مقالات دوربین

از کجا بفهمیم دوربین مداربسته صدا ضبط می کند ؟

دوربین مداربسته میکروفن دار

امروزه سیستم های نظارتی کاربرد فراوانی در مکان‌های عمومی و خصوصی پیدا کرده‌اند. این دوربین‌ها علاوه بر تصویر، می‌توانند صدا را نیز ضبط کنند. قابلیت ضبط صدا در دوربین‌های نظارتی باعث شده است تا این دوربین‌ها بتوانند دیتای بیشتری از محل نصب دوربین مداربسته به کارفرما یا مسئول آن محیط ارائه دهند.  دسیستم های نظارتی بر اساس نوع فناوری به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم می‌شوند. دوربین‌های آنالوگ با اضافه کردن یک کابل صوتی و یک دستگاه ضبط صدا، قابلیت ضبط صدا پیدا می‌کنند. اما دوربین‌های دیجیتال معمولاً به صورت پیش‌فرض این قابلیت را دارند و نیازی به تجهیزات اضافی ندارند.

ضبط صدا در دوربین‌ می‌تواند به دو صورت داخلی و خارجی انجام شود. در روش داخلی، میکروفن در درون خود دوربین تعبیه شده و صدا را ضبط می‌کند. اما در روش خارجی، میکروفن‌ها به صورت جداگانه و مجزا از دوربین نصب می‌شوند. میکروفن‌های خارجی می‌توانند به شکل‌های مختلفی مانند سوزنی، باکس و گلوله‌ای باشند.

کیفیت صدای ضبط شده توسط دوربین‌های مداربسته بستگی به نوع دوربین، میکروفن، و فاصله میکروفن تا منبع صدا دارد. به طور کلی دوربین‌ها قادرند تا فاصله 6 متری صدا را به خوبی ضبط کنند. ضبط صدا در مکان‌های عمومی بدون اطلاع افراد ممنوع است ولی در مکان‌های خصوصی با رعایت موازین قانونی امکان‌پذیر است.

از کجا بفهمیم دوربین مداربسته صدا ضبط می کند ؟

سیستم های نظارتی به دو دسته آنالوگ و دیجیتال (IP) تقسیم می‌شوند. دوربین‌های آنالوگ صدادار علاوه بر کابل تصویر، کابل جداگانه‌ای برای صدا دارند و روی DVR آن‌ها پورت ورودی میکروفن نصب شده است. اما دوربین‌های IP صدادار یا میکروفن داخلی دارند یا حرف S در انتهای نام آن به معنای پشتیبانی از میکروفن خارجی قرار داده شده است.

از کجا بفهمیم دوربین مداربسته صدا ضبط می کند ؟

میکروفن‌های خارجی به سه شکل سوزنی، باکس و گلفی وجود دارند. برای شناسایی میکروفن از دستگاه شنودسنج استفاده می‌شود. بیشتر دوربین‌ها تا فاصله 6 متری صدا را ضبط می‌کنند.

دوربین مداربسته میکروفن دار را چگونه بشناسیم؟

باتوجه به پیشرفت‌های تکنولوژیکی که در عرصه‌های مختلف ایجاد شده است، تشخصی و شناسایی دوربین‌هایی که دارای میکروفون و یا حالت ضبط صدا هستند بسیار دشوار شده است. اما با بررسی و شناسایی ساختار الکترونیکی دوربین‌ها و همچنین قسمت فیزیکی دستگاه تا حدودی می‌توان از داشتن یا نداشتن این قابلیت دوربین‌ها مطلع شد. این قابلیت‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • وجود میکروفون یا اجرای الکترونیکی غیر عادی در اطراف دوربین
 • وجود سوراخ در بدنه و مرکز دوربین
 •  وجود حرف S که نشان از خالت ضبط صدای دوربین است.
 • استفاده از دستگاه شناسایی میکروفون

شناسایی دوربین‌های آنالوگ با قابلیت ضبط صدا

دوربین‌های آنالوگی که قابلیت ضبط صدا دارند، معمولاً از روش‌های زیر قابل شناسایی هستند:

 • وجود یک کابل اضافی علاوه بر کابل تصویر برای انتقال سیگنال صوتی. این کابل معمولاً به دستگاه ضبط‌کننده DVR متصل می‌شود.
 • وجود یک پورت ورودی اضافی روی دستگاه ضبط کننده دوربین برای اتصال کابل صوتی به آن
 • وجود یک میکروفن نصب شده در کنار یا روی دوربین آنالوگ
 • در برخی موارد یک سوراخ کوچک روی بدنه دوربین برای نصب میکروفن
 • جستجوی مشخصات فنی دوربین برای بررسی پشتیبانی از ضبط صدا
 • آزمایش ضبط صدا از طریق دوربین و بررسی محتوای ضبط شده

در مجموع، وجود سخت‌افزارهای اضافی مانند کابل صوتی، پورت صوتی، و میکروفن خارجی می‌تواند نشانه‌ای از قابلیت ضبط صدا در دوربین‌های آنالوگ باشد.

 شناسایی دوربین های IP با قابلیت ضبط صدا

این نوع از دوربین‌ها نسبت به نمونه‌های قبلی پیشرفته تر بوده و قابلیت های بیشتری دارند. دوربین‌های IP با قابلیت ضبط صدا را می‌توان به روش‌های زیر شناسایی کرد:

 • برخی مدل‌ها دارای میکروفن داخلی هستند. وجود سوراخی روی بدنه دوربین برای میکروفن داخلی قابل تشخیص است.
 • عده‌ای از دوربین‌های IP دارای حرف S در انتهای مدل هستند که نشان‌دهنده پشتیبانی از میکروفن خارجی است.
 • اتصال یک میکروفن خارجی به دوربین از طریق پورت صوتی، امکان ضبط صدا را فراهم می‌کند.
 • بررسی فیزیکی دوربین برای تشخیص نوع آن
 • آزمایش ضبط صدا و بررسی محتوای ضبط‌شده
 • استفاده از دستگاه شنودسنج برای تشخیص امواج صوتی ارسالی از میکروفن

بنابراین وجود میکروفن دوربین ، پشتیبانی از میکروفن خارجی و تست عملی می‌تواند مشخص کند که آیا یک دوربین IP قابلیت ضبط صدا دارد یا خیر.

شناسایی میکروفن های خارجی دوربین

میکروفون های خارجی دوربین مداربسته معمولاً در نزدیکی دوربین مداربسته قرار دارند و به شکل کوچک، گرد یا بیضی هستند. آنها معمولاً مشکی یا سفید هستند. اگر مطمئن نیستید که آیا یک میکروفون خارجی دوربین است یا خیر، می توانید از یک دستگاه شناسایی میکروفون استفاده کنید.

شناسایی میکروفن دوربین با دستگاه میکروفن یاب

دستگاه های میکروفن یاب معمولاً با استفاده از یکی از دو فناوری کار می کنند:

تشخیص فرکانس رادیویی

این دستگاه ها امواج رادیویی را که توسط میکروفون ها تولید می شود، تشخیص می دهند. میکروفون ها برای ارسال صدا به یک دستگاه ضبط کننده از امواج رادیویی استفاده می کنند. دستگاه میکروفن یاب می تواند این امواج رادیویی را تشخیص دهد و به شما هشدار دهد که میکروفون در نزدیکی وجود دارد.

تشخیص میدان الکترومغناطیسی

این دستگاه ها میدان الکترومغناطیسی را که توسط میکروفون ها تولید می شود، تشخیص می دهند. میکروفون ها برای تبدیل صدا به سیگنال های الکتریکی از میدان الکترومغناطیسی استفاده می کنند. دستگاه میکروفن یاب می تواند این میدان الکترومغناطیسی را تشخیص دهد و به شما هشدار دهد که میکروفون در نزدیکی وجود دارد.

شناسایی میکروفن دوربین با دستگاه میکروفن یاب

دستگاه های میکروفن یاب ابزاری مفید برای شناسایی میکروفون های مخفی هستند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که دستگاه های میکروفن یاب کامل نیستند و ممکن است همه میکروفون ها را شناسایی نکنند. این به این دلیل است که برخی از میکروفون ها، مانند میکروفون های استریوی حرفه ای، از فناوری های پیشرفته ای استفاده می کنند که توسط دستگاه های میکروفن یاب قابل تشخیص نیستند.

 اگر نگران امنیت خود هستید و می خواهید میکروفون های مخفی را شناسایی کنید، می توانید از یک متخصص کمک بگیرید. یک متخصص می تواند با استفاده از تجهیزات پیشرفته، تمام میکروفون های مخفی را در یک منطقه شناسایی کند.

کیفیت ضبط صدا دوربین مداربسته چگونه است؟

کیفیت ضبط صدا در دوربین‌ به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله مهم‌ترین عوامل می‌توان به نوع دوربین، کیفیت میکروفن، فناوری ضبط صدا، میزان فشرده‌سازی صدا و فاصله میکروفن از منبع صدا اشاره کرد. به طور کلی دوربین‌های حرفه‌ای و گران‌قیمت، مجهز به میکروفن‌های باکیفیت و با استفاده از فناوری‌های دیجیتال، توانایی ضبط صدا با کیفیت بالاتری دارند.

علاوه بر ویژگی‌های دوربین و میکروفن، فاصله از منبع صدا و شرایط محیطی نیز بر روی کیفیت تاثیرگذار است. هرچه فاصله از منبع صدا بیشتر باشد، کیفیت ضبط پایین‌تر می‌آید. همچنین سر و صدا و ارتعاشات محیطی باعث افت کیفیت می‌شود. با این حال، دوربین‌ها در شرایط مناسب قادرند تا حد قابل قبولی صدا را ضبط کنند.

دوربین مداربسته میکروفن دار تا چه فاصله ای را می شنود؟

برد شنوایی دوربین میکروفن دار به عوامل مختلفی مانند کیفیت میکروفون، کیفیت دوربین و محیطی که دوربین در آن نصب شده است، بستگی دارد. به طور کلی، دوربین میکروفن دار می توانند تا فاصله 10 متری صدا را به خوبی بشنوند. با این حال، در برخی موارد، ممکن است دوربین بتواند صدا را در فواصل دورتر نیز بشنود، به عنوان مثال اگر محیط آرام باشد یا اگر میکروفون دوربین از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

در اینجا چند نکته برای افزایش برد شنوایی دوربین مداربسته میکروفن دار آورده شده است:

 • از یک دوربین با میکروفون با کیفیت بالا استفاده کنید.
 • دوربین را در محیطی آرام نصب کنید.
 • از یک میکروفون خارجی استفاده کنید.
 • از یک نرم افزار ضبط صدا استفاده کنید که کیفیت صدای را بهبود می بخشد.

اگر به برد شنوایی دوربین مداربسته میکروفن دار اهمیت زیادی می دهید، باید هنگام خرید دوربین، به کیفیت میکروفون و محیطی که دوربین در آن نصب شده است، توجه کنید. همچنین می توانید از یک متخصص کمک بگیرید تا دوربین مداربسته ای با برد شنوایی خوب را برای شما انتخاب کند.

آیا ضبط صدا با دوربین مداربسته قانونی است؟

این سوالی است که پاسخ آن به موقعیت خاص شما بستگی دارد. در‌ایران مانند سایر نقاط جهان نصب دوربین میکروفن دار  تا زمانی که موجب نقض حریم خصوصی سایر افراد نشود مشکلی ندارد. اما در صورتی که یک دوربین موجب سلب حریم خصوصی افراد دیگر شود،غیر قانونی بوده و فرد می‌تواند شکایت کند.

دوربین مداربسته چه مدت ضبط می کند؟

مدت زمانی که دوربین ضبط می کند به عوامل مختلفی از جمله ظرفیت ذخیره سازی، کیفیت فیلم و تنظیمات دوربین بستگی دارد. به طور کلی، دوربین ها می توانند از چند ساعت تا چند هفته فیلم را ضبط کنند.

اگر دوربین شما دارای ظرفیت ذخیره سازی محدودی است، باید تنظیمات دوربین را طوری تنظیم کنید که فیلم ها با کیفیت پایین تر ضبط شوند. این به دوربین اجازه می دهد تا مدت زمان بیشتری فیلم را ضبط کند.

دوربین مداربسته چه مدت ضبط می کند؟

همچنین می توانید از یک دستگاه ضبط کننده خارجی برای ذخیره فیلم های دوربین مداربسته خود استفاده کنید. این دستگاه ها می‌توانند ظرفیت ذخیره سازی بیشتری را ارائه دهند و به شما امکان می دهند فیلم های دوربین خود را برای مدت طولانی تری ذخیره کنید.

در نهایت، شما می توانید تنظیمات دوربین را طوری تنظیم کنید که فیلم ها فقط در زمان های خاصی ضبط شوند. این به شما امکان می دهد فضای ذخیره سازی دوربین مداربسته خود را ذخیره کنید و از ضبط فیلم در مواقعی که نیازی به آن ندارید جلوگیری کنید.

 خرید دوربین میکروفن دار از رهاورد نیرو

 دوربین نظارتی یک وسیله ضروری برای امنیت هر خانه یا کسب و کار است. دوربین های نظارتی می توانند به شما کمک کنند تا از محیط  کاری و دارایی‌های خود محافظت کرده و افراد غیر مجاز را شناسایی کنید. هنگام  خرید دوربین امنیتی، باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید، مانند نوع دوربین، کیفیت تصویر، ویژگی ها و قیمت.

نوع دوربین

دوربین های نظارتی انواع مختلفی دارند، از جمله دوربین های آنالوگ، دوربین های دیجیتال و دوربین های IP. دوربین های آنالوگ قدیمی ترین نوع دوربین هستند و کیفیت تصویر پایینی دارند. دوربین های دیجیتال کیفیت تصویر بهتری نسبت به دوربین های آنالوگ دارند و محبوب ترین نوع دوربین هستند. دوربین های IP جدیدترین نوع دوربین هستند و کیفیت تصویر عالی دارند.

کیفیت تصویر

کیفیت تصویر دوربین مهم است زیرا به شما کمک می کند تا افراد غیرمجاز را شناسایی کنید و در صورت وقوع جرم، شواهدی را برای ارائه به مقامات جمع آوری کنید. دوربین های با کیفیت تصویر بهتر می توانند تصاویر واضح تری را ثبت کنند.

ویژگی ها

دوربین های نظارتی ویژگی های مختلفی دارند، مانند تشخیص حرکت، زوم دیجیتال و دید در شب. تشخیص حرکت به دوربین اجازه می دهد تا فقط در زمانی که حرکتی در محدوده دید دوربین وجود دارد، شروع به ضبط کند. زوم دیجیتال به شما امکان می دهد تا روی یک منطقه خاص در تصویر دوربین بزرگنمایی کنید. دید در شب به شما امکان می دهد تا در شب نیز تصاویر واضحی را مشاهده کنید.

قیمت

قیمت دوربین ها بسته به نوع دوربین، کیفیت تصویر، ویژگی ها و برند متفاوت است. دوربین های آنالوگ ارزان ترین نوع  هستند. دوربین های دیجیتال قیمت بالاتری نسبت به دوربین های آنالوگ دارند. دوربین های IP گران ترین نوع دوربین هستند.

شما می توانید دوربین مداربسته را از فروشگاه های خرده فروشی، فروشگاه های اینترنتی و شرکت های فعال در این زمینه خریداری کنید. رهاورد نیرو یکی از شرکت های معتبر در زمینه فروش و نصب دوربین مداربسته است. رهاورد نیرو انواع مختلفی از دوربین های مداربسته را با کیفیت تصویر عالی و قیمت مناسب ارائه می دهد. رهاورد نیرو همچنین خدمات نصب و راه اندازی دوربین مداربسته را ارائه می دهد.

3.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *