لزوم استفاده از سیستم اعلام حریق

لزوم استفاده از سیستم اعلام حریق چیست؟ سیستم اعلام حریق یکی از مطمئن‌ترین و بهترین روش‌های حفظ ایمنی ساختمان و محافظت از جان و دارایی افراد در برابر حوادث و خطرات ناشی از آتش سوزی است. امروزه سیستم‌های اعلام و اطفا حریق تبدیل به یکی از استانداردهای آتش نشانی شده اند و نصب آن برای مراکز تجاری، اداری و صنعتی لازم الاجرا است.

 مطالعه‌ای که در سال 2010 در ایالات متحده آمریکا انجام گرفته است نشان می‌دهد سالانه 1.3 میلیون آتش سوزی به این سازمان گزارش می‌شود.

دلایل زیادی برای اهمیت استفاده از سیستم اعلام حریق وجود دارد. در این مطلب از رهاورد، اصلی‌ترین دلایل لزوم نصب اعلام حریق را بررسی کرده‌ایم.

نصب سیستم اعلام حریق

اهمیت نصب سیستم اعلام حریق

 1. حفاظت از جان افراد به هنگام خواب و استراحت
 2. حفاظت از سرمایه و دارایی افراد
 3. سیستم اعلام حریق یک وسیله با ارزش و کارآمد است
 4. ارتقاء ایمنی کلی ساختمان
 5. دتکتورها دود بهترین خبررسان‌ها هستند
 6. سهولت استفاده
 7. نگهداری آسان
 8. مقرون به صرفه است
 9. در دسترس است

1-حفاظت از جان افراد به هنگام خواب و استراحت

طبق تحقیقات به عمل آمده انسان در زمان خواب حساسیت کمتری به بو نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، در طول خواب افراد به همان میزانی که به صداهای اطراف خود عکس العمل نشان می‌دهند، به بو واکنش نشان نمی‌دهند. بنابراین وجود یک سیستم هشدار دهنده آتش بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند جان شما را هنگامی که به خواب رفته‌اید، نجات دهد.

حفاظت از جان افراد به هنگام خواب و استراحت

 2-حفاظت از سرمایه و دارایی افراد

سیستم اعلام حریق تنها برای حفاظت از جان افراد طراحی نشده است. این سیستم با هشدار سریع خود به شما کمک می‌کند تا اموال و دارایی‌های گرانبهای خود را نجات دهید. زمانیکه تجهیزات هشدار دهنده مانند آژیرها و فلاشرها فعال می‌شوند، شما فرصت کافی برای انجام اقدامات مناسب و مدیریت موقعیت با کنترل بیشتر را دارید.

حفاظت از سرمایه و دارایی افراد

3-سیستم اعلام حریق یک وسیله با ارزش و کارآمد است

یک سیستم اعلام حریق با کیفیت و دقیق قادر است اطلاعات دقیق از محل وقوع حریق را فورا جمع آوری کند و با هشدار به موقع برای ساکنین ساختمان این امکان را فراهم آورد که با عجله از ساختمان خارج شوند و اقدامات لازم برای پیشگیری از گسترش حریق و در نهایت آسیب‌های جانی و مالی بیشتر را انجام دهند.

4-ارتقاء ایمنی کلی ساختمان

استفاده از سیستم اعلام حریق نیز مانند نصب دزدگیر اماکن و نصب دوربین مداربسته، ایمنی و نظارت بر ساختمان شما را افزایش می‌دهد. این سامانه 24ساعت شبانه روز ساختمان شما را زیر نظر دارد. بنابراین دیگر نیاز نیست نگران حوادثی مانند آتش سوزی باشید و می‌توانید تمرکز خود را روی مسائل دیگر زندگی خود قرار دهید.

علاوه بر این، عملکرد یکپارچه سیستم اعلام حریق با سیستم جامع حفاظت امنیتی ساختمان مانند: دزدگیر اماکن، دوربین مدار بسته، اعلام و اطفا حریق، امنیت بیشتر ساختمان و ساکنین آن را به دنبال دارد.

ارتقاء ایمنی کلی ساختمان

5-دتکتورها دود بهترین خبررسان‌ها هستند

دتکتورها به عنوان یکی از تجهیزات اصلی تشخیص حریق نقش مهمی در تامین ایمنی ساختمان در برابر حوادث و خطرات ناشی از آتش سوزی دارند. دتکتورهای دود همیشه شما را از خطرات احتمالی ساختمان و منزل‌تان مطلع می‌کنند. به این ترتیب، می‌توانید نقاط حادثه ساز ساختمان را شناسایی کنید و اقدامات مناسبی برای تعمیر یا جایگزین کرده آنها انجام دهید.

6-سهولت استفاده

ساختار سیستم‌های اعلام حریق پیچیده نیست و استفاده از آنها بسیار آسان است. یادگرفتن نحوه کار با سیستم اعلام حریق تنها چند دقیقه طول می‌کشد! البته توصیه می‌کنیم به هیچ وجه کاری انجام ندهید که منجر به آسیب دیدن تجهیزات سیستم اعلام حریق شود.

7-نگهداری آسان

سیستم‌های اعلام حریق نیاز به مراقبت و نگهداری روزانه ندارند. البته این سیستم‌ها باید به صورت دوره‌ای و توسط تکنسین‌های متخصص و باتجربه سرویس شوند. این موضوع نباید برای افراد مشکل ساز باشد زیرا تعمیر به موقع و نگهداری صحیح سیستم اعلام حریق باعث بهتر شدن کارایی دستگاه و افزایش طول عمر مفید آن می‌شود.

8-مقرون به صرفه است

بر خلاف تصور عده ای از افراد هزینه نصب و اجرای سیستم‌های اعلام حریق گران نیست. شما ممکن است پول زیادی برای خرید گوشی آیفون خود بپردازید. پس چرا برای وسیله‌ای که واقعا برای ایمنی محل زندگی یا کار شما مفید است، کمی هزینه نکنید؟

9-در دسترس است

بازار پُر از سیستم‌های اعلام حریق مختلف است. شما می‌توانید به راحتی و با توجه به نیاز و مشخصات ساختمان خود یکی از انواع مختلف سیستم‌های اعلام حریق را تهیه کنید. در دسترس بودن این دستگاه از دیگر دلایل ضرورت داشتن سامانه اعلام کننده حریق است.

 

سیستم اعلام حریق برای چه ساختمان هایی ضروری است؟ 

طبق قوانین آتش نشانی، این ساختمان‌ها ملزم به نصب و اجرای سامانه اعلام و اطفا حریق هستند:

 • کلیه مراکز فرهنگی، اداری و تجاری که رفت و آمد زیادی دارند. این مراکز باید از سیستم‌های اعلام و اطفا حریق خودکار استفاده کنند.
 • ساختمان‌های بالای 4 طبقه باید از سیستم اعلام و اطفا خودکار استفاده کنند.
 • ساختمان‌های 4 طبقه یا کمتر که فاقد آسانسور هستند. این ساختمان‌ها می‌توانند از سیستم اعلام و اطفا حریق دستی استفاده کنند.

در این مطلب اهمیت نصب و اجرای سیستم‌های اعلام حریق را توضیح دادیم. مزیت‌های نصب انواع تجهیزات اعلام و اطفاء حریق بسیار زیاد است. بنابراین بهتر است دیگر منتظر نمانید و هر چه سریعتر یک سیستم اعلام حریق بخرید!

شرکت رهاورد نیرو به عنوان یکی از شرکت‌های ارائه دهنده تجهیزات حفاظتی و امنیتی معتبر و باکیفیت می‌تواند به شما در خرید، نصب و راه اندازی مناسب‌ترین سیستم اعلام حریق راهنمایی و مشاوره دهد. شما مشتری عزیز می‌توانید به صورت رایگان از خدمات مشاوره کارشناسان مجموعه بهره مند شوید.

پاسخ به سوالات متداول

1-دلایل استفاده از سیستم اعلام حریق چیست؟

حفاظت از جان و مال افراد، استفاد آسان، هزینه پایین تعمیر و نگهداری، سازگاری با تجهیزات دیگر حفاظتی و نظارتی ساختمان، ارتقا ایمنی ساختمان

2- دتکتورهای دود چگونه ایمنی ساختمان را تامین می‌کنند؟

دتکتورهای دود همیشه خطرات احتمالی ساختمان را به شما هشدار می‌دهند. بنابراین، شما می‌توانید قسمتهای حادثه خیز محل کار یا ساختمان خود را شناسایی و در صورت لزوم تعمیر کنید.

3-سیستم اعلام حریق چگونه موجب نجات جان افراد در زمان خواب می‌شود؟

انسان در زمان خواب حساسیت کمتری نسبت به بو نشان می‌دهد. از این رو، نصب اعلام حریق می‌تواند جان افراد را به هنگام خواب نجات دهد.

 4-چگونه کارایی سیستم اعلام حریق را در طولانی مدت حفظ کنیم؟

با سرویس و تعمیر دوره‌ای سیستم اعلام حریق باعث کارایی بهتر و افزایش طول عمر مفید دستگاه می‌شوید.

5-چگونه می‌توان ایمنی کلی ساختمان را ارتقاء داد؟

نصب سیستم‌های اعلام حریق و سازگار کردن آنها با سیستم جامع حفاظتی و امنیتی ساختمان یکی از بهترین روشهای بالا بردن سطح ایمنی ساختمان است.

5/5 - (1 امتیاز)
فروشگاه
 • خرید دوربین مدار بسته
 • خرید تجهیزات دوربین مدار بسته
 • خرید جک پارکینگی
 • خرید دزدگیر اماکن
خدمات
 • نصب دوربین مدار بسته
 • نصب اعلام حریق
 • نصب دزدگیر اماکن
 • نصب کرکره برقی
 • نصب جک برقی پارکینگی
 • هوشمند سازی ساختمان
جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه