تکنولوژی exir در دوربین مدار بسته

تکنولوژی exir در دوربین مدار بسته

استفاده از دوربین های مدار بسته سال هاست که به منظور تامین امنیت اماکن مختلف رواج یافته است و بسیاری از اماکن تجاری، اداری، مسکونی، آموزشی و غیره از دوربین های مدار بسته جهت نظارت و جلوگیری از سرقت استفاده می نمایند. این دوربین ها در جای ثابتی نصب شده و از محیط اطراف تصویربرداری نموده و در دستگاه DVR یا ضبط کننده، ضبط می گردد. با توجه به کاربرد گسترده ای که دوربین های مدار بسته دارند انواع مختلفی از آنها تولید شده و وارد بازار می گردد. یکی از انواع دوربین های مدار بسته که استقبال زیادی از آن شده است دوربین های دید در شب می باشند که در آنها از تکنولوژی EXIR استفاده شده است. در این مطلب قصد داریم تا به معرفی تکنولوژی exir در دوربین مدار بسته و مزایا و ویژگی هایی که دارد بپردازیم.exir در دوربین مدار بسته

معرفی دوربین مدار بسته دید در شب IR

پیش از آن که به معرفی دوربین مدار بسته EXIR و جزئیات آن بپردازیم نیاز است تا در ابتدا با دوربین های دید در شب و تکنولوژی IR آشنا گردیم و در ادامه به تفاوت این دو دوربین اشاره نماییم. در دوربین های مدار بسته دید در شب از اشعه مادون قرمز یا  IR استفاده می شود که می تواند تصویر واضحی را در نور کم برای ما فراهم نماید. در این نوع از دوربین ها  LED های مادون قرمز به کار رفته است که این ال ای دی قادر به روشن کردن محیط اطراف و تصویربرداری از آن می باشد. البته نور مادون قرمز دارای برد کوتاه تری نسبت به نور مرئی بوده و قابلیت عبور از شیشه را ندارد. همچنین امکان امکان تشخیص رنگ ها توسط نور مادون قرمز برای دوربین وجود نداشته و دوربین های مدار بسته دید در شب تصاویر را به شکل سیاه و سفید نمایش می دهند.

این نوع از دوربین ها دارای معایبی می باشند که از جمله آنها می توان به انعکاس روی سطوح اشاره کرد که باعث می شود سطوح فلزی و شیشه ای به درستی ثبت نشده و خیلی روشن دیده شوند. به علاوه اشباع تصویر نیز از دیگر معایبی است که برای این نوع از دوربین ها وجود داشته و در صورتی که فرد خیلی به دوربین نزدیک شود صورت او بسیار شفاف شده و قابل تشخیص نخواهد بود.

به منظور برطرف نمودن این معایب و مشکلاتی که در دوربین های مدار بسته مادون قرمز وجود داشت، دوربین های EXIR وارد بازار گردید؛ در ادامه به معرفی این نوع دوربین پرداخته شده است.

تکنولوژی EXIR در دوربین مدار بسته چیست؟

واژه EXIR کوتاه شده عبارت  Enhanced Infrared Lighting بوده و به معنای نور مادون قرمز بهبود یافته می باشد. در واقع این تکنولوژی به منظور برطرف نمودن کاستی هایی که در دوربین های مدار بسته مادون قرمز وجود داشت به وجود آمد و محدودیت های آن برطرف شد. در دوربین های مدار بسته EXIR حشرات به سمت لنز دوربین به دلیل گرمای ایجاد شده توسط ال ای دی ها، جذب نشده و در عملکرد دوربین اختلال ایجاد نمی کنند. علاوه بر آن تصاویری که توسط این دوربین ها ثبت می شود کاملا واضح و شفاف بوده و هیچ گونه عدم یکنواختی در آن احساس نمی شود. افزایش برد نور نسبت به دوربین های مادون قرمز افزایش نفوذ در شیشه های قطور از بهبودهایی است که در این نوع از دوربین ها حاصل شده است.

شرکت هایک ویژن در زمینه تولید دوربین های مدار بسته با تکنولوژی EXIR پیشگام شد و این دوربین ها را ابداع کرده و به بازار عرضه نموده است. امروزه در اماکن حساسی که نیاز به تصویربرداری در شب می باشد از این نوع دوربین ها استفاده می شود.

مزایای زیادی برای دوربین های مدار بسته EXIR وجود دارد که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره شده است.

تکنولوژی exir

  • استفاده از LED های پیشرفته: در دوربین های مدار بسته EXIR جهت افزایش بهره وری از ن.ر از ال ای دی های پیشرفته تری نسبت به دوربین های مادون قرمز استفاده شده است که باعث می شود نور در فرم های مستطیلی شکل منتشر شده و تصویر با وضوح بیشتری ارائه شود. این ال ای دی ها تا میزان بیش از ۳۰ درصد روشنایی را نسبت به دوربین های IR بهبود بخشیده و هیچ گونه هدر رفت نور در این نوع از دوربین ها نخواهیم داشت. استفاده از این ال ای دی ها باعث می شود تا از نوری که وجود دارد حداکثر استفاده شده و آلودگی های نوری موجود در محیط تا حد زیادی کاهش یابد و تصویری با کیفیت بالا به بیننده ارائه گردد.
  • توزیع یکنواخت نور در تصویر: در دوربین های قدیمی به علت ضعیف بودن ال ای دی ها، نور در مرکز تصویر تمرکز می کرد و گوشه ها و زاویه های تصویر فاقد هر گونه نوری بود. در این حالت تصاویر دارای کیفیت لازم نبوده و در اکثر مواقع چهره ها غیر قابل تشخیص توسط بیننده بود. در دوربین های مدار بسته EXIR این عیب برطرف شده و نور به صورت یکنواخت بر روی تصویر توزیع شده و بر روی یک نقطه خاص متمرکز نگردد و تصویری واضح به ما تحویل داده شود.
  • ذخیره انرژی در دوربین مدار بسته EXIR: در این نوع از دوربین ها تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی می شود و این امر به علت افزایش سرعت تبدیل فوتوالکتریک نسبت به دوربین های مادون قرمز می باشد. در واقع زمانی که الکترون ها در هنگام تابیدن نور به سطح ماده منتشر می شوند انتقال فوتوالکتریک رخ می دهد و در دوربین های EXIR این میزان در حدود ۲۱ درصد نسبت به دوربین های قدیمی افزایش یافته و به مقدار ۴۰ درصد رسیده است.
  • توزیع حرارتی کمتر: در دوربین های مدار بسته مادون قرمز در بسیاری از مواقع ال ای دی ها شروع به گرم شدن کرده و امکان سوختن آنها وجود داشت. اما در تکنولوژی EXIR طراحی ساختار این ال ای دی ها بهتر شده و به دلیل توزیع حرارتی یکنواختی که در آنها صورت می گیرد مشکل داغ شدن ال ای دی ها برطرف شده است.
  • افزایش برد در دوربین مدار بسته EXIR: در این نوع از دوربین ها دامنه دید یا برد دستگاه به میزان ۸۰ متر رسیده است و در آنها امکان انتشار نور با شدت ۱۰۵۰ میلی ولت وجود دارد که سبب بالا رفتن بهره وری دوربین شده است. این در حالی است که در دوربین های قدیمی این شت ۷۵۰ میلی ولت بوده و به همین دلیل برد دوربین های قدیمی بسیار کمتر از دوربین های EXIR می باشد.

معرفی انواع دوربین های مدار بسته با تکنولوژی EXIR

شرکت هایک ویژن که از برندهای معتبر در زمینه تولید انواع دوربین های مدار بسته می باشد مدل ها و سری های متعددی از دوربین های مدار بسته با تکنولوژی EXIR را تولید و روانه بازار کرده است که هر یک از این دوربین ها دارای ویژگی های منحصر به فرد خود بوده و در موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به تعدادی از این مدل ها و ویژگی های آنها اشاره شده است:

  • دوربین مدار بسته DS-2CE11H0T-PIRLO هایک ویژن: این دوربین مدار بسته EXIR دارای قابلیت دید در شب تا فاصله ۲۰ متر می باشد و تصاویر با کیفیت با ۵ مگاپیکسل را ثبت می نماید. امکان استفاده از این دوربین در فضاهای باز وجود داشته و کاملا ضد آب می باشد. ایین دوربین قابلیت تشخیص حرکت را داشته و قادر به تشخیص جزئیات تصاویر با کیفیت و رزولوشن بالا می باشد.
  • دوربین مدار بسته DS-2CE56D8T-ITME هایک ویژن: این دوربین نیز قادر به تهیه تصاویر با کیفیت و رزولوشن بالایی بوده و می تواند تصاویر را با کیفیت ۲ مگاپیکسل ثبت نماید. عملکرد این دوربین در شرایطی که نور محیط کم می باشد بسیار عالی بوده و در آن از تکنولوژی EXIR 2.0 استفاده شده است. این دوربین بر طبق استاندارد IP67 کاملا ضد آب می باشد و می تواند در فضاهای خارجی مورد استفاده قرار گیرد.
  • دوربین مدار بسته DS-2CE5AD8T-VPIT3ZF: این دوربین قابلیت دید در شب تا فاصله ۶۰ متری را داشته و با استاندارد ip67 ضد آب می باشد عملکرد این مدل دوربین مدار بسته EXIR هایک ویژن در شرایط نور کم بسیار مناسب بوده و تصاویر را با کیفیت ۲ مگاپیکسل به ثبت می رساند. ضد ضربه بودن این مدل باعث شده تا استقبال زیادی از آن شده و در اماکن حساس از آن استفاده گردد.

علاوه بر مدل های گفته شده چندین مدل دیگر از دوربین های مدار بسته با تکنولوژی EXIR وجود دارد که هر یک را می توان در شرایط و اماکن مختلفی مورد استفاده قرار داد. کیفیت تصویر در تمامی این مدل ها بسیار مناسب بوده و تصاویر به صورت واضح و با رزولوشن بالا در اختیار بیننده قرار می گیرند.

این نکته قابل ذکر است که برای نصب دوربین مدار بسته EXIR حتما باید از متخصص و نصاب دوربین استفاده نمود چرا که انجام آن توسط افراد بی تجربه که دارای تخصص کافی نمی باشند می توانند مشکلاتی را به وجود آورده و باعث آسیب رساندن به این دوربین ها شود.

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد