تعداد دوربین مداربسته در مکان های مختلف چند عدد باشد؟

تعداد دوربین مداربسته در مکان های مختلف چند عدد باشد؟

انتخاب و خرید دوربین های مداربسته به عوامل مختلفی بستگی دارد. اولین سوالی که به هنگام تهیه سیستم نظارت تصویری باید از خود بپرسید این است که به چند دوربین نیاز دارید. پاسخ این سوال بسیار ساده است: “تعداد دوربین مداربسته به وسعت ملک شما بستگی دارد.” بنابراین، تعداد دوربین در مکانهای مختلف عدد ثابتی نیست.

با این حال، توجه به چند نکته می تواند به ما کمک کند تا بدانیم با داشتن حداقل چند دوربین مداربسته می توانیم بالاترین سطح نظارت را برای منطقه تحت پوشش خود فراهم کنیم. در ادامه این محتوا، عوامل تاثیرگذار در تعیین تعداد دوربین مداربسته در مکان های مختلف را با هم بررسی می کنیم.

قیمت دوربین مداربسته

اهمیت تعیین تعداد دوربین مداربسته

مشخص کردن تعداد دوربین مداربسته مورد نیاز یکی از اقداماتی است که بهتر است قبل از خرید سیستم نظارت تصویری به آن توجه شود. متاسفانه بسیاری از مردم به این موضوع اهمیت نمی دهند. اما حقیقت این است که اطلاع از این مسئله در طولانی مدت باعث صرفه جویی در هزینه های شما می شود. به عنوان مثال تصور کنید 3 دوربین مداربسته و یک دستگاه DVR چهار کاناله تهیه کرده اید.

حال اگر در آینده، تصمیم بگیرید که برای بالابردن راندمان سیستم نظارتی خود 2 دوربین دیگر اضافه کنید، باید یک دستگاه ضبط دیگر نیز خریداری کنید. این در حالی است که اگر از همان ابتدا تعداد دقیق دوربین مداربسته را مشخص کرده بودید، یک DVR هشت کاناله می خریدید. به این ترتیب، به راحتی و بدون صرف هزینه اضافی می توانستید در آینده چند دوربین دیگر را به سیستم نظارت تصویری خود اضافه کنید.

از سوی دیگر، محاسبه دقیق تعداد دوربین مداربسته از همان ابتدا باعث می شود تا مناسب ترین نوع دوربین را انتخاب کنید. به عنوان مثال، هنگامیکه می دانید راهروی منزل شما به سیستم نظارت تصویری نیاز دارد، نوع و تعداد دوربین ها را بر اساس وسعت راهرو انتخاب می کنید. خرید کورکورانه دوربین مداربسته و تجهیزات جانبی آن باعث می شود نتوانید بهترین سیستم نظارتی را برای مکان مورد نظر خود نصب کنید.

1-چند ناحیه باید تحت پوشش دوربین مداربسته قرار گیرد

به عنوان اولین مرحله بهتر است یک قلم و کاغذ بیاورید و فهرست مناطقی که قرار است تحت پوشش سیستم نظارت تصویری قرار بگیرد را لیست کنید. رهاورد نیرو برای کمک به شما دو فهرست پیشنهادی از مناطق مختلف منزل و محل کار را آماده کرده است:

مناطق رایج در ساختمان مسکونی

به طور کلی، در یک ساختمان مسکونی در نقاط زیر نصب دوربین لازم است:

 1. درب ورودی
 2. ایوان
 3. حیاط جلویی
 4. راهرو
 5. محوطه بیرون ساختمان
 6. پارکینگ
 7. انباری
 8. اتاق خواب کودکان
 9. اتاقی که در ان گاوصندوق یا اشیاء گرانقدر نگهداری می شود

مناطق رایج نصب دوربین مداربسته در ساختمان مسکونی

مناطق رایج در مغازه ها و مراکز تجاری و اداری

 1.  ورودی اصلی
 2. ورودی و خروجی های فرعی
 3. پارکینگ
 4. آبدارخانه
 5. محل نگهداری گاوصندوق
 6. پشت سر مشتری / روبروی فروشنده
 7. قفسه کالاها
 8. انبار

مناطق رایج نصب دوربین مداربسته مغازه ها و مراکز تجاری و اداری

البته تمام این نقاط لزوما نیاز به نصب دوربین مداربسته ندارند. در ادامه به شما توضیح می دهیم که چگونه  تا جاییکه امکان دارد تعداد دوربین مداربسته را کاهش دهید.

2-از دوربین مداربسته برای نظارت بر چند ناحیه استفاده کنید

اگر به فهرست بالا دقت کنید، متوجه می شوید نقاطی وجود دارند که در یک قسمت مشترک ساختمان هستند. به عنوان مثال، ایوان، راهرو و حیاط جلویی همگی مربوط به قسمت جلوی ساختمان مسکونی هستند.بنابراین، می توانید تعداد دوربین مداربسته در این قسمت را به یک دوربین کاهش دهید.

با بررسی نقشه ساختمان منزل می توانید چندین ناحیه از ساختمان را با یک دوربین پوشش دهید. به عنوان مثال، احتمالا بتوانید دوربین مداربسته را به گونه ای نصب کنید که بیشترین میدان دید از منطقه را پوشش دهد. برخی مواقع بهتر است از یک دوربین گردان چشم ماهی برای پوشش یک ناحیه وسیع و 360 درجه استفاده کنید.

اکنون مجددا لیست خود را بررسی کنید. تعداد دوربین مداربسته در هر منطقه را در جلوی آن بنویسید. چنانچه منطقه ای به دوربین کاملا متفاوتی نیاز داشت، از یک شماره دیگر استفاده کنید. به عنوان مثال، لیست مناطق ساختمان مسکونی شما می تواند به این شکل باشد:

 • ایوان
 • راهرو
 • حیاط جلویی
 • حیاط پشتی
 • فضای بیرون منزل
 • اتاق نشیمن
 • راهرو
 • اتاق خواب کودکان
 • اتاق گاوصندوق

همانطور که در بالا توضیح دادیم، ایوان، راهرو ورودی و حیاط جلوی منزل را می توان با یک دوربین پوشش دارد. حیاط پشتی و یک طرف از خانه را می توان با یک دوربین چشم ماهی نظارت کرد. همچنین، راهرو و یکی از اتاق ها را می توان با نصب اصولی دوربین مداربسته کاملا زیر نظر داشت. به این ترتیب، تعداد دوربین های مداربسته از 9 عدد به 6 عدد کاهش پیدا کرد.

3-بودجه خود را مشخص کنید

میزان بودجه‌ای که قرار است برای تهیه سیستم نظارت تصویری منزل یا محل کار خود خرج کنید، نقش مهمی در تعیین تعداد دوربین های مداربسته دارد. زمانیکه بودجه شما محدود است، مسلما تعداد دوربین های مداربسته شما نیز نسبت به آنچه واقعا نیاز دارید، کمتر خواهد بود. به همین ترتیب، احتمالا بخواهید یک دستگاه DVR کوچکتر نیز بخرید.

اگر برای اولین بار قصد خرید سیستم نظارت تصویری را دارید، بهتر است بیشتر پول خود را صرف خرید دستگاه DVR کنید تا خرید چندین دوربین مداربسته. مسلما، زمانیکه یک دستگاه DVR هشت کاناله یا بزرگتر می خرید، می توانید به راحتی در آینده دو یا چند دوربین مداربسته به سیستم نظارت خود اضافه کنید.

جمع بندی

تعیین تعداد دوربین مداربسته در یک مکان به وسعت آن منطقه و بودجه شما بستگی دارد. اکثر افراد برای نظارت ساختمان مسکونی یا دفتر کار خود بین 2 تا 6 دوربین مداربسته و برای محل های تجاری یا صنعتی وسیع بین 16 تا 64 دوربین مدار بسته را به کار می برند. با این حال، تنها روش برای تصمیم گیری درباره تعداد دوربین مداربسته توجه به چیدمان ملک و پوشش نظارتی ایده ال است.

چنانچه در تعیین تعداد دوربین های مداربسته نیاز به راهنمایی دارید، می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان رهاورد نیرو بهره مند شوید.

پاسخ به سوالات متداول

1-عوامل تاثیر گذار در تعیین تعداد دوربین مداربسته در یک مکان کدامند؟

بودجه، تعداد مناطق مکان مورد نظر، چگونگی نصب و ترکیب دوربین های مدار بسته

2-چرا تعیین تعداد دوربین مدار بسته قبل از خرید سیستم نظارتی مهم است؟

تعیین تعداد دوربین مداربسته قبل از اقدام به خرید سیستم نظارتی موجب صرفه جویی در هزینه های آتی می شود. همچنین به ما کمک می کند بهترین نوع دوربین را برای منطقه تحت پوشش خود انتخاب کنیم.

3-میزان بودجه چه تاثیری در تعیین تعداد دوربین مدار بسته دارد؟

هر چه بودجه بیشتری داشته باشید، دست شما برای خرید دوربین مداربسته و تجهیزات جانبی بازتر است.

4-در یک ساختمان مسکونی برای چه مناطقی باید دوربین مداربسته نصب کرد؟

درب ورودی، پارکینگ، راهرو، انبار، اطراف ساختمان، اتاق کودک، اتاقی که در آن گاوصندوق یا جواهرات نگهداری می شود.

5-در یک مغازه یا فروشگاه برای چه مناطقی باید دوربین مداربسته نصب کرد؟

درب ورودی اصلی، ورودی و خروجی های فرعی، انبار، قفسه کالاها، پشت مشتری/ روبروی فروشنده، روبروی گاوصندوق.

5/5 - (2 امتیاز)
فروشگاه
 • خرید دوربین مدار بسته
 • خرید تجهیزات دوربین مدار بسته
 • خرید جک پارکینگی
 • خرید دزدگیر اماکن
خدمات
 • نصب دوربین مدار بسته
 • نصب اعلام حریق
 • نصب دزدگیر اماکن
 • نصب کرکره برقی
 • نصب جک برقی پارکینگی
 • هوشمند سازی ساختمان
جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه