نقش F-Stop در دوربین مدار بسته چیست

نقش F-Stop در دوربین مدار بسته چیست و چه کاربردی دارد؟

برای این که متوجه شوید چگونه پس از نصب دوربین مدار بسته در محیط هایی با نور کم می توان با وضوح بالا تصویر برداری کرد، باید با اصطلاح اف استاپ آشنا شوید. F-stop در دوربین مدار بسته میزان نوری است که لنز دوربین مدار بسته از خود عبور می دهد. هر چه عدد F بزرگتر باشد یعنی لنز نور کمتری را عبور می دهد و هر چه عدد F کوچکتر باشد یعنی مقدار نور عبوری از لنز دوربین بیشتر است. تفاوت های موجود بین اعداد F می تواند برای کاربران کمی گیج کننده باشد زیرا این عدد با استفاده از نسبت های لگاریتمی به دست می آید و از رابطه خطی پیروی نمی کند برای مثال عدد 2.7 نسبت به 1.4 احتمالاً بسیار متفاوت تر از آن چیزی است که کاربر آن را در ذهن خود تصور می کند. یک لنز با عدد F 2.8 حدود 75 درصد کمتر از لنزی با عدد  F 1.4 نور را عبور می دهد.

نصب دوربین مدار بسته

 از نظر فنی اف استاپ نقطه مقابل طول لنز و ضخامت یا قطر iris است. با یکسان بودن شرایط هرچه طول لنز بیشتر باشد نور کمتری را از خود عبور می دهد و عدد F بزرگتر خواهد بود. همچنین با کمتر شدن ضخامت لنز میزان گشودگی iris کاهش می یابد و نور عبوری از لنز کمتر می شود به این ترتیب عدد F لنز کمتر خواهد بود. هر دو این پارامترها روی عملکرد کلی دوربین مدار بسته تأثیر می گذارند. تأثیر گذاری این قابلیت ها در دوربین های مدار بسته PTZ دام یا گنبدی شکل به شدت مشاهده می شود. دوربین های مدار بسته PTZ یا چرخشی زمانی که روی اهداف دور زوم می کنند معمولاً از مقادیر بالای F استفاده می کنند. یعنی در هنگام زوم کردن از لنزی با فاصله کانونی زیاد با عدد F بزرگ (حدوداً 3) استفاده می کنند تا کارایی دوربین در نور کم کاهش پیدا نکند.

F Number در مشخصات دوربین مدار بسته چه معنایی دارد

F Number در مشخصات دوربین مدار بستهاگر به مشخصات لنز دوربین مدار بسته خود دقت کنید متوجه می شوید فاکتوری به نام عدد F یا همان F Number وجود دارد. این عدد کمترین میزان F لنز یعنی میزان نوری که یک لنز هنگامی که کاملا باز است از خود عبور می دهد را نشان می دهد. اغلب لنزها می توانند به صورت خودکار میزان گشودگی iris خود را تنظیم کنند. هر چه لنز باریکتر باشد عدد F افزایش پیدا می کند. میزان گشودگی iris فقط به عرض و قطر سطح مقطع لنز محدود می شود. زمانی که میزان گشودگی لنز در حالت حداکثر است عدد F در کمترین مقدار خود قرار دارد یعنی نور عبوری از لنز بیشترین مقداری است که می تواند از لنز عبور کند.دو عدد F نزدیک به هم در کارآیی دوربین مدار بسته در نور اندک تأثیر کمی دارند. قابلیت gain خودکار و سایر قابلیت های پردازشی دوربین می تواند این تفاوت اندکی که میان دو عدد F وجود دارد را جبران کند. بیشتر دوربین های مدار بسته باکیفیت و حرفه ای دارای اف استاپ 1.2 یا 1.4 هستند. از طرف دیگر زمانی که دو دوربین مدار بسته مختلف از یک اف استاپ مشترک پشتیبانی می کنند این بدان معنا نیست که عملکردشان در نور یکسان مشابه یکدیگر خواهد بود بلکه نحوه پردازش تصاویر و سرعت شاتر دوربین ها بر عملکرد کلی آن ها تأثیر زیادی دارند.عدد F 2 یا بیشتر از آن می تواند به این معنا باشد که دوربین مدار بسته در محیط کم نور توانایی تصویر برداری باکیفیت ندارد. دوربین های مدار بسته مینی دام و سایر دوربین های مدار بسته سایز کوچک معمولاً از لنزهای کوچک با قطر کم استفاده می کنند زیرا دارای عدد F بزرگتری هستند. سایر خدمات رهاورد نیرو : نصب اعلام حریق هستند.

عمق میدان دید چیست و چه ارتباطی با F-Stop در دوربین های مدار بسته دارد؟

درست است که با افزایش عدد F کارآیی دوربین مدار بسته در نور کم کاهش می یابد اما این مسئله می تواند موجب بهبود عمق میدان دید شود. یعنی با افزایش اف استاپ عمق میدان دید بسیار بهتر نشان داده می شود. با این وجود این قابلیت در دوربین های مدار بسته و سیستم های نظارتی و امنیتی به عنوان یک قابلیت مهم تلقی نمی شود.

بیشتر بخوانید: انواع لنز دوربین مدار بسته

کاربرد F-Stop در دوربین مدار بسته

 بزرگ بودن عدد F در دوربین های مدار بسته باعث می شود که کارآیی دوربین در محیط های کم نور و در شب کاهش پیدا کند. برای مثال یک سیستم نظارتی با عدد F 1.4 نسبت به یک سیستم نظارتی با عدد F 8 حدود 32 برابر نور بیشتری دریافت می کند و این در سیستم های نظارتی و امنیتی اهمیت بسیار زیادی دارد. با این اوصاف اگر با دوربین F=8 در محیط تاریک تصویر برداری کنید به جز یک صفحه تاریک چیزی نخواهید دید.زمانی که می خواهید از بین دو دوربین مدار بسته با اف استاپ یکسان یک دوربین مدار بسته انتخاب کنید باید به این نکته توجه کنید که قصد دارید دوربین مدار بسته را در چه محیطی نصب کنید. تا این زمان هرگاه صحبت از تصویر برداری در شب می شد قابلیت IR مورد توجه قرار می گرفت اما بهتر است از حالا به بعد نگاهی هم به اف استاپ و عدد F دوربین بیاندازید. برای این که بتوانید در شب تصاویری باکیفیت تر داشته باشید به دوربینی با دریچه لنز بازتر یعنی اف استاپ کوچکتر نیاز خواهید داشت.

شرکت رهاورد نیرو مهرگان آماده ارائه خدمات در زمینه نصب دزدگیر اماکن ، هوشمند سازی ساختمان به شما مشتریان عزیز می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. همچنین قبل از خرید دوربین مدار بسته می توانید برای اشنایی با مدل ها و کارکردهای آنها به فروشگاه دوربین مدار بسته در رهاورد نیرو مراجعه کنید. از دیگر محصولات مهم این فروشگاه، دزدگیر اماکن با قیمت مناسب است که در مدل های مختلفی موجود است.

5/5 - (2 امتیاز)
فروشگاه
  • خرید دوربین مدار بسته
  • خرید تجهیزات دوربین مدار بسته
  • خرید جک پارکینگی
  • خرید دزدگیر اماکن
خدمات
  • نصب دوربین مدار بسته
  • نصب اعلام حریق
  • نصب دزدگیر اماکن
  • نصب کرکره برقی
  • نصب جک برقی پارکینگی
  • هوشمند سازی ساختمان
جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه