دوربین مدار بسته ۲ مگاپیکسل چیست؟ بهترین رزولیشن دوربین مداربسته

بهترین رزولیشن دوربین مداربسته

در رابطه با کیفیت تصویر یا رزولیشن دوربین های مدار بسته سوالات مختلفی برای مشتریان پیش می آید. دوربین های مدار بسته هم مانند دوربین های دیگر دارای وضوح و کیفیت تصویر برداری متفاوتی هستند. کیفیت تصویر یکی از مهمترین ویژگی های یک دوربین مدار بسته است که نقش آن نظارت بر محیطی است که در آن نصب شده است. پس قبل از خریدن دوربین ها مدار بسته لازم است که درباره رزولیشن و وضوح تصویر آن تحقیق کنید.

برای این که تصاویر باکیفیتی داشته باشید فقط کیفیت دوربین مدار بسته اهمیت ندارد بلکه باید دستگاه ضبط کننده هم قابلیت تصویر برداری با وضوح بالا را داشته باشد. برای مثال گر دوربین مدار بسته شما ۵ مگاپیکسل باشد اما دستگاه ضبط کننده شما قابلیت ضبط تصاویر را تا حداکثر وضوح ۳ مگاپیکسل داشته باشد، تصاویری که در نهایت روی هارد سیستم ذخیره می شوند دارای وضوح ۳ مگاپیکسل هستند نه ۵ مگاپیکسل.

پیکسل چیست؟

پیکسل کوچکترین واحد گرافیکی روی صفحه نمایش است که مجموعه ای از آن ها تصویری را روی صفحه نمایش شکل می دهند. وقتی می گوییم کیفیت دوربینی ۱ مگاپیکسل است یعنی رزولیشن یا کیفیت تصویر آن از یک میلیون پیکسل یا نقطه تشکیل شده است.  هرچه تعداد این نقطه ها یا پیکسل ها بیشتر باشد کیفیت و وضوح تصویر بیشتر می شود. البته باید بدانید که تراکم پیکسل دوربین تنها عامل مؤثر در وضوح تصویر نیست بلکه کیفیت تصویر به نوع لنز، پردازنده تصویر دوربین، سیستم کامپکت تصاویر دوربین های مدار بسته و کیفیت سنسور حساس به نور نیز بستگی دارد. به این خاطر است که یک دوربین مدار بسته دو مگاپیکسلی که یک شرکت معتبر تولید می کند می تواند از یک دوربین مدار بسته ۳ مگاپیکسلی که یک شرکت معمولی تولید می کند بهتر و باکیفیت تر باشد. اکنون کمی با رزولیشن های مختلف دوربین های مدار بسته آشنا می شویم.\

رزولیشن ۱ مگاپیکسل یا HD

عبارت HD مخفف High Definition به معنی کیفیت بالا می باشد. رزولیشن دوربین های hd 1280×۷۲۰ است به همین دلیل این کیفیت را ۷۲۰p نیز می نامند. این رزولیشن حدوداً برابر با یک مگاپیکسل است و کمترین کیفیتی است که یک دوربین مدار بسته تحت شبکه می تواند داشته باشد. بهترین رزولیشن دوربین مداربسته

رزولیشن ۲ مگاپیکسل یا ۱۰۸۰ چیست؟

دوربین های ۲ مگاپیکسل نسبت به دوربین های hd باکیفیت تر هستند. رزولیشن تصویر این دوربین ها ۱۰۸۰×۱۹۲۰ است و به آن ها Full HD نیز گفته می شود. دوربین های مدار بسته دو مگاپیکسل در عین حال که کیفیت تصویربرداری مناسبی دارند نسبت به سایر دوربین های باکیفیت تر قیمت مناسبی نیز دارند. این دوربین های مدار بسته می توانند برای مکان های معمولی نظیر اماکن مسکونی کوچک یا مغازه های معمولی انتخاب مناسبی باشند.

رزولیشن ۳ مگاپیکسل

رزولیشن سه مگاپیکسل برابر با ۱۵۳۶×۲۰۴۸ پیکسل می باشد. دوربین هایی که کیفیت آن ها ۳ مگاپیکسل است می توانند تصاویری باکیفیت و مناسب تهیه کنند. هرچه دقت و کیفیت یک دوربین مدار بسته بیشتر باشد شما بهتر می توانید با زوم کردن روی تصاویر جزئیات را مشاهده کنید. امکان تشخیص چهره افراد موجود در تصاویر هم بیشتر خواهد بود.رزولیشن 3 مگاپیکسل

رزولیشن ۵ مگاپیکسل

دوربین های مدار بسته ای که رزولیشن یا کیفیت تصویرشان ۵ مگاپیکسل است تصاویر بسیار با کیفیتی را در اختیار ناظران قرار می دهند. زمانی که کیفیت تصویر دوربین بالا می رود، دوربین برای تجزیه و تحلیل تصاویر به زمان بیشتری احتیاج دارد. به همین دلیل گاهی اوقات افراد مجبور می شوند که به خاطر پایین بودن قدرت پردازش دوربین ها تعداد فریم ها را کاهش دهند. این مسئله موجب بالاتر رفتن قیمت دوربین مدار بسته می شود.رزولیشن 5 مگاپیکسل

رزولیشن ۴K یا ۸ مگاپیکسل

برخی از تولید کنندگان دوربین های مدار بسته نظیر هایک ویژن دوربین هایی با کیفیت تصویر ۴K نیز تولید می کنند. برای این که بتوان تصاویر دوربین های ۴K را با همین کیفیت مشاهده کذرد لازم است که هم دستگاه ضبط کننده تصاویر و هم نمایشگرها قابلیت ضبط و پخش تصاویر ۴K را داشته باشند. این نکته را هم باید بدانید که هر چه کیفیت تصاویر دوربین مدار بسته بیشتر می شود شما به هاردی با ظرفیت بالاتر احتیاج خواهید داشت زیرا با بالاتر رفتن میزان کیفیت حخجم تصاویر ضبط شده هم بیشتر می شود.

چه رزولیشنی برای سیستم های مدار بسته مناسب است؟

درست است که هر چه تصاویر باکیفیت تر باشد نظارت بر محیط بهتر خواهد بود اما این را هم در نظر داشته باشید که هزینه تهیه دوربین های باکیفیت تر بیشتر است، همچنین باید دستگاه ضبط کننده و نمایشگری تهیه کنید که از کیفیت های بالاتر پشتیبانی کنند. برای این که بتوانید دوربینی مناسب تهیه کنید باید به نیازها و اهداف امنیتی خود توجه کنید تا تصمیم بگیرید چه دوربینی برای سیستم نظارتی شما مناسب تر است. این را هم بدانید که اگر کیفیت ضبط و پخش تصاویر با همدیگر همخوانی نداشته باشد در نهایت آن چه که مشاهده می کنید تصویری بی کیفیت تر از آن چه که دوربین ضبط کرده است خواهد بود پس حتماً باید از نمایشگرهای باکیفیت نیز استفاده کنید.

 رهاورد نیرو یکی از برترین مجموعه های پیشرو در زمینه نصب دوربین مدار بسته در کشور محسوب می‌شود، شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان خبره ما تماس حاصل فرمایید. 

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد