معرفی تجهیزات سیستم اعلام حریق

معرفی تجهیزات سیستم اعلام حریق

در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی و تمایل مردم به هوشمند سازی ساختمان ها از سیستم های مختلفی برای این منظور استفاده می شود. سیستم های نظارتی مدار بسته، سیستم های گرمایش و سرمایش خودکار، سیستم اعلام و اطفای حریق و غیره از این نوع سیستم ها هستند. در این مقاله می خواهیم در رابطه با تجهیزات سیستم اعلام حریق در نصب اعلام حریق صحبت کنیم وظایفی که بر عهده دارند را بررسی کنیم.

شما عزیزان می توانید برای خرید دوربین مدار بسته در برندهایی از قبیل داهوا و هایک ویژن و نیز خرید دزدگیر اماکن برندهای فایروال و کلاسیک ، بر روی لینک آن ها کلیک کنید تا وارد صفحه دسته محصول آن ها بشوید و سیستم حفاظتی و امنیتی مورد نظر خود را تهیه نمایید. محصولات در کمترین زمان ممکن به دست شما خواهد رسید.

سیستم اعلام حریق می تواند به یکی از نزدیک ترین پایگاه های آتش نشانی نیز متصل باشد تا زمانی که فعال می شود آنان را نیز از وجود حریق آگاه کند. اکنون نگاهی دقیق به اجزای تشکیل دهنده سیستم های اعلام حریق می اندازیم تا با تجهیزات مختلف آن ها آشنا شویم.

تجهیزات سیستم اعلام حریق

سیستم های اعلام حریق به طور کلی از سه دسته تجهیزات تشکیل می شوند : تجهیزات تشخیص دهنده حریق نظیر انواع دتکتورها، تجهیزات سیستم اعلام حریق نظیر انواع آژیرها و فلاشرها و پنل مرکزی یا مرکز کنترل سیستم اعلام حریق.

مقالات مرتبط:

 1. کنترل پنل یا مرکز کنترل سیستم اعلام حریق

مرکز کنترل یا کنترل پنل سیستم اعلام حریق مانند مغز این سیستم است. تمامی دتکتورها یا تشخیص دهنده ها به این مرکز سیم کشی می شوند و سیگنال های خود را به این قسمت ارسال می کنند.

کنترل پنل وضعیت هر لحظه را به کاربران نمایش می دهد. می توان کنترل پنل را به گونه ای تنظیم کرد که برای مانور آتش سوزی یک موقعیت آتش سوزی را شبیه سازی کند تا کارکنان و ساکنان داخل ساختمان یاد بگیرند که در هنگام آتش سوزی واقعی چه کارهایی باید انجام دهند یا به چه صورت ساختمان را ترک کنند.

 1. انواع مختلفی از دتکتورها

دتکتورها قسمت بسیار مهمی از سیستم های اعلام حریق هستند. این قطعات وظیفه دارند که آتش سوزی را تشخیص دهند و هشدار دهنده ها را فعال کنند. انواع مختلفی از دتکتورها وجود دارند که هر کدام عامل خاصی را تشخیص می دهند از جمله دتکتور های گرما، دتکتور های دود، دتکتور های کربن مونو اکسید و دتکتور های چند حسگری.

نحوه عملکرد دتکتورهای گرمایی یا حرارتی متفاوت است. آن ها هم می توانند به این صورت کار کنند که از قبل روی دمای خاصی تنظیم شوند و اگر دمای محیط از حد تنظیم شده بالاتر رفت سیگنال ها را به مرکز کنترل ارسال کنند و هشدار دهنده ها را فعال کنند هم می توانند بر اساس میزان تغییرات دما فعالیت کنند و با افزایش یافتن بیش از حد دما هشدار دهنده ها را فعال کنند.تجهیزات سیستم اعلام حریق

به نوع اول دتکتور حرارتی با دمای ثابت می گویند و به نوع دوم دتکتور حرارتی نوع نرخ افزایش گفته می شود. دتکتور نرخ افزایش نسبت به دتکتور دمای ثابت پاسخ دهی سریع تری دارد و تحت تأثیر کثیفی و گرد و غبار قرار نمی گیرد. نگهداری از این نوع حسگرها آسان است و نسبت به دتکتورهای دود ارزان تر هستند.

نوع دیگر دتکتورها دتکتورهای دود هستند که دارای دو نوع هستند : دتکتور دود یونیزه و دتکتور دود نوری. دتکتور دود یونیزه زمانی دود را تشخیص می دهند که وارد اتاق می شود و جریان بین الکترودها را تغییر می دهد.

استفاده از این نوع دتکتور مزایایی دارد نظیر تشخیص فرآورده های نامرئی حاصل از آتش سوزی و تشخیص سریع آتش نسبت به سایر دتکتورها نظیر انواع دیگر دتکتور دود یا دتکتورهای حرارتی. ایرادی که دتکتورهای یونیزه دارند این است که می توانند با غبار یا ذرات رسانای موجود در هوا تحریک شوند و هشدار غلط ایجاد کنند. از طرف دیگر فقط وجود دود را تشخیص می دهند و نه مواد سمی.

نوع دیگر دتکتورهای دود دتکتورهای نوری هستند. دتکتورهای دود نوری هم با استفاده از اصل پراکندگی نور یا مسدود سازی نور در اتاق وجود دود را تشخیص می دهند.

هنگامی که دود وارد دتکتور می شود LED کوچک داخل آن به سمت گیرنده منحرف می شود تا هشدار دهنده را فعال کند. مزایای این دتکتورها عبارتند از حساسیت به ذرات مرئی دود، تشخیص آتش های کم حرارت و ناقص سوز، فعال کردن سریع سیستم اعلام حریق.

از معایب این دتکتورها می توان به این مسئله اشاره کرد که فوراً توسط گرد و غبار کثیف می شوند و میزان حساسیتشان کمتر می شوند به همین دلیل دائماً باید تمیز شوند و امکان ایجاد هشدار های غلط توسط آن ها نیز وجود دارد.

تجهیزات سیستم اعلام حریق

دتکتور کربن مونو اکسید با نام دتکتور CO نیز معروف هستند. این تشخیص دهنده ها با افزایش میزان کربن مونو اکسید موجود در هوا تشخیص می دهند که آتش سوزی رخ داده است.

این نوع دتکتورها شبیه حسگرهای کربن مونو اکسیدی که برای تشخیص میزان کربن مونو اکسید حاصل از آبگرمکن ها و لوازم گاز سوز در داخل خانه نصب می شوند نیستند بلکه بسیار حساس تر از این حسگرها هستند و به افزایش میزان کربن مونو اکسید پاسخ سریع تری می دهد.

دتکتور های چند کاره یا چند حسگره ورودی های حسگرهای نوری و حرارتی را دریافت می کنند و آن ها را با استفاده از الگوریتم پیچیده ای که در داخل مدار دتکتور برنامه ریزی شده است پردازش می کنند. آن ها اطلاعات دریافت شده از این دتکتورها را به مرکز کنترل ارسال می کنند تا هشدار دهنده به صدا دربیاید.

دتکتورهای شعله هم نوع دیگری از تشخیص دهنده ها هستند. این دتکتورها نور ساطع شده از شعله را تشخیص می دهند. این دتکتورها پرتوهای مادون قرمز و یا فرابنفش را تشخیص می دهند. این دتکتورها در کوتاه ترین زمان ممکن وقوع آتش سوزی را تشخیص می دهند و برای مکان هایی که احتمال وقوع آتش سوزی های مکرر در آن ها زیاد است یا ممکن است انفجار رخ دهد استفاده می شوند.

معایبی که این دتکتورها دارند این است که گران قیمت هستند و به میدان دید وسیعی احتیاج دارند. برای این که دتکتور به سرعت شعله را تشخیص دهد هیچ مانعی نباید میدان دید آن را محدود کند.

 1. شستی اعلام حریق یا MCP

شستی اعلام حریق هم جزئی از سیستم اعلام حریق است. این بخش دستگاهی است که به افراد حاضر در ساختمان این امکان را می دهد که اهرم انعطاف پذیر را تکان دهند تا هشدار دهنده فعال شود.

زمانی که فردی در داخل ساختمان متوجه می شود که آتش سوزی اتفاق افتاده و سیستم اعلام حریق هنوز فعال نشده است با کشیدن اهرم و تغییر دادن حالت آن آژیرها را به صدا در می آورد تا دیگران متوجه آتش شوند و فوراً محل را ترک کنند.

به طور کلی سیستم های اعلام حریق سیستم های مهمی هستند که مزایای بسیاری دارند مهمترین مزیت و وظیفه این سیستم ها نجات دادن جان تعداد زیادی از افراد است.

تجهیزات سیستم اعلام حریق

مقالات مرتبط:

زمانی که هشدار دهنده ها به صدا در می آیند افراد این فرصت را پیدا می کنند که فوراً مدارک و اشیای مهم خود را برداند و از ساختمان خارج شوند. از طرف دیگر، برخی از سیستم های اعلام حریق به ایستگاه آتش نشانی متصل هستند و به محض تشخیص آتش سوزی آن ها را نیز باخبر می کنند در نتیجه خسارت های مالی ناشی از آتش سوزی نیز کاهش پیدا می کند.

اگر سیستم اعلام حریق و سیستم اطفای حریق در کنار همدیگر به کار گرفته شوند اثر گذاری بهتری خواهند داشت. به این صورت که بعد از این که سیستم اعلام حریق وجود آتش سوزی را تشخیص داد سیستم اطفای حریق با پخش کردن موادی که در داخل مخزن ها یا کپسول ها قرار دارند سعی می کنند که آتش را خاموش کنند و از گسترش آن جلوگیری کنند.

در حقیقت با استفاده از سیستم اعلام حریق می توان افراد داخل ساختمان و آتش نشانان را از وجود آتش باخبر کرد اما نمی توان برای مهار آتش و مقابله با آن کاری انجام داد.

پیشنهاد ویژه: برای دریافت مشاوره رایگان و خدمات نصب دزدگیر اماکن و نصب دوربین مدار بسته و هوشمند سازی ساختمان می‌توانید با کارشناسان رهاورد نیرو تماس حاصل فرمایید. شماره تماس: 0216676200 . ساعت کاری از ساعت 9 الی 17 می باشد.

5/5 - (2 امتیاز)
فروشگاه
 • خرید دوربین مدار بسته
 • خرید تجهیزات دوربین مدار بسته
 • خرید جک پارکینگی
 • خرید دزدگیر اماکن
خدمات
 • نصب دوربین مدار بسته
 • نصب اعلام حریق
 • نصب دزدگیر اماکن
 • نصب کرکره برقی
 • نصب جک برقی پارکینگی
 • هوشمند سازی ساختمان
جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه