنجم: استفاده از مسدود کننده ها

یکی از روش های بسیار کاربردی و تمیز برای غیرفعال کردن دوربین های مداربسته ، استفاده از مسدود کننده ها است. البته این روش کمی گران است و نیاز به دانش فنی بالایی دارد.

مسدود کننده ها بر اساس پارازیت سیگنال دوربین مداربسته عمل می کنند. آنها سیگنال فرستنده را مورد هدف قرار می دهند و از این طریق، عملکرد دوربین مداربسته را مختل می کنند. زمانیکه از فرکانس دوربین مداربسته مطلع شدید، می توانید پارازیت را روی فرکانس مورد نظر تنظیم کنید و اجازه دهید پارازیت ها سیگنال را بمباران کنند. به این ترتیب، دوربین دچار مشکل شده و قادر به ضبط تصاویر نیست. این روش فقط بر روی دوربین های IP بی‌سیم جواب می دهد.

سخن آخر

در این مطلب تلاش کردیم روش های موثر خاموش کردن دوربین مداربسته را برای شما معرفی کنیم. با این حال، بهتر است بدانید که تقریبا اکثر سارقان با این تکنیک ها آشنایی دارند. بنابراین، توصیه می کنیم از دوربین های مداربسته ای که مجهز به فناوری های بسیار پیشرفته هستند، استفاده کنید. همچنین شما می توانید برای خرید دوربین مداربسته به فروشگاه اینترنتی رهاورد نیرو مراجعه کنید و با کیفیت ترین محصولات را با قیمت های کاملا مناسب خریداری کنید.

قیمت دوربین مدار بسته

پاسخ به سوالات متداول

1-چگونه می توان دوربین مداربسته را خاموش کرد؟

با خاموش کردن دستگاه ضبط تصاویر (DVR/NVR) یا قطع کردن کابل های برق یا دیتا می توانید یک سیستم نظارت تصویری را خاموش کنید.

2-چگونه می توان یک دوربین مداربسته را از کار انداخت؟

با از کار انداختن لنز چشمی دوربین، پوشاندن آن بوسیله چسب، رنگ و غیره یا استفاده از مسدود کننده ها

3-نحوه خاموش کردن دستگاه دی وی آر چگونه است؟

ابتدا وارد نرم افزار دستگاه شوید. گزینه shut down را انتخاب کنید. سپس روی دکمه yes کلیک کنید. در آخر، دکمه off پشت دستگاه را فشار دهید.

4-استفاده از دستگاه های مسدود کننده برای خاموش کردن چه نوع دوربین هایی موثر است؟

دوربین های مداربسته تحت شبکه

5-بهترین روش برای جلوگیری از غیرفعال کردن دوربین مداربسته چیست؟

خرید دوربین های مداربسته با کیفیت که از به روزترین فناوری ها پشتیبانی می کنند.

4.1/5 - (9 امتیاز)
فروشگاه
 • خرید دوربین مدار بسته
 • خرید تجهیزات دوربین مدار بسته
 • خرید جک پارکینگی
 • خرید دزدگیر اماکن
خدمات
 • نصب دوربین مدار بسته
 • نصب اعلام حریق
 • نصب دزدگیر اماکن
 • نصب کرکره برقی
 • نصب جک برقی پارکینگی
 • هوشمند سازی ساختمان
جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه