علت نویز در دوربین مداربسته و روش حل مشکل پارازیت دوربین

علت نویز در دوربین مداربسته + روش حل مشکل پارازیت دوربین

دوربین های مداربسته یکی از متداول ترین و مقرون بصرفه ترین سیستم های امنیتی مدرن هستند. اما تاثیر دوربین های مداربسته در جلوگیری از سرقت و خرابکاری تا حد زیادی به کیفیت تصاویر آنها بستگی دارد. وجود نویز در تصاویر دوربین مداربسته یکی از مشکلات متداولی است که کاربران با آن روبرو هستند. در این حالت، خطوط افقی یا نقاط رنگی بر روی تصویر دیده می شود و تصاویر ثبت شده مانند واقعیت نیستند.

به عبارت دیگر نویز نوعی سیگنال ناخواسته است که به هنگام دریافت داده ها و سیگنال از دوربین ایجاد می شود. وجود نویز باعث اختلال در عملکرد اصلی سیگنال یا تاخیر در دریافت آن می گردد. در این مقاله از رهاورد نیرو، دلایل اصلی نویز در تصاویر دوربین مداربسته و روش های برطرف کردن آن را به شما توضیح می دهیم.

معرفی انواع نویز در دوربین مداربسته

به طور کلی، نویز در دوربین مداربسته شامل دو نوع است:

 • نویز الکترومغناطیسی

نویز الکترومغناطیسی معمولا به صورت خطوط افقی یا عمودی روی تصویر ظاهر می شود. برخی مواقع این خطوط در طول صفحه دوربین حرکت می کنند. افت سیگنال در زمان انتقال و اثرگذاری امواج الکترومغناطیسی از دلایل عمده ایجاد این نوع نویز است.

 • نویز الکتریکی

نویز الکتریکی معمولا به شکل نقاط ریز رنگی در تصویر ظاهر می شوند. کم بودن روشنایی در تصویر، عدم دریافت نور مناسب به وسیله سنسورها و تقویت بیش از اندازه سیگنال تصویر از دلایل عمده این نوع نویز هستند.

دلایل ایجاد نویز در دوربین مداربسته و روش های برطرف کردن آنها

عوامل متعددی باعث نویزدار شدن تصاویر در دوربین مداربسته می شوند. شناخت این موارد می تواند به شما کمک کند تا سریع تر و بهتر مشکل را برطرف نمایید.

دلایل ایجاد نویز در دوربین مداربسته و روش های برطرف کردن آنها

مهم ترین علت های نویز در دوربین مداربسته به شرح زیر می باشند:

 • نور ناکافی

نور نقش موثری در کیفیت دوربین مداربسته دارد. مهم نیست دوربین مداربسته شما چه مدلی و از چه برندی باشد. تمامی دوربین ها در نور کم ممکن است با نویز و اختلالاتی روبرو شوند. با نصب نورافکن های LED در مکان تحت نظارت می توانید تا اندازه ای روشنایی محیط را بهبود ببخشید.

اندازه سنسور نیز در کیفیت تصویربرداری موثر است. دوربین های مداربسته ای که سنسور بزرگتری دارند، در شرایط نور محیطی کم بهتر تصویربرداری می کنند. با خرید دوربین مداربسته ای که چیپ تصویر با حساسیت بالا دارد می توانید تا اندازه ای تاثیر نامطلوب نور کم محیط را جبران کنید.

 • استفاده از منبع تغذیه نامناسب

دوربین مداربسته نیز مانند هر وسیله الکترونیکی دیگر برای کارکرد صحیح نیاز به دریافت انرژی کافی دارد. بیشتر دوربین های مداربسته از جریان مستقیم 12 ولت استفاده می کنند. البته برخی از مدل ها نیز وجود دارند که با جریان متناوب 24 ولت کار می کنند. چنانچه دوربین مداربسته شما جریان کافی (معمولا 1 آمپر در هر دوربین) دریافت نکند، عملکرد درستی نخواهد داشت.

منبع تغذیه اکثر دوربین ها VDC12 با رنج تغییرات ولتاژ 10% است. این بدان معناست که دستگاه ولتاژ 10% کمتر از VDC10.8 و 10% بالاتر از VDC13.2 را پشتیبانی می کند. حال اگر ولتاژ ورودی کمتر یا بیشتر از این مقدار استاندارد باشد، تصاویر با نویز نشان داده خواهند شد. بنابراین پیشنهاد می کنیم دوربین مداربسته باکیفیتی بخرید که از این تغییرات پشتیبانی کند.

به یاد داشته باشید منبع تغذیه نامناسب جدا از اینکه باعث تداخل و نویز در تصویر می شود، در طولانی مدت نیز به سیستم آسیب می رساند. بنابراین در زمان خرید دوربین مداربسته به کاتالوگ و ولتاژ دوربین دقت داشته باشید.

 • نویز در دوربین مدار بسته به دلیل استفاده از کابل کیفیت پایین

انتخاب کابل یکی از موارد مهمی است که به هنگام خرید دوربین مداربسته باید به آن توجه داشته باشید.  به طور کلی دو نوع کابل در نصب مدل های مختلف دوربین مداربسته به کار می روند؛ کابل کواکسیال و کابل UTP. اگر کابل کواکسیال شما کیفیت پایینی داشته باشد، نمی تواند تداخل الکترومغناطیسی ایجاد شده در محل را جدا کند و محافظت خوبی در برابر پدیده های الکترومغناطیسی ندارد. در رابطه با کابل های شبکه یا UTP، حتما از کابل های برند استفاده کنید. کابل های CAT5 و CAT6 از کابل های کیفیت بالا هستند. جنس این کابل ها از مس خالص است و مقاومت بالایی در برابر شکنندگی دارند.

نویز در دوربین مدار بسته به دلیل استفاده از کابل کیفیت پایین

 • کابل کشی غیر استاندارد

یکی از موارد مهمی که به هنگام کابل کشی باید به آن توجه داشته باشید، عبور کابل های تصویر از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی مانند کابل های برق، ترانس های برق، الکتروموتورها و غیره است. نزدیکی کابل تصویر با این منابع یکی از دلایل ایجاد نویز در تصویر است. بنابراین توصیه می کنیم تا جاییکه امکان دارد کابل از چنین منابعی فاصله داشته باشد.

استفاده از داکت و سینی های جداگانه جهت انتقال سیم ها بویژه در مسیرهای طولانی مانع از هم مسیر شدن آنها با سیم های برق می شود. چنانچه از سینی فلزی برای انتقال کابل ها استفاده می کنید بهتر است آنها را زمین کنید.

توجه به فاصله کابل کشی نیز یکی از موارد مهم در زمان کابل کشی است. کابل های دوربین مداربسته با توجه به نوعی که دارند، از محدودیت های مسافتی خاصی برخوردار هستند. به عنوان مثال، کابل های RG59 با مغزی مسی محدودیت فاصله 500 متر دارند.

بنابراین، به هنگام کابل کشی فاصله صحیح کابل ها را با توجه به نوع آن رعایت کنید. کابل های باکیفیت شیلد و مغزی بهترین گزینه برای مسیرهای کابل کشی طولانی هستند. علاوه بر این، می توانید از ویدئو بالن اکتیو جهت تقویت سیگنال در مسیرهای کابل کشی بسیار طولانی نیز استفاده کنید.

 • برفکی شدن دوربین مدار بسته به علت وصل نشدن فیش BNC

یکی دیگر از علت های نویز در دوربین مداربسته، ایراد در اتصال فیش های BNC است. فیش های بی ان سی تصاویر دریافتی از دوربین را به مانیتور انتقال می دهند. زمانیکه اتصال این فیش ها به خوبی انجام نشده باشد، سیگنال تصاویر در مسیر انتقال به شدت افت پیدا می کند و این اختلال به صورت خطوط رنگی روی تصویر ظاهر می شود. توصیه می کنیم از کابل های BNC لحیمی که ضخامت خوبی دارند، استفاده کنید. برای خرید فیش دوربین مدار بسته از رهاورد نیرو می توانید روی لینک داده شده کلیک کنید.

برفکی شدن دوربین مدار بسته به علت وصل نشدن فیش BNC

 

 • نشتی برق از هادی های اطراف

چنانچه فیش بی ان سی به فلزات موجود در سقف یا دیوار متصل باشد، به دلیل رسانا بودن این فلزات، جریان برق وارد کابل BNC خواهد شد. در نتیجه، نویز در دوربین مداربسته بوجود می آید. برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است فیش های خود را با عایق بپوشانید یا تمامی اتصالات را زمین کنید.

 • گرم شدن دوربین مداربسته

زمانیکه دوربین مداربسته داغ شود، نویز در تصویر ایجاد می گردد. عدم وجود تهویه مناسب برای دوربین مداربسته یا خرید دوربین مداربسته ارزان و بی کیفیت باعث زیاد شدن مقاومت الکتریکی هادی ها و افت سیگنال در طول مسیر انتقال  و در نهایت ایجاد نویز در تصویر می گردد. برای جلوگیری از این مشکل توصیه می کنیم تا جاییکه امکان دارد دوربین مداربسته و کابل های آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

 • پارازیت در دوربین مدار بسته به دلیل استفاده از دوربین مداربسته بی کیفیت

دوربین مداربسته بی کیفیت تصاویر بی کیفیتی را ارائه می دهد. چنین دوربین هایی همچنین در شرایط کم نور تصاویر قابل قبولی ثبت نمی کنند. بنابراین، قبل از خرید دوربین مداربسته به خوبی درباره آن تحقیق کنید تا مطمئن شوید دوربین قابلیت ثبت تصاویر باکیفیت و واضح در شرایط نوری مختلف را دارد.

 • نصب غیر اصولی دوربین مداربسته

چنانچه اتصال به زمین دوربین مداربسته به صورت اصولی انجام نشده باشد، احتمال ایجاد حلقه زمین و ایجاد نویز در تصویر وجود خواهد داشت. این مشکل عمدتا زمانی اتفاق می افتد که دوربین، منبع تغذیه یا دستگاه DVR از برندهای متفاوتی باشند و مقاومت های مختلفی داشته باشند.

نتیجه گیری

نویز در دوربین مداربسته عمدتا در نتیجه اختلالات الکتریکی یا الکترومغناطیسی بوجود می آید. در این حالت خطوط یا نقاط ریزی بر روی تصاویر ثبت شده از دوربین ظاهر می شوند که تاثیر نامطلوبی بر روی کیفیت و وضوح تصاویر دارند. به هنگام بروز چنین اختلالی بهتر است منابع معمولی اختلال را بررسی کنید.

 • کابل ها و اتصالات را از نظر سالم بودن بررسی کنید و مطمئن شوید که کابل ها از منابع تداخلی دور هستند و در صورت لزوم به درستی به زمین شده اند.
 • اگر دوربین شما آنالوگ است، کابل را از دوربین جدا کنید و بررسی کنید که آیا همچنان نویز در مانیتور مشاهده می کنید یا خیر. اگر جواب مثبت است منبع تغذیه و کابل های مربوط به آن را از نظر سالم بودن چک کنید.
 • با قطع کردن دوربین های مداربسته یا تجهیزات ویدئویی دیگر بررسی کنید ببینید آیا سطح نویز کاهش می یابد یا خیر. تجهیزات بی کیفیت یا معیوب، همچنین محافظ های نامناسب می توانند با دیگر قسمتهای سیستم تداخل داشته باشند و باعث ایجاد نویز در دوربین شوند.

سوالات متداول

 1. منظور از نویز در دوربین مداربسته چیست؟

وجود نقاط رنگی یا خطوط افقی یا عمودی در تصاویر ثبت شده از دوربین مداربسته را نویز می گویند. در این حالت، تصویر مشاهده شده با واقعیت فرق دارد.

 1. دلایل ایجاد نویز در دوربین مداربسته کدامند؟

عدم نور کافی، منبع تغذیه معیوب، نصب غیر اصولی دوربین، استفاده از دوربین مداربسته بی کیفیت، ایراد در اتصال فیش های BNC، حرارت بسیار زیاد، نشتی برق از هادی های اطراف سیستم، کابل های بی کیفیت، عدم کابل کشی استاندارد و …

5/5 - (3 امتیاز)
فروشگاه
 • خرید دوربین مدار بسته
 • خرید تجهیزات دوربین مدار بسته
 • خرید جک پارکینگی
 • خرید دزدگیر اماکن
خدمات
 • نصب دوربین مدار بسته
 • نصب اعلام حریق
 • نصب دزدگیر اماکن
 • نصب کرکره برقی
 • نصب جک برقی پارکینگی
 • هوشمند سازی ساختمان
جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه