سیستم های حفاظتی ، ایمنی و امنیتی, مقالات دزدگیر, مقالات دوربین

7 نوع سیستم نظارتی و امنیتی ضروری برای بانکها

7 نوع سیستم امنیتی برای بانکها

شاید فکر کنید که نصب دوربین مداربسته و یا یک سیستم نظارتی و امنیتی دیگر مانند نصب اعلام سرقت برای تامین امنیت در بانک ها کافی باشد. اما ما در این مقاله شما را با 7 نوع سیستم مدرن و پیشرفته ای که به کار بردن آن ها در کنار دوربین نظارتی و اعلام سرقت به افزایش چشمگیر امنیت بانک ها کمک می کند؛ اشاره خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

همانطور که شما می دانید، بانک ها محل نگهداری اموال ارزشمند مردم بوده و همیشه مورد توجه سارقین قرار دارند. در سرقت هایی که از بانک ها می شود علاوه بر خسارت های مالی که به جای می گذارد، خسارت های جانی نیز ممکن است داشته باشد که این مورد بسیار دلخراش است.

در صورتی که بانک ها سیستم‌ های بهتری داشته باشند، مسئولان می ‌توانند ظرف چند دقیقه به بانک برسند و مجرمان را دستگیر کنند. با گذشت زمان، توجه به این نکته مهم است که مجرمان نیز باهوش تر می شوند، ما باید یک قدم جلوتر از آن ها باشیم. همان طور که گفته شد؛ در این مقاله 7 نوع سیستم نظارتی که بانک ها به آن نیاز دارند را معرفی خواهیم کرد و در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد.

سیستم های نظارتی

سیستم های نظارتی بخش مهمی از ایمن سازی بانک ها هستند. این سیستم‌ها از دوربین‌های نظارتی و سیستم اعلام سرقتها گرفته تا سیستم‌های هشدار پیچیده که در صورت دیدن کوچکترین مشکل به مجریان قانون اطلاع می دهند وجود دارند. وجود سیستم ‌های امنیتی می ‌تواند به عنوان یک عامل بازدارنده برای دزد های احتمالی عمل کند.

علاوه بر دوربین های امنیتی و اعلام سرقت ها سیستم های امنیتی و نظارتی دیگری نیز مورد نیاز بانک ها است که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. لازم است در همین ابتدا عرض کنیم که شما عزیزان می توانید از فروشگاه رهاورد نیرو برای خرید دوربین مداربسته در انواع مدل های سقفی و دیواری (متناسب با محل مورد نظر خود چه بانک باشد، چه مغازه، چه …) و خرید دزدگیر اماکن برندهای برتری مانند فایروال ( خرید دزدگیر فایروال ) و کلاسیک استفاده نمایید. کافی است بر روی لینک محصولات کلیک نمایید.

خرید دوربین مدار بسته

سنسورهای شکست شیشه (Glass Break Sensors)

این مورد یکی از مهم ترین سیستم های نظارتی در بانک است، حتی مهم تر از فیلم دوربین امنیتی.

این حسگر ها تشخیص می‌دهند که آیا شیشه‌ ای شکسته است یا خیر. از این سنسور ها اغلب در نزدیکی درهای شیشه ای یا پنجره های شیشه ای فروشگاه ها، بانک ها و غیره استفاده می شود.

شکستن شیشه یک عمل خشونت آمیز است. اگر هیچ سنسوری وجود نداشته باشد، تا زمانی که مقصر فرار کند، هیچ کس از وقوع حادثه مطلع نخواهد شد. ادرصورت وجود این سنسورها را در بانک، به محض شکستن هر شیشه به مقامات هشدار داده می شود و در عرض چند دقیقه در بانک حاضر می شوند. علاوه بر این، مجرمان ممکن است از این موضوع آگاه نباشند، بنابراین احتمال دستگیری آن ها بیشتر خواهد شد.

سنسور شکست شیشه

این حسگر ها دو نوع اصلی دارند که عبارت اند از:

  • آکوستیک (Acoustic )

این سنسور ها به صدا حساس هستند. آن ها  برای تشخیص صدا از میکروفون های که به مدارات الکترونیکی متصل هستند استفاده می کنند. حسگرهای پیچیده تر از یک فرآیند دو مرحله ای استفاده می کنند. اگر دامنه صدا به سطح خاصی برسد، این سنسورها فعال می شوند و صدا را تجزیه و تحلیل می کنند. سپس به دنبال شباهت های آماری با نمونه های مختلف صدای شکستن شیشه هستند. اگر به یکی از صدا ها شباهت داشته باشد، هشدار داده خواهد شد.

  • شوک (Shock)

برخلاف ردیاب های آکوستیک ، ردیاب های شکست شیشه شوک مستقیماً روی شیشه پنجره یا در قرار می گیرند. آشکارسازهای شکست شیشه شوک به صدا واکنش نشان نمی دهند، اما در عوض ارتعاشات را احساس می کنند. هر کدام یک سیم برق دارند که  به شیشه وصل می شوند. هر حرکت شیشه سیم را به حرکت در می آورد و موجب می شود تا زنگ هشدار به صدا در آید.

قیمت: قیمت به روز این محصولات در بازار با از 185 هزار تومان تا 5 میلیون برند های مختلف تومان می باشد.

خرید دزدگیر اماکن

سنسور های حرکت

حسگرهای حرکتی برای تشخیص نفوذ افراد غیر مجاز در نظر گرفته شده اند. این امر به ویژه در شب هایی که ممکن است دستکاری کرکره ها اتفاق بیفتد بسیار مؤثر بوده و بلافاصله به مقامات هشدار داده می شود و آن ها در کوتاه ترین زمان خود را به بانک می رسانند.

سنسور حرکت فعال

بر خلاف بسیاری از انواع دیگر حسگرها، حسگرهای حرکت معمولاً سیستم های تعبیه شده با سه جزء اصلی هستند: یک واحد حسگر، یک رایانه جاسازی شده، و سخت افزار (یا جزء مکانیکی). این سه بخش با توجه به نوع عملکرد سنسور در اندازه و پیکربندی متفاوت هستند چرا که سنسور های حرکتی برای موارد مختلفی استفاده خواهند شد. به عنوان مثال، از سنسورهای حرکتی می توان برای فعال کردن نورافکن ها، راه اندازی آلارم های صوتی، فعال کردن سوئیچ ها و حتی هشدار به پلیس استفاده کرد.

دو نوع سنسور حرکتی وجود دارد که عبارت اند از:

  • سنسور حرکت فعال (Active)

سنسورهای فعال هم فرستنده و هم گیرنده دارند. این نوع سنسور با اندازه گیری تغییرات در میزان صدا و یا بازتاب صدایی که فرستنده می فرستد و به گیرنده می رسد، حرکت را تشخیص می دهد. هنگامی که جسمی در میدان حسگر را قرار می گیرد، یک پالس الکتریکی به کامپیوتر تعبیه ‌شده ارسال می‌ شود که به نوبه خود با اجزای مکانیکی تعامل دارد.

رایج ترین نوع سنسور حرکت فعال از فناوری حسگر اولتراسونیک استفاده می کند. این حسگرهای حرکتی امواج صوتی را برای تشخیص وجود اشیا منتشر می کنند. همچنین سنسورهای مایکروویو (که تشعشعات مایکروویو را ساطع می کنند) و سنسورهای توموگرافی (که امواج رادیویی را ارسال و دریافت می کنند) وجود دارد.

  • سنسور حرکت غیر فعال (Passive)

برخلاف سنسور حرکت فعال، سنسور حرکت غیرفعال فرستنده ندارد. حسگر به جای اندازه ‌گیری بازتاب صدا، حرکت را بر اساس افزایش تشعشع در محیط تشخیص می‌دهند.

 پرکاربردترین نوع سنسور حرکت غیرفعال در سیستم های امنیتی ، سنسور مادون قرمز غیرفعال (PIR) است. این سنسور برای تشخیص تشعشعات مادون قرمز ساطع شده به طور طبیعی از بدن انسان طراحی شده است. گیرنده در فیلتری قرار دارد که فقط به مادون قرمز اجازه عبور از آن را می دهد. هنگامی که شخصی وارد میدان تشخیص سنسور PIR می شود، تفاوت در تابش به سمت گیرنده ایجاد می شود. این تغییر باعث می شود که واحد حسگر، داده های الکتریکی را به کامپیوتر و قطعه سخت افزاری تعبیه شده ارسال کند.

قیمت: در بازار این محصولات با قیمت به روز از 100 هزار تومان تا 4 میلیون تومان به فروش می رسند.

سنسور حرکت غیر فعال (Passive)

سنسور های دود

سنسور های دود برای تشخیص آتش استفاده می شود. آنها معمولاً به سیستم اعلام حریق متصل می شوند.

سنسور های دود

دو نوع اصلی از آشکارسازهای دود غیرفعال وجود دارد که عبارت اند از:

  • فوتوالکتریک (اپتیکال)

یک آشکارساز فوتوالکتریک پراکندگی ناگهانی نور را زمانی که دود وارد محفظه آشکارساز می شود، حس می کند و زنگ هشدار را ایجاد می کند. سنسور های دود فوتوالکتریک به طور متوسط ​​15 تا 50 دقیقه سریعتر از سنسورهای یونیزاسیون به  به آتش در مراحل اولیه و دود شدن آن واکنش نشان می دهند.

فوتوالکتریک (اپتیکال)

  • یونیزاسیون (فرایند فیزیکی)

سنسور های دود یونیزه‌ کننده به ذرات ریز دود بسیار حساس هستند و معمولاً 30 تا 90 ثانیه سریع ‌تر از سنسور های فوتوالکتریک به آتش‌ های شعله‌ ور واکنش نشان می دهند. این نوع از سنسور ها مقدار کمی از مواد رادیواکتیو را بین دو صفحه باردار الکتریکی حمل می کنند که باعث یونیزه شدن هوا و ایجاد جریان بین صفحات می شود. هنگامی که دود وارد محفظه می شود، جریان یون ها را مختل می کند و در نتیجه جریان را کاهش می دهد که پیامد آن فعال شدن زنگ هشدار است.

قیمت: قیمت به روز این محصول از 150 هزار تومان تا 8 میلیونن تومان موجود است.

یونیزاسیون (فرایند فیزیکی)

سنسور 5 بعدی

این سنسور به لنزهای دوربین امنیتی مربوط است. یک سنسور 5 بعدی قابلیت این را دارد که دوربین امنیتی را به اندازه یک DSLR قدرتمند کند. مجرمان می دانند که دوربین های امنیتی نصب هستند به همین دلیل با آمادگی قبلی می آیند و اکثر قسمت های صورت و بدن خود را می پوشانند. در صورتی که دوربین نظارتی شما قدیمی باشد، ویدیویی با کیفیت پایین خواهید داشت که برای شناسایی مجرمان نقابدار کافی نیست. یک سنسور 5 بعدی کوچکترین جزئیات مانند خال های مادرزادی، خالکوبی ها یا زخم ها را نشان داده که این امر فرآیند شناسایی را بسیار آسان تر می کند.

سنسور 5 بعدی

سیستم های صوتی

بانک ها و همچنین دستگاه های خودپرداز، باید تقویت کننده میکروفون و بلندگو را برای عملیات ضبط صدا داشته باشند. در این صورت تمام صدا های اطراف ضبط می شود و در مواقع اضطراری پلیس می تواند از آن ها استفاده کند.

پنل هشدار نفوذ

یک دستگاه مجهز به اینترنت اشیا (IOT) است که از سنسور های مغناطیسی و لرزشی تشکیل شده است. این سنسور ها ارتعاشات به وجود آمده ناشی از اعمالی مانند سوراخ کردن یا چکش زدن را شناسایی می کنند و از این طریق نفوذ یک فرد غیر مجاز را تشخیص می دهند. یک سیستم هشدار نفوذ به مقامات این امکان را می دهد که سریعاً اقدامات لازم را انجام دهند زیرا بلافاصله به آن ها اطلاع داده می شود.

هشدار دستکاری (Tamper Alert)

دستگاه های خودپرداز به جز یک دوربین نظارتی تجهیزات امنیتی دیگری ندارند در نتیجه دزدیدن آن ها می تواند کار راحتی برای سارقان باشد. در صورتی که دستگاه خود پرداز مجهز به این وسیله باشد، هنگام دستکاری دستگاه زنگ هشدار به صدا در خواهد آمد. Tamper Alert ها توسط ارتعاشات خاصی تحریک می شوند و همچنین دارای هشدار های حرارتی هستند که در صورت سوختن دستگاه به صدا در می آیند.

هشدار دستکاری (Tamper Alert)

سخن نهایی

در صورتی که همه سیستم های نظارتی که در بالا در مورد آن ها توضیح دادیم با یکدیگر ادغام شوند بانک ها مکان های امن تری خواهند شد و در مواقع اضطراری می شود زودتر به مقامات هشدار داد و به آن ها کمک می شود تا هرچه زودتر سارقان را دستگیر کنند و هم از خسارت های جانی و هم خسارت های مالی جلوگیری می شود. این سیستم‌ ها بسیار فراتر از راه‌حل ‌های دستگاه امنیتی هستند، زیرا هر نشانه‌ ای از خرابی، خواه سر و صدای زیاد یا شکستن شیشه و غیره شناسایی می‌شود و آلارم‌ ها به‌طور خودکار به صدا در می‌آیند، که باعث می‌ شود عمل سرقت از بانک برای مجرمان بسیار خطرناک باشد.

نصب دوربین مدار بسته

در پایان لازم است که ذکر کنیم رهاورد نیرو دارای سال ها سابقه و تجربه در حوزه نصب انواع سیستم های هوشمند سازی و ایمن سازی ساختمان از جمله نصب اعلام حریق، نصب دزدگیر اماکن مسکونی و هوشمندسازی ساختمانمی باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این خدمات کافی است بر روی لینک آن ها کلیک کنید یا برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *