مقالات سیستم نظارتی

نصب دستگاه امنیتی و نظارتی در مدرسه و قوانین آن

دوربین مدار بسته در مدارس

مدرسه به عنوان خانه دوم دانش آموزان و معلمان محسوب می شود  که از کلاس های درس و آزمایشگاه های زیادی تشکیل شده است. مدیران و معاونهای مدرسه وظیفه دارند تا امنیت دانش آموزان و معلمان را در زمان حضور در مدرسه حفظ کنند.

راه اندازی سیستم نظارتی یکی از تجهیزات امنیتی می باشد که می تواند موجب آرامش خاطر والدین از برقراری امنیت فرزندان آن ها در محیط مدرسه باشد. اما آیا  سیستم نظارتی واقعا برای استفاده در محیط آموزشی مناسب است؟ چه قوانین یا دستورالعمل هایی را باید دنبال کنیم؟ در این مقاله ضمن توضیح راه اندازی سیستم نظارتی در مدارس، فواید راه اندازی آن ها را بررسی کرده و در نهایت شرایط قانونی راه اندازی آن ها را معرفی خواهیم کرد.

راه اندازی سیستم نظارتی در مدارس ( نصب دوربین در کلاس درس )

ممکن است اولین سوالی که در مورد راه اندازی سیستم نظارتی در مدرسه بپرسید، این موضوع باشد که آیا مدارس می توانند از سیستم های امنیتی مانند سیستم نظارتی استفاده کنند؟ باید در پاسخ بگوییم بله. سیستم امنیتی و نظارتی می ‌تواند نقش مهمی در حفظ ایمنی معلمان، دانش ‌آموزان، کارمندان و بازدید کنندگان در هنگام حضور در مدرسه داشته باشد.

نصب سیستم نظارتی در مدرسه

وجود سیستم های نظارتی در مدرسه، محیطی امن و دلپذیر را برای دانش آموزان و کارکنان فراهم کرده که به یادگیری بهتر دانش آموزان کمک می کند، به والدین آرامش خاطر می دهد و کارمندان از کار کردن در این مکان لذت خواهند برد. چرا که همه این افراد ساعات زیاید از روز را در مدرسه حضور دارند. همه این موارد می ‌تواند به جذب و حفظ استعداد های آموزشی کمک کند و مدرسه شما را به چشم‌ اندازی جذاب برای والدین در هنگام انتخاب مدرسه برای فرزندشان تبدیل کند. نقشی که دوربین مداربسته در امنیت مدرسه ایفا می کند، هم در مورد محافظت از مدرسه در برابر افراد خارجی و هم رسیدگی به مسائل داخل جامعه مدرسه است.

فواید راه اندازی سیستم نظارتی در مدرسه ( نصب دوربین در کلاس درس )

به طور کلی، سیستم نظارتی به یکی از دو روش زیر به امنیت مدارس کمک می کند: اول این که سیستم ها به عنوان یک بازدارنده بصری عمل می کنند. به طوری که اگر کسی به تخلفی مانند دزدی یا آسیب به اموال مدرسه فکر ‌کند، با مشاهده سیستم های نظارتی راه اندازی شده در محیط، دوباره به عمل بد خود فکر کرده و ممکن است از انجام کار خود پشیمان شود.

همچنین بخوانید:از کجا بفهمیم دوربین مدار بسته ضبط میکند

ثانیاً، اگر جرمی اتفاق بیفتد، فیلم سیستم نظارتی می ‌تواند به حل مشکلات مربوطه و شناسایی عاملان جرم کمک کند. فواید راه اندازی سیستم های نظارتی در مدارس موجب شده است تا شاهد افزایش آمار راه اندازی آن ها در مدارس هستیم. این موارد عبارتند از:

  • جلوگیری از سرقت و خرابکاری
  • جلوگیری از زورگویی
  • نظارت بر دانش آموزان و معلمان
  • جلوگیری از ورود افراد متفرقه به مدرسه

جلوگیری از سرقت و خرابکاری

راه اندازی سیستم مدار بسته در مدارس موجب جلوگیری از سرقت اموال عمومی مدرسه می شود. هنگامی که به فصل ثبت نام دانش آموزان در مدارس نزدیک می شوید، با حجم نبوهی از والدین مواجه هستید که برای کسب اطلاعات بیشتر و بازدید از مدرسه مواجه هستید. مدرسه ها از امکانات زیادی مانند آزمایشگاه‌ های علوم، کارگاه های حرفه و فن، کتابخانه، نمازخانه و سالن ورزش استفاده می کنند که از تجهیزات گران قیمتی تشکیل شده اند. بنابراین نظارت بر اموال مدرسه یک مورد حیاتی می باشد.

جلوگیری از سرقت در مدارس

با آوردن تلفن همراه یا سایر وسایل الکترونیکی گران قیمت به مدرسه توسط دانش آموزان، سرقت اموال بین آن ها می تواند مشکل ساز باشد. سیستم نظارتی می تواند به مقابله با این نوع جرایم کمک کند. این سیستم های امنیتی یک عامل جلوگیری کننده از وقوع دزدی و سرقت می باشد و هم در حل و فصل سرقت ها کمک می کند.

خرابکاری یا آسیب رساندن به اموال مدرسه می تواند هزینه بر بوده و تخریب آن ها موجب مختل شدن یادگیری دانش آموزان می شود. چرا که خرید تجهیزات جدید و جایگزین کردن آن ها زمان بر بوده و باید با گرفتن تاییدیه از سوی مدیریت مدرسه و سازمان آموزش و پرورش انجام شود.

جلوگیری از زورگویی

یکی دیگر از فواید نصب دوربین مداربسته در مدارس جلوگیری از زورگویی می باشد. این سیستم ها می ‌تواند به مقابله با قلدری یا سیاست ‌های فردی بین دانش‌ آموزان کمک کند. وجود بحث و جدل های بین دانش آموزان یک موضوع عادی است که به نسبت سن آن ها به طور متداول رخ می دهد. وجود سیستم های نظارتی به برطرف شدن موضوع و پیدا کردن عاملین دعوا در صورت بالا گرفتن بحث و درگیری فیزیکی بسیار مفید است. چرا که اگر بخواهیم دانش آموزان دیگر در مورد جزئیات دعوا شهادت دهند، برای طرفداری از دوستان خود، دروغ بگویند و نتوانیم مقصر اصلی موضوع را شناسایی کنیم.

نظارت بر دانش آموزان و معلمان

واضح است که دستگاه امنیتی می ‌تواند برای مقابله با بسیاری از رایج ‌ترین مسائل امنیتی که مسئولین مدرسه با آن مواجه هستند بسیار مفید باشد. یکی از این موارد، حوادث بین معلمان و دانش آموزان است که بررسی آن می تواند دشوار باشد. این موضوع در مواردی که منابع کافی برای کارکنان وجود ندارد تا به طور موثر موقعیت ها را به صورت چشمی نظارت کنند، بیشتر رخ می دهد و فیلم ‌های سیستم نظارتی به مدیریت مدرسه دید عینی ‌تری از هر رویداد ارائه می ‌دهد. این می ‌تواند به عادلانه ‌تر شدن رویه‌ های انضباطی و بررسی موضوع کمک می کند.

جلوگیری از ورود افراد متفرقه به مدرسه

معلمان و دانش آموزان به طور یکسان حق کار و یادگیری در محیط امن مدرسه را دارند. با توجه به افزایش روز افزون جمعیت دانش ‌آموزی و در دسترس قرار گرفتن ساختمان ‌های بیشتر برای مدارس، تشخیص این که چه کسانی باید و نباید در هر زمان معین در محیط مدرسه حضور داشته باشند، مشکل شده است. سیستم های نظارتی به این موضوع رسیدگی کرده و نگهبان مدرسه می تواند با نظارت بر روی فیلم های سیستم نظارتی، از ورود افراد متفرقه به مدرسه جلوگیری کند.

قانون نصب دوربین در کلاس درس

یکی از اولین مسائلی که در مورد راه اندازی سیستم نظارتی در مدارس، به ذهن خطور می کند، حفظ حریم خصوصی است. در سال ‌های اخیر، با استفاده روز افزون از سیستم ‌های امنیتی در فضا های عمومی و خصوصی، عموم مردم نسبت به تأثیر نظارت امنیتی بر آزادی‌ های شخصی آگاهی بیشتری پیدا کرده ‌اند.

یکی از شرایط اصلی راه اندازی سیستم نظارتی در مدارس این است که برای استرس نگرفتن دانش آموزان ، نباید آن ها را در محیط کلاس راه اندازی کرد. این سیستم های امنیتی نباید موجب رعب و وحشت دانش آموزان شود، پس لازم است در ابتدا مکان های قانونی را برای راه اندازی آن ها تشخیص دهید. درب ورودی مدرسه، حیاط، سالن اجتماعات و آزمایشگاه ها اماکنی هستند که می توانید سیستم های خود را در آنجا راه اندازی کنید. به طور مثال راه اندازی سیستم ها در سرویس های بهداشتی وجه خوبی نداشته و صحیح نمی باشد.

در قدم اول لازم است مکان هایی که نقطه کور هستند و مسئولین مدرسه به طور دائم نمی توانند به آن ها نظارت کنند، را تشخیص دهید. به طور مثال راه پله ها را اول مجهز به سیستم نظارتی کنید تا بتوانید بر تردد دانش آموزان و معلمان کنترل داشته باشید.

سیستم نظارتی در مدرسه

هزینه سیستم نظارتی  برای یک مدرسه نیز یکی از دغدغه‌ های رایج مدیریت مدرسه، به‌ ویژه در مؤسسات آموزشی دولتی است. در حالی که راه اندازی سیستم در یک مدرسه می تواند پرهزینه باشد، می تواند به تضمین ایمنی و امنیت برای همه کمک کند. با پیشرفت فناوری‌ و وجود انواع سیستم های نظارتی، نمونه های مقرون ‌به ‌صرفه نیز در دسترس هستند، بنابراین توصیه ما این است که برای پیدا کردن بهترین راه ‌حل با یک نصاب سیستم نظارتی حرفه ای صحبت کنید.

یکی دیگر از نگرانی های رایج این است که سیستم در یک مدرسه تضمین مطلق امنیت نیست. مسلما، فقط به این دلیل که شما قادر به جلوگیری از حوادث، نظارت بر فیلم سیستم یا بازیابی فیلم برای بازبینی هستید، این امر به طور کامل ایمنی و امنیت را تضمین نمی کند. اما ثابت شده است که سیستم نظارتی  یک گزینه عالی به عنوان بخشی از یک سیستم امنیتی جامع و مدیریت شده، در کنار سیستم های نظارتی دیگر، مفید است.

امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *