مراحل نصب و سیم کشی اعلام حریق

مراحل نصب و سیم کشی اعلام حریق

طیف گسترده ای از انواع خاموش کننده های آتش در سازه ها و برای کاربردهای خاص وجود دارد. نصب اعلام حریق ساختمان، با یکی از انواع خاموش کنننده ها انجام می شود. قبل از بررسی مراحل نصب، بیایید نگاهی سریع به انواع دستگاه های هشدار دهنده آتش بیندازیم. در این مقاله به بررسی سیم کشی اعلام حریق می پردازیم.

نصب اعلام حریق

 

مراحل راه اندازی سیستم اعلام حریق ساختمان

در قسمت بعدی به بررسی کامل نحوه نصب و راه اندازی سیستم اعلام حریق در یک ساختمان خواهیم پرداخت.

 

تحقیق کرده و دکتور آتش مناسب خود را انتخاب کنید

اگر دکتور فعلی شما بیش از ۱۰ سال کار کرده است یا اگر خانه شما تا کنون سیستم اعلام حریق نداشته ، باید بلافاصله دکتورهای جدید تهیه کنید. قبل از خرید ، در مورد انواع مختلف دتکتورهای دود، گرما و … اطلاعات بدست بیاورید. با توجه به نیازهای خود، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 

محل نصب دتکتورها را مشخص کنید

دتکتورها باید در هر سطح از خانه ، اتاق خواب و خارج از هر مکان خواب نصب شوند. برای جلوگیری از هشدارهای مزاحم ، دتکتورها باید حداقل ۱۰ متر دورتر از وسایل آشپزی نصب شوند. همچنین هنگام نصب دتکتور ، آن را روی سقف یا بالای دیوار قرار دهید. هنگام نصب هشدار دهنده بلند بر روی دیوار ، نباید بیش از ۱۲ اینچ از سقف قرار گیرد. همچنین از نصب دتکتورهای نزدیک پنجره ها یا مجاری هوا خودداری کنید ، زیرا این امر می تواند مانع عملکرد آنها شود. متخصصان با در نظر گرفتن تمامی این موارد، نقشه نصب دتکتور اعلام حریق را تهیه کرده و در اختیار نصابان قرار می دهند. در بسیاری از موارد، طراحی نقشه و نصب آن توسط یک شخص انجام می شود که از نظر اقتصادی به نفع شماست.

 

ابزار مورد نیاز برای سیم کشی

  • دتکتور مناسب
  • پیچ گوشتی فیلیپس
  • مداد تیز
  • مته
  • لنگرهای دیواری پلاستیکی
  • پیچ های دیواری
  • سیم کش
  • سیم چین
  • باتری
  • مهره های سیم

 

پیشنهاد ویژه : شرکت رهاورد ارائه دهنده خدمات  نصب دزدگیر اماکن ، نصب دوربین مدار بسته  ، نصب درب اتوماتیک شیشه ای و هوشمند سازی ساختمان با متخصصین خبره می باشد . برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید .

ابزار سیم کشی اعلام حریق

محل نصب خود را مشخص کنید.

صرف نظر از اینکه خانه شما از قبل دارای سیستم اعلام حریق است یا اینکه شما از ابتدا شروع می کنید ، از دستورالعمل های بالا برای تعیین اینکه آیا مکان های برنامه ریزی شده شما خراب است استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام مکان های مهم – مکان های خواب ، خارج از آشپزخانه و غیره – به درستی پوشانده شده اند.

 

برق را خاموش کنید (فقط واحدهای سیم کشی سخت)

مهم است که مطمئن شوید سیستم هشدار آتش خاموش است. به تابلوی برق خود بروید و قطع کننده مشخص شده با “هشدار آتش” یا چیزی مشابه آن را خاموش کنید. دتکتور را از براکت آن پایین بکشید و با استفاده از فازمتر مطمئن شوید که مدار خاموش است.

 

براکت نصب دتکتور را نصب کنید.

دتکتور یک براکت نصب دارد تا نصب و تعویض باتری را راحت تر کند. با چرخاندن دتکتور و براکت آن را بردارید. شما یک کلیک بلند را احساس خواهید کرد و خواهید شنید.

پاور اضافه کنید.

برای دتکتور که با باتری کار می کنند ، با گرفتن ناخن انگشت یا سکه زیر زبانه ، درب باتری را بر روی دتکتور باز کنید. این محل خالی شدن باتری را نشان می دهد. به دنبال علامت گذاری در داخل جایگاه ، انتهای مثبت (+) باتری را روی ترمینال مثبت و انتهای منفی (-) را روی ترمینال منفی نصب کنید.

واحد شما ممکن است دارای یک زبانه کششی باشد که برای فعال کردن باتری موجود فقط باید برداشته شود. در این صورت ، باز هم بهتر است درب باتری را باز کنید تا اطمینان حاصل کنید که باتری آسیب ندیده یا نشت نمی کند. همچنین ، می توانید نوع باتری مورد استفاده واحد خود را یادداشت کنید تا بتوانید همیشه آنها را در دست داشته باشید.

 

دتکتور را به پایه وصل کنید.

این یک روش ساده پیچاندن قفل است. دتکتور را روی براکت نگه دارید و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا در جای خود قرار گیرد. برخی از واحدهای باتری ممکن است در این مرحله بوق بزنند یا روشن شوند ، بنابراین نترسید.

 

دتکتور را روشن و تست کنید.

واحدهای باتری دار آماده کار هستند. اگر مجبور بودید برای یک سیستم سیم کشی برق را خاموش کنید ، اکنون زمان تهیه پشتیبان است. به پنل برق برگردید و آن را روشن کنید. دتکتور جدید شما به احتمال زیاد بوق می زند و به شما اطلاع می دهد که زنده و سالم است. همچنین ممکن است یک چراغ LED وجود داشته باشد که نشان می دهد دتکتور برق دارد.

 

نحوه سیم کشی اعلام حریق

نحوه سیم کشی اعلام حریق با انجام مراحل زیر قابل اجراست

برای شروع کار تمام قسمت هایی که باید سیم کشی شوند را با نقشه سیم کشی اعلام حریق چک کنید.سیم کشی باید مطابق با این نقشه باشد. چرا که در آینده نیز نصابان و متخصصان، برای بروزرسانی و انجام هر گونه اقدامی برای سیستم اعلام حریق، به نقشه سیم کشی اعلام حریق مراجعه می کنند.

بعد از سیم کشی، دتکتور‌های حرارتی و دود، شستی‌ها باید نصب شوند.

از مواردی که در نقشه تعیین شده است، تابلوی کنترل مرکزی ست که باید مطابق با محل مشخص در نقشه، نصب شود.سیم زمین را به بدنه فلزی پنل وصل کرده و پنل مرکزی را تست کنید.

سیم‌های ورودی را قبل از آزمایش کامل دستگاه به ترمینال‌های آن وصل نکنید. سایر تجهیزات را به تابلوی کنترل مرکزی وصل و کلیه دتکتور‌ها را تا اتمام کار‌های ساختمانی (که با گرد و غبار احتمالی همراه است) از پایه‌های آن خارج کنید.

پس از اتمام کارهای ساختمانی و گرد و غبارها، کامل بودن مدار سیم کشی را به وسیله یک اهم متر چک کنید.
برای جلوگیری از وارد شدن صدمه به دستگاه در هنگام اتصال سیم ها، باطری‌ها را از داخل دستگاه بردارید. بعد از آزمایش کردن سیم بندی دستگاه، مقاومت‌های انتهای خط را از ترمینال دستگاه باز کنید و آن‌ها را به ترمینال‌های آخرین دتکتور و آخرین آژیر هر مدار وصل کنید.

پس از حصول اطمینان از محکم بودن اتصالات و سلامت عایق روی سیم ها، باتری‌ها را در داخل دستگاه جایگزین و سیم آن را وصل کرده و سپس برق دستگاه را نیز متصل کنید. حال می‌توانید دستگاه را به طور کامل و عملی تست نمایید. توجه کنید که باتری ها باید از جنس مرغوب و پر باشند تا نتیجه تست واقعی باشد.

سایر خدمات رهاورد نبرو : نصب کرکره برقی ، نصب جک برقی ،  نصب تلفن سانترال و نصب آیفون تصویری

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد