مقالات دوربین

دوربین مدار بسته بیسیم (وایرلس) چیست و چه مزایایی دارد؟

دوربین مدار بسته بیسیم(وایرلس) چیست

سیستم های امنیتی از جمله سیستم های نظارتی و امنیتی هستند که در ابتدا تنها در نهادهای دولتی و نظامی به کار گرفته می شدند اما رفته رفته جای این دوربین ها در میان اماکن مختلف تجاری، اداری، آموزشی و حتی مسکونی باز شد و سیستم های امنیتی به پای ثابت کسب و کارها و مغازه ها و شرکت های مختلف تبدیل گردید. استفاده از سیستم های امنیتی تا حد زیاد از سرقت جلوگیری نموده و آمار جرائم بسیار کاهش می یابد. علاوه بر آن امکان استفاده از سیستم نظارتی به عنوان سیستم نظارتی نیز وجود دارد. بسیاری از مدیران شرکت ها برای نظارت بر عملکرد کارکنان، اقدام به نصب دوربین مداربسته در نقاط مختلف شرکت می نمایند و با استفاده از آن رفت و آمد کارمندان و عملکرد آنها کنترل گشته و از بسیاری از جرائم مانند انتقال اسناد و مدارک و سرقت از شرکت جلوگیری می گردد.

همچنین بسیاری از والدین که دارای کودکی در منزل هستند می توانند از محل کار، بر عملکرد کودک خود نظارت کامل داشته باشند و امنیت منزل خود را تامین نمایند. انواع مختلفی از سیستم های حفاظتی وجود دارد که یکی از آنها دوربین مدار بسته وایرلس یا بیسیم است. این نوع از دوربین ها نسل جدیدی از سیستم های امنیتی بوده که کاربرد بسیاری در اماکن مختلف دارند. در این مطلب به این که دوربین مدار بسته وایرلس یا بیسیم چیست و چه مزایایی دارد پرداخته شده است.

نصب دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته وایرلس یا بیسیم چیست؟

در دوربین های مدار بسته وایرلس تصاویر و صداهای مورد نظر به وسیله یک ارسال کننده بیسیم به نقطه ای دیگر ارسال می گردد. اصطلاح بیسیم برای این نوع از دوربین ها به معنای عدم استفاده از کابل یا سیم برای نصب سیستم نمی باشد و بیشتر به نحوه ارسال کردن اطلاعات آنها اشاره دارد. در این نوع از دوربین ها برای تامین برق دستگاه از یک یا دو کابل استفاده می گردد. البته در سیستم های نظارتی بیسیم سیم کمتری به کار رفته و در مکان هایی که امکان نصب تعداد زیادی سیم وجود ندارد این نوع از دوربین ها بسیار پر کاربرد می باشند. در سیستم نظارتی بیسیم می توان از دوربین بیسیم و همچنین NVR بیسیم استفاده نمود.

انواع دوربین مدار بسته وایرلس یا بیسیم

دوربین های مدار بسته وایرلس خود در انواع مختلفی وجود دارد و دوربین مدار بسته وایرلس آنالوگ و دوربین مدار بسته وایرلس تحت شبکه از این انواع می باشد.

دوربین مدار بسته بیسیم آنالوگ

در این نوع از دوربین های بیسیم انتقال تصاویر از طریق تبدیل سیگنال های تصاویر به سیگنال های رادیویی امکان پذیر می باشد. با توجه به نوع بردی که در این دوربین ها استفاده شده است خروجی فرکانس آنها متفاوت می باشد. معایب زیادی را می توان برای دوربین های مدار بسته وایرلس آنالوگ ذکر کرد که باعث شده استفاده از این نوع از دوربین ها محدود گردد. سیگنالی که این دوربین ها تولید می کنند در شرایطی که نویزهای الکترومغناطیسی وجود دارد و شرایط محیطی نامناسب می باشد حساسیت بالایی نشان می دهند.

در واقع استفاده از این دوربین ها در مکان هایی که مایکروویو، تلفن های بیسیم و دستگاه هایی که فرکانس تولید می کنند باعث تداخل شده و در دریافت تصاویر اختلال ایجاد می کند. این نوع از دوربین ها از قیمت مناسبی برخوردار بوده و سیگنالی که از هر دوربین بیسیم آنالوگ ارسال می گردد، می تواند توسط تعداد زیادی از دستگاه های گیرنده که در مکان های مختلفی قرار گرفته اند، قابل دریافت و نمایش باشد.

دوربین مدار بسته بیسیم دیجیتال یا ip

در این نوع از دوربین ها تصاویر به صورت بیسیم به دستگاه ضبط ارسال می گردد. دو روش برای ضبط تصاویر توسط سیستم نظارتی دیجیتال وجود دارد. در روش اول تصاویری که توسط دوربین گرفته می شود با استفاده از دستگاه ضبط NVR ضبط می گردد و برای نصب آن نیازمند یک دوربین و دستگاه NVR می باشیم. اما در روش دیگر تصاویری که توسط دوربین گرفته می شوند به دستگاهی به نام access point ارسال می گردند.

برای استفاده از این روش نیازمند دوربین، دستگاه NVR و access point می باشیم که دستگاه access point یا استفاده از یک کابل شبکه به NVR وصل می شود. برای تعریف access point باید گفت که این دستگاه یک قطعه سخت افزاری است که می تواند اطلاعات را به صورت وایرلس از دوربین وایرلس و یا سایر تجهیزاتی که بیسیم می باشند دریافت نماید.

دوربین های مدار بسته وای فای نیز را جزء دوربین های مدار بسته وایرلس طبقه بندی می کنند. با استفاده از روتر وایرلس و شبکه کردن دوربین می توان به شبکه های محلی دسترسی پیدا کرده و به تبادل اطلاعات بپردازند. می توان این نوع از دوربین ها را به تجهیزات جانبی مختلفی مانند موبایل، تبلت، لپ تاپ و کامپیوتر وصل نمود.

علاوه بر این موارد دوربین های مدار بسته بیسیم شارژی نیز وجود دارند که برای ضبط کردن تصاویر نیاز به باتری دارند. این نوع از دوربین ها با محدودیت اتمام شارژ باتری و همچنین محدودیت حافظه مواجه می باشند و به همین دلیل طرفداران زیادی ندارند. حتی با استفاده از باتری های با کیفیت نیز ممکن است در هنگام سفر این باتری تمام شده و قابلیت ضبط تصاویر وجود نداشته باشد و نگرانی هایی را برای شما به وجود آورد.

مزایای استفاده از دوربین مدار بسته وایرلس

مزایای دوربین مدار بسته وایرلس

از جمله مزایایی که می توان برای دوربین های مدار بسته بیسیم یا وایرلس ذکر نمود این است که این دوربین ها نسبت به سیستم های معمولی نصب راحت تری داشته و از سیم ها و کابل های کمتری برای نصب استفاده می گردد. نصب این نوع از دوربین ها با کمی دقت و توحه می تواند توسط خود فرد انجام گیرد و برای افرادی که به صورت دائم مکان خود را تغییر می دهند بسیار مناسب می باشد.

چرا که در صورتی که بخواهید با هر بار جا به جایی از یک نصاب دوربین مدار بسته برای نصب ان در محل جدید استفاده کنید هزینه های شما بسیار افزایش خواهد یافت و دوربین های وایرلس از این جهت به صرفه می باشند و دردسرهای نصب برای آنها وجود نخواهد داشت. امکان مشاهده تصاویر ضبط شده توسط دوربین ها با استفاده از موبایل یا لپ تاپ در هر مکانی که باشید وجود دارد و این می تواند به کنترل اوضاع زمانی که خارج از مکان نصب دوربین می باشید کمک بسیاری نماید. حتی زمانی که در سفر می باشید می توانید با استفاده از دوربین ها بر محل کار و همچنین منزل خود نظارت داشته و امنیت آنها را تامین نمایید.

معایب استفاده از دوربین مدار بسته وایرلس

اما با وجود مزایای بسیاری که برای دوربین های وایرلس وجود دارد و استقبال زیادی از آنها شده است معایبی نیز برای آنها وجود دارد که ممکن است برخی افراد را از خرید منصرف ساخته و آنها را ترغیب به خرید سیستم های نظارتی معمولی نماید. برای این که این نوع از دوربین ها قادر به گرفتن تصاویر مختلف باشند باید از اتصالی مطمئن و بدون قطع برخوردار باشند و اگر به هر دلیلی این اتصال دچار مشکل شده و قطع گردد دوربین قادر به تصویربرداری نخواهد بود.

علاوه بر آن تعویض باتری نیز از معایبی است که برای این گونه از دوربین ها ذکر می گردد و ممکن است در سفرهای طولانی که امکان تعویض باتری دوربین وجود ندارد امنیت آن مکان کاهش یابد. آنتن دهی این نوع از دوربین ها دارای محدودیت می باشد و حداکثر فاصله ای که دوربین ها می توانند نسبت به سیستم مرکزی داشته باشند 150 متر می باشد. البته استفاده از دستگاه access point تا حد زیادی این مشکل را برطرف نموده است و با استفاده از آن آنتن دهی تا حد بسیاری بهبود خواهد یافت. امکان هک کردن دوربین های مدار بسته وایرلس وجود دارد و هکرها می توانند به راحتی این دوربین ها را هک نموده و آن را از کار بیندازند و برای انجام سرقت از محل مورد نظر آماده گردند.

جوانب مثبت و منفی دوربین مدار بسته وایرلس چیست؟

نکات مثبت

  • نصب و تنظیم آنها آسان تر از دوربین های دارای سیم می باشد.
  • اغلب کار با این دوربین ها راحت تر می باشد.
  • این دوربین ها اغلب ویژگی های پیشرفته ای مانند یادگیری ماشین دارند
  • معمولا از فضای ذخیره سازی ابری استفاده می کنید که به شما امکان می دهد فیلم های خود را از هرجای دیگر مشاهده کنید.

نکات منفی

  • برای ذخیره سازی ابری باید پرداخت هزینه ماهانه داشته باشید.
  • به دلیل اعتماد به Wi-Fi می تواند کیفیت فیلم لکه دار داشته باشد.
  • باید به طور منظم باتری تعویض گردد.
  • مستعد هک شدن است.

افزایش فرکانس سیستم های امنیتی وایرلس

امکان افزایش دادن دامنه فرکانسی سیستم های نظارتی با استفاده از تجهیزاتی به نام تکرارگر وجود دارد. این تجهیزات می توانند سیگنال دوربین را دریافت نموده و به ارسال مجدد آن بپردازند. با این کار می توان دامنه فرکانسی دوربین مدار بسته بیسیم را تا دو برابر افزایش داد.برخی از تجهیزات وجود دارند که می توان با استفاده از آنها سیستم های امنیتی با سیم را به دوربین مدار بسته وایرلس تبدیل نمود.

دوربین های مدار بسته بیسیم علاوه بر انواع آنالوگ و دیجیتال در انواع مختلف دیگری وجود دارند که از میان آنها می توان به دوربین مدار بسته وایرلس چرخشی اشاره کرد. این نوع از سیستم حفاظتی حافظه دار بوده و می تواند به صورت افقی 360 درجه و به صورت عمودی 150 درجه چرخش داشته باشند و زوایای بیشتری را تحت پوشش قرار دهند. علاوه بر آن سیستم نظارتی حافظه دار بیسیم وجود دارد که می توان بر روی آنها کارت حافظه SD را نصب نمود. با نصب کارت حافظه می توان بدون نیاز به اتصال به شبکه به ضبط و ثبت تصاویر مختلف پرداخت.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *