مقالات دوربین

ویدیو بالن چیست (در دوربین نظارتی)

ویدئو بالن چیست؟

با افزایش میزان سطح امنیت در اماکن و محل‌ های مختلف، یکی از ابزار ها و دستگاه‌ های مورد استفاده در این زمینه، دوربین ‌های نظارتی هستند. امروزه وجود دوربین ‌امنیتی در هر نقطه و مکان از ملزومات مهم هستند. افرادی که اقدام به خرید دوربین ‌مدار بسته و نصب آن می ‌کنند، باید قبل از هر چیزی، قسمت ‌های مختلف این سیستم پیچیده را به خوبی بشناسند و نحوه کاربرد آن ها را فرا بگیرند. یکی از بخش‌ های مهم در دوربین‌ های نظارتی، مخصوصاً نسخه‌ های جدید از این دوربین ‌ها، ویدئو بالن ‌ها هستند.

نقش ویدئو بالن ‌ها بسیار تأثیرگذار بوده و وجود آن تقریبا در همه دوربین ‌ها مورد نیاز است. آشنایی با تعریف و کاربرد ویدئو بالن و همچنین انواع آن، یکی از اساس ‌های مهم در رابطه کار با دوربین‌ های امنیتی است که بایستی به صورت کامل به آن پرداخته شود. بنابراین ما نیز قصد داریم تا در این مطلب به این موضوع مهم بپردازیم. با ما همراه شوید.

ویدئو بالن

ویدئو بالن چیست؟

در دوربین ‌های امنیتی به منظور تبدیل انواع کابل‌ ها به همدیگر، از دستگاهی به نام ویدئو بالن استفاده می ‌کنند. در حقیقت ویدئو بالن دستگاهی است که امکان استفاده از هر نوع کابل، مخصوصاً دو رشته ‌ای را برای انتقال سیگنال ‌ها به عهده دارد. شما با کمک ویدیو بالن، قادر هستید تا تصاویر مربوطه را در مسافت ‌های بسیار زیاد انتقال دهید. به این منظور می ‌توان کابل‌ های شبکه را با کابل کواکسیال سنتی جایگزین نمود.

ویدئو بالن چیست؟

در تصویری که در بالا مشاهده می ­کنید، انواع کابل‌ هایی که در ویدئو بالن دوربین‌ های نظارتی مورد استفاده قرار می ‌گیرند‌‌، نشان داده شده ‌اند. جهت اتصال کابل شبکه به ویدئو بالن، بایستی از یک جفت سیم و همچنین به منظور اتصال انتهای دیگر ویدیو بالن به کابل کواکسیال، از یک فیش BNC استفاده کنید.

ریشه عبارت ویدئو بالن، به اصطلاح تقارن و عدم تقارن بر می ‌گردد؛ به این علت که قابلیت تبدیل سیگنال نامتقارن به یک سیگنال متقارن را دارد. این سیگنال­ ها در صورت متقارن بودن، برای انتقال به مسافت و فاصله‌ های دور و دراز از  قابلیت بسیار خوبی برخوردار هستند. زیرا در زمانی که سیگنال به حالت متقارن فرستاده می ­شود، عامل ‌های ایجاد نویز به کمترین حد ممکن می­ رسند.

ویدئو بالن ‌ها به این جهت محبوبیت و شهرت خوبی به دست آورده ‌اند که به‌ جای کابل کواکسیال دوربین مداربسته ، امکان استفاده کردن از سایر کابل ‌ها، با بهایی بسیار کم و ناچیز را فراهم می ‌نمایند.

از نظر قیمت و کیفیت، این Video Balun ها انواع گوناگونی دارند. از این رو باید به این مسئله دقت داشته باشید که با استفاده کردن و به کار بردن ویدیو بالن ‌های کم کیفیت یا بی کیفیت، کیفیت تصویر بسیار پایین می ‌آید.

انواع ویدئو بالن (Video Balun)

معمولا ویدئو بالن ها 4 نوع زیر را در بر می گیرند.

 1. ویدئو بالن‌ های غیر فعال Passive
 2. ویدئو بالن‌ های فعال Active
 3. ویدئو بالن ‌های قدرتمند Power
 4. ویدئو بالن های POWER VIDEO DATA

در ادامه به توضیح هر کدام از انواع این ویدئو بالن ها می پردازیم.

 • ویدئو بالن ‌های غیر فعال passive

این نوع از ویدئو بالن‌ ها هیچ نیازی به منبع تغذیه ندارند. همچنین نقشی در تقویت سیگنال ‌ها نیز به عهده ندارند. وظیفه بالن ‌های غیر فعال صرفاً به منظور تبدیل سیگنال ‌های نا متقارن به متقارن است. همچنین از کابل ‌های شبکه به جای کابل کواکسیال استفاده می ‌کنند. تصویری که در زیر مشاهده می‌کنید، نمونه ‌ای از ویدیو بالن‌ های غیر فعال است که در نصب دوربین مدار بسته به کار گرفته شده است.

ویدئو بالن ‌های غیر فعال passive

همان گونه که در تصویر مشاهده می ‌کنید یک جفت بالن برای هر یک از دوربین‌ ها وجود دارد.

این ویدئو بالن‌ ها همیشه و همه وقت به حالت جفت فعالیت می ‌کنند. یکی به دوربین آنالوگ و یکی به DVR وصل می‌ شود. بالن دوم بار دیگر سیگنال متقارن دریافتی را تبدیل به سیگنال نا متقارن می کند.

با به ‌کارگیری ویدئو بالن ‌های passive، بسته به کیفیت کابل، نوع و مدل سیگنال آنالوگ و ویدیو بالنی که انتخاب می کنید، باید طول و اندازه کابل ‌ها را  از دویست تا سیصد متر در نظر بگیرید.

 • ویدئو بالن ‌های فعال active

این نوع از ویدئو بالن ‌ها به وسیله تقویت سیگنال و همچنین کاهش نویز، توانایی ارسال سیگنال به مسافت ‌های بسیار طولانی ‌تر را نیز دارند. ویدئو بالن‌ های فعال نیاز به تغذیه دارند. متناسب با کیفیت خود ویدئو بالن و همچنین کابلی که در آن مورد استفاده واقع شده است، امکان نصب دوربین‌ های امنیتی در فواصل یک کیلومتری از دی وی آر دوربین مدار بسته نیز وجود دارد.

ویدئو بالن ‌های فعال active

مطابق با شکل بالا، ویدئو بالن ‌های فعال، بایستی حتما در دو طرف کابل نصب شوند و البته در هر دو سمت، نیاز به یک منبع تغذیه مجزا به منظور تقویت سیگنال دارند. شما باید حتماً قبل از انتخاب ویدیو بالن برای دوربین نظارتی خود، از این قابلیت اطمینان حاصل کنید که آیا فاصله مورد نیاز شما را پشتیبانی خواهد کرد یا خیر. عدم توجه به این موضوع در خرید ویدئو بالن، سبب زیان شما خواهد شد.

 • ویدئو بالن ‌های قدرتمند Power

این ویدئو بالن ‌ها علاوه بر این که می ‌توانند سیگنال‌ های تصاویر را نیز ارسال کنند، قادر اند تا با کمک همان کابل استفاده شده، دوربین را تغذیه کنند. این عمل به شدت سبب کاهش هزینه ‌های کابل‌کشی می ‌گردد.

ویدئو بالن قدرتمند از یک کانکتور که به دو سر کابل شبکه وصل شده است، استفاده می ‌کند. نام این کانکتور RJ-45 است که در این نوع از ویدیو بالن ‌ها بسیار پر کاربرد است.

ویدئو بالن ‌های قدرتمند Power

 • ویدئو بالن های POWER VIDEO DATA

گاهی پیش می ‌آید که از دوربین ‌های PTZ استفاده می ‌نمایید. برای این دوربین ‌ها بایستی به کمک کابل‌ های شبکه ارسال سیگنال ‌های تصویر، فرمان و همچنین تغذیه انجام پذیرد. به همین منظور از بالن ‌های ویژه ‌ای استفاده می ‌کنند.

با کمک گرفتن از این چنین دستگاهی‌، شما می‌ توانید دوربین خود را تغذیه کنید. علاوه بر آن قادر خواهید بود سیگنال ‌های ویدیویی را انتقال داده و همچنین از دی وی آر مربوطه، فرمان مورد نیاز برای حرکت دوربین را دریافت کنید. این عمل به وسیله یک جوی استیک آنالوگ انجام می ‌گیرد.

تفاوت ‌ویدئو بالن فعال و غیر فعال

از جمله مهم ‌ترین ویژگی ‌های بالن ‌های غیر فعال، عدم وجود جریان ورودی برق و همچنین تغذیه در محل تبدیل است و این بالن ‌ها تنها می ‌توانند سیگنال ‌های نا متقارن را تبدیل به سیگنال ‌های متقارن کنند. علاوه بر این، بالن ‌های غیر فعال هیچ گونه تقویتی بر روی سیگنال ‌های ارسال شده اعمال نمی ‌کنند و فقط انتقال سیگنال‌ های مربوط به آنالوگ دوربین را از طریق کابل شبکه فراهم می ‌نمایند.

بالن‌ های فعال لزوماً به یک منبع تغذیه در محل تبدیل نیاز دارند. علاوه بر آن، متناسب با تبدیل سیگنال‌ های نا متقارن به سیگنال ‌های متقارن‌ می ‌توانند این سیگنال‌ ها را تقویت کنند. در نهایت قابلیت انتقال سیگنال‌ ها به مسافت ‌های بسیار زیاد را دارا هستند.

تا چه مسافتی امکان اجرای کابل شبکه بر روی دوربین وجود دارد؟

میانگین مسافتی که در زمان استفاده از بالن‌ های غیر فعال مورد انتظار بوده ۳۰۰ متر است. ولی به هنگام استفاده از انواع بالن ‌های فعال، این مسافت به یک کیلومتر و ۲۰۰ متر نیز می ‌رسد. در رابطه با مسافت‌ های مذکور، متناسب با کیفیت کابل ‌های به کار رفته در دوربین و غیره، میزان نویز های وارد شده و همچنین بالن ‌هایی که در هنگام نصب سیستم استفاده می‌ گردند، امکان دارد فرق کنند.

امکان نصب بیش از یک فیش BNC وجود دارد؟

بله امکان این عمل وجود دارد. برای این کار باید از جفت سیم ‌های مختلف کابل شبکه به منظور نصب بیش از یک مورد ویدیو بالن و همچنین انتقال سیگنال ‌های تصاویر از دوربین ‌های مختلف، استفاده نمود. برای خرید فیش بی ان سی دوربین مدار بسته روی لینک آن کلیک کنید تا از محصولات مربوطه در فروشگاه رهاورد نیرو دیدن فرمایید.

امکان نصب بیش از یک فیش BNC وجود دارد؟

بعضی از مهم ‌ترین کاربرد‌های ویدئو بالن‌ ها

 1. از این ویدئو بالن ‌ها به منظور تقویت سیگنال دوربین های امنیتی، مخصوصاً در سیم کشی‌ های طولانی به کرات استفاده می ‌کنند.
 2. به کمک ویدئو بالن ‌های دوربین ‌های مدار بسته، امکان ادغام تصاویر دوربین و همچنین استفاده از یک کابل به جای چندین کابل متفاوت وجود دارد.
 3. شما می ‌توانید جهت جلوگیری از نویز زیاد، به کمک ویدئو بالن‌ های دوربین ‌های نظارتی سیگنال مورد نظر را تقویت کرده و ایجاد بالانس سیگنال کنید.

Balun-v

یکی از انواع پر کاربرد ترین ویدئو بالن ‌ها در دوربین‌ های امنیتی، ویدئو بالن V است که می ‌تواند تصاویر را به کمک یک کابل شبکه cat۶ منتقل نماید. این بالن قادر است تا به راحتی به برق وصل و به تصویر دوربین های مدار بسته شده و از طرف دیگر به کابل شبکه متصل گردد.

VGLI-Balun

این ویدئو بالن از جمله قدرتمند ترین و پیشرفته ‌ترین ویدئو بالن ‌های به کار رفته در دوربین ‌های امنیتی است فقط با این تفاوت که می ‌تواند از نویز‌ های حاصل از سیم‌ های برق و همچنین منابع تغذیه موجود در سیستم جلوگیری نماید. در حقیقت می ‌توان گفت این نوع از ویدئو بالن‌، از کارآمد ‌ترین ویدئو بالن‌ های مورد استفاده است. مخصوصاً در مکان‌ هایی که کابل ‌های برق و همچنین منابع تغذیه بر روی کابل دوربین های مدار بسته ایجاد نویز می ‌نمایند.

حرف آخر

یکی از ابزار های پر کاربرد و مهم در دنیای امروز جهت تأمین امنیت اماکن و محیط‌ های مختلف از قبیل مدارس، دانشگاه ­ها، ادارات و مکان ‌های مختلف، سیستم های نظارتی هستند. دوربین ‌ها دارای قسمت‌ های متنوعی اند ولی بخش مهمی با عنوان ویدئو بالون دارند. کاربرد این ویدیو بالن ها به منظور تبدیل انواع کابل‌ ها به یکدیگر است.

ما دارای چندین نوع مختلف ویدئو بالون هستیم. از میان آن ­ها می ‌توان به نوع فعال و غیر فعال اشاره کرد. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که به هنگام خرید دوربین ‌های امنیتی حتما بررسی کنید که ویدئو بالن آن توانایی دریافت سیگنال ‌های تصاویر را از چه فاصله‌ ای دارا است. مثلا اگر نیاز شما فاصله ۱۲۰۰ متری است، نمی ‌توانید با مدار های ویدیو بالن ‌های غیر فعال کار خود را راه بیندازید. برای به این منظور، نیاز به خرید ویدئو بالن فعال دارید.

لازم است بدانید مسافتی که در هنگام استفاده از بالن ‌های غیر فعال مورد انتظار بوده حدوداً ۳۰۰ متر است. پس هنگام خرید دوربین های نظارتی، تمام این موارد را در نظر گرفته و ارزیابی کنید.

** در پایان امیدواریم که شما عزیزان از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید. شایان ذکر است که نصب دزدگیر اماکن در ساختمان های اداری، مسکونی، ویلایی و … به همراه نصب اعلام حریق آدرس پذیر یا متعارف و دیگر خدمات مهم در عرصه هوشمند سازی ساختمان از جمله تخصص های کادر فنی رهاورد نیرو هستند که شما کاربران گرامی می توانید به راحتی از آن ها استفاده کرده و محل زندگی یا کار خود را مدرن تر و امن تر نمایید.

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *