سیستم های حفاظتی ، ایمنی و امنیتی, مقالات سیستم نظارتی

6 روش از کار انداختن دوربین مدار بسته ( از کار انداختن دوربین مدار بسته با گوشی )

خاموش کردن یا از کار انداختن دوربین مداربسته

اگر قصد از کار انداختن یا خاموش کردن دوربین مداربسته را دارید اما نمی دانید چگونه آن را انجام دهید، جای درستی را انتخاب کرده اید. این مطلب صحیح ترین روش های خاموش کردن دوربین مداربسته را در اختیار شما قرار می دهد.

امروزه سیستم های امنیتی در همه جا هستند. تقریبا در اکثر مشاغل و مجتمع های مسکونی نوعی از سیستم های نظارت تصویری نصب شده است. کاملا منطقی است که مالکان خانه ها یا صاحبان کسب و کار به دنبال بالا بردن امنیت اموال خود باشند. با این حال،  گاهی اوقات از سیستم های امنیتی برای اهداف غیر اخلاقی استفاده می شود. برخی از افراد از دستگاه های نظارتی را برای جاسوسی و ضبط تصاویر بدون اطلاع و رضایت دیگران استفاده می کنند.

این در حالی است که نصب دوربین مداربسته در مناطق مشاع و بدون رضایت افراد کاملا غیرقانونی است و جرم محسوب می شود. این قانون با هدف جلوگیری از استفاده های غیراخلاقی از دستگاه های امنیتی توسط سودجویان وضع شده است. بنابراین، توصیه رهاورد نیرو به شما این است با مشاهده چنین مواردی فورا با پلیس تماس گرفته و از آنها بخواهید به این مشکل رسیدگی کنند.

نحوه خاموش کردن دوربین مداربسته (روش از کار انداختن دوربین مدار بسته )

برخی مواقع مجبور می شوید سیستم امنیتی خود را خاموش و غیرفعال کنید. در این قسمت چند روش موثر غیرفعال کردن دوربین مداربسته را به شما آموزش می دهیم.

روش اول: دستگاه ضبط تصاویر (dvr) را خاموش کنید

برای خاموش کردن دستگاه DVR یا NVR باید وارد نرم افزار ضبط کننده شوید. سپس گزینه shut down را انتخاب کنید. پیغامی به شما نشان داده می شود. گزینه YES را انتخاب کنید. به این ترتیب، دستگاه ضبط تصاویر آماده خاموش شدن می شود. با فشار دادن دکمه OFF دستگاه کاملا خاموش می شود.

خاموش کردن دستگاه دی وی آر دوربین مدار بسته به معنی خاموش شدن دوربین مداربسته نیست. این کار باعث می شود هیچ تصویر یا ویدیویی ضبط نشود. با این حال، دوربین همچنان در حال تصویربرداری است.

خاموش کردن دستگاه دی وی ار

مقالات آموزشی رهاورد نیرو در حوزه دی وی آر دوربین مداربسته:

  •  آموزش ریست پسورد DVR و NVR : در این مقاله به این موضوع می پردازیم که رمز عبور پیش فرض دستگاه DVR یا NVR چیست؟ چگونه می توان پسورد این دستگاه ها را تغییر داد و این که چگونه دستگاه ضبط تصویر دوربین خود را ریست کنیم؟
  • آموزش تصویری تنظیم منو دی وی آر : در این مقاله به نحوه تنظیم منوی دستگاه DVR سیستم های مدار بسته، راه اندازی wizard، تنظیمات port، نحوه تنظیم کردن بکاپ گیری، نحوه تنظیم منو دستگاه ضبط تصویر برای حالت آلارم، نقطه کور، و بسیاری موراد دیگر توضیح خواهیم داد.
  •  چگونه دستگاه DVR دوربین مدار بسته را نصب کنیم : در این محتوا در مورد نحوه نصب ضبط تصویر دوربین، پورت های ورودی دستگاه  شامل ورودی تصویر، صدا و کانال های خروجی دستگاه DVR و انواع آن ها صحبت می کنیم.

روش دوم: قطع کابل ها

در این روش با قطع سیم های دستگاه امنیتی با دستگاه DVR یا NVR، دوربین خاموش می شود. دستگاه های امنیتی معمولا توسط دو کابل به سیستم دوربین مداربسته متصل می شوند: کابل برق و کابل دیتا. قطع کردن هر کدام از این سیم ها باعث خاموش شدن دستگاه امنیتی خواهد شد. زمانی که کابل برق را قطع می‌کنید، دوربین فورا خاموش می شود. اما اگر کابل دیتا را قطع کنید، دوربین همچنان روشن است. اما هیچ تصویر یا ویدیویی از دوربین بدست نمی آید.

اکثر دستگاه های امنیتی تحت شبکه (IP) به دلیل پشتیبانی از فناوری  POE از یک کابل استفاده می کنند. در این نوع سیستم ها، کابل برق و دیتا یکی است. بنابراین، قطع کردن آن باعث غیرفعال شدن دوربین می شود.

همچنین بخوانید : بهترین دوربین مخفی برای منزل

قطع سیم های یک سیستم نظارت تصویری امری کاملا فنی است و نیاز به تخصص دارد. کابل کشی سیستم های نظارتی اغلب روی لوله های فلزی یا پلاستیکی اجرا می شود. در نتیجه، بریدن سیم کارِ راحتی نیست. بهترین راه این است که کابل را ردیابی کنید و نقطه ای را پیدا کنید که کابل هیچ پوششی ندارد.

توجه داشته باشید که قطع سیم ها مصداق تخریب اموال است. آسیب رساندن به هر نوع دارایی از جمله دوربین مداربسته یا دستگاه DVR می تواند عواقب قانونی به همراه داشته باشد. بنابراین، قبل از انجام آن تمام جوانب را در نظر بگیرید.

برخی از انواع دستگاه های امنیتی مجهز به باتری داخلی یا دستگاه UPS هستند. قطع کردن کابل برق دوربین مدار بسته در این نوع دستگاه ها موجب خاموش شدن آنها نمی شود. برای این منظور باید دستگاه UPS را خاموش کنید یا باتری داخلی را از سیستم خارج کنید.

قطع کردن کابل‌های دوربین مداربسته

چگونه دوربین مدار بسته را قطع کنیم ؟

روش‌های از کار انداختن دوربین مداربسته انواع مختلفی دارد که عبارت اند از:

  • روش اول: از لیزر استفاده کنید
  • روش دوم: از لامپ های LED قوی استفاده کنید
  • روش سوم: از اسپری رنگ استفاده کنید
  • روش چهارم: استفاده از چسب
  • روش پنجم: استفاده از مسدود کننده ها
  • روش ششم: از کار انداختن دوربین مدار بسته با گوشی

1- استفاده از لیزر

استفاده از لیزر یکی از روشهای متداول برای از کار انداختن دوربین مداربسته است. برای انجام آن فقط کافی است به کمک یک لیزر نوری قوی را برای چند دقیقه به چشم دوربین مداربسته بتابید. به این ترتیب، سنسور دوربین آسیب می بیند. لیزر آسیب دیده قابل تعمیر نیست.

انداختن لیزر به دوربین مداربسته

2- از لامپ های LED قوی استفاده کنید

این روش مشابه روش استفاده از لیزر است. برای انجام آن باید یک منبع نور LED قوی را بر روی چشمی دستگاه امنیتی بیندازید. به این ترتیب، دوربین به طور خودکار خاموش می شود یا ممکن است خراب شود. چراغ قوه های LED تاکتیکی (دیود ساطع کننده نور) برای غیرفعال کردن سیستم امنیتی گزینه مناسبی هستند.

روش دوم در مقایسه با استفاده از لیزر کمی سخت‌تر است و نیاز به تمرکز بیشتری دارد. در این روش باید نور LED برای چند دقیقه کاملا چشمی دوربین را بپوشاند تا سنسور از کار بیفتد. توجه داشته باشید که استفاده از منبع نور LED در شب و به هنگام تاریکی هوا که هیچ منبع نور دیگری در محیط وجود ندارد، کاربرد دارد. هر چه منبع نور LED قوی‌تر باشد، نتیجه کار بهتر خواهد بود.

3- از اسپری رنگ استفاده کنید

یکی از روش های موثر برای از کار انداختن دوربین مداربسته، استفاده از اسپری رنگ بر روی دستگاه است. در این روش شما باید به دوربین نزدیک شوید. بنابراین، ریسک این روش بیشتر است. شما می توانید به جای اسپری رنگ از مواد غذایی مانند مربا، کره و … استفاده کنید.

رنگ کردن دوربین مداربسته با اسپری

4- استفاده از چسب

روش های متعدد زیادی برای پوشاندن لنز دستگاه امنیتی و غیرفعال کردن سیستم نظارت تصویری وجود دارد. استفاده از نوار چسب یکی از این روشها است. شما می توانید از هر نوع نوار چسبی (نوار چسب معمولی، نوار چسب صنعتی، نوار چسب عایق و غیره) برای از کار انداختن دوربین مداربسته استفاده کنید. فقط از شفاف نبودن نوار چسب مطمئن شوید. با نصب نوار چسب های رنگی یا سیاه تصاویر و ویدئوهای دوربین مداربسته به صورت یک صفحه سیاه ضبط خواهند شد.

5- استفاده از مسدود کننده ها

یکی از روش های بسیار کاربردی و تمیز برای غیرفعال کردن دستگاه های امنیتی ، استفاده از مسدود کننده ها است. البته این روش کمی گران است و نیاز به دانش فنی بالایی دارد.

مسدود کننده ها بر اساس پارازیت سیگنال دوربین مداربسته عمل می کنند. آنها سیگنال فرستنده را مورد هدف قرار می دهند و از این طریق، عملکرد دستگاه را مختل می کنند. زمانیکه از فرکانس سیستم امنیتی مطلع شدید، می توانید پارازیت را روی فرکانس مورد نظر تنظیم کنید و اجازه دهید پارازیت ها سیگنال را بمباران کنند. به این ترتیب، دوربین امنیتی دچار مشکل شده و قادر به ضبط تصاویر نیست. این روش فقط بر روی دوربین های IP بی‌سیم جواب می دهد.

6- از کار انداختن دوربین مدار بسته با گوشی

یکی از پرکاربردترین روش ها برای از کار انداختن دوربین مداربسته روش از کار انداختن دوربین مدار بسته با گوشی است . بوسیله تلفن همراه هوشمند و داشتن  اطلاعات سیستم مداربسته ( آدرس آی پی دوربین ) امکان از کار انداختن دوربین مداربسته با گوشی ممکن است.

نتیجه گیری :

در این مطلب تلاش کردیم روش های موثر خاموش کردن دوربین مداربسته را برای شما معرفی کنیم. با این حال، بهتر است بدانید که تقریبا اکثر سارقان با این تکنیک ها آشنایی دارند. بنابراین، توصیه می کنیم از دوربین های مداربسته ای که مجهز به فناوری های بسیار پیشرفته هستند، استفاده کنید. همچنین شما می توانید برای خرید دوربین مداربسته به فروشگاه اینترنتی رهاورد نیرو مراجعه کنید و با کیفیت ترین محصولات را با قیمت های کاملا مناسب خریداری کنید.

قیمت دوربین مدار بسته

رهاورد نیرو مرکز فروش انواع سیستم امنیتی و دوربین های نظارتی

رهاورد نیرو فروشنده انواع سیستم امنیتی و دزدگیر اماکن ، جک پارکینگی ، تجهیزات دوربین مداربسته ، دوربین ثبت وقایع خودرو با بهترین قیمت و کیفیت است . همچنین برای نصب جک برقی و نصب دزدگیر اماکن شما می توانید با مشاوران رهاورد نیرو تماس حاصل نمایید.

4.1/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *