کیفیت تصویر انواع دوربین های مدار بسته

کیفیت تصویر انواع دوربین های مدار بسته

یکی از اصلی ترین دغدغه های مشتریان دوربین های مدار بسته انتخاب دوربینی است که رزولوشن یا وضوح تصویر برداری آن مناسب با نیاز آن ها باشد. رزولوشن یک دوربین تعداد پیکسل های تصویر یا نمایشگر را نشان می دهد. رزولوشن را معمولاً به صورت دو عدد بیان می کنند نظیر ۱۰۸۰×۱۹۲۰ که این اعداد تعداد پیکسل های موجود در طول و عرض تصویر را نشان می دهند. دوربین های مدار بسته دارای لنزهایی هستند که کیفیت تصویر برداری متفاوتی دارند.

کیفیت تصویر انواع دوربین های مدار بسته هرچه رزولوشن لنز بهتر باشد بدیهی است که تصاویر باکیفیت تری خواهید داشت. البته کیفیت تصویر به عوامل دیگری هم بستگی دارد که در ادامه به بررسی این عوامل نیز خواهیم پرداخت. اکنون به شما کیفیت های مختلف دوربین های مدار بسته را معرفی می کنیم تا شما بتوانید با داشتن اطلاعات کافی دوربین مورد نظر خود را انتخاب کنید.

کیفیت تصویر انواع دوربین های مدار بسته

رزولوشن تصویر آنالوگ

این رزولوشن مخصوص دوربین های قدیمی است که کیفیت کمی داشتند و زمانی که روی تصایرشان زوم می کردید تصویرشان شطرنجی می شد و جزئیاتی زیادی را در دسترس قرار نمی دادند. این روزها با روی کار آمدن دوربین های باکیفیت تر این دوربین ها کنار گذاشته شده اند زیرا کاربران تمایل دارند که جزئیات بیشتر را با کیفیت بهتر در اختیار داشته باشند.   رزولوشن تصویر این نوع دوربین ها را با نماد tvl به معنی تی وی لاین نشان می دهند. در سیستم مدار بسته تی وی لاین رزولوشن فقط به صورت خطوط افقی در نظر گرفته می شود. برای مثال می گویند که تصویر یک دوربین ۱۰۰۰ tvl است.کیفیت تصویر انواع دوربین های مدار بسته

رزولوشن ۱ مگاپیکسل

به طور کلی هر دوربینی که دارای رزولوشنی بیش از یک میلیون پیکسل باشد دوربین مگاپیکسلی محسوب می شود. رزولوشن ۱ مگاپیکسل یا ۷۲۰p رزولیشن hd نیز نامیده می شود. این رزولوشن ۱۲۸۰×۷۲۰ است و تقریباً برابر با ۱ مگاپیکسل می باشد. این کمترین رزولوشنی است که یک دوربین تحت شبکه یا IP می تواند داشته باشد. برای داشتن تصاویری با کیفیت بهتر معمولاً از دوربین هایی با رزولوشن بالاتر استفاده می شود.

رزولوشن ۲ مگاپیکسل

دوربین های ۲ مگا پیکسل که به آن ها Full HD نیز گفته می شود نوع دیگری از دوربین ها هستند. رزولیشن تصویر این دوربین ها ۱۰۸۰×۱۹۲۰ است. دوربین های مدار بسته دو مگاپیکسل در عین حال که کیفیت تصویربرداری مناسبی دارند نسبت به سایر دوربین های باکیفیت تر قیمت مناسبی نیز دارند. با توجه به این که این نوع دوربین ها کیفیت خوبی هم دارند به فضای ذخیره سازی و پهنای باند بیشتری هم احتیاج دارند. این دوربین های مدار بسته می توانند برای مکان های معمولی نظیر اماکن مسکونی کوچک یا مغازه های معمولی انتخاب مناسبی باشند و جزئیات بیشتری را هم در اختیارتان قرار می دهند.

رزولوشن ۳ مگاپیکسل

رزولوشن سه مگاپیکسل برابر با ۱۵۳۶×۲۰۴۸ پیکسل می باشد. دوربین هایی که کیفیت آن ها ۳ مگاپیکسل است می توانند تصاویری باکیفیت و مناسب تهیه کنند. هرچه دقت و کیفیت یک دوربین مدار بسته بیشتر باشد شما بهتر می توانید با زوم کردن روی تصاویر جزئیات را مشاهده کنید. امکان تشخیص چهره افراد موجود در تصاویر هم بیشتر خواهد بود بنابراین اگر تمایل دارید جزئیات بهتر و بیشتری در دسترس شما قرار گیرد این دوربین ها می توانند انتخاب مناسبی برایتان باشند.

رزولوشن ۴ مگاپیکسل یا ۲k

رزولوشن دوربین های ۴ مگاپیکسلی ۲۶۸۸×۱۵۲۰ است. با توجه به این که رزولوشن این دوربین ها از دوربین های HD و FULL HD بیشتر است طبیعتاً تصاویر باکیفیت تری در اختیارتان می گذارند که با زوم کردن روی آن ها کیفیت تصویر بیش از اندازه کاهش پیدا نمی کند.

رزولوشن ۵ مگاپیکسل

دوربین های مدار بسته ای که رزولیشن یا کیفیت تصویرشان ۵ مگاپیکسل است تصاویر بسیار با کیفیتی را در اختیار ناظران قرار می دهند. زمانی که کیفیت تصویر دوربین بالا می رود، دوربین برای تجزیه و تحلیل تصاویر به زمان بیشتری احتیاج دارد. به همین دلیل گاهی اوقات افراد مجبور می شوند که به خاطر پایین بودن قدرت پردازش دوربین ها تعداد فریم ها را کاهش دهند. به یاد داشته باشید که هرچه کیفیت دوربین های مدار بسته بیشتر می شود قیمت آن ها نیز افزایش می یابد.

رزولوشن ۸ مگاپیکسل یا ۴K

دوربین های ۴K دوربین هایی با بالاترین کیفیت تصویر هستند. رزولوشن دوربین های مدار بسته ۴K برابر با ۲۱۶۰×۳۸۴۰ است. برای این که بتوان تصاویر دوربین های ۴K را با همین کیفیت مشاهده کرد لازم است که هم دستگاه ضبط کننده تصاویر و هم نمایشگرها قابلیت ضبط و پخش تصاویر ۴K را داشته باشند وگرنه نمی توانیم تصاویر را با این کیفیت مشاهده کنیم. این نکته را هم باید بدانید که هر چه کیفیت تصاویر دوربین مدار بسته بیشتر می شود شما به هاردی با ظرفیت بالاتر احتیاج خواهید داشت زیرا با بالاتر رفتن میزان کیفیت حجم تصاویر ضبط شده هم بیشتر می شود.

عواملی که روی کیفیت تصویر دوربین های مدار بسته تأثیر گذار هستندعواملی که روی کیفیت تصویر دوربین های مدار بسته تأثیر گذار هستند

همان طور که قبلاً گفته شد عوامل مختلفی روی کیفیت تصویر دوربین های مدار بسته اثر می گذارند. تعداد پیکسل، نوع لنز، سنسور تصویر و پردازشگ عواملی هستند که می توانند روی کیفیت تصویر دوربین ها تأثیر بگذارند.

  1. پیکسل

هر چه تصویری که توسط دوربین های مدار بسته گرفته می شود قوی تر و دقیق تر باشد کیفیت تصاویر گرفته شده نیز بالاتر می رود. هر صفحه ای که نشان دهنده تصویر دوربین مدار بسته است به مربع های کوچکی تقسیم می شود. در هر یک از این مربع ها نمونه ای از تصویر واقعی قرار گرفته است. به هر یک از این مربع ها پیکسل گفته می شود. هرچه تعداد مربع ها در یک صفحه بیشتر باشد اندازه آن ها کوچکتر و تصویر برداری دقیق تر می شود. زمانی که می گوییم کیفیت تصویر برداری یک دوربین ۸ مگاپیکسل است یعنی ۸ میلیون مربع کوچک تصاویر ثبت شده توسط دوربین را تشکیل می دهند.

  1. لنز دوربین و سنسور تصویر

برای این که بتوانید تأثیر سنسور تصویر را بر کیفیت دوربین ببینید یک صفحه سفید را تصور کنید که قرار است نمونه ای از تصویر روی آن بیفتد. این صفحه همان سنسور تصویر است و هرچه تعداد پیکسل های روی آن بالاتر باشد تصویر کیفیت بهتری خواهد داشت. از طرف دیگر برای داشتن تصاویر باکیفیت باید لنز خوبی هم داشته باشیم. اگر لنز نتواند شعاع نوری را به اندازه مساحت پیکسل ها کم کند تعداد پیکسل ها به یک سوم یا نصف کاهش پیدا می کند و دیگر اندازه تصویر مهم نخواهد بود. برای داشتن دوربین باکیفیت باید دقت کنید که رزولوشن لنز و سنسور تصویر دوربین با یکدیگر همخوانی داشته باشند.

  1. پردازشگر تصاویر دوربین های مدار بستهپردازشگر تصاویر دوربین های مدار بسته

هر چه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد حجم پردازش نیز بیشتر می شود. در این مرحله است که اهمیت یک پردازشگر مشخص می شود. پردازشگرها مانند مغز سیستم مدار بسته هستند و باید تک تک پیکسل های تصاویر را پردازش کنند و اطلاعات لازم را در اختیار کاربران قرار دهند. به همین دلیل است که هر چه تعداد پیکسل ها بیشتر شود کار پردازشگر سخت تر می شود. باید بدانید که در دوربین های جدید تمام توان پردازشگر صرف پردازش تصاویر نمی شود بلکه برای فوکوس خودکار، تنظیم لنز و کنترل سایر بخش های دوربین مدار بسته نیز استفاده می شود. برای دریافت درست و به موقع تصاویر به یک پردازشگر قدرتمند نیازمند هستیم.

علاوه بر مواردی که توضیح داده شد نحوه انتقال تصاویر (سیم یا بی سیم)، طریقه فشرده سازی و غیره هم می تواند روی کیفیت تصویر دوربین های مدار بسته اثر گذار باشد. سعی کنید دوربین های مدار بسته و لوازم جانبی آن ها را از فروشگاه های معتبر، به همراه گارانتی دریافت کنید تا از اصل بودن و کیفیت دوربین خریداری شده اطمینان حاصل کنید.

نصب دوربین مدار بسته در رهاورد نیرو توسط کارشناسان خبره صورت میگیرد، شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان با مجموعه تماس حاصل فرمایید.

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد