مقالات دوربین

برد مفید دوربین مدار بسته تا چند متر است؟

برد مفید دوربین های مدار بسته

هنگام نصب دوربین مدار بسته و یا قبل از آن، یعنی زمانی که می خواهید یک دوربین مدار بسته را برای محل کار و یا خانه ی تان خریداری کنید نکته ای که برای شما مهم است بازه ی دید دوربین است. اما این تصور تا حدودی می توانیم بگوییم که اشتباه است زیرا دوربین شاید بتواند محیط های زیادی را از مکانی که نصب شده نشان دهد اما موضوعی که وجود دارد این است که برد مفید دوربین مدار بسته چقدر است؟ شاید بپرسید خوب منظور از برد مفید دوربین چیست؟ اگر خواهیم به زبان ساده بگوییم منظور از برد مفید فاصله ای است که دوربین تا آن جا می تواند سوژه های مختلف را به وضوح و با تمام جزئیات به ما نمایش دهد.

نصب دوربین مدار بستهپس دقت داشته باشید، زمانی که می خواهید یک دوربین بخرید به خصوص برای مکان هایی که وسایل ارزشمند زیادی در آن ها وجود دارد حتما بازه دید مورد نظر و برد مفید دوربین را مشخص کنید تا بعد ها در این مورد با مشکل رو به رو نشوید.

اگر بخواهیم این موضوع را با یک مثال بیشتر توضیح دهیم، می توانیم یک دوربین را بگوییم که برد مفید آن حدودا 30 متر است و یک ماشین با فاصله 35 متر از جلوی این دوربین می گذرد، در این صورت دوربین نمی تواند پلاک این ماشین را در این فاصله به وضوح نشان دهد چون ببرد مفید دوربین پنج متر کمتر از مکان قرار گیری ماشین است.

عوامل مهم در برد مفید دوربین های مدار بسته:

کیفیت دوربین مدار بسته

یکی از مواردی که در برد مفید دوربین مدار بسته بسیار تاثیر گذار است کیفیت دوربین مدار بسته است یعنی هر چه دوربین ما کیفیت بالا تری داشته باشد از طرفی برد مفید آن هم بیشتر و واضح تر است.

به طور کلی دوربین های مدار بسته با کیفیت های مختلفی طراحی و تولید می شوند که با توجه به این موضوع پیکسل دوربین ها هم بیشتر و کمتر می شود.

از این رو می توانیم بگوییم که برد مفید و کیفیت با هم رابطه ی مستقیم دارند که هر چه دوربین ما با کیفیت تر باشد برد مفید هم بیشتر است مثلا برد مفید یک دوربین 12 مگاپیکسلی از یک دوربین 2 مگاپیکسلی بیشتر است.

نصب دوربین های مدار بسته

نصب دوربین مدار بسته یکی دیگر از موارد مهمی است که بسیار در تصویر گیری دوربین تاثیر گذار است. دوربین های مدار بسته ی امروزی بیشتر از نوع بی سیم هستند و نیازمند متصل شدن به وای فای می باشند به همین خاطر باید دوربین مدار بسته به گونه ای مکان آن انتخاب شده و نصب شود که دیواری بین وای فای و دوربین قرار نگیرد که از عبور سیگنال جلوگیری کند. همچنین باید از وای فای هایی استفاده شود که دو آنتن باشند و آنتن دهی تا مسافت زیادی داشته باشند.

قدرت فکوس اپتیکال دوربین های مدار بسته

دوربین های مدار بسته با لنز های ثابت و ریفوکال تولید می شود و به فروش می رسند. پس باید حتما در هنگام خرید دوربین مدار بسته توجه داشته باشید و قدرت فکوس دوربین را از فروشنده بپرسید زیرا ممکن است شما بخواهید فواصل دور را در دوربین داشته باشید که نیازمند یک دوربین با قدرت فکوس بالا است. نصب دزدگیر اماکن ، نصب تلفن سانترال ، نصب جک برقی  و نصب اعلام حریق از خدمات مهم و برتر در رهاورد نیرو هستند. برای کسب اطلاعات در مورد تعرفه ها بر روی لینک کلیک کنید.

در حال حاظر دوربین هایی حتی ساخته شده اند که قدرت زوم اپتیکال بالایی دارند که این قدرت زوم حتی به یک کیلومتر هم می رسد و شما می توانید تا فاصله ی یک کیلومتر دورتر از دوربین را به وضوح مشاهده کنید.

انواع برد مفید دوربین های مدار بسته

برد مفید دوربین های مدار بسته به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرد که این استفاده هم به نوع مکانی که دوربین آنجا نصب می شود بستگی دارد.

برخی از برد مفید دوربین ها به منظور گرفتن پلاک مورد استفاده قرار می گیرند که دوربین پلاک را ثبت می کند و نیازی هم به بالا بودن کیفیت ندارد زیرا یک دوربین 4 مگا پیکسلی هم تا فاصله ی 30 متر را به راحتی به ما نشان دهد.

این دوربین ها اغلب در ترافک ها ، بزرگ راه ها و همچنین مکان هایی که فرد نمی خواهد در این بخش زیاد هزینه کند مورد استفاده قرار می گیرند.

نوع دوم برد مفیدی که در دوربین های مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرد برد مفید های تشخیص چهره هستند. در دوربین هایی که این نوع برد مفید را دارند، فاصله ای که می توان تصویر را به وضوح داشت کمتر است برای مثال شما با یک دوربین 4 مگاپیکسلی تا 14 متر می توانید تصویر صورت فرد را به ببینید که این امر هم برای تشخیص سارق یا فرد خراب کار تضمینی نیست. شاید در اینجا بپرسید خوب ما که تصویر فرد را داریم پس چرا نمی توانیم به راحتی آن را تشخیص دهیم؟ در جواب این سوال باید بگوییم این موضوع به این دلیل است که دو امکان در سرقت و یا خرابکاری وجود دارد، حالت اول اوپراتور یا افرادی که در آن مکان هستند فرد را می شناسند و یا آن را قبلا دیده اند که این موضوع کار را راحت می کند. اما در حالت دوم این گونه نیست، زیرا در برخی موارد ممکن است که اوپراتور و افراد حاظر در مکان هیچ یک فرد مورد نظر را نشناسند که در این موقعیت داشتن تصویر فرد کمک زیادی به پیدا کردن سارق نمی کند.

یک موضوعی که وجود دارد این است که در برخی موارد ممکن است فرد سابقه دار باشد که در این موقعیت پلیس می تواند با داشتن تصویر آن سارق را در سیستم پیدا و شناسایی کند ولی اگر فرد مورد نظر هیچ سابقه ی کیفری نداشت این کار کمی سخت و زمان بر می شود.

به جز این دو نوع برد مفید دوربین، ما یک نوع برد مفید دیگر هم داریم که تمرکز آن روی فعالیت هایی است که افراد در یک مکان انجام می دهند. که این نوع دوربین ها فقط برای تشخیص سارقین و افراد خراب کار نیست بلکه در برخی موارد مدیران شرکت های بزرگ برای اینکه روی عملکرد کارکنان خود بیشتر تمرکز داشته باشند و مطمئن شوند که کار هایشان را به درستی انجام می دهند از این نوع برد مفید استفاده می کنند که این  نوع برد ها هم در دوربین های مدار بسته قیمت پایین تری دارند زیرا نیازی به تمرکز بالا روی یک سوژه نیست.

استفاده ی حداکثری از دوربین مدار بسته

دوربین های مدار بسته با برد مفید های متفاوت قابلیت های متفاوتی هم دارند که ما می توانیم از آن ها استفاده کنیم. یکی از این قابلیت هایی که این دوربین ها به ما می دهند بالا بردن برد مفید است یعنی در این صورت ما می آییم و حداکثر استفاده را از دوربین می بیریم و میزان دید آن را تا حد امکان بالا می بریم که این موضوع کمک می کند ما سوژه ها را بهتر ببنیم.

به جز موارد ذکر شده قابلیت های دیگری هم این برد مفید دارد و همچنین عوامل متفاوتی هم وجود دارند که بر تصویر برداری دوربین تاثیر می گذارند برای مثال نور مناسب یکی از عواملی است که کمک می کند دوربین تصویر پلاک های مختلف را بهتر و واضح تر ثبت کند البته که نور مناسب باید حتما جای گذاری درستی هم داشته باشد تا بتواند بر تصویر دوربین تاثیر مثبت بگذارد.

در پایان باید بگوییم که شما عزیزان می توانید قبل از خرید دوربین مدار بسته و یا سایر دستگاه های امنیتی از جمله خرید دزدگیر اماکن به صفحه فروشگاه مراجعه کرده تا اطلاعات لازم در مورد مشخصات فنی و قیمت و مدل های این محصولات را به دست آورید یا برای دریافت مشاوره رایگان ، با متخصصان ما در رهاورد نیرو تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + یازده =