مقالات دوربین

آیا دوربین مدار بسته بدون برق کار می کند؟

آیا سیستم نظارتی بدون برق کار می کند؟

در این مقاله می‌خواهیم بررسی کنیم که آیا دوربین مدار بسته بدون برق کار می‌کند؟ امروزه سیستم های نظارتی کاربرد زیادی دارند. نصب دوربین مداربسته در فروشگاه‌ها، کارخانه‌ها، شرکت‌ها، ساختمان‌ها و… جهت جلوگیری از سرقت‌ها بسیار رایج است. دوربین های مدار بسته برای مانیتور کردن خطوط تولید و کارخانه‌های بزرگ نیز کاربرد دارند. این فایده‌ی سیستم نظارتی موجب راحتی در کار می‌شود. علاوه بر آن کاربرد‌های پلیسی، صنعتی، فضایی، کنترل ترافیک‌ها، تصویربرداری‌های نامحسوس نیز دارند.

محافظت از خانه و اموال برای همه افراد از اهمیت زیادی برخوردار بوده و در طی سال‌های گذشته، هدف از نصب سیستم امنیتی در مکان‌ها و فضاهای مختلف، دقیقا همین بوده است. نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته یکی از راه‌هایی است که جهت ایجاد امنیت توصیه می‌شود. در این مطلب قصد داریم تا در مورد نحوه کارکرد دسگاه امنیتی در هنگام قطعی برق صحبت کنیم.

نحوه کارکرد دوربین نظارتی

در ابتدا قبل از پاسخ به سوال “آیا دوربین مدار بسته بدون برق کار می‌کند؟”، لازم است در مورد نحوه کار دوربین های امنیتی بیشتر بدانیم. دوربین نظارتی، دستگاهی است که از خانه، اموال و محل کار شما فیلم می‌گیرد و شما قادر خواهید بود که به کمک اینترنت با تلفن همراه، تبلت و یا رایانه از هر جای دیگری به آسانی این تصاویر را ببینید.

بیشتر دوربین های نظارتی با حرکت فعال می‌شوند و هنگام تشخیص حرکت، ضبط کردن را آغاز می‌کنند. دسته‌ای دیگر از آن‌ها به صورت هشداری هستند و برای شما هشدار ارسال می‌کنند.

دوربین مدار بسته مانند همه‌ی وسایل الکتریکی، برای فعالیت به منبع انرژی احتیاج دارد. دوربین های امنیتی از دو نوع کابل استفاده می‌کنند؛ یکی از آن‌ها به برق شهر متصل می‌شود و از طریق آن انرژی برق دریافت می‌کند و کابل دیگر به دستگاه ضبط تصویر متصل است و وظیفه انتقال اطلاعات و تصاویر را دارد.

محل ذخیره سازی تصاویر و اطلاعات

دوربین های امنیتی بی سیم معمولا دارای یک یا دو Micro SD یا حافظه جانبی هستند. این کارت‌ها درون خود دوربین قرار می‌گیرند. تصاویر بر روی حافظه جانبی دوربین ها ذخیره می‌شود. توجه کنید که مدت زمان ذخیره سازی تصاویر به عواملی مانند ظرفیت باتری، میزان حجم حافظه و حجم اطلاعات ارسالی وابسته است.

محل ذخیره سازی تصاویر و اطلاعات

دوربین نظارتی بدون برق چگونه کار می کند؟

به طور کلی با قطع شدن برق، فعالیت سیستم دوربین امنیتی نیز متوقف می‌شود. چرا که دوربین نظارتی برای کار کردن نیاز حتمی به نیرو و انرژی برق دارد و در صورتی که برق قطع شود نمی‌تواند داده‌ها را انتقال دهد؛ به دلیل اینکه به شبکه موردنظر متصل نیست. در نتیجه با قطع برق از کار می‌افتد و شما نیز نمی‌توانید آن را از راه دور کنترل و نظارت کنید.

به عبارت دیگر، با قطع برق به هر دلیلی برقراری ارتباط میان دوربین نظارتی با دستگاه‌های ضبط کننده تصویر و سرور قطع می‌شود و فعالیت دوربین کاملا با مشکل روبرو خواهد شد.

برای اینکه دوربین بتواند تصاویر را به درستی ذخیره کند، هم دستگاه ضبط کننده و هم خود دوربین باید از از برق استفاده کنند. اما جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد؛ زیرا باز هم راه‌هایی وجود دارد تا این دوربین ها با قطعی برق نیز بتوانند فعالیت کنند. در ادامه مطلب، این راه‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد. پس اگر شما نیز در این زمینه سوالی دارید و یا تاکنون به مشکل برخورده‌اید، با ما همراه باشید.

** اگر علاقه مند به خرید دوربین مدار بسته و تجهیزات جانبی آن از جمله هارد ، رک ، منبع تغذیه و … هستید؛ می توانید به صفحه فروشگاه در سایت رهاورد نیرو مراجعه فرمایید. به علاوه در آن صفحه امکان دیدن و خرید دزدگیر اماکن در برندهایی مانند کلاسیک و فایروال نیز برای تان فراهم است.

راه های فعالیت دوربین نظارتی بدون برق

در صورت قطعی برق، چگونه از عدم فعالیت دوربین مدار بسته جلوگیری کنیم؟ در ادامه 5 روش استفاده از دوربین امنیتی بدون برق آورده شده است.

استفاده از دوربین های نظارتی مستقل

یکی از راه‌ها این است که از دوربین ‌های امنیتی استفاده کنیم که برق آن‌ها به طور مستقل توسط شبکه برق رسان تولید می‌شود. همچنین می‌توان در مواقع نبود برق، از دستگاه‌های پشتیبان برای تامین برق دوربین استفاده نمود.

دوربین مدار بسته بدون برق، جزء جدیدترین مدل‌های دوربین های مدار بسته اند که امروزه به بازارها عرضه شده‌اند. این نوع از دوربین ها از ویژگی‌ها و کارکرد مفید برخوردار هستند.

 

استفاده از باتری های پشتیبان یا یو پی اس  (UPS)

UPS ها قادر خواهند بود تا بی وقفه برق تولید کنند. این سیستم علاوه بر تولید برق، اختلالات و نوسانات شبکه را نیز از بین می‌برد.

از مزیت‌های استفاده از UPS می‌توان به این اشاره نمود که دیگر نیازی به تعویض دوربین ها نخواهید داشت و هنگام قطع برق، دوربین ها بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه می‌دهند. UPS برای شرکت‌ها و مکان‌های بزرگ که دوربین های زیادی وجود دارد و مشکل قطع برق نیز برای تعداد دفعات زیادی اتفاق می‌افتد، بسیار مناسب است.

با توجه به اینکه تعویض دوربین ها و سیستم مدار بسته هزینه بسیاری دارد، راهکار استفاده از باتری پشتیبان یا یو پی اس بسیار توصیه می‌شود.

اما از معایب آن می‌توان به این اشاره کرد که عمر باتری UPS پس از مدتی تمام می‌شود و نیاز است تا تعویض شود.

استفاده از باتری های پشتیبان یا یو پی اس  (UPS)

استفاده از منبع تغذیه برق اضطراری

اگر می‌خواهید از هزینه تعویض دوربین جلوگیری شود و همچنین در صورت قطعی برق دوربین از کار نیفتد، می‌توانید از ژنراتور یا منبع تغذیه برق اضطراری دوربین نظارتی استفاده کنید.

از معایب آن می‌توان به موضوع اشاره کرد که اگر سیم دوربین، قطع شود، فعالیت دوربین نیز متوقف می‌شود. همچنین گاهی صدا و دود ژنراتورها ممکن است موجب آزار شما شود.

استفاده از دوربین نظارتی باتری دار

این دوربین ها با باتری فعالیت می‌کنند و بی سیم هستند. هنگام قطع برق تا مدت زمان مشخصی همچنان فعالیت می‌کنند تا وقتی که شارژ باتری آن‌ها تمام شود. این دوربین ها بجای استفاده از نیروی برق، باتری را جایگزین می‌کنند.

دوربین های امنیتی با باتری نسبت به نوع معمولی قیمت بیشتری دارند. همچنین در ادامه، باید هزینه‌ای برای مانند خرید مجدد باتری نیز بپردازید.

یکی از مزیت‌های آن‌ها، طراحی زیبا و خاص است. شیوه کار آن‌ها از طریق تبدیل سیگنال‌های تصویر به سیگنال‌های رادیویی است و یا اینکه از تکنولوژی وای فای برای انتقال اطلاعات بهره می‌برند. باتری این دوربین ها نیز قابل جدا شدن است.

این نوع دوربین ها را از لحاظ باتری می‌توان به دو گروه تقسیم بندی کرد؛ دسته اول دوربین های نظارتی که مانند گوشی به طور مستقیم توسط برق قابل شارژ هستند و دسته دوم دوربین های مدار بسته‌ای که باید باتری را از آن‌ها جدا و به صورت مجزا شارژ کرد.

عمر مفید باتری قابل شارژ دوربین مدار بسته به مواردی مانند برند باتری، نحوه استفاده و محیط بیرونی و داخل باتری بستگی دارد که طبق این موارد، عمر آن از 2 تا 6 ماه متغیر است.

معایب آن‌ها این است که این دوربین ها در مکان‌های پر ترافیک نیازمند شارژ باتری در مدت زمان کوتاه‌تری هستند.

همچنین لازم به ذکر است که قیمت بالای این دوربین ها نشان از کاربردی بودن آن‌ها نیست. در صورتی که نیاز به ثبت دائم تصاویر ندارید، بهتر است مدل‌های دیگر این دوربین را خریداری کنید که از پرداخت هزینه‌های گزاف جلوگیری شود. گفتنی است که می‌توانید در کنار دوربین های امنیتی معمولی از پشتیبان UPS و یا منبع برق اضطراری نیز بهره ببرید تا مشکل قطعی برق به طور کامل برطرف شود.

استفاده از دوربین نظارتی خورشیدی

در دوربین نظارتی خورشیدی، دیگر محدودیت میزان شارژ باتری وجود ندارد و شما را اذیت نمی‌کند. همانطور که از نام این دوربین نیز مشخص است، در دوربین خورشیدی انرژی برق توسط پنل خورشیدی و از طریق خورشید در باتری داخلی تامین و در مواقعی که نور خورشید وجود ندارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مزیت این قابلیت در مکان‌هایی که امکان کابل کشی برق مشکل بوده بسیار کارآمد است. بنابراین با استفاده از این نوع دوربین، دیگر نیازی به برق و سیم کشی نخواهید داشت.

استفاده از سیستم نظارتی خورشیدی

مزیت دیگر دوربین های امنیتی خورشیدی این است که جهت انتقال تصویر احتیاج به کابل ندارند. شیوه فعالیت آن‌ها به این صورت است که از طریق آنتن تعبیه شده و وای فای داخلی به مودم‌های وای فای متصل و به کمک اینترنت تصاویر را ضبط و ارسال می‌کنند. در هر مکانی که باشید، می‌توانید با این دوربین به راحتی نظارت کنید.

همچنین مشاهده تصویر با تلفن همراه نیز امکان پذیر است. اگر به اینترنت دسترسی نباشد نیز می‌توان با اتصال به مودم داخلی دوربین در محل نصب سیستم نظارتی ، تصاویر را مشاهده نمود.

سخن پایانی

با توجه به روش‌های گفته شده، اکنون می‌دانید چگونه دوربین امنیتی قادر است تا بدون نیاز به برق کار کند. البته در پایان باید بگوییم که می‌توانید از این راه‌کارها به شکل ترکیبی نیز استفاده کنید تا در صورت عدم کارایی هر کدام از آن‌ها بتوان دیگری را جایگزین کرد.

همچنین اینکه چه کسی را برای نصب دوربین های خود انتخاب می کنید از اهمیت بالایی برخوردار است. به دلیل اینکه سیستم دوربین های امنیتی به شکل مستقیم با امنیت شما ارتباط دارد، یک انتخاب بد به راحتی امنیت شما را به خطر می‌اندازد.در نتیجه قبل از سفارش و نصب دوربین های نظارتی برای محل خود، بهتر است به طور کافی تحقیق کرده و بعد یک شرکت معتبر را انتخاب کنید.

قابل توجه است که نصب یک سیستم مدار بسته تنها راه اندازی اولیه آن نیست؛ شما نیازمند پشتیبانی و بررسی مداوم برای دوربین های خود از شرکت موردنظر هستید. پس این نکته مهم را نیز در نظر داشته باشید که جایی که از آن خرید می‌کنید قابل اطمینان باشد و به طور کامل شما را پشتیبانی کند.

دوربین های امنیتی بدون برق، یکی از جدیدترین مدل‌ دوربین های نظارتی هستند که در بازار وجود دارند. همانطور که گفتیم، مهم‌ترین مزیت آن‌ها، نیاز نداشتن به کابل برق است که موجب کارکرد‌ زیاد این دوربین ها می‌شود.

در پایان امیدواریم که شما عزیزان از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید. سایر خدمات رهاورد نیرو: نصب دزدگیر اماکن ، نصب اعلام حریق، نصب کرکره های برقی، نصب جک پارکینگی، هوشمند سازی خانه و بسیاری دیگر. برای دریافت اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در رهاورد نیرو تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *