اصطلاحات کاربردی در دوربین مدار بسته

اصطلاحات کاربردی در دوربین مدار بسته

اصطلاحات و عناوین متدوالی هنگام کار با دستگاه های نظارت تصویری از جمله دوربین مدار بسته امکان برخورد با آن ها وجود دارد و بسیار کاربردی می باشد را به آن پرداخته ایم . استفاده، خرید و نصب دوربین مدار بسته با پیشرفت روز به روز جوامع و بالا بردن سطح امنیت خانگی و جامعه بسیار رایج می باشد. در این مقاله به بررسی اصطلاحات و واژه های کاربردی در سیستم های نظارتی همچون دوربین مدار بسته می پردازیم.

نصب دوربین مدار بسته

سیستم دوربین مداربسته(CCTV)

A

Analogue : با اشاره به دوربین مدار بسته، به سیستم ها و مولفه هایی گفته می شود که از قالب های ویدیویی ترکیبی استاندارد NTSC / PAL استفاده می کنند. دیجیتال به دستگاه هایی گفته می شود که از قالب های پیکسلی استفاده می کنند. وقتی تصور کنید که DVR ها به صورت داخلی سیگنال آنالوگ را به شکل دیجیتال برای پردازش تصاویر تبدیل می کنند، این تعاریف نا واضح می شوند.  آنها دوباره به آنالوگ تبدیل می شوند تا به دستگاه های دیگر منتقل شوند.جدای از این، بسیاری از افراد از آنالوگ به عنوان فناوری قدیمی و دیجیتال به عنوان فناوری جدید یاد می کنند.

Aperture : دیافراگم نوعی لنز دوربین است که نور را جمع می کند. Iris از لنزهای cctv اندازه دیافراگم  را کنترل می کند.

Auto Iris : لنزهای اتوماتیک زنبق برای تغییر شرایط نوری در نمای دوربین تنظیم می شوند. اگر خورشید با لنز خودکار عنبیه به دوربین بتابد، لنز مقدار نور را تنظیم می کند تا تصویر واضح باقی بماند.

B

Biometrics : در دوربین مداربسته بیومتریک به سخت افزار / نرم افزاری گفته می شود که برای شناسایی اعضای بدن به عنوان روش شناسایی فردی استفاده می شود. خوانندگان بیومتریک می توانند اثر انگشت، عنبیه چشم و شبکیه را اسکن و شناسایی کنند. تشخیص چهره، شناخت بیومتریک دیگری است که در گروه تجزیه و تحلیل ویدیو قرار می گیرد.

C

CCD : Charge Coupled Device – دستگاه تصویربرداری حساس به نور تقریباً برای همه دوربین ها. اندازه های معمولی برای دوربین های مداربسته – 1/2 “، 1/3″، 1/4 “.

CCTV :  مخفف Closed Circuit Television. در اصل این به عنوان سیستمی با کابلهای مستقیم از دوربین ها تا دستگاههای مشاهده، بدون اتصال دنیای خارج توصیف می شد. اینترنت همه این ها را تغییر داده است. اکنون می توانید از طریق اینترنت به هر DVR با نرم افزار مرورگر دسترسی پیدا کنید.

C Mount: نوع نصب پیچ دار برای لنزهای دوربین مداربسته. لنزهای C Mount در صورت استفاده با دوربین CS Mount به یک حلقه آداپتور نیاز دارند .

Compression: تکنیک های فشرده سازی در دوربین مدار بسته دیجیتال برای کاهش اندازه فایل تصاویر ویدئویی ضبط شده استفاده می شود. قالب های فشرده سازی معمولی مورد استفاده برای فیلم عبارتند از: MJPEG ،MPEG-4 و H.264.

CS Mount: نوع جدیدتر نصب برای لنزهای دوربین مدار بسته. CSMount که برای دوربین های CCD 1/2 “، 1/3” 1/4 “طراحی شده است، رایج ترین پایه نصب لنز است که امروزه در دوربین های مدار بسته استفاده می شود.

Central Station Monitoring: نظارت بر تعداد زیادی DVR از راه دور از یک مکان مرکزی با استفاده از نرم افزار از راه دور.

Client Server Network: این شبکه ای است که یک سرور (یک رایانه شخصی بدون مراقبت) اطلاعات را در آن ذخیره می کند و آنها را با مشتریان (ایستگاه های کاری حضور یافته) به اشتراک می گذارد. سرویس گیرنده ها برای عملکرد طبیعی به سرورها بستگی دارند. ایستگاه های کاری لزوماً با یکدیگر صحبت نمی کنند.

Client : در زمینه DVR دوربین مدار بسته، مشتری رایانه شخصی است که نرم افزار از راه دور دسترسی به DVR یا دستگاه دیگر را اجرا می کند. دستگاه اصلی ویدئو، سرور است.

Covert Camera: یک دوربین مخفی برای اپراتور سیستم قابل مشاهده نیست. عمداً از دیدها پنهان است و اغلب برای نظارت بر کارمندان استفاده می شود. یک اپراتور مجاز با داشتن رمز عبور مناسب می تواند دوربین و اطلاعات ثبت شده را مشاهده کند.

Day/Night Camera : دوربینی که “روز / شب” باشد به این معنی است که می تواند در روز و شب فیلم ضبط کند. در شرایط کم نور، چیپ ست Sony Day / Night برای افزایش کیفیت تصویر، از رنگ به سیاه و سفید در شب تغییر می کند. دیگر خدمات محبوب رهاورد نیرو  : نصب دزدگیر اماکن، نصب اعلام حریق، هوشمند سازی ساختمان

D

Digital: در دوربین مدار بسته، دیجیتال به دستگاه هایی گفته می شود که با فرمت های پیکسلی کار می کنند. دستگاه های ویدئویی آنالوگ از فرمت های سنتی NTSC و PAL استفاده می کنند. وقتی فکر می کنید سیگنال آنالوگ به یک دیجیتال تبدیل می شود و دوباره به عقب برمی گردد (اغلب چندین بار) در یک سیستم دوربین مداربسته سنتی، خطوط اختلاف ایجاد می شود. فیلم دیجیتالی خالص از انتها به انتها (end-to-end) با استفاده از دوربین های IP از طریق شبکه به NVR ها و مانیتورهای LCD حاصل می شود.

DSP : پردازش سیگنال دیجیتال – تکنیکی است که می تواند با تنظیم پارامترهای سیگنال ویدئویی کیفیت فیلم را بهبود بخشد.

Dual Stream: این اصطلاح به طور معمول برای نشان دادن دستگاهی که قادر به ارائه دو روش مختلف فشرده سازی فیلم است استفاده می شود. به عنوان مثال یک DVR است که فیلم زنده را در M-JPEG نشان می دهد و با استفاده از MPEG-4 به نرم افزار از راه دور منتقل می کند. دوربین های IP اغلب دارای قابلیت انتقال (جریان دوگانه) قابل انتخاب هستند. این ممکن است گاهی اوقات به دو جریان از روش فشرده سازی یکسان با تنظیمات مختلف پارامتر اشاره داشته باشد.

DVR : مخفف Digital Video Recorder. همه ضبط ها بر روی یک دیسک سخت رایانه است و می تواند به صورت شبکه ای انجام شود.

E

ExView: نوع Chipset سونی که تصاویر بسیار خوبی را هم در روز و هم در شب ارائه می دهد. به طور معمول، دوربین های دارای چیپ ست Ex-View دارای سطح نور کم (LUX) خوبی هستند.

F

FStop : نسبت فاصله کانونی به قطر لنز. هرچه عدد F-Stop کوچکتر باشد، نور بیشتری عبور می کند.

Field Of View : نمای دوربین – در رابطه با زاویه دید و فاصله جسم از لنز.

Frame : یک تصویر کامل تلویزیونی.

Frame Rate : کیفیت سیستم های نظارت دیجیتال اغلب با نرخ کلی قاب که می تواند در آن ثبت کند، تعیین می شود.

هرچه نرخ فریم بالاتر باشد، کیفیت ضبط بالاتر و ضبط دوربین مداربسته در زمان واقعی بیشتر خواهد بود – ضبط در زمان واقعی برای 1 دوربین 30 فریم در ثانیه است (NTSC).

I

IP Rating : مقیاس حفاظت از نفوذ – 2 عدد نشان دهنده سطح حفاظت از یک محفظه خارجی – به عنوان مثال IP68

IR Cut Filter : فیلتر IR Cut یک فیلتر اضافی در داخل دوربین است که با تاریک شدن هوا پشت لنز دوربین حرکت می کند.

یک دوربین با فیلتر IR Cut در شرایط کم نور تصاویر با کیفیت بسیار خوبی تولید می کند.

Iris : دستگاه داخل یک لنز است که با تغییر شرایط نور باز و بسته می شود و میزان نور عبور داده شده را تنظیم می کند.

برای خرید دوربین مدار بسته با قابلیت های ویژه از قبیل ضبط صدا و دید در شب و همچنین خرید دزدگیر اماکن باسیم یا بی سیم دارای تلفن کننده خط شهری یا سیم کارتی به صفحه فروشگاه مراجعه فرمایید. همچنین می توانید برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با کارشناسان ما در رهاورد نیرو تماس بگیرید.

راهنمای دوربین مدار بسته

J

JPEG : Joint Photographic Experts Group – یک روش فشرده سازی تصویر است که برای تصاویر ثابت استفاده می شود.

L

Lens Mount : به CMount یا CS Mount مراجعه کنید.

Luminance : روشنایی سیگنال ویدئویی.

Lux : واحد اندازه گیری شدت نور. 10Lux = 1 FC.

M

Matrix Switcher: به طور معمول در سیستم های دوربین بزرگتر استفاده می شود، این سوئیچر اجازه می دهد تا دوربین های سیستم به هر یک از مانیتورهای سیستم هدایت شوند.

Motion Detection : روش ضبط برای سیستم های نظارت دیجیتال. وقتی شخصی جلوی دوربین می رود، پیکسل ها تغییر می کنند و DVR این را به عنوان حرکت تعریف می کند. سپس سیستم نظارتی این تصاویر را درهارد دیسک ذخیره می کند. اگر سیستم برای ضبط “شبانه روزی” تنظیم شده باشد، این یک تنظیم ضبط محبوب است زیرا هر رویدادی که ضبط می شود در واقع حرکت بر خلاف یک تصویر ثابت است.

MPEG : Motion Picture Experts Group- یک روش فشرده سازی فیلم برای تصاویر ویدئویی. MPEG-4 به سرعت به فرمت فشرده سازی ضبط استاندارد دوربین مداربسته دیجیتال تبدیل شده است. MPEG-2 برای کیفیت ضبط DVD استفاده می شود.

Multiplexer : یک دستگاه دوربین مدار بسته چند صفحه ای که امکان ورود دوربین های 4، 9، 16 و غیره را فراهم می کند و نمایشگر “Mutli-Plexed” (یا صفحه تقسیم شده) آن دوربین ها را فراهم می کند.

N

Noise : تداخل سیگنال ویدئویی که معمولاً به صورت دانه دانه یا برف روی تصویر ظاهر می شود.

P

PAL : Phase Alternate Lin – استاندارد رمزگذاری فیلم برای اروپا.

PTZ Pan-Tilt-Zoom : سیستم تغییر موقعیت دوربین به صورت افقی و عمودی و تغییر میدان دید لنز به منظور مشاهده یک صحنه متفاوت. به تجهیزات خاصی در دوربین و یک روش کنترل از ناحیه دید نیاز دارد.

Peak to peak : اندازه گیری سیگنال ویدئویی از پایه پالس همگام سازی تا بالای سطح سفید. یک سیگنال ویدئویی کامل باید یک ولت باشد.

Q

Quad Splitter : دستگاه دوربین مداربسته ای که برای نمایش 4 دوربین در یک مانیتور استفاده می شود.

R

Resolution : اندازه گیری توانایی یک سیستم دوربین مداربسته یا یکی از اجزای آن برای تولید جزئیات. وضوح متوسط توصیفی است که معمولاً در دوربین هایی با 380 خط، مونو یا رنگ اعمال می شود. وضوح بالا دوربین هایی با 560 خط مونو یا 460 خط رنگ را توصیف می کند.

RG59 : نوعی کابل کواکسیال دوربین مدار بسته که برای انتقال سیگنال های ویدئویی دوربین مدار بسته به سیستم DVR یا دوربین مدار بسته استفاده می شود.

Roll : نتیجه از دست دادن همگام سازی عمودی، که باعث می شود تصویر روی یک مانیتور به سمت بالا یا پایین حرکت کند.

S

Saturation (color) : زنده بودن یک رنگ، که مستقیماً با دامنه سیگنال رنگی ارتباط دارد.

Scanning : حرکت افقی (متحرک) دوربین.

Sensitivity (pickup device) : مقدار نور مورد نیاز برای کارکرد دستگاه.

Signal to Noise Ratio: نسبت بین سیگنال مفید و نویز ناخواسته.

Spot Filter: دستگاه کوچکی که برای افزایش برد f-stop یک لنز استفاده می شود.

T

Telemetry : کنترل دوربین های PTZ با استفاده از کنترل از راه دور انجام می شود. این سیگنال از طریق کابل ‘جفت تابیده’ ارسال می شود یا در امتداد همان کابل کواکسیال سیگنال ویدیویی ارسال می شود. سیگنالهای تله متری معمولی RS-485 یا RS-422 هستند.

V

Vari-focal Lens: لنزهایی با فاصله کانونی قابل تنظیم مانند 3.5-8 میلی متر، 2.6-6 میلی متر و 4.5-10 میلی متر.

Vertical Interval: زمان بازگشت عمودی.

Vertical Retrace: بازگشت پرتو الکترون به بالای یک لوله تصویر تلویزیون یا یک هدف دستگاه ضبط دوربین در انتهای اسکن.

Video Splitter: دستگاه دوربین مداربسته که سیگنال ویدئو را از یک دوربین (یا دوربین) تقسیم می کند بنابراین می تواند بیش از یک بار استفاده شود.

Zoom Lens:  لنزی که با تغییر فاصله کانونی لنز به عنوان لنز زاویه باز، استاندارد یا تله استفاده می شود.

5/5 - (2 امتیاز)
فروشگاه
  • خرید دوربین مدار بسته
  • خرید تجهیزات دوربین مدار بسته
  • خرید جک پارکینگی
  • خرید دزدگیر اماکن
خدمات
  • نصب دوربین مدار بسته
  • نصب اعلام حریق
  • نصب دزدگیر اماکن
  • نصب کرکره برقی
  • نصب جک برقی پارکینگی
  • هوشمند سازی ساختمان
جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه