نحوه کارکرد دزدگیر اماکن

نحوه کارکرد دزدگیر اماکن

یکی از وسیله های کاربردی برای محافظت از محیط شخصی خود نصب دزدگیر اماکن است و نحوه کارکرد آن به این صورت است که در صورت عبور از مرز و حریم شخصی با تولید یک آلارم ورود و خروج غیرمجاز را اعلام می کند.دزدگیر ها انواع مختلفی دارند و به شکل های متفاوتی تولید می شوند همچون دزدگیر اماکن سیم کارتی اما به طور کلی همه آنها از یک ساختار مشترک برخوردارند به عنوان مثال تمام دزدگیر ها دارای خط تحریک باز و بسته هستند تا سنسور باز و بسته به هم وصل شوند و کلید معمولی( سوئیچ  آلفا، قفل رمزی، کلید کنترل،جعبه دزدگیر) توانایی کنترل از راه دور و امکان خاموش و روشن کردن دستگاه را داشته باشد. از دیگر ویژگی‌های مشترک دزدگیر ها می‌توان به وجود مدار شارژ باتری در مدارات دزدگیر اشاره کرد که به هنگام قطعی برق فعال می شود و در کنار آن وجود مدار آژیر که بسته به نوع کارکرد آن دارای شمار ورود، شمار آژیر و شمار خروج می باشد. تلفن کننده اتوماتیک نیز جزئی از ویژگی‌های برخی از دزدگیر ها است که به هنگام تحریک کار می کند.در این مقاله به بررسی طریقه کارکرد و عملکرد دزدگیر اماکن و منازل می پردازیم.

نصب دزدگیر اماکن

 

جعبه دزدگیر اماکن و نحوه نصب آن

برای ایمنی دستگاه بهتر است آن را در جعبه آهنی به ابعاد طول، عرض و پهنا ۳۰* ۲۵*۱۰ سانتی متر قرار دهید این جعبه باید دارای درب باز و بسته شونده باشد و برای خروج سیم ها نیز قسمتی از جعبه را سوراخ کرده و برای سیم ها بهتر است از یک روکش پلاستیکی مانند شلنگ استفاده کنید و نحوه سیم کشی از نوع توکار باشد تا ایمنی دستگاه بیشتر شود. پس از آن دیود های نوری روی مدار دزدگیر را نیز روی جعبه انتقال دهید و به کمک یک سیم به مدار دزدگیر وصل کنید.

ناگفته نماند که یک سوئیچ آلفا برای قطع و وصل کردن سیستم روی جعبه دزدگیر تعبیه می شود. اگر بخواهید مدار شماره گیر خودکار تلفن را نیز بر روی مدار دزدگیر نصب کنید باید یک بلندگوی کوچک را در نقطه SP بلندگو قرار دهید و آن را داخل جعبه در کنار مدار شماره گیر خودکار بگذارید. برای ورود و خروج هوا و خنک ماندن سیم‌ها سوراخ هایی را در اطراف جعبه ایجاد کنید.

 

بلندگوی دزدگیر اماکن

به طور کلی بلندگوی دزدگیر اماکن یکی از نقاط قوت این دستگاه ها می باشد که معمولاً افراد ترجیح می دهند از دزدگیری استفاده کنند که صدای آژیر بلندی داشته باشد برای این منظور استفاده از بلندگو های برقی بهترین روش است. برای این کار بلندگو را داخل یک جعبه فلزی محکم بگذارید به طوری که قسمت جلوی آن باز باشد و جعبه را خارج از ساختمان و در مکانی با ارتفاع بالا قرار دهید تا در دسترس افراد نباشد.

برای پیشگیری از مشکلاتی مانند قطعی سیم ها و از کار افتادن خبر کننده بهتر است نوع سیم کشی توکار را انتخاب کنید. در ادامه برای امنیت بیشتر می توانید از بلندگوهای همراستا و برای از بین بردن مشکل قطعی سیم، از بلندگوهای بی سیم استفاده کنید.

بلندگوها دارای مدارات الکتریکی نظیر مدار ایجاد پالس و مدار تقویت کننده یا همان آمپلی فایر هستند که به بلندگو متصل می شوند معمولا در این مدار ها ترانزیستورها و آی سی های با قدرت و توان بالا تعبیه شده است.

 

دیگر خدمات : نصب کرکره برقی ، نصب جک برقی ، نصب تلفن سانترال و نصب آیفون تصویری

 

باتری تغذیه در دزدگیر اماکن

در جعبه دزدگیر اماکن یک باتری ۱۲ ولتی اسیدی قرار دارد تا به هنگام قطعی برق و یا مشکلاتی در زمینه سیم های برق فعال شود و معمولاً تا ۴۸ ساعت برق مورد نیاز دستگاه را تامین می کند.

 

مرکز آلارم

با گسترش صنعت و شهرنشینی متقابلا تنوع جرایم نیز بیشتر شده است به همین منظور با اعمال سیستم ها و فناوری های حفاظتی، مراکز آلارم یا هشدار نیز تشکیل شده اند که به طور معمول دارای تعداد مشخصی از اپراتور ها بوده که به صورت ۲۴ ساعته و شیفتی مشغول به کار می باشند و مسئول نظارت بر آلارمهای سرقت، اورژانس، پزشکی، آتش نشانی هستند هم اکنون این مرکز زیر نظر بنیاد تعاون ناجا در حال فعالیت است.

 

چشمی دزدگیر اماکن

برای تشخیص ورود های غیر مجاز از چشمی های دزدگیر استفاده می شود که به آن ها سنسور نیز می گویند نحوه عملکرد این چشمی ها به اینگونه بوده که امواج را از محیط دریافت می کنند و به دلیل اینکه مکمل پنل مرکزی هستند با قطع امواج و یا وجود هرگونه اختلال، ورود غیرمجاز را تشخیص می دهند و آلارم را برای خبررسانی فعال می‌کنند.این چشمی ها انواع مختلفی از قبیل: چشمی مادون قرمز، چشمی پرتوهای مایکروویو، چشمی وزنی، چشمی حرکتی، چشمی فراصوتی، چشمی دزدگیر خطی و غیره هستند که در ادامه مقاله برخی از آنها را بررسی می کنیم.

چشمی دزدگیر اماکن

چشمی مادون قرمز

چشمی PIR یا همان چشمی مادون قرمز یکی از پر استفاده ترین چشمی ها است و برای مکانهای کوچک بسیار مناسب می باشد نحوه عمل کرد آنها به این صورت بوده که حرارت را تشخیص می دهند و حضور انسان ها را از طریق دمای بدن آنها مطلع می شوند.

 

چشمی دزدگیر مایکروویو

چشمی دزدگیر ماکروویو به دلیل شعاع پوشش بیشتر، مناسب مکان های وسیع می باشد نحوه کارکرد آن از طریق انتشار امواج مایکروویو و دریافت بازتاب آنها از اجسام حاضر در محیط است که با کوچکترین تغییر در پرتو ها آژیر آلارم به صدا در می آید.

 

چشمی دزدگیر خطی

فضایی که این دزدگیر به آن اشراف دارد یک باریکه است  که با ایجاد کوچکترین حرکتی در این باریکه، دستگاه مرکزی مطلع می شود به همین منظور مکانی که چشمی های خطی در آن تعبیه می شوند از اهمیت بالایی بر خوردار است.

 

چشمی دزدگیر فراصوت

چشمی های اولترسوند یا همان چشمی های فراصوت با انتشار امواج و دریافت بازتاب آنها کار می کنند بدین صورت که با ایجاد کم ترین و ضعیف ترین صدا ها فعال می شوند و اعلام خطر می کنند. برای مثال اگر افراد غیر مجاز بخواهند با انداختن کلید با کم ترین صدا وارد مکان مورد نظر شوند چشمی فراصوت سریعا آن را تشخیص داده و به صدا در می آید.

 

چشمی دزدگیر وزنی

این چشمی ها حساس به وزن هستند و با بررسی حرکت و وزن هر موجود متحرکی (انسان یا حیوان) می توانند اعلام خطر کنند چشمی های وزنی انواع مختلفی دارند و حساس به وزن های متفاوتی مانند ۱۵،۳۰،۴۵ کیلوگرم هستند که هر کدام برای محیطهای خاصی طراحی شده اند.

شرکت رهاورد نیرو ارائه دهنده خدمات نصب دوربین مدار بسته ، نصب اعلام حریق ، هوشمند سازی ساختمان ، نصب درب اتوماتیک شیشه ای  به صورت تخصصی می باشد . برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید .

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد