مقالات سیستم نظارتی

از کجا بفهمیم سیستم نظارتی صدا ضبط می کند ؟

سیستم نظارتی میکروفن دار

امروزه سیستم های نظارتی کاربرد فراوانی در مکان‌های عمومی و خصوصی پیدا کرده‌اند. این سیستم ها علاوه بر تصویر، می‌توانند صدا را نیز ضبط کنند. قابلیت ضبط صدا در سیستم های نظارتی باعث شده است تا این سیستم ها بتوانند دیتای بیشتری از محل نصب دوربین مداربسته به کارفرما یا مسئول آن محیط ارائه دهند.  دسیستم های نظارتی بر اساس نوع فناوری به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم می‌شوند. سیستم های آنالوگ با اضافه کردن یک کابل صوتی و یک دستگاه ضبط صدا، قابلیت ضبط صدا پیدا می‌کنند. اما دستگاه های دیجیتال معمولاً به صورت پیش‌فرض این قابلیت را دارند و نیازی به تجهیزات اضافی ندارند.

ضبط صدا در سیستم نظارتی می‌تواند به دو صورت داخلی و خارجی انجام شود. در روش داخلی، میکروفن در درون خود سیستم تعبیه شده و صدا را ضبط می‌کند. اما در روش خارجی، میکروفن‌ها به صورت جداگانه و مجزا از سیستم نصب می‌شوند. میکروفن‌های خارجی می‌توانند به شکل‌های مختلفی مانند سوزنی، باکس و گلوله‌ای باشند.

کیفیت صدای ضبط شده توسط  دستگاه های مداربسته بستگی به نوع سیستم، میکروفن، و فاصله میکروفن تا منبع صدا دارد. به طور کلی دستگاه ها قادرند تا فاصله 6 متری صدا را به خوبی ضبط کنند. ضبط صدا در مکان‌های عمومی بدون اطلاع افراد ممنوع است ولی در مکان‌های خصوصی با رعایت موازین قانونی امکان‌پذیر است.

از کجا بفهمیم سیستم نظارتی ضبط میکند؟

سیستم های نظارتی به دو دسته آنالوگ و دیجیتال (IP) تقسیم می‌شوند. سیستم های نظارتی های آنالوگ صدادار علاوه بر کابل تصویر، کابل جداگانه‌ای برای صدا دارند و روی DVR آن‌ها پورت ورودی میکروفن نصب شده است. اما دستگاه های IP صدادار یا میکروفن داخلی دارند یا حرف S در انتهای نام آن به معنای پشتیبانی از میکروفن خارجی قرار داده شده است.

از کجا بفهمیم اعلام سرقت صدا ضبط می کند ؟

میکروفن‌های خارجی به سه شکل سوزنی، باکس و گلفی وجود دارند. برای شناسایی میکروفن از دستگاه شنودسنج استفاده می‌شود. بیشتر سیستم ها تا فاصله 6 متری صدا را ضبط می‌کنند.

سیستم نظارتی میکروفن دار را چگونه بشناسیم؟

باتوجه به پیشرفت‌های تکنولوژیکی که در عرصه‌های مختلف ایجاد شده است، تشخصی و شناسایی سیستم هایی که دارای میکروفون و یا حالت ضبط صدا هستند بسیار دشوار شده است. اما با بررسی و شناسایی ساختار الکترونیکی دستگاه ها و همچنین قسمت فیزیکی دستگاه تا حدودی می‌توان از داشتن یا نداشتن این قابلیت دستگاه ها مطلع شد. این قابلیت‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • وجود میکروفون یا اجرای الکترونیکی غیر عادی در اطراف سیستم نظارتی
 • وجود سوراخ در بدنه و مرکز سیستم نظارتی
 •  وجود حرف S که نشان از خالت ضبط صدای سیستم است.
 • استفاده از دستگاه شناسایی میکروفون

شناسایی سیستم های آنالوگ با قابلیت ضبط صدا

سیستم های آنالوگی که قابلیت ضبط صدا دارند، معمولاً از روش‌های زیر قابل شناسایی هستند:

 • وجود یک کابل اضافی علاوه بر کابل تصویر برای انتقال سیگنال صوتی. این کابل معمولاً به دستگاه ضبط‌کننده DVR متصل می‌شود.
 • وجود یک پورت ورودی اضافی روی دستگاه ضبط کننده دستگاه برای اتصال کابل صوتی به آن
 • وجود یک میکروفن نصب شده در کنار یا روی سیستم آنالوگ
 • در برخی موارد یک سوراخ کوچک روی بدنه سیستم برای نصب میکروفن
 • جستجوی مشخصات فنی سیستم برای بررسی پشتیبانی از ضبط صدا
 • آزمایش ضبط صدا از طریق دستگاه و بررسی محتوای ضبط شده

در مجموع، وجود سخت‌افزارهای اضافی مانند کابل صوتی، پورت صوتی، و میکروفن خارجی می‌تواند نشانه‌ای از قابلیت ضبط صدا در دستگاه های آنالوگ باشد.

 شناسایی سیستم های IP با قابلیت ضبط صدا

این نوع از سیستم ها نسبت به نمونه‌های قبلی پیشرفته تر بوده و قابلیت های بیشتری دارند. سیستم های IP با قابلیت ضبط صدا را می‌توان به روش‌های زیر شناسایی کرد:

 • برخی مدل‌ها دارای میکروفن داخلی هستند. وجود سوراخی روی بدنه سیستم برای میکروفن داخلی قابل تشخیص است.
 • عده‌ای از دستگاه های IP دارای حرف S در انتهای مدل هستند که نشان‌دهنده پشتیبانی از میکروفن خارجی است.
 • اتصال یک میکروفن خارجی به سیستم نظارتی از طریق پورت صوتی، امکان ضبط صدا را فراهم می‌کند.
 • بررسی فیزیکی دستگاه برای تشخیص نوع آن
 • آزمایش ضبط صدا و بررسی محتوای ضبط‌شده
 • استفاده از دستگاه شنودسنج برای تشخیص امواج صوتی ارسالی از میکروفن

بنابراین وجود میکروفن سیستم ، پشتیبانی از میکروفن خارجی و تست عملی می‌تواند مشخص کند که آیا یک دستگاه IP قابلیت ضبط صدا دارد یا خیر.

شناسایی میکروفن های خارجی سیستم های نظارتی

میکروفون های خارجی سیستم های نظارتی معمولاً در نزدیکی دستگاه امنیتی قرار دارند و به شکل کوچک، گرد یا بیضی هستند. آنها معمولاً مشکی یا سفید هستند. اگر مطمئن نیستید که آیا یک میکروفون خارجی دستگاه است یا خیر، می توانید از یک دستگاه شناسایی میکروفون استفاده کنید.

شناسایی میکروفن سیستم با دستگاه میکروفن یاب

دستگاه های میکروفن یاب معمولاً با استفاده از یکی از دو فناوری کار می کنند:

تشخیص فرکانس رادیویی

این دستگاه ها امواج رادیویی را که توسط میکروفون ها تولید می شود، تشخیص می دهند. میکروفون ها برای ارسال صدا به یک دستگاه ضبط کننده از امواج رادیویی استفاده می کنند. دستگاه میکروفن یاب می تواند این امواج رادیویی را تشخیص دهد و به شما هشدار دهد که میکروفون در نزدیکی وجود دارد.

تشخیص میدان الکترومغناطیسی

این دستگاه ها میدان الکترومغناطیسی را که توسط میکروفون ها تولید می شود، تشخیص می دهند. میکروفون ها برای تبدیل صدا به سیگنال های الکتریکی از میدان الکترومغناطیسی استفاده می کنند. دستگاه میکروفن یاب می تواند این میدان الکترومغناطیسی را تشخیص دهد و به شما هشدار دهد که میکروفون در نزدیکی وجود دارد.

شناسایی میکروفن اعلام سرقت با دستگاه میکروفن یاب

دستگاه های میکروفن یاب ابزاری مفید برای شناسایی میکروفون های مخفی هستند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که دستگاه های میکروفن یاب کامل نیستند و ممکن است همه میکروفون ها را شناسایی نکنند. این به این دلیل است که برخی از میکروفون ها، مانند میکروفون های استریوی حرفه ای، از فناوری های پیشرفته ای استفاده می کنند که توسط دستگاه های میکروفن یاب قابل تشخیص نیستند.

 اگر نگران امنیت خود هستید و می خواهید میکروفون های مخفی را شناسایی کنید، می توانید از یک متخصص کمک بگیرید. یک متخصص می تواند با استفاده از تجهیزات پیشرفته، تمام میکروفون های مخفی را در یک منطقه شناسایی کند.

کیفیت ضبط صدا دستگاه نظارتی چگونه است؟

کیفیت ضبط صدا در سیستم به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله مهم‌ترین عوامل می‌توان به نوع دستگاه، کیفیت میکروفن، فناوری ضبط صدا، میزان فشرده‌سازی صدا و فاصله میکروفن از منبع صدا اشاره کرد. به طور کلی دستگاه های حرفه‌ای و گران‌قیمت، مجهز به میکروفن‌های باکیفیت و با استفاده از فناوری‌های دیجیتال، توانایی ضبط صدا با کیفیت بالاتری دارند.

علاوه بر ویژگی‌های سیستم نظارتی و میکروفن، فاصله از منبع صدا و شرایط محیطی نیز بر روی کیفیت تاثیرگذار است. هرچه فاصله از منبع صدا بیشتر باشد، کیفیت ضبط پایین‌تر می‌آید. همچنین سر و صدا و ارتعاشات محیطی باعث افت کیفیت می‌شود. با این حال، سیستم ها در شرایط مناسب قادرند تا حد قابل قبولی صدا را ضبط کنند.

دستگاه نظارتی میکروفن دار تا چه فاصله ای را می شنود؟

برد شنوایی سیستم میکروفن دار به عوامل مختلفی مانند کیفیت میکروفون، کیفیت سیستم و محیطی که سیستم در آن نصب شده است، بستگی دارد. به طور کلی، دستگاه میکروفن دار می توانند تا فاصله 10 متری صدا را به خوبی بشنوند. با این حال، در برخی موارد، ممکن است سیستم بتواند صدا را در فواصل دورتر نیز بشنود، به عنوان مثال اگر محیط آرام باشد یا اگر میکروفون سیستم از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

در اینجا چند نکته برای افزایش برد شنوایی سیستم نظارتی میکروفن دار آورده شده است:

 • از یک سیستم با میکروفون با کیفیت بالا استفاده کنید.
 • دستگاه را در محیطی آرام نصب کنید.
 • از یک میکروفون خارجی استفاده کنید.
 • از یک نرم افزار ضبط صدا استفاده کنید که کیفیت صدای را بهبود می بخشد.

اگر به برد شنوایی سیستم میکروفن دار اهمیت زیادی می دهید، باید هنگام خرید دستگاه امنیتی، به کیفیت میکروفون و محیطی که سیستم نظارتی در آن نصب شده است، توجه کنید. همچنین می توانید از یک متخصص کمک بگیرید تا دستگاه امنیتی با برد شنوایی خوب را برای شما انتخاب کند.

آیا ضبط صدا با سیستم نظارتی قانونی است؟

این سوالی است که پاسخ آن به موقعیت خاص شما بستگی دارد. در‌ایران مانند سایر نقاط جهان نصب سیستم نظارتی میکروفن دار  تا زمانی که موجب نقض حریم خصوصی سایر افراد نشود مشکلی ندارد. اما در صورتی که یک دستگاه موجب سلب حریم خصوصی افراد دیگر شود،غیر قانونی بوده و فرد می‌تواند شکایت کند.

سیستم نظارتی چه مدت ضبط می کند؟

مدت زمانی که دستگاه نظارتی ضبط می کند به عوامل مختلفی از جمله ظرفیت ذخیره سازی، کیفیت فیلم و تنظیمات سیستم بستگی دارد. به طور کلی، دستگاه ها می توانند از چند ساعت تا چند هفته فیلم را ضبط کنند.

اگر دستگاه شما دارای ظرفیت ذخیره سازی محدودی است، باید تنظیمات دستگاه را طوری تنظیم کنید که فیلم ها با کیفیت پایین تر ضبط شوند. این به سیستم اجازه می دهد تا مدت زمان بیشتری فیلم را ضبط کند.

اعلام سرقت چه مدت ضبط می کند؟

همچنین می توانید از یک دستگاه ضبط کننده خارجی برای ذخیره فیلم های دوربین مداربسته خود استفاده کنید. این دستگاه ها می‌توانند ظرفیت ذخیره سازی بیشتری را ارائه دهند و به شما امکان می دهند فیلم های سیستم خود را برای مدت طولانی تری ذخیره کنید.

در نهایت، شما می توانید تنظیمات سیستم نظارتی را طوری تنظیم کنید که فیلم ها فقط در زمان های خاصی ضبط شوند. این به شما امکان می دهد فضای ذخیره سازی سیستم نظارتی خود را ذخیره کنید و از ضبط فیلم در مواقعی که نیازی به آن ندارید جلوگیری کنید.

 خرید سیستم نظارتی میکروفن دار از رهاورد نیرو

 سیستم نظارتی یک وسیله ضروری برای امنیت هر خانه یا کسب و کار است. سیستم های نظارتی می توانند به شما کمک کنند تا از محیط  کاری و دارایی‌های خود محافظت کرده و افراد غیر مجاز را شناسایی کنید. هنگام  خرید سیستم امنیتی، باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید، مانند نوع  سیستم نظارتی، کیفیت تصویر، ویژگی ها و قیمت.

نوع سیستم نظارتی

سیستم های نظارتی انواع مختلفی دارند، از جمله سیستم های آنالوگ، سیستم های دیجیتال و سیستم های IP. دستگاه های آنالوگ قدیمی ترین نوع دستگاه هستند و کیفیت تصویر پایینی دارند. دستگاه های دیجیتال کیفیت تصویر بهتری نسبت به سیستم های آنالوگ دارند و محبوب ترین نوع دستگاه هستند. دستگاه های IP جدیدترین نوع دستگاه هستند و کیفیت تصویر عالی دارند.

کیفیت تصویر

کیفیت تصویر دستگاه مهم است زیرا به شما کمک می کند تا افراد غیرمجاز را شناسایی کنید و در صورت وقوع جرم، شواهدی را برای ارائه به مقامات جمع آوری کنید. سیستم های با کیفیت تصویر بهتر می توانند تصاویر واضح تری را ثبت کنند.

ویژگی ها

سیستم های نظارتی ویژگی های مختلفی دارند، مانند تشخیص حرکت، زوم دیجیتال و دید در شب. تشخیص حرکت به سیستم اجازه می دهد تا فقط در زمانی که حرکتی در محدوده دید سیستم نظارتی وجود دارد، شروع به ضبط کند. زوم دیجیتال به شما امکان می دهد تا روی یک منطقه خاص در تصویر دستگاه بزرگنمایی کنید. دید در شب به شما امکان می دهد تا در شب نیز تصاویر واضحی را مشاهده کنید.

قیمت

قیمت سیستم ها بسته به نوع دستگاه نظارتی، کیفیت تصویر، ویژگی ها و برند متفاوت است. دستگاه های آنالوگ ارزان ترین نوع  هستند. سیستم های دیجیتال قیمت بالاتری نسبت به دستگاه های آنالوگ دارند. دستگاه های IP گران ترین نوع  سیستم نظارت هستند.

شما می توانید سیستم نظارتی را از فروشگاه های خرده فروشی، فروشگاه های اینترنتی و شرکت های فعال در این زمینه خریداری کنید. رهاورد نیرو یکی از شرکت های معتبر در زمینه فروش و نصب سیستم نظارتی است. رهاورد نیرو انواع مختلفی از سیستم های نظارتی را با کیفیت تصویر عالی و قیمت مناسب ارائه می دهد. رهاورد نیرو همچنین خدمات نصب و راه اندازی دستگاه نظارتی را ارائه می دهد.

3.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *