افزایش کیفیت دوربین مدار بسته در مه و دود

کیفیت دوربین مدار بسته

در حال حاضر بسیاری از شهر ها و روستاهای سطح کشور دائما با اب و هوای مه الود و گرد و خاک و دود سر کار دارند به همین دلیل چنین اب و هوایی تصویر برداری توسط دوربین های مدار بسته را با مشکل مواجه می کند و کیفیت و وضوح آن را  تا حد زیادی پایین می آورد.

در سال های اخیر تکنولوژی دوربین های مدار بسته پیشرفت بالایی داشته و دوربین های مگاپیکسی با کیفیت بالا وارد بازار شده است که به افزایش کیفیت و قابلیت زوم و شفافیت تصاویر در شرایط اب و هوایی نا مساعد و دود و گرد و غبار و مه کمک زیادی می کند. علاوه بر این موارد عوامل بسیاری هستند که باعث کاهش کیفیت یا شفافیت پایین تصاویر دوربین های مدار بسته می شود خصوصا دوربین هایی که در فضای باز قرار می گیرد.

عواملی مانند نور کم یا عدم وجود نور، اختلاف شدت نور، لرزش و وضعیت اب و هوایی مختلف و شرایط این چنینی باعث کاهش کیفیت تصاویر و حتی غیر قابل استفاده شدن تصاویر دوربین های مدار بسته می شود. در نتیجه برای حفظ امنیت و نظارت محیط مورد نظر به مشکل میخوریم و عملا دوربین های مدار بسته علی رقم هزینه زیاد کارایی بالایی نخواهند داشت.

معمولا در شرایط نامساعد و اب و هوای مه آلود و دودی که همه جا را گرفته باشد با کاهش دید مواجه شویم از دوربین های مدار بسته با قابلیت ضد مه استفاده می شود.

اصلاح تصاویر دوربین های مدار بسته و کاهش بخش های تار و نا واضح آن ها

دود، مه و گرد و غبار یکی از عواملی است که ثبت تصاویر دوربین های مدار بسته را با مشکل مواجه می کند. در واقع قطرات ریز باران و گرد و غبار و ذرات دود موجود در هوا باعث کاهش دید دوربین های مدار بسته می شود و ثبت تصاویر را با مشکل مواجه می کند. تضاد و تغییر رنگ اجسام موجود در محیط مورد نظر همچنین تغییرات تابش نور به دلیل وجود این ذرات غبار در هوا باعث می شود تصاویر کیفیت مناسبی نداشته باشند.

قابلیت هایی به نام ضد مه در دوربین های مدار بسته وجود دارد که قسمت های تار و نا واضح تصاویر را بهبود می بخشد در نتیجه کیفیت تصاویر افزایش یافته و خروجی نهایی مطلوب و شفاف می شود.

در این فرایند تصاویری که توسط دوربین های مدار بسته ثبت شده است تحت تجزیه و تحلیل پردازشگر دستگاه قرار می گیرید و محاسبات و فرایند های مختلفی برای بالا بردن کیفیت و شفافیت تصاویر انجام می شود. در حقیقت اصلاح تصاویر بر اساس پیکسل ها رخ می دهد یعنی هر پیکسل ، پیکسل مجاور خود را می سازد. . در محیط هایی که حجم این ذرات مه و گرد و غبار  معلق در هوا بزرگ تر هستند می توان قابلیت پیکسلی دوربین ها را قطع کرد تا یک تصویر کلی ثبت کنند اما جزئیات تصاویر نهایی از بین می رود.

در این روش دوربین های مدار بسته با قابلیت ضد مه باید زمان بسیار زیادی تصویر برداری کند تا بتواند بر اساس اطلاعاتی که از پیش برای خود تنظیم کرده است تصاویر را مه زدایی کند و تصاویر شفاف و مطلوبی به ثبت برساند. در نتیجه بهترین راه برای جبران این مشکلات استفاده از دوربین های مدار بسته مخصوص است.

تفاوت دوربین های مدار بسته معمولی و ضد مه

نصب دوربین مدار بسته مجهر به قابلیت ضد مه از نظر ظاهری با دوربین های مدار بسته معمولی تفاوتی ندارند و تنها تفاوت آن ها در نوع عملکرد این دوربین ها است که در هوا مه آلود یا گرد و خاک و دود تصاویری ثبت می کند که کیفیت و وضوح قابل قبولی داشته باشد.

دوربین های مدار بسته معمولی

افزایش کیفیت تصویر دوربین مدار بسته با قابلیت ضد مه

در این فرایند کنتراست تصویر بالا رفته و شدت رنگ بهتر می شود همچنین تصاویر تار با کیفیت تر و واضح تر می شوند تمامی این تغییرات کمک می کند در شرایط دود و مه این کاهش کیفیت و وضوح تصاویر جبران شود در نتیجه جزئیات بیشتری از تصویر قابل رویت می شود. به طور کلی تصاویری که با کیفیت پایین توسط دوربین ها ثبت شده با کمک الگوریتم هایی تغییر می کند و تصاویری با وضوح و کیفیت بالاتر مشاهده می کنیم.

در حال حاضر از یک سنسور نوری با ویژگی های خاص در دوربین های مدار بسته استفاده می شود تا قسمت مه آلود تصاویر را اصلاح کند. این سنسور نسبت به امواج مادون قرمز IR حساسیت بالاتری دارند. اما در مقایسه با آن ها قیمت بالاتری نیز به خود اختصاص داده اند. با پیشرفت های تکنولوژی قابلیت ضد مه پا به عرصه گذاشته است که اطلاعات را دریافت می کند و با کمک یک سنسور رنگ، نور و کنتراست تصاویر را تنظیم می کند و باعث افزایش کیفیت و شفافیت تصویر می شود. با این عمل، حجم اطلاعات از دست رفته در پروسه های بعدی، مانند ISP و رمزگذاری کاهش پیدا می کند.

 

تاثیر آلودگی شدید شهر ها بر تصاویر دوربین مدار بسته

در تهران و شهر های بزرگ آلودگی و وجود ذرات غبار در هوا به یک مشکل غیر قابل کنترل تبدیل شده است و باعث کاهش دید دوربین ها می شود حتی محدوده دید دوربین های مدار بسته را به کمتر از ۱۰ می رساند به همین دلیل در این شرایط باید دوربین های مخصوص نصب شود.

در شرایطی که به دلیل وجود گرد و غبار و مه و دود کیفیت تصاویر دوربین های مدار بسته تا حد خیلی زیادی کاهش پیدا می کند و میدان دید دوربین ها محدود می شود امکان تشخیص چهره افراد، تشخیص اجسام و خواندن پلاک خودرو ها میسر نخواهد بود.

به همین دلیل افراد به دنبال دوربین هایی هستند که این نقاط ضعف دوربین های معمولی را جبران کند و عدم شفافیت تصاویر به دلیل مه و دود را اصلاح کند و تصویری قابل قبول و مناسب ارائه دهد تا کارایی دوربین ها برای تامین امنیت و نظارت حفظ شود. در گذشته این قابلیت ها مخصوص دوربین های مدار بسته توسعه یافته بود که هزینه بالایی داشتند و به طور کامل مشکل را رفع نمی کردند. اما امروزه دوربین های مداربسته  INFINITY این نقطه ضعف ها را جبران کرده است.

در حقیقت قابلیت ضد مه عملکرد پیچیده ای دارد به این صورت که ابتدا باید مه را در محیط تشخیص دهد و قبل از اینکه فرایند تنظیم کنتراست و کیفیت تصاویر را پیاده کند باید قسمت هایی از تصویر که به دلیل وجود مه پوشیده شده است را تجزیه و تحلیل کند. این قابلیت در دوربین های مدار بسته امکان فعال سازی و غیر فعال سازی دارد.  برای استفاده از این تکنولوژی باید از برد و سنسور هایی که مجهز به قابلیت ضد مه هستند در دوربین های مدار بسته استفاده شود

موارد استفاده از دوربین های مدار بسته مجهز به قابلیت ضد مه

دوربین های مدار بسته

قابلیت ضد مه معمولا در دوربین های outdoor و اسپید دام مورد استفاده قرار می گیرد زیرا در معرض باد و باران و گرد و غبار  و در محیط هایی که مسقف نیستند نصب می شوند.

نظارت بر وسایل نقلیه و ترافیک شهری یا بزرگراه ها مسئله بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. استفاده از دوربین های مدار بسته با قابلیت ضد مه باعث می شود پلاک های خودرو به طور واضح قابل رویت باشد، وسیله نقلیه و افراد تشخیص داده شوند همچنین باعث کاهش احتمال تصادفات و خطرات و رفتار های غیر قانونی می شود. به همین دلیل در تمامی شهر ها و بزرگراه ها دوربین های مدار بسته راهنمایی و رانندگی برای کاهش تخلفات نصب شده است که مجهز به قابلیت مه شکن هستند.

در کارخانه ها و شرکت ها، فرود گاه ها، بنادر، و اماکنی که مساحت بسیار بالایی را به خود اختصاص داده است و امکان کنترل و نظارت چشمی وجود ندارد از دوربین های مدار بسته استفاده می شود. حال شرایط اب و هوایی مه و گرد و غبار ممکن است کیفیت تصاویر این دوربین ها را کاهش دهد به همین دلیل از دوربین های مدار بسته مجهز به قابلیت ضد مه استفاده می شود تا با ثبت تصاویر واضح امینت این مکان ها را بالا ببرد.

برای نظارت پارک ها و خطوط مرزی نیز از این دوربین های ضد مه استفاده می شود. همچنین در جنگل ها این دوربین ها کاربرد بالایی دارد زیرا در صورت وقوع آتش سوزی دوربین های مدار بسته ضد مه در شرایط دود باز هم تصاویر با کیفیت بالا ثبت و ضبط می کند.

فناوری ضد مه همچنین در بسیاری از پروژه های فضای باز مانند راه آهن ها، جاده ها و … مورد استفاده قرار می گیرد. این فناوری در کشور چین به دلیل جمعیت بالا و تردد بالا و وجود آلودگی های ناشی از وسایل حمل و نقل و کار خانه ها که باعث کاهش دید می شود بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد