افزایش طول عمر دوربین مدار بسته

افزایش طول عمر دوربین مدار بسته با روشهای موثر

خرید دوربین مدار بسته و تجهیزات جانبی آن به تنهایی برای تامین امنیت ساختمان کافی نیست. شما باید دائما از تجهیزات امنیتی و حفاظتی خود نگهداری کنید تا مطمئن شوید آنها به درستی کار می کنند. از طرف دیگر، قیمت دوربین مدار بسته و لوازم جانبی آن نسبتا گران است. این مسئله اهمیت نگهداری اصولی از سیستم های حفاظتی را نشان می دهد.

چک لیست زیر با هدف ارائه روشهای موثر مراقبت و نگهداری از دوربین مدار بسته نوشته شده است. با خواندن این مطالب و اجرای آنها می توانید به افزایش طول عمر دوربین مدار بسته خود کمک کنید.

نگهداری اصولی و صحیح از سیستم نظارتی باعث می شود دوربین مدار بسته شما سالیان طولانی عمر کند. برای افزایش عمر مفید دوربین و تجهیزات آن کافی است نکات زیر را رعایت کنید:

خرید دوربین مدار بسته

تمیزکاری لنزهای دوربین مدار بسته

حساس ترین بخش دوربین مدار بسته لنزهای آن است. به همین دلیل، لنزها اولین جایی هستند که برای تمیز کردن باید به سراغشان رفت. لنزهای فضای باز و نیز لنزهای داخلی را از لحاظ تمیز بودن بررسی کنید. لنزهای گرد و خاک گرفته و کثیف عکس واضحی را ضبط نمی کنند. قبل از تمیزکاری مطمئن شوید که دوربین مدار بسته به منبع تغذیه متصل نیست.

برای پاک کردن لنزها ابتدا به کمک هوای فشرده بر روی لنز بدمید تا گرد و غبار یا آلودگی های سطحی پاک شوند. سپس به کمک یک دستمال خشک میکروفایبر به آرامی لنز را تمیز کنید. توصیه ما این است که تمیزکاری دوربین را هر سه ماه یکبار انجام دهید. چنانچه سیستم نظارتی شما در محیطی است که گرد و غبار زیادی تولید می شود، بهتر است تمیزکاری را ماهانه انجام دهید.

تمیز کردن لنزهای دوربین مدار بسته

نظافت دستگاه DVR یا NVR

دستگاه دی وی آر شما ممکن است با گذشت زمان کثیف شود و روی آن را گرد و غبار بگیرد. گرد و غبار زیاد موجب اختلال در عملکرد صحیح دستگاه می شود. برای پاک کردن دستگاه از یک دستمال میکروفایبر استفاده کنید. البته استفاده از یک اسپری هوای فشرده روش موثرتری است. قاب دستگاه را باز کنید و گرد و غبار یا آلودگی را به آرامی از بین ببرید. برای تمیز کردن درزها و فضاهای باریک بهتر است از یک قلمو کمک بگیرید.

نظافت دستگاه DVR یا NVR

 بررسی محفظه دوربین مدار بسته

محفظه های دوربین مدار بسته را از لحاظ ضدآب بودن بررسی کنید. برای این کار، محفظه را باز کنید. وجود علائم آب یا کثیفی ناشی از آن نشان دهنده این است که محفظه مانند قبل کارایی لازم برای محافظت از دوربین در برابر باران و گرد و غبار را ندارد. در این شرایط، باید از سیلیکون ضدآب در اطراف بدنه دوربین استفاده کنید. توصیه می کنیم این کار توسط تکنسین انجام شود.

چک کردن سلامت بدنه دوربین و زنگ زدگی

بدنه دوربین و تمام کانکتورها را به خوبی بررسی کنید. در صورت مشاهده خوردگی فورا قطعه مورد نظر را تعویض کنید. در غیر اینصورت ممکن است موجب ایجاد اتصالی در سایر تجهیزات شود. به طور معمول، تمام اتصالات سیستم نظارتی بعد از نصب باید توسط نصاب ضدآب شوند.

چک کردن سلامت بدنه دوربین مداربسته

بررسی موقعیت دوربین در فضای باز

یکی از مواردی که تاثیر قابل توجهی در افزایش طول عمر دوربین مدار بسته دارد، موقعیت دوربین های فضای باز است. کلیه نماهای دوربین مدار بسته در فضای باز را بررسی کنید. از وضوح دید و درستی زاویه دید دوربین مطمئن شوید.

چنانچه مانعی در جلوی دید دوربین مدار بسته وجود دارد، مانند شاخ و برگ درختان، آنها را از بین ببرید. علاوه بر این، مطمئن شوید که در اطراف دوربین لانه پرنده یا کندوی زنبور وجود نداشته باشد. این مسئله ممکن است در آینده اشکالاتی را در ضبط تصاویر دوربین بوجود آورد.

بررسی اتصالات دوربین مداربسته

کلیه کابل‌ها، کانکتورها و اتصال دهنده ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که متصل هستند و به درستی کار می کنند. علاوه بر این، کابل های مرتبط با منبع تغذیه را بررسی کنید و مطمئن شوید که تمام دستگاهها برق دریافت می کنند. سیم کشی سیستم را به طور کامل و با دقت چک کنید. چنانچه قسمتی از کابل دچار ساییدگی یا پارگی شده است، فورا قسمت آسیب دیده را تعویض کنید.

بررسی اتصالات دوربین مداربسته

بررسی منبع تغذیه دوربین مداربسته

یکی دیگر از تجهیزات مهمی که باید به صورت دوره ای بررسی شوند، منبع تغذیه دوربین مدار بسته است. گاهی اوقات احتمال دارد برق مجموعه به دلیل صاعقه، دستکاری، خاموشی یا … قطع شود. به کمک یک ولت متر مطمئن شوید که برق به تمام قسمتهای دوربین مدار بسته جریان دارد. در صورت خرابی منبع تغذیه فورا آن را با یک دستگاه جدید جایگذین کنید. فراموش نکنید که جایگذینی منبع تغذیه مقرون به صرفه تر از خرید دوربین مدار بسته است.

بررسی منبع تغذیه دوربین مداربسته

بررسی سلامت هارد دیسک

هارد دیسک وظیفه ذخیره تصاویر و فیلمهای ضبط شده را بر عهده دارد. این قطعه ممکن است بر اثر گذشت زمان خراب شود. برای بررسی سلامت هارد دیسک باید تنظیمات دستگاه DVR را بررسی کنید. استفاده از هارد دیسک های کامپیوتر در سیستم های نظارتی به هیچ وجه توصیه نمی شود. سیستم های امنیتی و نظارتی دارای هارد دیسک مخصوص هستند که معمولا 5 تا 10 سال عمر می کنند.

تنظیم تاریخ و زمان ضبط تصاویر دوربین مداربسته

مطمئن شوید که تاریخ و زمان تولید تصاویر به درستی بر روی مانیتور نمایش داده می شود. برخی اوقات قطعی برق، ممکن است تنظیمات مربوط به تاریخ تولید تصاویر را به هم بزند. با داشتن یک timestamp مناسب، زمان دقیق وقوع حادثه مشخص می شود.

تنظیم تاریخ و زمان ضبط تصاویر دوربین مداربسته

چک کردن ضبط سیستم

یکی از روشهای موثر در بالا بردن عمر مفید دوربین مدار بسته، بررسی توانایی ضبط سیستم دوربین است. این کار را باید هر هفته یا هر دو هفته یکبار انجام دهید. فیلم های دوربین را به صورت پلی بک مشاهده کنید و مطمئن شوید که سیستم امنیتی شما در حال ضبط است.

استفاده از UPS

قطعی های مکرر برق می تواند موجب اختلال در عملکرد صحیح سیستم دوربین مدار بسته شود. UPS نوعی منبع تغذیه الکترونیکی بدون وقفه است که انرژی الکتریکی را به صورت مداوم و بدون قطعی در اختیار سیستم شما قرار می دهد. این دستگاه همچنین مانع از ایجاد نویز و اختلالات ناشی از آن می شود.

تعمیر یا تعویض قطعات آسیب دید و خراب

بعد از بازدید کلی سیستم نظارتی، مواردی که نیاز به تعمیر یا تعویض دارند را یادداشت کنید. سپس بر اساس الویت نسبت به تعمیر یا تعویض آنها اقدام کنید. انجام این کار را به تعویق نیندازید زیرا ممکن است موجب از کار افتادن دوربین مدار بسته شما شود.

با تعمیر یا تعویض به موقع قطعات علاوه بر اینکه در هزینه نگهداری صرفه جویی می کنید، موجب می شوید تا شرایط مطلوب تری را برای نگهداری سیستم مدار بسته خود فراهم آوردید و در نتیجه، عمر مفید دوربین مدار بسته زیادتر شود.

تعمیر یا تعویض قطعات آسیب دید و خراب دوربین مداربسته

پیشگیری بهتر از درمان است

خرید اصولی و هوشمندانه دوربین مدار بسته اولین و مهم ترین اقدام برای افزایش طول عمر دوربین مدار بسته است. قبل از خرید دوربین مدار بسته بهتر است نیاز و انتظارات خود را مشخص کنید. سیستم نظارتی مورد نظر خود را بر اساس شرایط محیطی ساختمان، نوع استفاده و … انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که انتخاب سیستم حفاضتی و نظارتی نامناسب یا خرید دوربین مدار بسته ارزان نه تنها نیازهای شما را به خوبی برآورده نمی کند، بلکه عمر دوربین مدار بسته شما را نیز کاهش می دهد.

پاسخ به سوالات متداول

1-روش های موثر افزایش طول عمر دوربین مدار بسته کدامند؟

 • خرید دوربین مدار بسته مناسب
 • تمیزکاری لنزها، دستگاه DVR و محفظه داخلی دوربین مدار بسته
 • بررسی دوره ای اتصالات، هارد دیسک و منبع تغذیه
 • بررسی موقعیت دوربین در فضای باز
 • تعمیر و تعویض به موقع قطعات آسیب دیده

2-نظافت لنزهای دوربین مدار بسته چگونه انجام می شود؟

ابتدا اتصال دوربین مدار بسته را از منبع تغذیه قطع کنید. سپس با اسپری هوای فشرده و دستمال خشک میکروفایبر گرد و غبار را از سطح لنزها پاک کنید. برای پاک کردن درزها از قلمو استفاده کنید.

3-طول عمر هارد دیسک مخصوص سیستم های نظارتی چقدر است؟

بین 5 تا 10 سال

4-اولین قدم برای افزایش عمر مفید دوربین مدار بسته چیست؟

خرید دوربین مدار بسته مناسب و باکیفیت

5-دستگاه UPS چیست؟

UPSنوعی منبع تغذیه بدون وقفه است که موجب تثبیت برق ورودی به سیستم دوربین مدار بسته می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
فروشگاه
 • خرید دوربین مدار بسته
 • خرید تجهیزات دوربین مدار بسته
 • خرید جک پارکینگی
 • خرید دزدگیر اماکن
خدمات
 • نصب دوربین مدار بسته
 • نصب اعلام حریق
 • نصب دزدگیر اماکن
 • نصب کرکره برقی
 • نصب جک برقی پارکینگی
 • هوشمند سازی ساختمان
جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه