دوربین مدار بسته دید در شب یا مادون قرمز (IR) چیست؟

دوربین مدار بسته دید در شب

حتماً تاکنون نام دوربین های مدار بسته دید در شب به گوشتان خورده است. این دوربین ها قادر هستند در تاریکی کامل شب که چشم انسان قادر به دیدن محیط و اجسام نیست همه چیز را به کمک امواج مادون قرمز ببینند و ثبت کنند. در این مقاله دوربین مداربسته دید در شب یا مادون قرمز را بررسی می‌کنیم.

از آن جا که امروزه نصب دوربین های مدار بسته در اماکن تجاری و حتی مسکونی اهمیت بیشتری پیدا کرده است دانستن ویژگی ها و قابلیت های دوربین های دید در شب می تواند برایتان مفید باشد. دوربین های دید درشب معمولاً تصاویر را به صورت سیاه و سفید یا سبز و سفید نشان می دهند و در تاریکی تصاویر را به صورت رنگی ثبت نمی کنند.

به طور کلی بازه دید دوربین های مدار بسته گسترده تر از انسان است و اگر این دوربین ها مجهز به قابلیت دید در شب هم باشند می توانند با استفاده از امواج مادون قرمز در تاریکی هم محیط را ببینند. دوربین های مدار بسته دید در شب دارای LED های مادون قرمز محیط خود را روشن می کنند و باعث می شوند که اجسام در تاریکی قابل مشاهده شوند.

در این مقاله به بررسی معایب و مزایای دوربین های مدار بسته دید در شب و نحوه عملکرد آن ها پرداخته ایم. اگر دوست دارید که با خصوصیات و مکانیزم عملکرد این دوربین ها آشنا شوید پیشنهاد می کنیم که این مطلب را بخوانید.

برد دید دوربین مداربسته دید در شب چقدر است؟

برد دوربین مدار بسته به معنای بیشترین عمقی دیدی است که دوربین مدار بسته قادر به مشاهده آن است. برد دید به دو عامل بستگی دارد، یکی قدرت LED های روی دوربین و دیگری میزان حساسیت چیپ تصویر دوربین به امواج مادون قرمز.

معمولاً بردی که روی کاتالوگ دوربین نوشته می شود نشان دهنده برد پرتاب نور دوربین است که این برد معمولاً از برد مفید دید در شب دوربین بیشتر است. برد مفید دوربین های مدار بسته دید در شب اغلب بیشتر از ۳۰ متر نیست و زمانی که محوطه کاملاً باز و تاریک باشد مقدار این برد کمتر هم می شود.

علت این مسئله آن است که انتشار امواج مادون قرمز نسبت به امواج مرئی با برد کمتری صورت می گیرد و حتی اگر تعداد LED های مادون قرمز زیاد هم باشد باز هم نسبت به منبع نور مرئی نور و قدرت دید کمتری ایجاد می کنند.

دوربین های دید در شب چگونه کار می کنند؟

اگر دقت کرده باشید در اطراف لنز دوربین های دید در شب تعدادی LED کوچک وجود دارد که مسئول تاباندن پرتوهای مادون قرمز و روشن کردن محیط هستند. چشم انسان ها فقط قادر است محدوده خاصی از طیف نور را ببیند در نتیجه از آن جا که پرتوهای فروسرخ برای انسان قابل مشاهده نیست، این لامپ ها بدون این که موجب آشکار شدن محل قرار گرفتن دوربین مدار بسته شوند نور مورد نیاز برای ضبط تصاویر را فراهم می کنند.

دوربین های دید در شب چگونه کار می کنند؟

برای این که اجسام دیده شوند باید پریتوهای مادون قرمز به آن ها بتابند و منعکس شوند. لامپ های دور لنز این پرتوها را ساطع می کنند و باعث می شوند که تصاویر به شکل سیاه و سفید ضبط شوند.

میزان حساسیت دوربین به نور مادون قرمز

هر CCD دوربین از تعداد زیادی دیود که به نور حساس هستند ساخته شده است. برای مثال برای ساختن یک دوربین ۵۷۰ تیوی لاین از ۴۰۰۰۰۰ دیود استفاده شده است. این دیودها از دو ماده سیلیکون و ژرمانیوم ساخته می شوند که هر کدام از این مواد نسبت به امواج شدت حسایست متفاوتی دارند.

به همین دلیل است که جنس نیمه هادی که در ساخت دیودها به کار می رود تأثیر زیادی در بازه حساسیت آن ها خواهد داشت. در داخل دوربین ها معمولاً سنسورهایی وجود دارند که بازه دید آن ها مشابه بازه دید انسان است اما همان طور که گفته شد بازه دید انسان برای تشخیص امواج مادون قرمز مناسب نیست در نتیجه هر دوربین با بیشتر کردن تعداد دیودهای مادون قرمز در اطراف لنز نمی تواند به عنوان یک دوربین مدار بسته دید در شب مورد استفاده قرار گیرد.

برای این که متوجه شوید که میزان حساسیت دوربینی که انتخاب می کنی به نور مادون قرمز چقدر است باید نمودار حساسیت دوربین را مشاهده کنید. این نمودار جزء اطلاعات تخصصی دوربین است و در کاتالوگ های عادی نوشته نمی شود.

بازه دید دوربین های مدار بسته باید در چه محدوده ای باشد؟

باید بدانید که انتخاب دوربین های مداربسته بستگی به نوع استفاده شما از آن ها دارد. برای مثال اگر قصد دارید که در روز عملکرد و فعالیت های کارگران و کارمندان را تحت نظر داشته باشید بهتر است که از دوربین هایی که بازه دید آن ها در محدوده بینایی انسان است استفاده کنید و دیگر نیازی نیست دوربین شما بازه دید گسترده تری داشته باشد و امواجی با طول موج کمتر یا بیشتر از محدوده بینایی انسان را جذب کند.

یکی از مشکلاتی که دوربین های مدار بسته با بازه دید گسترده به وجود می آورند این است که در طول روز چون امواج مادون قرمز را هم جذب می کنند رنج هایی از رنگ طوسی را ایجاد می کنند که روی کیفیت تصویر تأثیر می گذارند. بنابراین فقط زمانی یک دوربین دید در شب انتخاب کنید که به نظارت و مراقبت از محیط در شب احتیاج دارید.

اشتباه رایجی که هنگام نصب دوربین مدار بسته صورت می گیرد این است که دوربین هایی با حساسیت بیشتر به نور در محیط های کم نور تر نصب می شوند. نور مرئی که برای انسان قابل مشاهده است ربطی به محل نصب دوربین های دید در شب ندارد. اصطلاح حساسیت به نور نشان دهنده میزان حساسیت دوربین های مدار بسته دید در شب نسبت به نور مادون قرمز است نه نور سفید.

حداقل میزان نور مورد نیاز برای تصویر برداری در دوربین های مختلف متفاوت است. اگر قصد دارید که در محیط بسیار تاریک از دوربین دید در شب استفاده کنید باید به دنبال دوربینی بگردید که حداقل نور مورد نیاز آن برای تصویر برداری کمتر باشد. این فاکتور با حساسیت به نور فرق دارد.

مزایای دوربین های مداربسته دید در شب

هزینه کم : ساخت دوربین مدار بسته دارای قابلیت دید در شب چندان هزینه بردار نیست. به همین دلیل است که امروزه این قابلیت روی بیشتر دوربین های مدار بسته وجود دارد.

امکان نظارت بر محیط در تاریکی مطلق : به دلیل این که نور موجود در محیط نور مرئی است و دوربین های دید در شب برای تصویر برداری فقط به نور مادون قرمز احتیاج دارند نیازی به وجود نور معمولی در محیط نیست. پرتوهای مادون قرمز مورد نیاز برای تصویر برداری توسط LED های اطراف دوربین منتشر می شوند تا تصاویر ضبط شود.

مزایای دوربین های مداربسته دید در شب

سادگی : از آن جا که دوربین های مدار بسته دید در شب پیچیده نیستند و از تکنولوژی نسبتاً ضعیفی برخوردار هستند بسیاری از تولید کنندگان به ساخت این نوع دوربین تمایل دارند.

از مزایای دیگر دوربین های مدار بسته دید در شب می توان به قابلیت استفاده در مکان های باز و بسته، مقاومت آن ها در برابر شرایط جوی نامساعد، قابلیت مخفی ماندن، مصرف اندک انرژی و داشتن تنوع اشاره کرد.

معایب دوربین های مداربسته دید در شب

برد دید کم : همان طور که گفته شد برد دید این دوربین ها زیاد نیست. ممکن است روی کاتالوگ مشاهده کنید که برد دوربین ۵۰ الی ۸۰ متر نوشته شده است اما این برد نوشته شده برد دید در شب نیست بلکه برد پرتاب نور توسط دوربین است. برد دید دوربین های مادون قرمز بسیار کم و معمولاً بین ۱۰ الی ۳۰ متر است.

کاهش کیفیت در نور کم :  چراغ های منتشر کننده امواج مادون قرمز در نور خاصی فعال می شوند. اگر نور محیط کمی بیشتر از مقدار معین باشد این چراغ ها روشن نمی شوند و تصاویر بسیار بی کیفیت خواهند بود. بهترین راه این است که از دوربین های مخصوص دید در نور پایین استفاده کنید. از آن جا که حتی در شب هم مقداری نور در محیط اطراف وجود دارد این دوربین ها می توانند به خوبی محیط را تحت نظارت قرار دهند.

اگر قصد دارید که از دوربین های مدار بسته دید در شب استفاده کنید بهتر است که انواع باکیفت آن استفاده کنید زیرا هر چه دوربین ارزان قیمت تر باشد قابلیت تفکیک رنگ، کیفیت تصویر و وضوح تصویر برداری کمتر خواهد بود در نتیجه ممکن است تصاویر ضبط شده در مواقع لازم نتوانند در شناسایی افراد یا بررسی اتفاقاتی که در محل رخ داده است به شما کمک کنند.

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد