آموزش انتقال تصویر دوربین مداربسته به گوشی موبایل

آموزش انتقال تصویر دوربین مداربسته به گوشی موبایل

دوربین های مدار بسته سال هاست که به عنوان سیستم های امنیتی و نظارتی در اماکن مختلف مانند منازل و مجتمع های مسکونی، فروشگاه ها و اماکن تجاری، سازمان ها و ادارات مختلف، دانشگاه ها و مدارس و … به کار برده می شود. در ادامه آموزش انتقال تصویر دوربین مداربسته بر روی گوشی موبایل را بررسی می‌کنیم.

انتقال تصویر دوربین مداربسته به گوشی موبایل

نمایش تصاویر ضبط شده بر روی نمایشگر می تواند فرد را از اتفاقاتی که در اطرافش در حال اتفاق افتادن است آگاه کرده و می تواند جلوی بسیاری از جرائم و خطاها گرفته شود. اما با پیشرفتی که در تکنولوژی دوربین های مدار بسته حاصل شده است امکان مشاهده تصاویر ضبط شده بدون این که فرد در مکان مورد نظر حضور داشته باشد نیز امکان پذیر می باشد.

این کار به وسیله اینترنت و متصل نمودن دوربین مدار بسته به گوشی موبایل، تبلت، لپ تاپ و کامپیوتر صورت می گیرد و شخص می تواند حتی در سفر نیز از مکانی که دوربین مدار بسته ضبط شده است مطلع باشد. در این مطلب به آموزش انتقال تصویر دوربین مداربسته بر روی گوشی موبایل به صورت کامل و مرحله به مرحله پرداخته شده است.

چرا نیاز به انتقال تصویر دوربین مدار بسته به گوشی موبایل داریم؟

در بسیاری از مواقع ممکن است فرد به سفر رفته و در این مدت از نبود شخص سوء استفاده شده و سرقت و دزدی از محل صورت گیرد. با انتقال تصویر دوربین مدار بسته بر روی گوشی موبایل می توان در مسافرت ها نیز از محیط اطراف منزل یا مغازه خود اطلاع داشته و در صورتی که مورد مشکوکی اتفاق افتاد گوشی آلارم داده و فرد می تواند با اطلاع به پلیس و یا همسایگان از اتفاق افتادم سرقت جلوگیری نماید.

 

همچنین در صورتی که کودکی در منزل دارید و برای او پرستار گرفته اید می توانید از سرکار بر فرزند خود نظارت داشته و عملکرد پرستار را مشاهده نمایید.انتقال تصویر دوربین مدار بسته به گوشی

علاوه بر آن بسیاری از افرادی که مدیریت یک شرکت یا سازمان را بر عهده دارند اقدام به نصب دوربین های مدار بسته در بخش های مختلف شرکت می نمایند تا عملکرد کارکنان را زیر نظر داشته تا از اقداماتی مانند جا به جایی اسناد و مدارک و اتفاقات این چنینی جلوگیری نمایند.

در صورتی که فرد برای ماموریت کاری به مکانی دیگر برود می تواند از راه دور و از طریق موبایل و تبلت نیز این نظارت را داشته باشد.

مراحل مختلف انتقال تصویر دوربین مداربسته به گوشی

اولین نکته برای انتقال تصویر بر روی گوشی موبایل این است که گوشی و دستگاه DVR یا NVR به اینترنت قوی متصل باشد تا امکان انتقال تصویر وجود داشته باشد. در گوشی های اندروید و ios امکان نصب برنامه های انتقال تصویر وجود دارد.

انتقال تصویر دوربین مداربسته به گوشی

به طور کلی در ابتدا دستگاه  DVR یا NVR باید تنظیم گردند. پس از آن مودم اینترنت تنظیم شده و در مرحله آخر نرم افزار و اپلیکیشن مورد نظر بر روی گوشی نصب و تنظیم می گردد. در ادامه به مراحل مختلفی که برای انتقال تصویر دوربین مدار بسته به گوشی موبایل وجود دارد اشاره شده است.

  1. انجام تنظیمات مربوط به دستگاه DVR یا NVR

DVR از بخش هایی اصلی دردوربین های مدار بسته می باشد که عمل انتقال تصاویر را بر روی نمایشگر انجام می دهد. جهت انتقال تصویر بر روی گوشی موبایل نیاز است تا در ابتدا وارد تنظیمات شبکه DVR شده و موارد درخواستی را تکمیل نمایید.

قسمتی به نام IP در بخش تنظیمات شبکه وجود دارد که باید با توجه به شبکه داخلی انتخاب و ثبت گردد؛ در غیر این صورت امکان انتقال تصاویر بر روی موبایل وجود نخواهد داشت.

IP در واقع یک شماره شناسایی مخصوص بوده که برای هر دستگاه عددی متفاوت می باشد و نمی توان برای دو دستگاه متفاوت یک IP را وارد نمود.

تنظیمات مربوط به دستگاه DVR یا NVR

قسمتی به نام subnet musk نیز وجود دارد که در این قسمت باید شماره  ۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵.۰را وارد نمود. البته این عدد در شبکه های پیچیده تر متفاوت بوده و باید با نصاب دوربین مدار بسته مشورت نمود و این کد را وارد کرد.

در قسمت Default Gateway نیز نیاز است تا IP مودم وارد گردد. این عدد معمولا  ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱می باشد و باید به دقت وارد گردد.

در قسمت پورت موبایل باید پورت هایی که مربوط به هر دستگاه می باشد را انتخاب نمود که برای هر دستگاه با برندهای مختلف متفاوت می باشد. برای نمونه در دوربین های مداربسته با برند هایک ویژن در قسمت پورت موبایل باید عبارت  Server Port وارد شده و در دوربین های داهوا باید عبارات UDP Port و یا TCP Port وارد گردد. برند AHD عبارات Mobile Port ، Client Port و  Media Port وارد می گردد و برای دیگر برندها نیز عبارات مخصوصی وجود دارد که باید در قسمت پورت موبایل وارد گردد.

تنظیمات مربوط به دستگاه DVR یا NVR بخش IP گفته شده در تنظیمات DVR یک آدرس IP ثابت یا استاتیک نیز وجود دارد که از آن برای مشاهده تصاویر دوربین مدار بسته که خارج از شبکه داخلی و از راه دور می باشند استفاده می شوند.

در واقع شماره IP ثابت از طرف سرویس ارائه دهنده اینترنت شما به مودمی که تهیه کرده اید اختصاص می یابد. با ارسال IP ثابت به مودم و ارتباط برقرار کردن با آن، مودم شما را به دستگاه DVR ارتباط داده و عمل فوروارد کردن پورت اتفاق می افتد. برای انجام فوروارد پورت باید به تنظیمات مودم رفته و IP ثابت را وارد نمایید.

 

برای این کار در ابتدا باید در مرورگرهای مختلف در قسمت آدرس، شماره IP مربوط به مودم را وارد نمایید. IP مودم در قسمت Default Gateway کامپیوترهای متصل به شبکه قابل دسترسی می باشد. به صورت پیش فرض IP با شماره ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ را می توان در قسمت آدرس وارد نمود.

پس از آن از شما نام کاربری و رمز عبور خواسته می شود که در صورتی که آن را تغییر نداده باشید این عبارات به صورت پیش فرض admin و admin می باشند. پس از نمایش تنظیمات مودم باید وارد قسمت advanced set up رفته و بخش NAT را انتخاب نمایید.

سپس قسمتی به نام  Virtual Circuitوجود دارد که شامل گزینه های  PVC0 تا PVC7 می باشد و با توجه به سرویس دهنده اینترنت باید یکی از این گزینه ها را انتخاب نمایید. پس از انتخاب یکی از این گزینه ها دو روش برای ادامه کار به شما نشان داده می شود. یکی از این روش ها DMZ و دیگری  Virtual Server می باشد.

روش DMZ: برای انجام این روش باید تمام پورت ها فوروارد گردند که برای این کار باید فقط آدرس IP دستگاه را وارد نموده و گزینه Enabled را انتخاب نمایید. این روش امنیت چندانی نداشته و بهتر است برای امنیت بالاتر روش Virtual Server انتخاب گردد.

روش Virtual Server: در این روش باید دو پورت موبایل و پورت وب وارد گردند. برای وارد کردن پورت موبایل پس از انتخاب گزینه Virtual Server نیاز است تا در قسمت Rule Index عدد و در قسمت Protocol گزینه ALL وارد گردد.

در بخش Application یک نام را به دلخواه انتخاب نموده و در قسمت Start Port Number باید پورتی که در دستگاه DVR برای موبایل تعریف شده است را وارد نمایید. در بخش End Port Number نیز بایستی مجددا پورت موبایل را وارد نمود. در قسمت Local IP Address نیز نیاز است تا IP دستگاه DVR یا NVR وارد گردد.

  1. انجام تنظیمات مربوط به اپلیکیشن موجود در موبایل

نرم افزارهای مختلفی وجود دارند که با نصب آنها بر روی گوشی موبایل می توان تصاویر را از طریق اینترنت بر روی گوشی مشاهده کرد. از جمله این نرم افزارها می توان به نرم افزار iVMS-4500 که توسط شرکت هایک ویژن طراحی شده است، نرم افزار gDMSS که طراحی شده توسط شرکت داهوا می باشد و برای گوشی های اندروید قابل استفاده است و iDMSS که در گوشی های ios کاربرد دارد، اپلیکیشن GoodEye و … اشاره کرد.تنظیمات مربوط به اپلیکیشن موجود در موبایل

پس از دانلود این اپلیکیشن ها از سایت های معتبر باید بر روی گوشی نصب و اجرا گردند. هر یک از این نرم افزارها دارای تنظیمات به خصوصی می باشند که باید این تنظیمات را انجام داد. در انجام این تنظیمات نیاز به وارد کردن آدرس های IP ثابت،  IP دستگاه و پورت موبایل می باشد. همچنین نام کاربری و رمز عبور دستگاه نیز در هنگام انجام این تنظیمات مورد نیاز است.

این اپلیکیشن ها امکان برقراری ارتباط با دستگاه DVR یا NVR را از طریق پورت موبایل دارند.

مطالب ارائه شده جهت آموزش انتقال تصویر دوربین مداربسته بر روی گوشی موبایل گفته شد. در صورتی که تمایل دارید تا تصاویر را بر روی کامپیوتر و یا لپ تاپ انتقال دهید تقریبا باید به همین شکل عمل کنید با این تفاوت که به جای تنظیمات موبایل باید تنظیمات را برای کامپیوتر و لپ تاپ انجام دهید.

پیشنهاد ویژه: رهاوردنیرو یکی از جمله مجموعه‌های پیشرو در زمینه نصب دوربین مداربسته می باشد، شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان خبره رهاوردنیرو تماس حاصل فرمایید.

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد