سیستم های حفاظتی ، ایمنی و امنیتی, مقالات دوربین

اصطلاح دارک فایتر در دوربین مدار بسته هایک ویژن چیست؟

اصطلاح دارک فایتر در دوربین مدار بسته هایک ویژن چیست؟

بهبود کیفیت تصویر دوربین مدار بسته بخصوص در ساعات شب همیشه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کمپانی های تولید کننده سیستم های امنیتی بوده و هست. در همین راستا، شرکت هایک ویژن سری جدید دوربین های مدار بسته تحت شبکه خود را بر اساس فناوری دارک فایتر طراحی و به بازار عرضه کرده است. به کمک این فناوری کیفیت تصویر در محیط های کم نور و تاریک به میزان قابل توجهی بهبود پیدا می‌کند. هایک ویژن در دوربین های مدار بسته سری دارک فایتر خود با ترکیب حسگر تصویری بزرگتر و طراحی لنز بهتر توانسته است تصاویر رنگی و روشنی از محیط‌های تاریک ارائه دهد.

نصب دوربین مداربسته

عملکرد دوربین مدار بسته دارک فایتر (Dark Fighter)

دوربین های مدار بسته معمولی در محیط‌های کم نور قادر به تولید تصویربرداری رنگی نیستند. این در حالی است که کمپانی هایک ویژن با تغییر در طراحی بخش‌های مختلف دوربین مدار بسته امکان ارائه تصاویر واضح و رنگی در محیط‌هایی با شدت نور خیلی کم و در حد  0.001 لوکس ( واحد اندازه گیری روشنایی) را فراهم کرده است.

هایک ویژن در طراحی این دوربین از چشم انسان الهام گرفته است و با ادغام دو سنسور خاص ( یک سنسور برای تصویربرداری با وضوح و سنسور دیگر برای نور مرئی و تولید تصویر رنگی) توانسته است تصویری روشن و واضح را به نمایش بگذارد. دریچه دیافراگم لنز به کار رفته در دوربین های سری دارک فایتر در مقایسه با لنزهای معمولی بسیار بزرگتر است. در نتیجه می‌تواند نور بیشتری را جمع آوری کند.

مقالات مرتبط:

انواع وارم لایت در دوربین مدار بسته

 

ویژگی دوربین دارک فایتر هایک ویژن

همانطور که در بالا اشاره شد، هایک ویژن با استفاده از یک رویکرد ترکیبی و بهبود کیفیت تک تک قطعات دوربین مدار بسته موفق به طراحی تکنولوژی دارک فایتر گردید. در ادامه ویژگی‌های دوربین مدار بسته سری دارک فایتر هایک ویژن را بررسی می‌کنیم:

لنز Dark Eye – SLA

لنز  SLA نوعی لنز دوربین پیشرفته با دیافراگم بسیار بزرگ F0.95 است. این لنز از روی مردمک چشم انسان شبیه سازی شده است. مردمک چشم انسان در نور زیاد کوچک و در نور کم بزرگ می‌شود. لنز SLA نیز قادر است نور بیشتری از محیط را جمع آوری کند و تصاویر شارپ و کم نویز را به کاربر ارائه دهد.

لنز Dark Eye – SLA

فشرده سازی هوشمند تصاویر در دوربین مداربسته

یکی دیگر از ویژگی‌های منحصربفرد دوربین‌های مدار بسته تحت سری DarkFighter استفاده از تکنولوژی فشرده سازی +H.264 می‌باشد. به کمک این فناوری بیت ریت +H.264 به هنگام شب می‌تواند به 50 تا 60 کیلوبایت بر ثانیه برسد. این قابلیت باعث صرفه جویی در پهنای باند و منابع و همچنین، کاهش قابل توجه فضای ذخیره سازی می‌شود. در حقیقت، فشرده سازی بهینه شده یک روش موثر و مفید جهت مدیریت حجم ویدئوهای باکیفیت بالا می‌باشد.

فشرده سازی هوشمند تصاویر در دوربین مداربسته

سنسورهای پیشرفته در دوربین مداربسته

سنسور یکی از قطعات اصلی دوربین مدار بسته است. کیفیت سنسور نقش تعیین کننده ای در کیفیت تصاویر به ویژه به هنگام شب دارد. سنسورهای دوربین مدار بسته دارک فایتر هایک ویژن از طراحی خاصی برخوردار هستند. دامنه WDR در این سنسورها در مقایسه با سنسورهای دوربین معمولی گسترده تر و حساسیت آنها به نور بیشتر می‌باشد.

علاوه بر این، حسگرهای دوربین دارک فایتر نسبت S/N بالاتی داشته و اندازه یک پیکسل از سنسور دارک فایتر حدودا دو برابر بزرگتر از سنسور معمولی است. این ویژگی‌ها باعث شده تا مقدار نور دریافتی توسط سنسورها به میزان قابل توجهی بهبود پیدا کند.

سنسورهای پیشرفته در دوربین مداربسته

پوشش ضد انعکاس

کمپانی هایک ویژن با اضافه کردن چندین لایه پوشش ضد انعکاس بر روی سطح لنز DaekEye توانسته است انعکاس نور از سطح لنز را به میزان 3 درصد کاهش دهد. این ویژگی همچنین موجب عدم انعکاس طیف نوری مادون قرمز می‌شود. وجود پوشش چند لایه ضد انعکاس قابلیت هدایت نور را به میزان قابل توجهی افزایش داده و بازتاب نور مرئی و مادون قرمز را به کمتر از 0.5 درصد رسانده است.

این موارد باعث بهبود کیفیت تصویر در محیط‌های کم نور می‌شود. علاوه بر این، از تاثیرات منفی آلودگی نوری منابع روشنایی در اطراف دوربین مدار بسته در تصاویر جلوگیری می‌شود. از طرف دیگر، با بهبود کیفیت انتقال نور مادون قرمز دیگر نیازی به بالا بردن قدرت لامپ‌های IR نیست.

پوشش ضد انعکاس در دوربین مداربسته

وجود شیشه های ضد مه در دوربین مداربسته

در ساختار دوربین مدار بسته سری دارک فایتر از شیشه‌های ضد مه جهت اطمینان از داشتن تصاویر باکیفیت در شب استفاده می‌شود. شیشه‌های ضد مه از چند لایه با پوشش هیدروفیل تشکیل شده اند. هیدروفیل مانع از تشکیل بخار هوا بر روی شیشه می‌شود.

وجود شیشه های ضد مه در دوربین مداربسته

کاهش نویز تصاویر به روش سخت افزاری

هایک ویژن با استفاده از یک روش سخت افزاری مانع از تاثیر نویز بر سنسور دوربین مدار بسته و رفع کامل فرکانس شده است. روش سخت افزاری کاملا مشابه کاهش نویز به روش نرم افزاری است و باعث می‌شود تصویر تولید شده بدون کوچکترین نویز در محیط تاریک و کم نور تولید شود.

کاهش نویز تصاویر به روش سخت افزاری

تكنولوژي نوردهی چندگانه

نور کم غالبا با کاهش بار الکترونی بر روی سنسور و همچنین کاهش نسبت S/N می‌شود. دوربین های مدار بسته DarkFighter برای رفع این مشکل و افزایش شفافیت تصویر از فناوری نوردهی چندگانه( Multiexposure ( جهت انباشت شارژ الکتریکی بر روی سنسور بهره برده است. این تکنولوژی مجهز به یک الگوریتم هوشمند است که عملکردی شبیه سیستم بینایی انسان دارد.

تكنولوژي نوردهی چندگانه

تکنولوژی غیرخطی

دوربین مدار بسته دارک فایتر با بهره گرفتن از تکنولوژی غیرخطی و بر مبنای میزان روشنایی، گاما سیگنال تصاویر را دقیقا شبیه عملکرد چشم انسان تغییر داده و باعث ارائه تصاویر باکیفیت تر و با جزئیات بیشتر در طول ساعات شب شود.

  • لنزهای غیرکروی

لنزهای کروی بدلیل شکل خاصی که دارند اغلب موجب ایجاد اختلال در تصویر دوربین مدار بسته می‌شوند.به همین دلیل، هایک ویژن در ساخت دوربین مدار بسته دارک فایتر از لنزهای غیرکروی استفاده کرده است. لنزهای غیرکروی نور را از قسمتهای مختلف سطح خود پردازش کرده و سپس برآیند آنها را به صورت دقیقتر متمرکز می‌سازد. این ویژگی باعث ارتقاء روشنایی تصویر در هنگام شب می‌شود.

تکنولوژی غیرخطی

دیافراگم بسیار بزرگ

لنزهای هایک ویژن سری دارک فایتر دیافراگم فوق العاده بزرگی دارند. اندازه برخی از این دیافراگم ها به f.095 هم می‌رسد. دیافراگم بزرگ تصاویر فوق العاده باکیفیت با نویز کمتر و جزئیات بیشتر ارائه می‌دهند. دیافراگم به کار رفته در لنز دوربین مدار بسته DarkFighter به گونه ای طراحی شده است که با تنظیم فاصله کانونی، دیافراگم همان مقدار را حفظ کرده و تصویر به همان میزان روشن می‌ماند.

دیافراگم بسیار بزرگ

کاربرد دوربین مدار بسته DarkFighter هایک ویژن

دوربین مدار بسته تحت شبکه سری دارک فایتر بهترین گزینه برای استفاده در محل‌های حساس مانند خیابان‌ها، راه آهن، فرودگاه و محل‌های پرتردد که تشخیص جزئیات جهت بالابردن سطح امنیت مهم است، استفاده می‌شود. این دوربین یک جایگذین فوق العاده ایده ال برای دوربین های مدار بسته معمولی در برنامه‌های نظارت بصری مناطق حساس و خطرناک می‌باشد.

شما می‌توانید برای شماوره رایگان با کارشناسان رهاورد نیرو تماس بگیرید تا آنها شما را برای خرید انواع دوربین مدار بسته با مشخصات عالی و قیمت مناسب راهنمایی کنند.

 

 

پاسخ به سوالات متداول

1-عملکرد لنز Dark Eye – SLA در دوربین دارک فایتر هایک ویژن چگونه است؟

لنز SLA مجهز به یک دیافراگم بسیار بزرگ است که با جمع آوری نور بیشتری از محیط، تصاویر شارپ و کم نویز را به کاربر ارائه دهد.

 

2-فناوری های به کار رفته در دوربین مدار بسته دارک فایتر کدامند؟

  • فناوری غیرخطی
  • تکنولوژی نوردهی چندگانه( Multiexposure (
  • فشرده سازی هوشمند

 

3-چرا در دوربین مدار بسته دارک فایتر از لنز غیرکروی استفاده شده است؟

لنز غیرکروی نور دریافتی را از قسمتهای مختلف سطح خود پردازش می‌کنند. به این ترتیب، روشنایی تصویر به میزان قابل توجهی افزایش می‎یابد.

 

4-استفاده از پوشش ضد انعکاس چه مزیتی‌هایی در دوربین دارک فایتر دارد؟

استفاده از پوشش ضد انعکاس بر روی لنز دوربین مدار بسته سری دارک فایتر باعث کاهش بازتاب نور از سطح لنز، عدم انعکاس طیف نوری مادون قرمز و در نهایت بهبود کیفیت تصویر در محیط‌های کم نور می‌شود.

 

5-از دوربین های مدار بسته دارک فایتر برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

این نوع دوربین‌ها در محل‌های پرتردد که تشخیص سوژه‌های از یکدیگر به منظور برقراری امنیت اهمیت بالایی دارد ( مانند راه آهن، فرودگاه، خیابان‌ها، ترمینال، بنادر و…) و همچنین محل‌هایی که نیاز به تصویربرداری در نور کم است، کاربرد دارند.

5/5 - (2 امتیاز)

1 دیدگاه در “اصطلاح دارک فایتر در دوربین مدار بسته هایک ویژن چیست؟

  1. عرفان گفت:

    ممنونم*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *