روش محافظت از دوربین مدار بسته در برابر نوسان برق

روش محافظت از دوربین مدار بسته در برابر نوسان برق

همانطور که می دانید امروزه دوربین های مدار بسته برای نظارت و کنترل در تمامی مکان ها نصب می‌شوند و امنیت محیط مورد نظر را ایجاد می‌کنند یکی از مسائلی که مشتریان در مواجهه با این دوربین‌ها دارند نوسان برق می باشد که در کارکرد و نصب دوربین مدار بسته مشکلاتی به وجود می آورد در این مقاله روش های محافظت از دوربین مدار بسته در برابر نوسانات برق را با هم بررسی می کنیم.

نصب دوربین مدار بسته

محافظ نوسان برق کابل تصویر کواکسیال

یکی از روش هایی که به کمک آن می‌توان از آسیب های احتمالی که توسط نوسان برق به دستگاه دی وی آر و دوربین ها وارد می شود جلوگیری کرد استفاده از قطعه کوچکی به نام محافظ برق کابل تصویر RG59 یا  BNC می باشد به کمک این دستگاه کوچک می توان مانع ورود ولتاژهای بالا شد به این صورت که آن را قبل از اتصال کابل تصویر به دستگاه ضبط کننده قرار می دهیم و از طریق کابل اتصال به زمین از ورود ولتاژهای بالا به سیستم جلوگیری می‌کند‌. این محافظ ها در انواع تک پورت و چند پورت توسط شرکت های مختلف تولید می شوند که شما می‌توانید به راحتی آنها را تهیه کنید.

 

دستگاه محافظ برق یو پی اس UPS

محافظ برق یو پی اس یکی از رایج ترین دستگاه های محافظ برق دوربین مدار بسته می باشد که شباهت ظاهری به یک خازن دارد و روش کارکرد آن به این صورت است که انرژی برق را در خود ذخیره می کند و هنگام مواجهه با نوسانات برق این انرژی ذخیره شده را در اختیار دوربین مدار بسته قرار می‌دهد این امر باعث می‌شود تا دوربین ها متوجه هیچگونه نوسان برقی نشوند و از آسیب‌های احتمالی در امان بمانند.

 

دستگاه محافظ برق استابلایزر Stabilizer

یکی از دستگاه‌هایی که به عنوان محافظ برق دوربین مدار بسته از آن استفاده می‌شود استابلایزر است و کارکرد آن به این صورت می باشد که توانایی تشخیص و برطرف کردن هرگونه افت فشار را داشته و کاربران به کمک آن می توانند از ثابت بودن ولتاژ جریان برق خود اطمینان داشته باشند. در واقع استابلایزر ها هنگام مشاهده نوسان ولتاژ، مانع جریان برق می شوند و به کمک باتری داخلی که در آنها تعبیه شده است دوربین مدار بسته به فعالیت خود ادامه می‌دهد و از هر گونه آسیب در امان می ماند.

 

محافظ نوسان برق اتصال دیتا

اگر از دوربین های مدار بسته PTZ استفاده می‌کنید معمولاً این دوربین ها توسط پورت RS485 برای دستورات کنترلی به دستگاه DVR متصل شده اند که برای آنها باید از محافظ دیتا نوسانات برقی که مخصوص این نوع پورت است استفاده کنید.

سایر خدمات پیشنهادی : هوشمند سازی ساختمان ، نصب دزدگیر اماکن ، نصب تلفن سانترال و نصب آیفون تصویری

محافظ نوسان برق مخصوص دوربین مدار بسته تحت شبکه یا همان IP

اگر دوربین مدار بسته شما از نوع IP یا همان تحت شبکه هستند باید از محافظ نوسان برقی که مخصوص این نوع دوربین ها می باشد استفاده کنید.

محافظ نوسان برق

 

روش های محافظت از دوربین مدار بسته در مقابل رعد و برق

دوربین های مداربسته و رعد و برق در مقابل یکدیگر قرار دارند و رعد و برق باعث از کار افتادن دوربین ها و بالا بردن ولتاژ آن ها می‌شود که این امر ممکن است به دستگاه دی وی آر آسیب برساند به همین منظور در ادامه مقاله روش های محافظت از دوربین های مدار بسته در مقابل رعد و برق را با هم بررسی می کنیم.

 

  • نصب نکردن دوربین مدار بسته بر روی فلز: به طور کلی احتمال اینکه رعد و برق به ساختمانی که شما در آن زندگی می‌کنید اصابت کند بیشتر از برخورد رعد و برق با دوربین مدار بسته است به همین منظور اگر دوربین مدار بسته بر روی فلز نصب شده باشد هنگام اصابت رعد و برق به ساختمان از طریق فلز که جریان الکتریکی را منتقل می‌کند وارد دوربین مدار بسته میشود و به آن آسیب می رساند در نتیجه بهتر است دوربین های مداربسته را بر روی سطوح فلزی نصب نکنید تا عایقی بین دوربین مدار بسته و ساختمان به وجود بیاید.

 

  • اطمینان داشتن از نصب صحیح دوربین مدار بسته و اتصال آن به زمین: اگر دوربین مدار بسته مورد اصابت رعد و برق قرار بگیرد باید در یک جایی این انرژی تخلیه شده تا آسیب کمتری به دوربین ها وارد شود به همین منظور هنگام نصب دوربین ها از اتصال آنها به زمین اطمینان پیدا کنید تا انرژی که توسط رعد و برق ایجاد می شود از این طریق تخلیه شود.

 

  • استفاده کردن از محافظ ها در برابر نوسانات ولتاژ: همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم محافظ ها قطعه هایی هستند که بر روی دستگاه های ضبط کننده نصب می شوند و اگر ولتاژی با انرژی بیش از ۱۲۰ ولت را دریافت کنند قبل از وارد شدن این ولتاژ به سیستم آن را از دستگاه دور کرده و به سمت ارت هدایت می کنند. خرید این محافظ ها بسیار راحت و قابل دسترس می باشد که قیمت های مناسبی نیز دارند.

 

  • منبع تغذیه بی وقفه: همان طور که بیان کردیم احتمال اینکه رعد و برق به دوربین مدار بسته بخورد بسیار کم است اما وقتی که به ساختمان اصابت می کند باعث می شود تا تغییراتی در جریان برق رسانی ساختمان به وجود بیاید که همین تغییرات ولتاژ می تواند باعث آسیب رساندن به دستگاه های ضبط کننده nvr و dvr شود به همین منظور بهتر است از یک منبع تغذیه بی وقفه برای این دستگاه ها استفاده کنید تا نیازی به سیستم برق رسانی ساختمان نداشته باشند.

 

در پایان برای ایمنی بیشتر بهتر است از تجهیزات نصب استانداردی همچون داکت، باکس پلاستیکی برق، لوله فلکسی ، محافظ دوربین مدار بسته برای سیستم مدار بسته خود استفاده کنید تا علاوه بر ایمنی، طول عمر آنها نیز افزایش پیدا کند و دیرتر دچار خرابی شوند و یا نیاز به تعمیر پیدا کنند.

متخصصان رهاورد نیرو با استفاده از کامل ترین تجهیزات و با به کار گیری دانش خود برای نصب انواع سیستم های امنیتی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.پروژه هایی همچون نصب کرکره برقی ، نصب اعلام حریق ، نصب درب اتوماتیک شیشه ای و نصب جک برقی را به رهاورد نیرو بسپارید .

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد