تنظیم منو DVR

آموزش تصویری تنظیم منو DVR

اهمیت سیستم های امنیتی مختلف مانند دوربین مدار بسته بر کسی پوشیده نیست چرا که آمارها نشان دهنده کاهش چشمگیر جرایم با وجود این سیستم ها است. دوربین مدار بسته برای این که بتواند تصاویر را دریافت کرده و در مانیتور نمایش دهد، نیاز به اجزا و قسمت های مختلفی دارد. دستگاه DVR یکی از مهم ترین قطعات به کار رفته در دوربین های امنیتی است که وظیفه ضبط کردن تصاویر دریافتی توسط دوربین برای بازبینی مجدد آنها را بر عهده دارد. در هنگام نصب دوربین مدار بسته ، نیاز است تا منو DVR با دقت تنظیم گردد تا امکان شروع به کار دوربین وجود داشته باشد. ما در اینجا به ارائه آموزش تنظیم منو DVR به صورت تصویری پرداخته ایم.

نصب دوربین مدار بسته

DVR چیست و چه کاربردی دارد؟

DVR در واقع یک هارد دیسک منحصر به فرد در داخل یک جعبه فانتزی است که به دوربین مدار بسته متصل شده و باعث می شود تا امکان ضبط تصاویر و ویدیوهای دریافتی توسط دوربین وجود داشته باشد. دستگاه DVR قادر است منابع ویدئویی که به صورت آنالوگ هستند را در محل ضبط کرده یا از منبع دیجیتال فیلم بگیرد. اتصال DVR ها به دوربین های آنالوگ طریق کابل های کواکسیال صورت گرفته و می توان از راه دور به آنها دسترسی پیدا کرد. DVR ها قابلیت های پیشرفته ای که دارند که از جمله آنها می توان به قابلیت جستجوی ضبط رویدادها یا مرتب سازی بر اساس زمان و تاریخ اشاره کرد. همچنین امکان تنظیم پیکربندی DVR ها  به گونه ای وجود دارد که به محض پر شدن فضای ذخیره سازی، به طور خودکار جایگزین فیلم های قدیمی گردد.

شما عزیزان می توانید برای خرید دوربین مدار بسته و انواع تجهیزات آن از جمله خرید دستگاه دی وی آر، هارد دیسک، کابل، آداپتور، رک و … و همچنین خرید دزدگیر اماکن در برندها و قیمت های متنوع بر روی لینک های داده شده کلیک کنید یا با کارشناسان ما در فروشگاه رهارود نیرو تماس بگیرید.

نحوه تنظیم منو DVR

یکی از اصلی ترین کارها در هنگام نصب دوربین مدار بسته، انجام تنظیمات DVR است. البته این تنظیمات ممکن است در برندهای مختلف دوربین متفاوت باشد اما کلیت آنها یکسان بوده و می توان یک شیوه را برای تمامی برندها به کار برد. تنظیم منو DVR در بخش های مختلفی باید صورت گیرد تا در نهایت این دستگاه قادر به انجام وظایف خود به درستی باشد.

برای راه اندازی DVR باید مراحل مختلفی را به ترتیب طی نمود که در ادامه به ذکر این مراحل پرداخته ایم:

 1. راه اندازی wizard

راه اندازی wizard به پیکربندی سیستم کمک می کند و باعث می شود تا دستگاه DVR به سرعت کار کند. برای این کار باید روی Start Wizard کلیک کنید تا وارد مرحله بعد گردید.

پس از آن بایستی تنظیمات شبکه را انجام دهید. اگر به روتر متصل می شوید که امکان استفاده از DHCP را دارد، باید کادر DHCP را علامت بزنید. روتر تمام پارامترهای دیگر را که به صورت خودکار تعیین می کند اما در صورتی که تنظیمات به صورت دستی انجام شود باید موارد را به صورت زیر وارد نمود:

IP Address: آدرس IP ، شناسه دی وی آر شبکه را مشخص می کند و شامل چهار دسته عدد بین 0 تا 255 به صورت جدا شده با نقطه است.

Subnet Mask: Subnet Mask یک پارامتر شبکه است که طیف وسیعی از آدرس های IP را تعیین می کند. این پارامتر نیز از چهار گروه اعداد تشکیل شده که بافاصله از هم جدا شده اند.

Gateway: این آدرس به DVR امکان دسترسی به اینترنت را می دهد. آدرس قالب Gateway همان آدرس IP است.

DNS1/DNS2: DNS1 سرور اصلی DNS و DNS2 سرور DNS پشتیبان است. معمولا تنها وارد کردن  آدرس سرور DNS1 کفایت می کند.

 1. تنظیمات port دی وی آر

Web Port: این پورتی است که از آن برای ورود از راه دور به دی وی آر استفاده خواهید کرد.

Client Port: این پورتی است که دستگاه DVR برای ارسال اطلاعات از طریق آن استفاده می کند.

پورت RTSP: این پورتی است که DVR مجاز است یک جریان را به جریان دیگر پخش نماید. (به عنوان مثال با استفاده از پخش کننده پخش رسانه).

UPNP: اگر می خواهید از راه دور با استفاده از Web Client وارد DVR شوید، باید این پورت را تکمیل کنید.

نحوه تنظیم منو DVR در حالت ضبط

پس از وارد کردن رمز عبور و پسورد، برای تنظیمات ضبط DVR در قسمت channels کانال های دوربین ها را انتخاب نمایید. با تنظیم دی وی آر در حالت توقف، دوربین ها عملیات ضبط را انجام نمی دهند.  امکان تعیین کردن بازه زمانی مشخص جهت ضبط کردن تصاویر توسط دی وی آر وجود دارد. همچنین می توان با اعمال تنظیمات آلارم، در صورتی که شخص یا یک شیء از جلوی دوربین عبور نماید، دستگاه شروع به آلارم زدن کند.

مقالات مرتبط:

نحوه بکاپ گیری از دستگاه DVR

نحوه تنظیم کردن بکاپ گیری از DVR

تنظیم منو DVR

یکی از انواع تنظیم منو DVR، تنظیم کردن بکاپ گیری از دستگاه است. با استفاده از پشتیبان گیری یا بکاپ گیری DVR، این امکان وجود خواهد داشت که تصاویر به صورت خودکار در دی وی آر ضبط شده و امکان بازبینی آنها جهت توجه به جزئیات و یا به عنوان مدرکی برای شناسایی و دستگیری مجرمین وجود داشته باشد.  برای انجام این کار پس از انتخاب گزینه backup می توان تاریخ و ساعت مورد نظر را خود را به صورت دستی تعیین کرد تا عملیات پشتیبان گیری انجام شود.

نحوه تنظیم منو DVR برای حالت آلارم

تنظیم منو DVR

برای انجام این تنظیمات در ابتدا باید وارد منوی آلارم شده تا تشخیص حرکت توسط دوربین ها انجام شده و هشدارها در مواقع ضروری به صدا در آیند. با باز کردن منوی آلارم، این صفحه برای شما باز می گردد که باید کارهای خالی را به صورت مناسب تکمیل نمایید:

کانال: در این قسمت عدد دوربین مورد نظر خود که قصد تنظیم آلارم آن را دارید باید وارد گردد.

حساسیت: امکان تنظیم کردن میزان حساسیت از کم به زیاد وجود داشته و با استفاده از این گزینه می توان این مقدار را تغییر داد.

منطقه: در قسمت منطقه مناطقی را که به آلارم حساس هستند باید مشخص نمود.

دوره: در این قسمت بازه زمانی مورد نظر خود تعیین می گردد.

خروجی آلارم: با فعال کردن این قسمت، خروجی آلارم دستگاه  DVRنیز فعال خواهد شد.

کانال ضبط: این گزینه مشخص می کند که زمانی که آلارم زده شد کدام دوربین ها شروع به ضبط کردن نمایند.

راهنما: استفاده از گزینه برای راهنما دادن به سایر دوربین ها کاربرد دارد. در واقع با استفاده از آن سایر دوربین ها به صورت بزرگ بر روی صفحه نمایش نشان داده می شوند.

ارسال ایمیل: با وارد کردن ایمیل خود به دستگاه، در صورتی که مورد مشکوکی وجود داشته باشد به شما ایمیل ارسال می گردد.

آپلود FPP: با فعال کردن این گزینه فیلم زمان آلارم برای شما ارسال می گردد. البته برای این کار نیاز به وب هاستینگ است.

نحوه تنظیم منو DVR برای نقطه کور

تنظیم منو DVR

با انجام تنظیمات منوی دی وی آر امکان کور کردن یک دوربین نیز برای کاربر وجود خواهد داشت. با وارد شدن به منوی نقطه کور، صفحه زیر برای شما باز می گردد که تنظیمات مربوطه در این قسمت باید انجام گیرد:

بسیاری از گزینه های این منو، مانند منوی آلارم است و این قسمت ها نیز مانند قسمت قبل باید تکمییل گردند.

تنظیم منو DVR برای آلارم ریزش ویدیو

تنظیمات این منو برای مواقعی کاربرد دارد که کابل تصویر و منبع تغذیه دوربین به هر دلیلی قطع گردند. با وارد شدن به منوی آلارم ریزش ویدئو این تصویر برای شما باز می شود:

تنظیم منو DVR

در قسمت کانال، دوربین مورد نظر را انتخاب کرده و در قسمت فعال باید یک تیک زده شود. در قسمت دوره، بازه زمانی مورد نظر را مشخص کرده و با تنظیمات خروجی آلارم بلندگو یا آژیر مورد نظر فعال می گردد. با تنظیمات کانال ضبط دوربین هایی که برای این حالت ضبط کننده هستند مشخص شده و در قسمت راهنما، زمان هایی که کابل یا منبع تغذیه یک دوربین قطع شود در مانیتور به شما نمایش داده می شود.

وبسایت رهاورد نیرو ارائه دهنده خدمات نصب دوربین مداربسته و سایر خدمات مربوط به هوشمندسازی ساختمان است.

نحوه تنظیمات عمومی DVR

این تنظیمات شامل یک سری موارد کلی مانند تاریخ، زمان، فرمت تاریخ و ساعت، زبان دستگاه و … است که به راحتی قابل تنظیم است.

تنظیم منو DVR

 

در قسمت ظرفیت هارد دیسک در صورتی که بر روی گزینه توقف ضبط تنظیم شده باشد، بعد از این که حافظه دستگاه پر شد هیچ گونه فیلمی را ضبط نخواهد کرد. اما با قرار دادن آن بر روی ضبط دوباره موارد قبلی حذف شده و فیلم های جدید ضبط می گردند.

در قسمت شماره DVR نیز یک شماره به صورت اختصاصی به دستگاه دی وی آر تعلق می گیرد.

نحوه تنظیم منو DVR برای تنظیمات تصویر

در قسمت تنظیمات تصویر مواردی مانند رزولوشن، فرمت، میزان فشرده سازی تصویر و … قابل تنظیم است.

تنظیم منو DVR

رزولوشن های TVL420 » CLF  TVL600» D1 TVL500 »HD1 TVL 700 » H 960 برای تصویر ضبط شده توسط دوربین مدار بسته وجود دارد که می توان به راحتی هر یک را انتخاب نمود. همچنین در قسمت تعداد فریم ها بر ثانیه می توان تعداد فریم های تصویری که می خواهیم در هرثانیه نمایش داده شود و در واقع سرعت تصویر را مشخص می نماییم. سایر موارد نشان داده شده در تصویر نیز به راحتی قابل تنظیم توسط کاربر خواهد بود.

 تنظیم منو DVR برای GUL

تنظیمات GUL برای انجام تنظیم های مرتبط با صفحه نمایش انجام می گیرد و پس از باز کردن منوی آن صفحه زیر به شما نمایش داده می شود:

تنظیم منو DVR

در این قسمت یک کادر با نام عنوان کانال وجود دارد که می توان نام کانال را در این قسمت تغییر داد. در قسمت خروجی ویدئو مواردی مانند زمان نمایش، وضعیت ضبط، ضد لرزش و … وجود دارد که در واقع تنظیمات عمومی صفحه نمایش است.

گزینه ای به نام رمز ویدئوی خروجی نیز وجود دارد که در این قسمت می توان با مشخص کردن کانال و فعال کردن منطقه محلی بخشی از تصویر را از دوربین خارج نمود. خدمات نصب دزدگیر اماکن ، نصب اعلام حربق ، هوشمند سازی ساختمان توسط شرکت رهاورد نیرو به صورت تخصصی انجام می شود.

تنظیمات RS232 منو DVR

در تنظیم منو DVR تنظیماتی به نام RS232 وجود دارد که مربوط به تنظیمات خروجی RS232 است و به صورت زیر نمایش داده می شود:

تنظیم منو DVR

تنظیمات PTZ منو DVR

در صورتی که از دوربین اسپید دام یا چرخشی یا PTZ استفاده می کنید باید تنظیمات مربوط به PTZ را نیز انجام دهید. این تنظیمات به صورت زیر انجام می گردد:

در کادرهای مربوطه مشخصات مربوط به دوربین PTZ باید به دقت وارد گردد.

تنظیم منو DVR

تنظیمات راهنما در انجام تنظیم منو DVR

با فعال کردن گزینه راهنما، باعث می شود تا تصاویر دریافت شده توسط دوربین مدار بسته به صورت بزرگ و تکی در مانیتور نمایش داده شوند. نحوه نمایش این تصاویر به صورت نوبتی و پشت سر هم است.

تنظیم منو DVR

تنظیمات کانال مدیر دی وی آر

در این قسمت اطلاعاتی در رابطه با میزان رزولوشن تصاویر در دوربین های قابل استفاده در DVR به کاربر نمایش داده می شود.

تنظیم منو DVR

تنظیم منو DVR و تنظیمات هارد دیسک

در این قسمت از تنظیمات، ریکاوری حافظه و یا حذف کردن فایل های مختلف از دی وی آر انجام می گیرد. منوی تنظیمات هارد دیسک دی وی آر به صورت زیر است:

تنظیم منو DVR

تنظیمات مربوط به کاربر در تنظیم منو DVR

در این قسمت می توان دسترسی کاربران را به دی وی آر تنظیم نمود.

در قسمت تغییر کاربر امکان تغییر دادن دسترسی کاربر وجود خواهد داشت. با انجام تنظیمات مربوط به تغییر گروه می توان دسترسی تصاویر دریافتی را برای یک گروه خاص تعریف نمود. امکان تغییر دادن پسورد نیز با وارد شدن به منو تغییر رمز وجود خواهد داشت. همچنین امکان اضافه کردن کاربر جدید، حذف کردن کاربر قبلی، حذف گروه قدیمی و به روزرسانی تنظیمات وجود خواهد داشت.

تنظیم منو DVR

 

در منوی کاربران آنلاین نیز، تمامی کاربرانی که در هنگام کار کردن دوربین به اینترنت متصل بوده و آنلاین هستند نیز نمایش داده می شوند.

تنظیم منو DVR

 

به روزرسانی منوی DVR

امکان این وجود دارد که منوی دی وی آر را به راحتی به روزرسانی کرد و از آپدیت های جدید آن استفاده نمود. برای این کار می توان به گزینه به روزرسانی وارد شد و صفحه زیر را مشاهده کرد:

تنظیم منو DVR

نگهداری اتوماتیک دستگاه دی وی آر

می توان تنظیمات را به گونه ای تنظیم کرد که امکان روشن شدن دستگاه در تاریخ و زمان مشخص شده امکان پذیر باشد. همچنین امکان حذف کردن فایل های قدیمی که در دی وی آر موجود هستند به صورت خودکار وجود خواهد داشت.

تنظیم منو DVR

تنظیمات صادرات و واردات منو DVR

منویی به نام صادرات و واردات در دستگاه DVR وجود دارد که می توان نرم افزار تنظیم شده دستگاه را به حافظه جانبی انتقال داد. همچنین امکان انتقال دادن نرم افزار از طریق حافظه جانبی به دستگاه وجود خواهد داشت.

تنظیم منو DVR

انجام تنظیمات گزارش ورود به سیستم

در صورتی که کاربران مختلف، تغییراتی در سیستم ایجاد نمایند امکان مشاهده این تغییرات و ورود و خروج ها به سیستم وجود خواهد داشت.

تنظیم منو DVR

تنظیمات نسخه منوی دی وی آر

در این قسمت تمامی اطلاعات کلی در رابطه با دستگاه نمایش داده می شود. این اطلاعات شامل مواردی مانند تعداد کانال ضبط تصویر، صدا، خروجی، آدرس  MAC و سال ساخت و شماره سریال دستگاه است.

تنظیم منو DVR

چگونگی اتصال آنتن مرکزی به دوربین مدار بسته

در ساختمان های چند طبقه و آپارتمان ها برا این که هر واحد قادر به مشاهده تصاویر دریافتی از دوربین مدار بسته  باشد، استفاده از آنتن مرکزی توصیه می شود. برای انجام این کار نیاز است تا از دستگاه مبدل AV به RF یا مدولاتور استفاده نمود. با توجه به این که در آنتن های مرکزی از یک آنتن برای انتقال سیگنال ها استفاده می شود جهت جلوگیری از افت سیگنال از آمپلی فایر استفاده می کنند. به علت این که خروجی آنتن مرکزی با خروجی دستگاه های ضبط DVR متفاوت است نیاز به استفاده از یک مدولاتور خواهد بود.

استفاده از آنتن مرکزی چه مزایا و معایبی دارد؟

از جمله مزایایی که استفاده از آنتن مرکزی دارد این است که امکان مشاهده تصاویر در تمامی واحدها وجود داشته و افراد می توانند تصاویر را مانند یک کانال تلویزیونی در مانیتور تلویزیون خود مشاهده نمایند. هزینه ای که برای اتصال آنتن مرکزی به دوربین مدار بسته وجود دارد زیاد نبوده و این کار به راحتی و تنها با خرید یک مدولاتور انجام خواهد شد.

اما از جمله ایراداتی که برای استفاده از آنتن مرکزی وجود دارد رزولوشن پایین تصاویر است که در محل نمایش بسیار کاهش خواهد یافت. همچنین امکان بازپخش تصاویر در محل نمایش نیز وجود نخواهد داشت.

چگونه باید DVR را به مدولاتور متصل نمود؟

در ابتدا نیاز است تا کابل تصویر دی وی آر به ورودی UHF مدولاتور وصل شده و فرکانس ها را مشخص نمود. اگر دستگاه آمپلی فایر UHF داشته باشد بایستی خروجی آنتن هوایی به IN مدولاتور وصل گردد. در ادامه خروجی دی وی آر نیز به VIDE IN وصل شده و خروجی از آنتن OUT با استفاده از کابل به به قسمت ورودی UHF آمپلی فایر وصل گردد. بعد از آن  نیاز است تا تنظیمات دستگاه مدولاتور روی C و بین 6 تا 18 قرار داده شود.

شما کاربران گرامی می توانید برای خرید دوربین مدار بسته در انواع برندها و مدل ها از جمله مدل دیواری ، سقفی و مینیاتوری و سایر سیستم های حفاظتی و امنیتی مانند خرید دزدگیر اماکن روی لینک آورده شده کلیک نمایید یا با کارشناسان ما در رهاورد نیرو تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
فروشگاه
 • خرید دوربین مدار بسته
 • خرید تجهیزات دوربین مدار بسته
 • خرید جک پارکینگی
 • خرید دزدگیر اماکن
خدمات
 • نصب دوربین مدار بسته
 • نصب اعلام حریق
 • نصب دزدگیر اماکن
 • نصب کرکره برقی
 • نصب جک برقی پارکینگی
 • هوشمند سازی ساختمان
جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه