قابلیت dwdr در دوربین مدار بسته چیست

قابلیت dwdr در دوربین مدار بسته چیست

همان طور که می دانیم دوربین های مدار بسته برای کارهای نظارتی و کنترل به کار می روند و در انواع مختلفی در بازار موجود هستند که هر کدام از آن ها قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فردی دارند و در هر موقعیت و با توجه به نوع عملکرد ان ها به متقاضی پیشنهاد می شود. رزولوشن تصویر، کیفیت تصویربرداری، گستره دینامیکی و …، در انواع دوربین ها با یکدیگر متفاوت است. تصاویر ارسالی توسط انواع دوربین ها در شرایط نوری مختلف فرق دارد. به این صورت که برخی دوربین ها در نور کم و برخی دیگر در نور زیاد مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله قصد داریم قابلیت dwdr در دوربین مدار بسته  را با هم بررسی کنیم.

WDR در دوربین مدار بسته چیست؟

WDR در دوربین های مداربسته برای فیلتر کردن نورهای مزاحم استفاده می شود تا تصاویری با وضوح و کیفیت بالاتر ارائه کند. هنگامی که  دوربین مداربسته در محیطی نصب شود که در آن محیط اشعه های نوری زیادی وجود دارد و از جهات مختلف نور به لنز دوربین می تابد در صورتی که دوربین مدار بسته از قابلیت WDR پشتیبانی نکند تصاویر به درستی پردازش نمی شود و تصویر نهایی که از اجسام مورد نظر ثبت می شود تصویری تیره و تار است. اما زمانی که دوربین مداربسته از WDR پشتیبانی کند کیفیت تصاویر اجسامی که در مقابل دوربین قرار می گیرند افزایش می یابد و تصویر مطلوب ثبت می شود. فناوری WDR  عواملی مانند روشنایی ، وضوح تصویر و جبران سازی نور را کنترل می کند. WDR در دوربین های تحت شبکه و آنالوگ وجود دارد. واحد اندازه گیری آن ، دسی بل است و هر چه دسی بل بالاتر باشد دوربین در شرایط نامناسب نوری تصاویر بهتری ثبت می کند.

عملکرد WDR در دوربین مدار بسته چگونه است؟

عملکرد WDR در دوربین مدار بسته چگونه است؟

نحوه عملکرد WDR در دوربین های مدار بسته به این صورت است که از دو سنسور CCD با سرعت شاتر بالا و پایین استفاده می کند. دو تصویر، یکی از محیط کم نور و دیگری از محیط پر نور گرفته می شود و از تلفیق این دو تصویر، تصویر نهایی حاصل می شود که کیفیت و وضوح  بالادارد.

DWDR در دوربین مدار بسته چیست؟

DWDR  در واقع مخفف عبارت DIGITAL WIDE DYNAMIC RANGE در دوربین مدار بسته می باشد و مفهوم آن محدوده گستره دینامیکی به صورت دیجیتال است. در حقیقت یکی از فناوری های بهبود دهنده تصاویر به شمار می رود. دو مکانیزم DWDR  و WDR  عملکرد مشابهی دارند اما کیفیت تصاویر در ان ها متفاوت است. در حقیقت  DWDR شکل دیجیتال از مکانیزم WDR است.

در این تکنولوژی برای افزایش گستره داینامیک به جای استفاده از دو سنسور CCD از یک سیستم نرم افزاری دیجیتال استفاده می شود که همان عملکرد را شبیه سازی می کند یعنی  نور های مزاحم را حذف می کند و تصویری با کیفیت تر نسبت به دوربین های معمولی ثبت می کند.

با وجود اینکه گفته شد عملکرد دوربین های مدار بسته مجهز به قابلیت DWDR و WDR مشابه یکدیگر هستند اما در هر یک از سیستم های نظارتی مدار بسته یکی از ان ها به صورت جدا گانه مورد استفاده قرار می گیرد. DWDR در دوربین مدار بسته ، به صورت دیجیتالی مشکلات مربوط به افزایش یا کاهش بیش از حد نور محیط که باعث ثبت تصاویر نامطلوب می شود را بر طرف می کند.

 گستره داینامیک چیست؟

یکی از مشخصه های دوربین ها که توانایی دوربین را برای ثبت تصاویر در محیط هایی که اختلاف نور بالایی دارد نشان می دهد گستره داینامیک است. هرچه مقدار این بازه بیشتر باشد  در شرایط نوری نامساعد دوربین تصاویر با کیفیت تر و با وضوح بالاتری ثبت و ضبط می کند.

به طور میانگین، گستره دینامیکی در دوربین هایی با قابلیت DWDR و WDR به ترتیب در حدود ۶۰ تا ۷۰ دسی بل و۱۰۰ دسی بل اندازه گیری شده است. از این رو با توجه به مقایسه فوق، عملکرد و کیفیت ثبت و ارسال تصاویر در دوربین مدار بسته با قابلیت WDR بسیار بالاتر می باشد.

مقدار گستره دینامیکی دیجیتال برای دوربین مدار بسته عدد کوچکی است، که این امر نشان دهنده این موضوع است که ثبت تصاویر با این قابلیت وضوح پایینی دارد و در مواردی که کاربرد امنیتی دارد توصیه نمی شود اما در مکان هایی که اختلاف سطح نور خیلی زیاد نیست می توان از دوربین های مدار بسته مجهز به قابلیت DWDR استفاده کرد.

اما اگر نورهای مزاحم زیادی در محیط اطراف دوربین مدار بسته وجود داشته باشد که به لنز دوربین بتاید، کیفیت تصاویر را به حد زیادی پایین می اورد که جزئیات قابل رویت نیست و حتی ممکن است تصاویر تاریک و تار ثبت و ارسال شود. در نتیجه به جای دوربین مجهز به DWDR باید از دوربین که مجهز به WDRهستند استفاده کرد تا تصاویر مطلوب و واضح ثبت شود.

DWDR و WDR چه تفاوتی با هم دارند؟

DWDR و WDR چه تفاوتی با هم دارند؟

 

در فناوری  WDR دوربین مدار بسته ، ثبت تصاویر با استفاده از دو پردازنده قوی انجام می شود. سنسور اول و سنسور دوم به ترتیب بخش هایی که شدت نور بالایی دارند و  قسمت هایی که شدت نور پایینی دارد را در تصویر ثبت می کند. ؛ سپس این دو تصویر با یکدیگر تلفیق می شود و تصویر نهایی با کیفیت و رزولشن بالا حاصل می شود. در حقیقت دو بخش سخت افزاری به صورت همزمان این مراحل را انجام می دهند.

در فناوری DWDR  دوربین مدار بسته، تمامی این فرایند به صورت نرم افزاری انجام می شود و هیچ قطعه سخت افزاری در آن به کار نرفته است. به همین دلیل است که کارایی فناوری WDR بسیار بیشتر از کارایی سیستم DWDR است.

همانطور که گفتیم قابلیت DWDR نسبت به WDR بسیار تاثیر اندکی روی کیفیت تصاویر و نتیجه نهایی دارد. در حقیقت تفاوت این دو فناوری مانند تفاوت بین زوم دیجیتال و زوم اپتیکال است. همانطور که می دانید زوم دیجیتال  با کاهش کیفیت عمل بزرگ نمایی را انجام می دهد، DWDR نیز دارای تفاوت کیفیت ناچیزی نسبت به تصویر با دوربین مدار بسته معمولی است. با وجود این تفاوت اندک اما وجود DWDR بهتر از نبودنش است.

فناوری HDR نسبت به WDR و DWDR چگونه است؟

فناوری HDR در دوربین مدار بسته اختلاف نور را در دوربین های آنالوگ و دیجیتال با کیفیت HD  و FULL HD  تشخیص می دهد. به طور کلی عملکرد HDR  مشابه WDR  و DWDR است.

کاربرد HDR به اندازه WDR و DWDR رایج نیست، با این حال در برخی از دوربین های مدار بسته از آن استفاده می شود. در دوربین مدار بسته HDR سه تصویر با سه سطح نوری مختلف ثبت می شود و تصویر نهایی از تلفیق ان ها حاصل می شود به این صورت که تاریکی و روشنایی همچنین جزئیات سه تصویر با یکدیگر ادغام می شود. اما از آن جایی که HDR نرم افزاری است تصور نهایی رزولشن و کیفیت بالایی ندارد.

مقدار رزولشن تصویر نشان می دهد که کدام یک از این قابلیت ها مناسب تر است . به این صورت که در تصاویر با رزولشن پایین از WDR و در تصاویر با رزولشن بالا از HDR استفاده می شود.

راه اندازی و نصب دوربین مدار بسته

برای نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته ابتدا باید با توجه به شرایط نوری دوربینی که کارایی بالاتری دارد و مناسب تر است را انتخاب کنید.  در مرحله بعدی باید مکان های مناسب برای نصب را انتخاب کنید تا بتواند همه ی نقاط را پوشش دهد سپس تجهیزات مخصوصی لازم است مانند سیم و کابل که به نوع دوربین و مدل دستگاه ضبط کننده تصویر بستگی دارد ، همچنین کابل ها و سوکت ها لازم است. ارسال و دریافت تصاویر از طریق امواج برعهده کابل و سوکت شبکه است. در اخر دوربین را به کامپیوتر وصل می کنیم تا تنظیمات نرم افزاری ان را انجام دهیم.

قیمت دوربین های مدار بسته مجهز به DWDR

قیمت دوربین های مدار بسته مجهز به DWDR

دوربین های مداربسته مجهز به WDR بدلیل استفاده از دو سنسور قیمت بالاتری دارد اما دوربین های مجهز به DWDR نسبت به ان ها ارزان تر است و بهره وری پایین تری دارد. در واقع یک روش دیگر از بخش های مکانیزم BLC به شمار می رود و به دلیل تبلیغات تجاری که نسبت به این قابلیت انجام شده مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته است.اما به طور کلی کارایی زیادی ندارد.

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد خدمات شرکت دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟