مقالات دوربین

نصب دوربین مدار بسته در مدرسه و قوانین آن

دوربین مدار بسته در مدارس

مدرسه به عنوان خانه دوم دانش آموزان و معلمان محسوب می شود  که از کلاس های درس و آزمایشگاه های زیادی تشکیل شده است. مدیران و معاونهای مدرسه وظیفه دارند تا امنیت دانش آموزان و معلمان را در زمان حضور در مدرسه حفظ کنند.

نصب سیستم نظارتی یکی از تجهیزات امنیتی می باشد که می تواند موجب آرامش خاطر والدین از برقراری امنیت فرزندان آن ها در محیط مدرسه باشد. اما آیا  سیستم نظارتی واقعا برای استفاده در محیط آموزشی مناسب است؟ چه قوانین یا دستورالعمل هایی را باید دنبال کنیم؟ در این مقاله ضمن توضیح نصب سیستم نظارتی در مدارس، فواید نصب آن ها را بررسی کرده و در نهایت شرایط قانونی نصب آن ها را معرفی خواهیم کرد.

نصب سیستم نظارتی در مدارس

ممکن است اولین سوالی که در مورد نصب دوربین مداربسته در مدرسه بپرسید، این موضوع باشد که آیا مدارس می توانند از سیستم های امنیتی مانند دوربین استفاده کنند؟ باید در پاسخ بگوییم بله. سیستم امنیتی و نظارتی می ‌تواند نقش مهمی در حفظ ایمنی معلمان، دانش ‌آموزان، کارمندان و بازدید کنندگان در هنگام حضور در مدرسه داشته باشد.

نصب سیستم نظارتی در مدرسه

وجود سیستم های نظارتی در مدرسه، محیطی امن و دلپذیر را برای دانش آموزان و کارکنان فراهم کرده که به یادگیری بهتر دانش آموزان کمک می کند، به والدین آرامش خاطر می دهد و کارمندان از کار کردن در این مکان لذت خواهند برد. چرا که همه این افراد ساعات زیاید از روز را در مدرسه حضور دارند. همه این موارد می ‌تواند به جذب و حفظ استعداد های آموزشی کمک کند و مدرسه شما را به چشم‌ اندازی جذاب برای والدین در هنگام انتخاب مدرسه برای فرزندشان تبدیل کند. نقشی که دوربین مداربسته در امنیت مدرسه ایفا می کند، هم در مورد محافظت از مدرسه در برابر افراد خارجی و هم رسیدگی به مسائل داخل جامعه مدرسه است.

فواید نصب دوربین مداربسته در مدرسه

به طور کلی، دوربین به یکی از دو روش زیر به امنیت مدارس کمک می کند: اول این که دوربین ها به عنوان یک بازدارنده بصری عمل می کنند. به طوری که اگر کسی به تخلفی مانند دزدی یا آسیب به اموال مدرسه فکر ‌کند، با مشاهده دوربین های نظارتی نصب شده در محیط، دوباره به عمل بد خود فکر کرده و ممکن است از انجام کار خود پشیمان شود.

 

ثانیاً، اگر جرمی اتفاق بیفتد، فیلم دوربین مدار بسته می ‌تواند به حل مشکلات مربوطه و شناسایی عاملان جرم کمک کند. فواید نصب سیستم های نظارتی در مدارس موجب شده است تا شاهد افزایش آمار نصب آن ها در مدارس هستیم. این موارد عبارتند از:

  • جلوگیری از سرقت و خرابکاری
  • جلوگیری از زورگویی
  • نظارت بر دانش آموزان و معلمان
  • جلوگیری از ورود افراد متفرقه به مدرسه

جلوگیری از سرقت و خرابکاری

نصب سیستم مدار بسته در مدارس موجب جلوگیری از سرقت اموال عمومی مدرسه می شود. هنگامی که به فصل ثبت نام دانش آموزان در مدارس نزدیک می شوید، با حجم نبوهی از والدین مواجه هستید که برای کسب اطلاعات بیشتر و بازدید از مدرسه مواجه هستید. مدرسه ها از امکانات زیادی مانند آزمایشگاه‌ های علوم، کارگاه های حرفه و فن، کتابخانه، نمازخانه و سالن ورزش استفاده می کنند که از تجهیزات گران قیمتی تشکیل شده اند. بنابراین نظارت بر اموال مدرسه یک مورد حیاتی می باشد.

جلوگسری اط سرقت در مدارس

با آوردن تلفن همراه یا سایر وسایل الکترونیکی گران قیمت به مدرسه توسط دانش آموزان، سرقت اموال بین آن ها می تواند مشکل ساز باشد. سیستم نظارتی می تواند به مقابله با این نوع جرایم کمک کند. این سیستم های امنیتی یک عامل جلوگیری کننده از وقوع دزدی و سرقت می باشد و هم در حل و فصل سرقت ها کمک می کند.

خرابکاری یا آسیب رساندن به اموال مدرسه می تواند هزینه بر بوده و تخریب آن ها موجب مختل شدن یادگیری دانش آموزان می شود. چرا که خرید تجهیزات جدید و جایگزین کردن آن ها زمان بر بوده و باید با گرفتن تاییدیه از سوی مدیریت مدرسه و سازمان آموزش و پرورش انجام شود.

جلوگیری از زورگویی

یکی دیگر از فواید نصب دوربین مداربسته در مدارس جلوگیری از زورگویی می باشد. این سیستم ها می ‌تواند به مقابله با قلدری یا سیاست ‌های فردی بین دانش‌ آموزان کمک کند. وجود بحث و جدل های بین دانش آموزان یک موضوع عادی است که به نسبت سن آن ها به طور متداول رخ می دهد. وجود سیستم های نظارتی به برطرف شدن موضوع و پیدا کردن عاملین دعوا در صورت بالا گرفتن بحث و درگیری فیزیکی بسیار مفید است. چرا که اگر بخواهیم دانش آموزان دیگر در مورد جزئیات دعوا شهادت دهند، برای طرفداری از دوستان خود، دروغ بگویند و نتوانیم مقصر اصلی موضوع را شناسایی کنیم.

نظارت بر دانش آموزان و معلمان

واضح است که دستگاه امنیتی می ‌تواند برای مقابله با بسیاری از رایج ‌ترین مسائل امنیتی که مسئولین مدرسه با آن مواجه هستند بسیار مفید باشد. یکی از این موارد، حوادث بین معلمان و دانش آموزان است که بررسی آن می تواند دشوار باشد. این موضوع در مواردی که منابع کافی برای کارکنان وجود ندارد تا به طور موثر موقعیت ها را به صورت چشمی نظارت کنند، بیشتر رخ می دهد و فیلم ‌های دوربین به مدیریت مدرسه دید عینی ‌تری از هر رویداد ارائه می ‌دهد. این می ‌تواند به عادلانه ‌تر شدن رویه‌ های انضباطی و بررسی موضوع کمک می کند.

جلوگیری از ورود افراد متفرقه به مدرسه

معلمان و دانش آموزان به طور یکسان حق کار و یادگیری در محیط امن مدرسه را دارند. با توجه به افزایش روز افزون جمعیت دانش ‌آموزی و در دسترس قرار گرفتن ساختمان ‌های بیشتر برای مدارس، تشخیص این که چه کسانی باید و نباید در هر زمان معین در محیط مدرسه حضور داشته باشند، مشکل شده است. دوربین های نظارتی به این موضوع رسیدگی کرده و نگهبان مدرسه می تواند با نظارت بر روی فیلم های دوربین مدار بسته، از ورود افراد متفرقه به مدرسه جلوگیری کند.

شرایط قانونی نصب سیستم نظارتی در مدارس

یکی از اولین مسائلی که در مورد نصب سیستم نظارتی در مدارس، به ذهن خطور می کند، حفظ حریم خصوصی است. در سال ‌های اخیر، با استفاده روز افزون از سیستم ‌های دوربین مدار بسته در فضا های عمومی و خصوصی، عموم مردم نسبت به تأثیر نظارت امنیتی بر آزادی‌ های شخصی آگاهی بیشتری پیدا کرده ‌اند.

یکی از شرایط اصلی نصب سیستم نظارتی در مدارس این است که برای استرس نگرفتن دانش آموزان ، نباید آن ها را در محیط کلاس نصب کرد. این سیستم های امنیتی نباید موجب رعب و وحشت دانش آموزان شود، پس لازم است در ابتدا مکان های قانونی را برای نصب آن ها تشخیص دهید. درب ورودی مدرسه، حیاط، سالن اجتماعات و آزمایشگاه ها اماکنی هستند که می توانید دوربین های خود را در آنجا نصب کنید. به طور مثال نصب دوربین ها در سرویس های بهداشتی وجه خوبی نداشته و صحیح نمی باشد.

در قدم اول لازم است مکان هایی که نقطه کور هستند و مسئولین مدرسه به طور دائم نمی توانند به آن ها نظارت کنند، را تشخیص دهید. به طور مثال راه پله ها را اول مجهز به دوربین مدار بسته کنید تا بتوانید بر تردد دانش آموزان و معلمان کنترل داشته باشید.

سیستم نظارتی در مدرسه

هزینه دوربین  برای یک مدرسه نیز یکی از دغدغه‌ های رایج مدیریت مدرسه، به‌ ویژه در مؤسسات آموزشی دولتی است. در حالی که نصب دوربین در یک مدرسه می تواند پرهزینه باشد، می تواند به تضمین ایمنی و امنیت برای همه کمک کند. با پیشرفت فناوری‌ و وجود انواع دوربین های مدار بسته، نمونه های مقرون ‌به ‌صرفه نیز در دسترس هستند، بنابراین توصیه ما این است که برای پیدا کردن بهترین راه ‌حل با یک نصاب دوربین مدار بسته حرفه ای صحبت کنید.

یکی دیگر از نگرانی های رایج این است که دوربین در یک مدرسه تضمین مطلق امنیت نیست. مسلما، فقط به این دلیل که شما قادر به جلوگیری از حوادث، نظارت بر فیلم سیستم یا بازیابی فیلم برای بازبینی هستید، این امر به طور کامل ایمنی و امنیت را تضمین نمی کند. اما ثابت شده است که دوربین مدار بسته یک گزینه عالی به عنوان بخشی از یک سیستم امنیتی جامع و مدیریت شده، در کنار سیستم های نظارتی دیگر، مفید است.

 

امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *