انواع وارم لایت در دوربین مدار بسته

انواع وارم لایت در دوربین مدار بسته

به جرات می‌توان گفت پیدایش تکنولوژی وارم لایت (Warm light) یک تحول بزرگ در طراحی دوربین‌های مدار بسته بویژه دوربین‌های دید در شب بوده است.  در گذشته، نحوه دید در شب یکی از دغدغه‌های اصلی طراحان دوربین مدار بسته بود. دوربین‌های دید در شب تا اندازه ای توانستند مشکل وضوح دید در شب را برطرف کنند و امنیت محیط را افزایش دهند.

با این حال، از آنجاییکه عملکرد دوربین‌های دید در شب بر پایه اشعه مادون قرمز لامپ‌های LED تعبیه شده بر روی لنز دوربین است، تصاویر این دوربین‌ها عمدتا سیاه و سفید می‌باشد. در واقع، عدم نمایش رنگ در دوربین‌های دید در شب اصلی‌ترین نقطه ضعف آنها به شمار می‌رفت. دوربین‌های مدار بسته وارم لایت نسل جدید دوربین های نظارتی هستند که از یک تکنولوژی به همین نام بهره می‌برند. در این مقاله از رهاورد نیرو اطلاعات کاملی درباره تکنولوژی وارم لایت و انواع وام لایت در دوربین مدار بسته ارائه می‌دهیم.

نصب دوربین مداربسته

تکنولوژی وارم لایت چیست؟

تکنولوژی وارم لایت یکی از جدیترین فناوری‌های به کار رفته در سامانه‌های نظارت تصویری و دوربین مدار بسته است. نام دقیق این تکنولوژی Full Color Night Vision می باشد که در بازار به دوربین‌های مداربسته وارملایت شناخته می‌شود. وارم لایت به طیف‌هایی از نور مرئی گفته می‌شود که چشم انسان می‌تواند آنها را مشاهده کند. به عبارت دیگر، انسان به کمک این نور قادر است اشیاء پیرامون خود را ببیند.

برای درک بهتر عملکرد وارم لایت بهتر است آن را با ذکر یک مثال توضیح دهیم. فرض کنید در یک اتاق کاملا تاریک هستید. بنابراین، نوری وجود ندارد و چشم شما چیزی نمی‌بیند. حالا با استفاده از یک چراغ قوه، فضای اتاق را روشن کنید. اتاق تقریبا روشن می‌شود و چشم شما می‌تواند اشیاء درون اتاق را به صورت رنگی مشاهده کند.

وارم لایت برای دوربین مدار بسته دقیقا مانند این چراغ قوه عمل می‌کند. زمانیکه نور کافی وجود ندارد و محیط تاریک است، برد دوربین مدار بسته دستور روشن شدن را به وارم لایت می‌دهد. فضای محیط روشن می‌شود و دوربین می‌تواند تصاویر رنگی را دریافت و ثبت کند. با روشن شدن محیط، دیگر نیاز به وارملایت نیست و برد دوربین دستور خاموش شدن لامپ وارملایت را صادر می‌کند.

لامپ‌های LED در وارم لایت مانند یک نورافکن یا پروژکتور بر روی دوربین مدار بسته عمل می‌کنند. به هنگام شب یا تاریک شدن فضا، لامپ‌های ال ای دی نور طبیعی را در محیط می‌تابانند. به این ترتیب، نور مورد نیاز برای دریافت و ثبت تصاویر رنگی از محیط تامین می‌شود.

تکنولوژی وارم لایت چیست؟

انواع وارم لایت در دوربین مدار بسته

وارملایت‌ها با توجه به نحوه چیدمان آنها بر روی دوربین مدار بسته به دو نوع وارملایت صفر و یکی (فتوسل) و وارملایت PWM دسته بندی می‌شوند.

وارم لایت فتوسل (Photocell) یا صفر  و یک:

در برخی از مدلهای قدیمی دوربین مدار بسته، برد دوربین قابلیت وارم لایت شدن ندارد. به عبارت دیگر، پین وارم لایت بر روی آنها تعبیه نشده است. در این مدل از دوربین‌های مدار بسته می‌توان به صورت دستی وارملایت را نصب کرد. لامپ‌های LED در این مدل دوربین‌ها به صورت صفر و یک روشن می‌شوند و فرمان داده شده به آنها به صورت روشن/خاموش (ON/OFF) است. در این حالت، نور LED ها  تغییر نمی‌کند و فقط روشن خاموش می‌شوند. برد دوربین مدار بسته با توجه به کاهش نور و تاریک شدن محیط فرمان روشن شدن چراغ‌های ال ای دی را صادر می‌کند.

وارم لایت فتوسل (Photocell) یا صفر  و یک

وارملایت PWM:

در مدل‌های جدید دوربین مداربسته، پین وارم لایت بر روی برد دستگاه نصب شده است. بنابراین، نیاز به ایجاد وارملایت به صورت دستی نمی‌باشد. با اتصال کابل وارملایت به برد دوربین، وار ملایت به صورت خودکار ایجاد می‌شود. علاوه بر این، سنسور فرمان روشن شدن LED ها را صادر می‌کند. به عبارت دقیق‌تر، زمانیکه نور محیط کاهش پیدا می‌کند، سنسور دستور روشن شدن چراغ‌ها را صادر کرده و وارملایت‌ روشن می‌شود. لامپ‌های LED در وارم لایت PWM، برخلاف مدل فتوسل، از طریق تغییر ولتاژ قابل کنترل می‌باشند. میزان نور ال ای دی‌ها نسبت به فرکانس ارسال شده توسط سنسور تنظیم می‌شود.

وارملایت PWM

مزایای دوربین مدار بسته وارم لایت

اصلی‌ترین و مهم‌ترین مزیت نصب وارم لایت در دوربین‌های مدار بسته، تصویربرداری با وضوح و کیفیت فوق العاده بالا به همراه جزئیات دقیق مخصوصا در شب و تاریکی مطلق است. چنانچه از محصولات نورپردازی LED رده بالا در وارم لایت دوربین مدار بسته استفاده شود، تصاویر دریافتی بدون نقاط تاریک یا روشن خواهد بود. همچنین، هدف گیری بهتری انجام می‌شود. از دیگر مزیت‌های استفاده از وارم لایت در دوربین مدار بسته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- مصرف انرژی کمی دارد

2-شروع سریعی دارد زیرا نیاز به گرم کردن برای خروجی نور کامل نیست

3-از مقاومت بالایی در برابر آب و هوای گرم و سرد برخوردار است

4-استحکام خوبی دارد

5-نصب و نگهداری آن بسیار راحت است

خرید دوربین مدار بسته وارم لایت

مهم‌ترین نکته در زمان خرید دوربین مدار بسته مشخص کردن نوع کاربرد و انتظارات شما از دوربین مدار بسته است. درصورتیکه کیفیت تصاویر دوربین مدار بسته برای شما اهمیت دارد، خرید دوربین مدار بسته وارم لایت بهترین انتخاب است. با این حال توجه داشته باشید که به دلیل روشن شدن نورافکن‌ها روی دوربین در تاریکی، استفاده از آن در محیط‌هایی که نباید دوربین در دید باشد، مناسب نیست.

از طرف دیگر، گستردگی تنوع دوربین‌های مدار بسته وارم لایت ممکن است موجب سردرگمی برخی از افراد شود. خرید از فروشگاه‌های معتبر که سابقه فعالیت درخشانی در زمینه فروش، نصب و خدمات برندهای معتبر دوربین مدار بسته دارند، مطمئن‌ترین روش برای تهیه دوربین مدار بسته مناسب است.

نصب دوربین مدار بسته وارم لایت

نصب دوربین مدار بسته وارم لایت به اندازه انتخاب آن اهمیت دارد. برای نصب دوربین مدار بسته حتما از یک متخصص در این زمینه مشورت بگیرید و از یک تکنسین با رزومه قوی و نمونه کار موفق بخواهید تا دوربین مدار بسته شما را نصب کند. شرکت رهاورد نیرو با در اختیار داشتن بهترین و کارآزموده‌ترین نصاب و تعمیرکاران دوربین مدار بسته هم اکنون آماده ارائه خدمات و همکاری با ارگان‌ها و سازمانهای دولتی و شما مشتریان عزیز است.


پاسخ به سوالات متداول

1-وارم لایت‌ها در دوربین مدار بسته به چند دسته تقسیم بندی می‌شوند؟

وارم لایت‌ها در دو نوع صفر و یک (فتوسل) و PWM بر روی دوربین‌های مدار بسته دید در شب بسته می‌شوند.

2-وارم لایت فتوسل چه تفاوتی با وارم لایت PWM دارد؟

در وارم لایت فتوسل، لامپ‌های LED به صورت صفر و یک روشن و خاموش می‌شوند. در این مدل امکان تنظیم میزان نور لامپ‌ها وجود ندارد. در وارم لایت PWM نور لامپ‌ها با توجه به فرکانس ارسال شده از سوی حسگر دوربین قابل تنظیم می‌باشند.

3-از وارم لایت صفر و یک در چه دوربین‌های مدار بسته ای استفاده می‌شود؟

بردهای دوربین مدار بسته در مدل‌های قدیمی سیستم‌های نظارتی دارای پین وارم لایت نیستند. بنابراین باید به صورت دستی و از طریق یک کابل وارم لایت را به برد متصل کرد.

4-مزیت استفاده از دوربین‌های مدار بسته وارم لایت چیست؟

دوربین‌های نظارتی وارم لایت تصاویر را با وضوح و کیفیت بسیار خوب و جزئیات دقیق ارائه می‌دهند.

5-نصب دوربین مدار بسته وارم لایت در چه مکانهایی توصیه نمی‌شود؟

در مکانهایی که نباید دوربین نظارتی در جلویِ دید باشد یا فضاهایی مانند اتاق خواب مناسب نیست.

5/5 - (1 امتیاز)
فروشگاه
 • خرید دوربین مدار بسته
 • خرید تجهیزات دوربین مدار بسته
 • خرید جک پارکینگی
 • خرید دزدگیر اماکن
خدمات
 • نصب دوربین مدار بسته
 • نصب اعلام حریق
 • نصب دزدگیر اماکن
 • نصب کرکره برقی
 • نصب جک برقی پارکینگی
 • هوشمند سازی ساختمان
جدیدترین مقالات

2 فکر در مورد “ انواع وارم لایت در دوربین مدار بسته

 1. عرفان گفت:

  عالی بود

 2. en.erfanam گفت:

  بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه