مقالات دوربین

معرفی دوربین مدار بسته خودرو و اهمیت نصب آن

دوربین مدار بسته خودرو

آیا تا به حال خبرهایی از این دست را شنیده اید که خودروی پارک شده در یک مکان عمومی به سرقت رفته است؟ حتی ممکن است برای خوتان این اتفاق افتاده باشد که بر روی خودروی پارک شده تان خط و خش انداخته باشند و یا لاستیک خودرو را پنچر کرده باشند. این اتفاقات قطعا برای کسی خوشایند نخواهد بود.

وسایل نقلیه نیز از جمله سرمایه های هر فرد به شمار رفته و مانند ساختمان ها نیاز به تامین امنیت دارند. شاید تصور کنید که دزدگیر خودرو می توان این امنیت را تامین نماید. این تصور تا حدودی درست است اما با توجه به پیشرفتی که در ایده های سارقین ایجاد شده است، وجود دوربین امنیتی خودرو می تواند این ایده ها را در نطفه خفه کرده و امکان سرقت را از آنها بگیرد. در این مقاله به لزوم نصب دوربین مدار بسته خودرو و مزایایی که دارد پرداخته شده است.

اهمیت راه اندازی دوربین در ماشین

این روزها اهمیت راه اندازی سیستم های نظارتی در نقاط مختلف حتی خودروها ثابت شده است و افراد زیادی تمایل به راه اندازی این دوربین ها جهت تامین امنیت خود و خانواده شان و همچنین حرفه ای که در آن فعالیت می کنند دارند.

اگر نگران نصب دستگاه امنیتی در اتومبیل خود هستید و این سوال برایتان پیش آمده که آیا این کار غیرقانونی است یا خیر باید بدانید که این کار کاملا مجاز است. در واقع شما یک دوربین نظارتی را در خودروی خود قرار می دهید تا تمام چیزی را که در هنگام رانندگی با ماشین و یا زمانی که اتومبیل پارک است اتفاق می افتد را نظارت کنید. سیستم نظارتی را می توانید در هر قسمت از خودروی خود راه اندازی نمایید.

با راه اندازی این دوربین های امنیتی شما می توانید در صورت سرقت یا آسیب زدن به اتومبیلتان، به سرعت قضیه را پیگیری کرده و چهره فرد متجاوز را توسط پلیس شناسایی نمایید.

ابزارهای مورد نیاز برای راه اندازی دوربین در خودرو

فرآیند نصب در هر مکانی نیاز به ابزار و تجهیزات ویژه ای دارد تا دوربین بتواند در آن مکان به بهترین شکل ممکن کار کند. برای نصب نیاز به ابزار و وسایل زیر است:

 • یک دستگاه DVR (ضبط کننده ویدیوی دیجیتال) یا NVR ( ضبط فیلم شبکه)
 • دو کابل کواکسیال دوربین مدار بسته برای سیستم آنالوگ و کابل اترنت برای دوربین های تحت شبکه
 • دوربین نظارتی بی سیم
 • دوربین امنیتی با LED های مادون قرمز برای فیلم برداری واضح در شب و تاریکی
 • سیستم کنترل از راه دور. در برخی مدل های دوربین نظارتی می توان از موبایل برای کنترل از راه دور استفاده نمود.
 • کابل برق برای سیستم های سیمی و همچنین باتری های قدرتمند برای دوربین های بدون سیم

نصب سیستم نظارتی اتومبسلبا استفاده از این دستگاه ها و همچنین میزان بالایی از مهارت، می توان یک دوربین امنیتی را به صورت استاندارد و اصولی بر روی خودرو نصب کرد.

مراحل راه اندازی دوربین سیمی در خودرو

برای نصب سیستم امنیتی در اتومبیل نیاز به ارائه رضایت کتببی راننده یا مالک خودرو به مرکز مربوطه است. پس از آن می توان از مهارن یک متخصص نصب سیستم امنیتی استفاده کرد و دوربین مورد نظر را در خودرو نصب نمود. در ادامه مراحل نصب دستگاه امنیتی در ماشین را به طور کامل بیان کرده ایم:

مرحله 1: انتخاب موقعیت مناسب در خودرو

اولین گام برای راه اندازی این محصول در خودرو انتخاب محل و موقعیت مناسبی برای نصب است. در خودرو نیز مانند سایر اماکن باید نکاتی برای محل نصب رعایت گردد.  باید مناسب ترین موقعیت را برای دوربین های امنیتی انتخاب کنید. این کار باید توسط متخصص نصب سیستم امنیتی به دقت انجام گیرد و زوایای مختلف برای نصب بررسی شود. با توحه به این که باید یک دستگاه DVR نیز به همراه دوربین نظارتی در این مکان نصب گردد، مرحله تعیین موقعیت از اهمیت بالایی برخوردار است. موقعیت راه اندازی باید به گونه ای انتخاب گردد که دوربین ها قادر به پوشش دهی حداکثر مساحت خودرو باشند.

مرحله 2: تنظیم کردن دوربین

بعد از این که محل مناسب برای نصب در خودرو انتخاب شد، باید با استفاده از قالب نصبی که به همراه جعبه دوربین ارائه می شود، در جهت نصب کردن آن تلاش نمایید. پس از این که دوربین در موقعیت مورد نظر قرار گرفت نیاز است تا با توجه به راهنمای دوربین پیچ های آن محکم بسته شوند. سپس، چند سوراخ کوچک اضافی روی قاب نصب ایجاد کنید و تمام پیچ های قاب را بکشید. وقتی مطمئن شدید که دوربین نمی افتد، می توانید سیم برق را با سیم کشی ماشین یا باتری ماشین وصل کنید.

مرحله 3: تنظیم کردن DVR

مرحله بعد برای راه اندازی دوربین در خودرو ، راه اندازی دستگاه دی وی آر دوربین مدار بسته است. مناسب ترین مکان برای نصب این دستگاه، محلی امن به همراه هارد دیسک است.راه اندازی  DVR باید در مکانی امن انجام گیرد تا کسی امکان آسیب رساندن به آن را نداشته باشد.

[irp posts=”3950″ name=”آموزش تصویری تنظیم منو DVR”]

نصب دستگاه امنیتی ماشینمرحله 4: سیم کشی

پس از نصب DVR، نیاز است تا اتصال آن با  سیستم نظارتی برقرار گردد. برای شروع باید کابل و سیم های مناسب تهیه شده و مسیر مناسبی انتخاب گردد. کابل ها باید به گونه ای در خودرو قرار داده شوند که کسی قادر به مشاهده آنها نباشد. کابل ویدیو باید از طریق پورت BNC در پشت دستگاه ضبط وصل شده و خط نیز در پورت BNC نصب گردد.

[irp posts=”34″ name=”نصب اعلام حریق”]

مرحله5: روشن کردن سیستم دوربین امنیتی خودرو

 آخرین مرحله برای نصب دوربین امنیتی در خودرو، روشن کردن و راه اندازی سیستم دوربین امنیتی نصب شده در خودرو است. برای این کار باید دوربین و دستگاه DVR را روشن کرده و بررسی کنید که دوربین به درستی کار می کند. زاویه تنظیم شده نیز باید مورد بررسی قرار گرفته و ویژگی های مختلف دوربین مانند دید در شب، نمای زنده، سنسور حرکت، زوم و غیره از نظر سالم بودن بررسی گردند.

دوربین های مدار بسته وایرلس نیاز به سیم کشی در خودرو نداشته و می توان عملیات نصب آنها را به راحتی انجام داد. البته این دوربین ها از قیمت بالاتری برخوردار بوده اما دردسرها و هزینه های کابل و سیم کشی را نخواهند داشت.

دوربین های امنیتی مناسب برای خودرو

انواع مختلفی از دوربین های امنیتی در بازار وجود دارد که برای راه اندازی در خودروها طراحی شده است. برای راه اندازی در خودرو می توان هم از دوربین های آنالوگ و هم تحت شبکه استفاده نموئ که البته دوربین های تحت شبکه یا IP مزیت های بیشتری نسبت انواع آنالوگ دارند.

در ادامه به مدل هایی از دوربین نظارتی مناسب خودرو اشاره کرده ایم:

 • دوربین نظارتی آنالوگ HD مدل AE-VC112T-ITS: این دوربین دارای لنز واید و ثابت بوده و می تواند منطقه وسیعی از خودرو را پوشش دهد. نصب و تنظیم این مدل دوربین بسیار راحت است و با وجود تکنولوژی Anti-vibration می توان تصاویر با کیفیتی ا در حین حرکت خودرو دریافت کرد.
 • دوربین نظارتی دام مدل AE-VC022P(N)- ITS: این مدل نیز از لنز واید و ثابت برخوردار بوده و نیاز به حداقل نور 0.1 لوکس برای تشکیل تصویر در دوربین دارد. وجود شاتر الکترونیکی و تکنولوژی AGC به افزایش کیفیت تصاویر دریافتی منجر می گردد و وجود میکروفون داخلی امکان ضبط صداهای داخل خودرو را نیز فراهم می نماید.

نصب دستگاه امنیتی در ماشینمدل های متنوع دیگری از دوربین امنیتی برای نصب در خودرو در بازار وجود دارد که عبارتند از:

 • دوربین امنیتی دام مدل AE-VC023P(N)-ITS
 • دوربین  دام مدل AE-VC051P(N)-IT
 • دوربین نظارتی دام مدل AE-VC052P(N)-S
 • دوربین امنیتی دام مدل AE-VC061P(N)-ITS
 • دوربین نظارتی مدل AE-VC012P(N)-ITS
 • دوربین امنیتی تحت شبکه مدل DS-2XM6122FWD-I(M)

لازم به ذکر است که نصب دستگاه امنیتی در خودرو، مانند سایر اماکن و ساختمان ها نیاز به تخصص بالایی داشته و نباید توسط افراد مبتدی و نابلد انجام گیرد. بنابراین توصیه می شود برای انجام این کار از تکنسین های ماهر و باتجربه در این حرفه کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره جهت خرید دوربین مدار بسته با متخصصان رهاورد نیرو در تماس باشید. به علاوه، برای خرید دزدگیر اماکن نیز می توانید بر روی لینک آن کلیک کنید.

سایر خدمات رهارود نیرو که ممکن است برای تان جالب باشد را در ادامه آورده ایم. نصب اعلام حریق ، نصب دزدگیر اماکن و هوشمند سازی خانه  جزء خدمات مهم این مجموعه هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر کدام می توانید بر روی لینک آن ها کلیک کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *