سیستم های حفاظتی ، ایمنی و امنیتی, مقالات دوربین

علت کار نکردن دید در شب دوربین مدار بسته + چگونگی حل مشکل

علت کار نکردن دید در شب دوربین مدار بسته و چگونگی حل مشکل

دلایل متعددی برای کار نکردن دید در شب دوربین مداربسته وجود دارد. احتمال دارد مانعی جلوی سیستم وجود قرار گرفته یا تنظیمات دستگاه به هم خورده باشد. در این محتوا 11 دلیل اصلی اینکه چرا قابلیت دید در شب سیستم امنیتی عمل نمی کند را بررسی کرده ایم. با ما همراه باشید.

چرا دید در شب دوربین مداربسته کار نمی کند؟

دلیل اصلی اینکه سیستم امنیتی در شب تصویری ثبت نمی کند، روشنایی بیش از اندازه محیط پیرامون دستگاه است. بسیاری از دستگاه ها دارای یک فیلتر مادون قرمز (IR) هستند که نور مرئی را مسدود می کند و به دستگاه اجازه می دهد تا در شرایط نوری کم دید خوبی داشته باشد.

با این حال، اگر نور منطقه بیش از حد باشد، فیلتر IR بیش از اندازه بارگیری می شود و دستگاه به هنگام تغییر وضعیت دید در شب با مشکل روبرو خواهد شد.

چرا دید در شب دوربین مداربسته کار نمی کند؟

11 دلیل اصلی کار نکردن دید در شب دوربین مدار بسته

بیشتر مدل های دستگاه ها از لامپ های LED مادون قرمز برای روشن کردن محیط در شرایط نوری کم استفاده می کنند. لامپ های ال ای دی IR در طول موج هایی کار می کنند که برای چشم انسان نامرئی است. اما می تواند توسط سنسور تصویر سیستم امنیتی تشخیص داده شود.

دلایل متعددی برای قطع شدن تصویر سیستم امنیتی در شب وجود دارد که در ادامه مهم ترین آن ها را بررسی کرده و به طور جداگانه تشریح خواهیم کرد.

11 دلیل اصلی کار نکردن دید در شب دوربین مدار بسته

 

 1. نور بیش از حد محیط

نور زیاد محیط می تواند قابلیت دید در شب دستگاه را مختل کند. زمانیکه این اتفاق می افتد، حسگر نور فریب می خورد و تصور می کند هنوز روز است و دوربین لامپ های LED مادون قرمز را روشن نمی کند.

هنگامیکه نور شدید مستقیما به لنز دوربین امنیتی می تابد، ممکن است سیستم به حالت شب تغییر نکند. در این حالت، چراغ های LED فعال نشده و تصویر دریافتی تیره یا تار است.

همچنین بخوانید : علت از کار افتادن دوربین مداربسته چیست؟

برای رفع این مشکل موقعیت دوربین امنیتی را تغییر دهید تا از تابش مستقیم نور به لنز جلوگیری شود. اگر با انجام این کار مشکل همچنان باقی بود، چراغ های موجود در منطقه را با لامپ های کم قدرت جایگذین کنید.

 1. سوختن چراغ های LED مادون قرمز

اگر لامپ های LED مادون قرمز کار نکنند، دستگاه نمی تواند در شب کار کند. این معمولا زمانی اتفاق می افتد که آب یا گرد و غبار به بلوک چراغ های IR نفوذ پیدا می کند و باعث سوختن لامپ ها می شود. با تعویض لامپ های LED مشکل برطرف می شود. شما می توانید بهترین لامپ های IR LED را به صورت آنلاین از فروشگاه رهاورد نیرو خریداری کنید.

 1. منبع تغذیه نامناسب

کار نکردن دید در شب دوربین امنیتی به دلیل مناسب نبودن منبع تغذیه: لامپ های ال ای دی مادون قرمز انرژی بیشتر از حد معمول نیاز دارند. بنابراین اگر برق کافی در دسترس نباشد، دستگاه ممکن است به هنگام شب به خوبی کار نکند. منبع تغذیه نامناسب و بی کیفیت یا کابل کشی معیوب از دلایل بروز این مشکل می باشند.

خرید آداپتور و منبع تغذیه دوربین مداربسته آنلاین

اگر دوربین امنیتی شما با باتری کار می کند، احتمال دارد باتری ها قدرت کافی برای راه اندازی لامپ های IR LED را نداشته باشند. برای رفع این مشکل، سیستم امنیتی را به پریز برق وصل کنید یا از یک آداپتور برق دیگر استفاده نمایید. در مورد دوربین های امنیتی که با باتری کار می کنند، به راحتی با تعویض باتری ها مشکل برطرف خواهد شد.

 1. کابل کشی معیوب یا غیر استاندارد

اگر سیم کشی سیستم آسیب دیده باشد، احتمال کار نکردن دید در شب دوربین امنیتی وجود خواهد داشت. کابل کشی سیستم را بررسی کنید تا مطمئن شوید اتصالات شل یا سیم ها پاره نشده باشند.

با تعمیر یا تعویض سیم آسیب دیده مشکل به سادگی برطرف می شود. اگر آدم فنی هستید می توانید خودتان این کار را انجام دهید. اما به طور کل، بهترین راه این است که از یک متخصص کمک بگیرید.

خرید کابل دوربین مدار بسته آنلاین

 1. ثابت ماندن دوربین بر روی حالت روز

اگر دستگاه بر روی حالت روز ثابت مانده است احتمالا ایراد از سیستم عامل است. سیستم عامل نرم افزاری است که سیستم امنیتی را کنترل می کند. اختلال در نرم افزار می تواند به روش های مختلف مانند ثابت ماندن بر روی حالت روز، باعث اختلال در عملکرد سیستم شود. در این شرایط، به روز رسانی سیستم عامل می تواند موثر باشد. همچنین ریستارت کردن دستگاه در برخی مواقع مشکل را حل می کند. برای انجام آن کافی است سیستم را از منبع تغذیه جدا و بعد از گذشت چند دقیقه مجددا وصل کنید.

 1. کار نکردن دید در شب دوربین نظارتی به دلیل کثیف بودن سنسور تصویر

کثیفی یا گرد و غبار می تواند روی حسگرهای سیستم های امنیتی جمع شود و مانع کار کردن دستگاه در طول شب گردد. ماندن اثر انگشت بر روی حسگرها نیز همین نتیجه را دارد. برای تمیز کردن حسگرها باید دستگاه را باز کنید. سپس با یک پارچه نرم و خشک به آرامی آلودگی یا گرد و خاک را از روی حسگرها پاک کنید. اگر گارانتی سیستم شما همچنان اعتبار دارد، با نمایندگی دستگاه تماس بگیرید تا مشکل را برطرف نمایند.

کار نکردن دید در شب دوربین مدار بسته به دلیل کثیف بودن سنسور تصویر

 1. خارج بودن منطقه هدف از میدان دید دوربین

اگر دستگاه شما خارج از محدوده موثر است و در حالت شب تصویری دریافت نمی کنید، علت این است که دستگاه به اندازه کافی به محدوده نزدیک نیست تا آنچه را که می خواهید ببینید. بنابراین اگر دید در شب دوربین مداربسته شما کار نمی کند محدوده قابل مشاهده دستگاه خود را در شب بررسی کنید.

طبیعتا کیفیت تصاویر دریافتی در شب به خوبی حالت روز نیست اما به هر حال باید چیزی را ببینید. اگر اینطور نیست، سیستم را به سوژه مورد نظر نزدیک کنید یا از سیستم امنیتی دیگری که برد دید در شب بیشتری دارد استفاده نمایید.

 1. نرم افزار قدیمی دوربین

نرم افزارهای قدیمی می تواند باعث اختلال در عملکرد اجزاء سخت افزاری دستگاه شود. بنابراین توصیه می کنیم نرم افزار سیستم خود را آپدیت کنید. با به روز رسانی نرم افزار نه تنها بسیاری از ایرادات دستگاه برطرف می شود بلکه معمولا قابلیت های جدیدی به آن افزوده می گردد. اگر دستگاه امنیتی شما در شب کار نمی کند احتمال دارد با به روز رسانی نرم افزار این مشکل برطرف شود.

 1. کار نکردن دید در شب دوربین به دلیل تنطیم نبودن حالت خودکار دید در شب

برخی از مدل های دستگاه امنیتی به صورت پیش فرض بر روی حالت خودکار دید در شب تنظیم شده اند. اما در برخی از مدل ها قابلیت دید در شب را به صورت دستی تنظیم کرد تا با توجه به شرایط نوری در برخی از زمان ها به صورت خودکار فعال شود.

گاهی اوقات کاربران فراموش می کنند دستگاه های خود را به حالت خودکار دید در شب تغییر دهند و از اینکه دید در شب دستگاه کار نمی کند تعجب می کنند. بنابراین توصیه می کنیم تنظیمات سیستم خود را چک کنید تا مطمئن شوید قابلیت دید در شب شما به صورت خودکار تغییر می کند.

کار نکردن دید در شب دوربین مدار بسته به دلیل تنطیم نبودن حالت خودکار دید در شب

 1. بخار گرفتن محفظه داخلدستگاه های های نظارتی

در آب و هوای مرطوب یا بارانی ممکن است داخل محفظه دستگاه بخار بگیرد. این مسئله عملکرد دستگاه امنیتی را به هنگام شب تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع، بخار آب می تواند داخل پوشش یا قوس لنز جمع شود و قابلیت سنسور تصویر برای تشخیص سوژه در شرایط نور کم را مختل کند.

برای جلوگیری از تشکیل بخار بر روی لنز باید محفظه دستگاه امنیتی را باز کنید و با استفاده از باد ملایم سشوار یا یک بسته سلیکاژل داخل محفظه را خشک کنید.  اگر گارانتی دستگاه شما هنوز اعتبار دارد بهتر است با نمایندگی تماس بگیرید.

 1. معیوب بودن دوربین نظارتی

متاسفانه برخی مواقع علت کار نکردن دید در شب از خود دستگاه است. در این شرایط، تنها راه حل ممکن تعویض سیستم امنیتی با یک دستگاه جدید است. اگر گارانتی سیستم شما منقضی نشده باشد می توانید این مشکل را با صرف حداقل هزینه یا رایگان حل کنید.

نتیجه گیری

کار نکردن دید در شب دستگاه می تواند دلایل مختلفی مانند خراب شدن سیستم داشته باشد. اگر قابلیت دید در شب دوربین های نظارتی شما کار نمی کند ممکن است مشکل از حسگر تصویر باشد یا نور کافی برای ماندن سیستم در حالت رنگ / روز وجود نداشته باشد. در این شرایط انگشت خود را روی سنسور نور قرار دهید یا دستگاه را مجددا راه اندازی نمایید. سپس بررسی کنید که آیا سیستم امنیتی شما به حالت شب تغییر می کند یا خیر. اگر مشکل هنوز باقی است، احتمال زیاد باید دستگاه را تعویض نمایید.


سوالات متداول 

 1. علت کار نکردن دید در شب دوربین مداربسته چپست؟

دستگاه امنیتی معیوب، سوختن لامپ های LED دید در شب، منبع تغذیه ناکافی، کابل کشی غیر اصولی یا فرسودگی سیم ها، ثابت ماندن دستگاه بر روی حالت روز، سنسور تصویر کثیف، عدم نزدیکی دستگاه به سوژه، نرم افزار قدیمی، عدم تغییر خودکار دوربین به حالت دید در شب، بخار گرفتن محفظه داخل سیستم امنیتی، نور بیش از حد محیط

 1. چگونه می توان مشکل کار نکردن دید در شب سیستم امنیتی را برطرف کرد؟

برای برطرف کردن این مشکل چندین روش وجود دارد: سیستم امنیتی را به سوژه نزدیک کنید، از یک منبع نوری IR برای تامین نور بیشتر استفاده کنید، تنظیمات دستگاه را برای داشتن تصویر باکیفیت تر انجام دهید، از یک سیستم امنیتی با وضوح بالاتر برای ثبت جزئیات استفاده کنید، لنز دستگاه را تمیز کنید، سیستم عامل دستگاه را آپدیت کنید و …

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *