بکاپ گیری از دستگاه DVR

نحوه بکاپ گیری از دستگاه DVR

دوربین های مدار بسته را می توان یکی از مهم ترین تجهیزات نظارتی- امنیتی دانست که توسط بسیاری از ارگان ها و ساختمان های تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از نصب دوربین مدار بسته ، وظیفه این دوربین دریافت تصاویر از محیط اطراف و ارسال کردن آنها به سمت مانیتور خواهد بود.

برای انجام این کار قطعات مختلفی در سیستم دوربین مدار بسته به کار رفته است که هر یک عملکردی ویژه در سیستم دارند. یکی از این قطعات DVR است که نقش مهمی را در دوربین های مدار بسته ایفا می کند. ممکن است تصاویری که بر روی این قطعه قرار می گیرند نیاز به ذخیره شدن برای استفاده به عنوان سر نخ داشته باشند. برای این کار نیاز به پشتیبان گیری از فایل های این دستگاه وجود دارد. در این مقاله نحوه بکاپ گیری از دستگاه DVR توضیح داده شده است.

نصب دوربین مدار بسته

آشنایی با دستگاه DVR

پیش از آن که به نحوه بکاپ گیری از DVR بپردازیم، لازم است تا با این دستگاه آشنایی کامل پیدا کرده و وظیفه دقیق آن را در دوربین مدار بسته بدانیم.

اگر به معنای کامل DVR یعنی Digital Video Recorder توجه کنیم متوجه می شویم که این دستگاه، یک دستگاه ضبط کننده ویدئویی دیجیتال است. اما این به چه معناست؟ در واقع DVR تصاویر آنالوگ و یا HD را که از دوربین مدار بسته دریافت می کند و آنها را به داده های دیجیتال که قابلیت نصب بر روی هارد دیسک را داشته باشند تبدیل می نماید و در نهایت به ضبط این تصاویر دیجیتالی می پردازد. به بیان دیگر ضبط و مدیریت تصاویر وظیفه دستگاه dvr است.

 انتقال تصاویر توسط کابلی که از دوربین به قسمت ورودی DVR متصل است انجام می گیرد. درون دستگاه، تصاویر دریافت شده پردازش شده و کدگذاری می گردند.

کاربردهای دستگاه DVR

کاربردهایی که یک دستگاه DVR در سیستم دوربین مدار بسته دارد شامل موارد زیر می گردد:

 • با وجود دستگاه دی وی آر امکان ضبط و بازبینی تصاویر در دستگاه وجود خواهد داشت. در این دستگاه ها می توان از یک هارد دیسک با ظرفیت های مختلف استفاده نمود و تصاویر بیشتری را ذخیره کرد.
 • با استفاده دی وی آر و متصل کردن آن به مانیتور، امکان مشاهده تمامی تصاویر دریافت شده به صورت کاملا یکپارچه وجود خواهد داشت.
 • یکی از قابلیت های کاربردی که دستگاه های دی وی آر در اختیار کاربران قرار می دهند این است که امکان انجام تنظیمات مختلف مانند تنظیمات رنگ و نور و غیره وجود خواهد داشت.
 • می توان یک پورت LAN را به دستگاه دی وی آر متصل نمود و سپس تصاویر دریافتی را به صورت اینترنتی مشاهده کرد و آنها را به اشتراک گذاشت.
 • می توان با استفاده از یک پورت RS485 که در دی وی آر وجود دارد دوربین های PTZ و یا دوربین های دارای قابلیت زوم، را به راحتی کنترل کرد.

اما بکاپ گیری از DVR چه فایده ای دارد و چگونه انجام می شود؟ در ادامه مطلب به این موضوع به طور کامل پرداخته شده است.

چرا باید بکاپ گیری از دستگاه DVR انجام شود؟

سوالی که ایجاد می شود این است که وقتی کاربر قادر به مشاهده آنلاین تصاویر دریافتی از دوربین مدار بسته است؛ دیگر چه لزومی به بکاپ گیری از DVR است؟ در بسیاری از مواقع ممکن است شما به موردی مشکوک اید و نیاز دارید تا تصویر را در یک دستگاه دیگر قرار داده و آن را به دقت بازبینی نمایید. برای این کار نیاز است تا از یک فلس استفاده کرده و تصاویر موجود در دی وی آر را بر روی آن انتقال داده و در نهایت با اتصال فلش به دستگاه خارجی، امکان مشاهده آنها را با جزئیات و دقت کافی داشته باشید.

همچنین در مواقعی که جرم و سرقتی اتفاق می افتد نیاز است تا برای پیگیری های بعدی و ثبت شکایات، یک مدرک ویدئویی وجود داشته باشد و به پلیس ارائه گرد. بدین ترتیب یک مدرک معتبر در پرونده وجود خواهد داشت که منجر به بررسی های دقیق تر توسط پلیس و دستگیری راحت تر مجرم خواهد شد. بنابراین بکاپ گیری از DVR یک راه حل مناسب و ضروری جهت انجام پیگیری های بعدی است.

گاهی نیز ممکن است سارق، دستگاه دی وی آر شما را به سرقت ببرد و در نتیجه شما هیچ دسترسی به تصاویر خود نداشته باشید. در صورتی که از دی وی آر خود بکاپ بگیرید امکان دسترسی به آنها وجود خواهد داشت.

اما این که چطور باید بکاپ گیری را انجام داد در ادامه به طور کامل ذکر خواهد شد.

چطور بکاپ گیری از DVR را انجام دهیم؟

بکاپ گیری از DVR کار سختی به نظر نمی رسد و می توان به راحتی و انجام چند گام اساسی این کار را انجام داد.

در اولین اقدام برای بکاپ گیری از DVR بایستی فلش یا هارد خود را به دستگاه دی وی آر متصل نمایید. بسته به مدل دی وی آر ممکن است پورت های USB در قسمت جلویی یا پشتی دستگاه وجود داشته باشد.

در ادامه بر روی دستگاه باید وارد منوی اصلی یا main menu شد تا بتوان تنظیمات مورد نیاز خود را انتخاب کرد.

پس از باز شدن منوی اصلی به دنبال گزینه ای با نام های record، backup، پشتیبان گیری و غیره باشید و بر روی آن کلیک نمایید.

در منوی باز شده گزینه ای به نام USB قرار می گیرد که در جلوی آن یک کادر مربع شکل وجود دارد و باید در این کادر یک تیک زده شود.

در ادامه باید گزینه channel را انتخاب نموده و بر روی کانال مورد نظر خود کلیک کرد. در صورتی که می خواهید از تمامی کانال ها پشتیبان گیری تهیه شود باید بر روی گزینه all channels کلیک نمایید.

برای بکاپ گیری می توان یک تاریخ تعیین کرد تا از آن تاریخ به بعد از تمامی تصاویر و فایل ها بکاپ تهیه شود. در یک قسمت باید آغاز بکاپ گیری از DVR و در قسمت دیگر تاریخ پایان آن را وارد نمود. پس از آن در منو گزینه ای به نام ADD وجود دارد که باید آن را انتخاب کرد.

در نهایت باید فرمت بکاپ تهیه شده نیز تعیین گردد. در بخش پایینی منو گزینه ای به نام backup format وجود دارد که با کلیک بر روی آن فرمت های مختلف برای شما نمایش داه می شودو می توانید هر یک را انتخاب نمایید. اما بهترین گزینه فرمت h264 است که توسط اکثر سیستم ها خوانده می شود.

در انتها پس از تعیین تمامی این موارد، می توانید بر روی گزینه start کلیک کرده و منتظر بمانید تا بکاپ گیری به پایان برسد.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که ممکن است برای بکاپ گیری از DVR، منو در دستگاه های مختلف متفاوت بوده و نام های مختلفی برای هر یک وجود داشته باشد که باید به این مسئله دقت نمود.

4/5 - (4 امتیاز)
فروشگاه
 • خرید دوربین مدار بسته
 • خرید تجهیزات دوربین مدار بسته
 • خرید جک پارکینگی
 • خرید دزدگیر اماکن
خدمات
 • نصب دوربین مدار بسته
 • نصب اعلام حریق
 • نصب دزدگیر اماکن
 • نصب کرکره برقی
 • نصب جک برقی پارکینگی
 • هوشمند سازی ساختمان
جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه