برد مفید دوربین مدار بسته تا چند متر است؟

برد مفید دوربین مدار بسته تا چند متر است؟

این یکی از رایج‌ترین سوالاتی است که مردم می‌پرسند: دوربین مداربسته من تا کجا می‌تواند ببیند؟ فاصله‌ای که دوربین می‌تواند ببیند چقدر است؟ محدوده‌ای که دوربین‌های امنیتی می‌توانند‌اشیا یا افراد را تشخیص دهند چقدر است؟

این یک مشخصات مهم است زیرا باید مطمئن شوید که دوربین نصب شده می‌تواند در فاصله مورد نیاز ببیند یا ضبط کند. در این مقاله، ما در مورد عوامل تعیین‌کننده فاصله‌ای که دوربین واقعاً می‌تواند‌ اشیا را ببیند صحبت خواهیم کرد. به طور کلی، یک دوربین مدار بسته امنیتی معمولی بسته به اندازه لنز، وضوح و نوع سنسور می‌تواند بین ۱۰ تا ۷۰ فوت (۳ تا ۲۳ متر) را ببیند. اما انواع دیگری از دوربین مانند دوربین‌های PTZ وجود دارد که قادر به دیدن در فواصل بیش از ۱۰۰۰ فوت (۳۰۴متر) هستند.

خرید دوربین مداربسته

برد دوربین مدار بسته چند متر است؟

با دانستن فاصله و وضوح قابل قبولی که دوربین می‌تواند ارائه دهد، می‌توانید بهتر از اموال خود محافظت کنید و از هر گونه نقطه کور احتمالی جلوگیری کنید. تصویر باید به اندازه کافی واضح باشد تا هر متجاوز را شناسایی کند یا ویژگی‌ها و پلاک خودرو را شناسایی کند.

قبل از خرید دوربین مدار بسته، باید مکان خود را بررسی کرده و از فاصله بین نقطه نصب و نقاط تحت نظارت مطلع شوید. سپس دوربین‌ها را با توجه به این محدوده‌ها خریداری کنید.

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که آیا فقط باید از منطقه عمومی عکس بگیرید یا باید چهره‌ها را در ورودی‌ها، پلاک‌ها و غیره تشخیص دهید؟ بیشتر اوقات به دوربین‌های معمولی نیاز دارید، اما در برخی موارد ممکن است به مدل‌های خاصی نیاز داشته باشید.

عوامل مؤثر بر برد مفید دوربین مدار بسته

عوامل و مشخصات زیادی وجود دارد که برد دوربین مدار بسته را تعیین می‌کند. برخی از دوربین‌ها می‌توانند دور دست‌ها را ببینند اما در زاویه‌ای باریک‌تر. انواع دیگری از دوربین‌های مدار بسته می‌توانند در زاویه بسیار گسترده اما نزدیک ببینند. شما باید همه این عوامل را درک کنید و به سراغ دوربینی بروید که با نیاز‌های شما مطابقت دارد. در واقع فاصله برد دوربین مداربسته عمدتاً تحت تأثیر عوامل زیر است:

 • کیفیت دوربین مدار بسته
 • محل نصب دوربین مدار بسته
 • میدان دید دوربین مدار بسته
 • اندازه لنز دوربین مدار بسته
 • وضوح دوربین مدار بسته

کیفیت دوربین مدار بسته

همه دوربین‌های مدار بسته یکسان نیستند. عوامل زیادی وجود دارند که تفاوت در کیفیت دوربین را ایجاد می‌کنند. سخت‌افزار به کار رفته در دوربین مدار بسته تأثیر مستقیمی بر روی قیمت آن دارد. قاعده کلی این است که از خرید دوربین‌های ارزان قیمت خودداری کنید، به خصوص دوربین‌هایی که ادعا می‌کنند وضوح بالا و دید در شب عالی با کسری از قیمت دارند. اگر توانایی مالی دارید، باید به محدوده متوسط یا سطح بالا بروید.

کیفیت دوربین مداربسته

یک دوربین خوب سخت‌افزار خوبی دارد، یعنی سنسور‌های خوب، پردازنده خوب، نور IR خوب و نرم‌افزار قابل اعتماد. دوربین‌های مدار بسته ارزان بسیاری از این موارد را ندارند و اغلب حتی آنقدر هم دوام نمی‌آورند.

علاوه بر این، دوربین‌های امنیتی از مارک‌های معروف توسط سازنده پشتیبانی می‌شوند، به روز‌رسانی سیستم عامل را دریافت می‌کنند و فروشنده گارانتی ارائه می‌دهد.

محل نصب دوربین مدار بسته

نقطه نصب در فاصله‌ای که دوربین مدار بسته می‌تواند ببیند، به ویژه ارتفاعی که دوربین در آن نصب شده است، مهم است. بدیهی است که هر چه جسم دور‌تر باشد، دیدن آن دشوار‌تر است. مگر این که لنز مناسب را انتخاب کنید.

محل نصب دوربین مدار بسته

قبل از نصب دوربین مداربسته، باید فاصله‌ای را که می‌خواهید روی دوربین ببینید مشخص کنید. سپس دوربینی را با مشخصات مناسب خریداری کنید که می‌تواند‌اشیاء موجود در مکان شما را تشخیص دهد.

نصب دوربین مدار بسته

میدان دید دوربین مدار بسته

میدان دید ناحیه‌ای از پوشش است که دوربین می‌تواند در یک صحنه ببیند و این به عوامل مختلفی بستگی دارد. هرچه میدان دید وسیع‌تر باشد، بیشتر می‌توانید ببینید اما جزئیات کمتری را خواهید دید. ‌اشیاء کوچک و دور به نظر می‌رسند. هرچه زاویه دید باریک‌تر باشد، صحنه کمتری را می‌توانید ببینید، اما تصویر واضح‌تر است.

دوربین‌های مدار بسته می‌توانند دارای زاویه دید ثابت باشند، اما برخی از آن‌ها با لنز‌های قابل تنظیم در دسترس هستند که کاربر را قادر می‌سازد زاویه دید را تنظیم کند.

میدان دید دوربین مدار بسته

اندازه لنز دوربین مدار بسته

اندازه لنز که به عنوان فاصله کانونی شناخته می‌شود، عامل تأثیر‌گذاری است که برد مفید دوربین مدار بسته را تعیین می‌کند. از نظر فنی فاصله بین مرکز لنز و کانون آن است. اندازه لنز بر حسب میلی‌متر اندازه‌گیری می‌شود و در دو نوع لنز ثابت و متغیر وجود دارد.

اندازه لنز دوربین مدار بسته

لنز ثابت دوربین مدار بسته

لنز ثابت دوربین مدار بسته استاندارد است و معمولاً در انواع ۲.۸ میلی‌متر، ۳.۶ میلی‌متر، ۴ میلی‌متر، ۶ میلی‌متر، ۱۲ میلی‌متر و غیره موجود است. پس از خرید این نوع دوربین، نمی‌توانید اندازه لنز را تغییر دهید. زیرا این نوع لنز به دستگاه چسب‌زده و ثابت شده است.

لنز ثابت دوربین مدار بسته

لنز متغیر دوربین مدار بسته

همان طور که از نام لنز متغیر مشخص است ثابت نبوده و می‌توان آن را در محل کار تنظیم کرد تا متناسب با نیاز‌های نصب باشد. اندازه لنز متغیر بین ۲.۸میلی‌متر تا ۱۲ میلی‌متر است که به این معناست که لنز را می‌توان از ۲.۸ میلی‌متر تا ۱۲ میلی‌متر تنظیم کرد.

برای درک این که اندازه لنز چگونه با فاصله و زاویه دید ارتباط دارد، این را به خاطر بسپارید:

هرچه اندازه لنز کوچک‌تر باشد، میدان دید گسترده‌تر است. دوربین تصاویر واضحی را در زاویه دید وسیع ارائه می‌کند، اما نمی‌تواند در فواصل دور به وضوح ببیند.

هرچه اندازه لنز بزرگ‌تر باشد، میدان دید باریک‌تر است. دوربین تصاویر واضحی را در فواصل دور ارائه می‌دهد، اما زوایای آن باریک خواهد بود.

اگر به زاویه دید وسیع‌تری نیاز دارید، باید به سراغ دوربینی با اندازه لنز پایین بروید. اگر به فاصله و وضوح بیشتر اما زاویه باریک‌تر نیاز دارید، می‌توانید از یک دوربین ۴ میلی‌متری استفاده کنید. معمولاً یک دوربین با لنز ۴ میلی‌متری برای مسافتی در حدود ۴۰ تا ۵۰ فوت مناسب است.

نوع دیگری از دوربین، دوربین سبک PTZ است که دارای اندازه لنز قابل تنظیم است که می‌توان آن را از راه دور کنترل کرد و فاصله آن بسته به مدل تا صد‌ها فوت افزایش می‌یابد. بدیهی است که این دوربین‌ها گران هستند.

لنز متغیر دوربین مدار بسته

وضوح دوربین مدار بسته (رزولوشن)

وضوح یا همان رزولوشن دوربین مدار بسته این امکان را به کاربر می‌دهد تا جزئیاتی را که در صورت نیاز به شناسایی افراد و‌اشیاء مهم هستند، تشخیص دهد. هرچه رزولوشن بالا‌تر باشد، تصویر واضح‌تر می‌شود، به خصوص در شب.

امروزه قیمت دوربین مدار بسته با وضوح بالا کاهش یافته است و شما می‌توانید تصاویری واقعاً واضح با قیمتی مقرون به صرفه دریافت کنید. به عنوان مثال، دوربین‌های ۴ مگاپیکسلی یا ۸ مگا پیکسلی فیلم واضحی را ارائه می‌دهند و گران نیستند.

می‌توانید از دوربین‌های مدار بسته تحت شبکه استفاده کنید که از کابل‌های شبکه یا حتی HD استفاده می‌کنند. وضوح بالا‌تر به این معنی است که سنسور پیکسل‌های بیشتری را برای تصویر فراهم می‌کند که به نوبه خود تصویری واضح‌تر و تمیزتر ایجاد می‌کند.

به عنوان مثال، یک دوربین ۴ مگاپیکسل به این معنی است که تصویر با استفاده از ۴ میلیون پیکسل ایجاد می‌شود. در یک دوربین ۸ مگا پیکسلی، در هر فریم ۸ میلیون پیکسل وجود دارد. این باعث می‌شود زوم دیجیتال روان‌تر احساس شود. به این ترتیب می‌توانید سوژه‌ها را در فاصله بسیار زیادی (۴۰-۷۰ فوت) شناسایی کنید. نمودار زیر رزولوشن‌های مختلف در دوربین‌های امنیتی را نشان می‌دهد.

وضوح دوربین مدار بسته

فاصله‌ای که دوربین مدار بسته می‌تواند بر اساس اندازه لنز ببیند چقدر است؟

دوربین‌های معمولی دوربین‌های ۳.۶ میلی‌متری هستند که زاویه دیدی در حدود ۹۰ درجه دارند. این به شما امکان می‌دهد افراد را در فاصله ۲۰ فوتی شناسایی کنید. این دوربین برای ارائه یک نمای کلی از منطقه عالی است، اما تنها در صورت نزدیک شدن به سنسور نمی‌تواند افراد را شناسایی کند.

نوع دیگری از دوربین‌ها دارای لنز ۸ میلی‌متری هستند و زاویه دید ۴۰ درجه را ارائه می‌دهند. این دوربین افراد را در حدود ۴۰ فوت شناسایی می‌کند. بنابراین، زاویه دید باریک‌تر است، اما در مقایسه با دوربین‌های ۳.۶ میلی‌متری، به وضوح می‌توانید افراد را در فاصله دو برابری ببینید.

دوربین‌های Varifocal دارای اندازه لنز قابل تنظیم بین ۲.۸ تا ۱۲ میلی‌متر هستند. در ۲.۸ میلی‌متر زاویه دید حدود ۱۰۰ درجه است اما فاصله شناسایی فقط حدود ۱۰ فوت است. در ۱۲ میلی‌متر زاویه دید ۳۰ درجه و محدوده شناسایی در ۵۰ فوت خواهید داشت.

یکی دیگر از دوربین‌های خاص، دوربین با لنز متغیر بین ۶ تا ۲۲ میلی‌متری است. در ۶ میلی‌متر زاویه دید حدود ۴۰ درجه و محدوده شناسایی در ۳۵ فوت است. با این حال، در ۲۲ میلی‌متر زاویه دید حدود ۱۶ درجه و فاصله شناسایی در ۸۰ فوت است.

اگر به برد بیشتری برای دوربین مدار بسته خود نیاز دارید، می‌توانید از دوربین‌های متغیر ۵ تا ۵۵ میلی‌متری استفاده کنید. این نوع برای شرایط نصب خاص استفاده می‌شود و امکان شناسایی در حدود ۲۳۰ فوت را فراهم می‌کند. در زیر جدولی را گردآوری کرده‌ایم که می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید برد مفید دوربین‌های مدار بسته چقدر است؟

برد مفید دوربین مدار بسته میدان دید دوربین مدار بسته سایز لنز دوربین مدار بسته
3 متر 103 درجه 2.8 میلی‌متر
6 متر 94 درجه 3.6 میلی‌متر
9 متر 50 درجه 5 میلی‌متر
10.6 متر 43 درجه 6 میلی‌متر
12 متر 42 درجه 8 میلی‌متر
15.2 متر 30 درجه 12 میلی‌متر
24.3 متر 16 درجه 22 میلی‌متر
70 متر 7 درجه 50 میلی‌متر

چگونه نقاط دور را توسط دوربین مدار بسته رصد کنیم؟

اگر نیاز به نظارت بر نقطه‌ای دارید که در فاصله زیادی قرار دارد، در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما در انتخاب درست کمک می‌کند.

 • دوربین مدار بسته‌ای را انتخاب کنید که دارای لنز‌های متغیر هستند، به این معنی که می‌توانید به صورت دستی لنز را تنظیم کنید تا محدوده شناسایی مناسب را به دست‌آورید. می‌توانید دوربین را نصب کنید و سپس با کلید زوم بازی کنید تا زمانی که از نتیجه راضی باشید.
 • دوربین‌های با رزولوشن بالا‌تر مانند دوربین‌های ۴ مگاپیکسلی، ۸ مگاپیکسلی می‌توانند پیکسل‌های بیشتری را روی تصویر ارائه دهند که تصویری واضح ترو بزرگ‌تر ایجاد می‌کند.
 • اگر فاصله بسیار دور است، می‌توانید از دوربین‌های PTZ استفاده کنید. این دوربین‌ها دارای لنز‌های موتوری قدرتمندی هستند که می‌توان آن‌ها را تنظیم کرد و برد مفید دستگاه می‌تواند تا صد‌ها فوت برسد. بدیهی است که دوربین‌های PTZ گران قیمت و اندازه بزرگ هستند.

در پایان باید بگوییم که شما عزیزان می توانید قبل از خرید دوربین مدار بسته و یا سایر دستگاه های امنیتی از جمله خرید دزدگیر اماکن به صفحه فروشگاه مراجعه کرده تا اطلاعات لازم در مورد مشخصات فنی و قیمت و مدل های این محصولات را به دست آورید یا برای دریافت مشاوره رایگان ، با متخصصان ما در رهاورد نیرو تماس حاصل فرمایید.

سایر خدمات رهاورد نیرو: نصب دزدگیر اماکن ، نصب اعلام حریق، هوشمند سازی منازل به روش نوین و بسیاری دیگر. برای دریافت اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در رهاورد نیرو تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

1.   چه عواملی بر برد مفید دوربین مدار بسته مؤثر است؟

از عوامل مؤثر بر برد مفید دوربین مدار بسته می‌توان به کیفیت، محل نصب، میدان دید، اندازه لنز و همچنین وضوح دوربین مدار بسته اشاره کرد.

 • محل نصب دوربین مدار بسته چگونه بر برد آن تأثیر‌گذار است؟

محل نصب دوربین مدار بسته و ارتفاع آن در رصد کردن اجسام توسط دوربین مدار بسته مؤثر است. به طوری که هر چه فاصله دوربین مدار بسته برد بیشتری داشته اما وضوح تصاویر به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

 • برای داشتن برد بیشتر در دوربین مدار بسته خرید چه نوع دوربین مدار بسته‌ای را پیشنهاد می‌کنید؟

می‌توان با خرید دوربین‌های مدار بسته با لنز‌های متغیر با توجه به نیاز خود، برد مفید دستگاه را تنظیم کنید. دوربین مداربسته PTZ یکی از انواع دوربین‌های مدار بسته با لنز متغیر می‌باشد که در نمونه‌های مختلفی تولید شده و مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد.

 • لنز متغیر چگونه باعث بالا رفتن برد مفید دوربین مدار بسته می‌شود؟

به طور مثال لنز‌های متغیر دوربین‌های مدار بسته Varifocal، قادر به تنظیم بین ۲.۸ تا ۱۲ میلی‌متر بوده به طوری که با تنظیم کردن آن در بیشترین حد ممکن می‌تون میدان دید بیشتری را رصد کرده و برد مفید دستگاه را افزایش داد.

5/5 - (2 امتیاز)
فروشگاه
 • خرید دوربین مدار بسته
 • خرید تجهیزات دوربین مدار بسته
 • خرید جک پارکینگی
 • خرید دزدگیر اماکن
خدمات
 • نصب دوربین مدار بسته
 • نصب اعلام حریق
 • نصب دزدگیر اماکن
 • نصب کرکره برقی
 • نصب جک برقی پارکینگی
 • هوشمند سازی ساختمان
جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه