چگونه از هک شدن دوربین مدار بسته جلوگیری کنیم؟

هک شدن دوربین مدار بسته

امروزه دوربین های مدار بسته چه در فضاهای بسته و چه در فضاهای باز نصب می شوند و در بیشتر ساختمان های اداری، تجاری و حتی ساختمان های مسکونی هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند. دوربین های مدار بسته سیستم های امنیتی و نظارتی هستند که برای مقاصد زیادی از جمله شناسایی سارقان و متخلفان مورد استفاده قرار می گیرد. اوناع مختلفی از دوربین های مدار بسته تولید و وارد بازار می شوند که هر کدام قابلیت ها و ویژگی های خاص خود را دارند. دوربین های مدار بسته ای که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند دارای قابلیت دید در شب هستند و حتی در شب و نور کم هم به نظارت بر محیط می پردازند. در این مقاله سعی کرده ایم بهترین روش های جلوگیری از هک شدن دوربین مدار بسته را معرفی کنیم تا کاربران بتوانند با خیالی آسوده تر از این سیستم ها استفاده کنند.

دوربین های مدار بسته به اینترنت و شبکه متصل می شوند و این امکان را فراهم می کنند که افراد از راه دور نیز بر تصاویر محل مورد نظر خود نظارت داشته باشند. تمامی سیستم هایی که قابل اتصال به اینترنت و هوشمند هستند قابل هک شدن می باشند. هک شدن یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که ممکن است صاحبان دوربین های مدار بسته با آن مواجه شوند. زمانی که دوربین مدار بسته به اینترنت متصل می شود برای هکرها این امکان به وجود می آید که بتوانند به اطلاعات و تصاویر دوربین ها و دستگاه های ضبط کننده DVR و NVR دسترسی پیدا کنند. این یک مسئله نگران کننده است و لازم است که با کمک روش های خاص موجود از این اتفاق جلوگیری کنیم.

 

حتماً اطلاعات پیش فرض دستگاه DVR یا NVR را تغییر دهید

یکی از روش هایی که هکرها برای دستیابی به اطلاعات دوربین مدار بسته از آن استفاده می کنند اسکن پروتکل ها و پورت های پیش فرض دستگاه های DVR و NVR است. آن ها می توانند از طریق اطلاعات پیش فرض به تنظیمات دستگاه متصل شوند. آن ها می توانند با اسکن کردن نام کاربری یا پسوورد به دستگاه شما نفوذ کنند. در این قضیه تولید کنندگان نیز مقصر هستند زیرا برای نفوذناپذیری دستگاه های تولیدی خود اقدامات پیشرفته ای انجام نمی دهند. برای مثال دستگاه ها کاربر را مجبور به تغییر دادن تنظیمات و پسوورد های پیش فرض نمی کنند، از پروسه بوت به شیوه صحیح محافظت نمی شود و اطلاعات ارسالی به دستگاه ضبط کننده رمز نگاری نمی شوند.

عدم تغییر نام کاربری و پسوورد پیش فرض از رایج ترین اشتباهاتی است که بسیاری از مردم مرتکب می شوند. هکرها می توانند تعداد زیادی نام کاربری و پسوورد را امتحان کنند و به سادگی سیستم نظارتی شما را هک کنند. شما باید در کنار انتخاب یک پسوورد قوی از یک نام کاربری خاص نیز استفاده کنید. هنگام انتخاب نام کاربری از کلمات معمولی استفاده نکنید. هرگز تاریخ های مشخص نظیر تاریخ تولد خود یا یکی از اعضای خانواده، تاریخ ازدواج، شماره تلفن و غیره را به عنوان نام کاربری انتخاب نکنید. از پسووردهای بسیار کوتاه و الگوهای معمولی استفاده نکنید. سعی کنید نام کاربری شما مجموعه ای از اعداد، حروف بزرگ و کوچک و کاراکترهایی نظیر # * @ و غیره باشد. علاوه بر رعایت تمام نکات گفته شده بهتر است که برای مدت طولانی از یک نام کاربری و پسوورد استفاده نکنید و هر چند وقت یک بار نسبت به تعویض آن ها اقدام کنید. تا امنیت سیستم نظارتی خود را بالا ببرید.

 

پورت های پیش فرض را برای جلوگیری از هک شدن دوربین مدار بسته تغییر دهید

تمام دوربین های مدار بسته تحت شبکه یا IP از پورت اختصاصی برای انتقال داده ها و سیگنال ها استفاده می کنند. دستگاه های DVR و NVR هم با استفاده از پورت های اختصاصی به کاربران اجازه می دهند که از راه دور با موبایل یا لپ تاپ به تصاویر دوربین های مدار بسته به صورت زنده دسترسی داشته باشند. هر شرکت تولید کننده دوربین های مدار بسته از پورت اختصاصی خود استفاده می کند. پس از این که مشتری دستگاه را تهیه کرد باید فوراً نسبت به تغییر پورت دوربین های مدار بسته و دستگاه ضبط اقدام کند تا به دام هکرها نیفتد. برای مثال پورت پیش فرض بیشتر دوربین های مدار بسته ۸۰۰۰ است به همین دلیل بسیاری از هکرها شماره پورت ۸۰۰۰ را امتحان می کنند و اگر آن را تغییر نداده باشید به راحتی به سیستم نظارتی شما نفوذ می کنند.

 

برای فوروارد کردن پورت ها هرگز از روش های DMZ و UPnP استفاده نکنید

برای این که بتوانید تصاویر دوربین های مدار بسته را به صورت زنده روی لپ تاپ یا موبایل خود داشته باشید باید از روش فوروارد کردن پورت ها استفاده کنید. برای فوروارد کردن پورت ها چندین روش وجود دارد و شما نباید از روش DMZ استفاده کنید زیرا در این حالت تمامی پورت های ورودی دستگاه NVR فوروارد می شوند. روش UPnP نیز همین طور عمل می کند. این دو روش به علت امنیت پایینی که دارند برای فوروارد کردن تمامی پورت های ورودی دستگاه ضبط مناسب نیستند. روشی که به شما پیشنهاد می شود روش Virtual server است که برای آموختن آن می توانید از ویدیوها یا مطالب آموزشی موجود در سایت ها استفاده کنید.

 

سیستم عامل یا Firmware دستگاه ضبط کننده تصاویر را به روز رسانی کنیدFirmware و هک دوربین

برای این که امنیت دوربین های مدار بسته خود را بالا نگه دارید باید سیستم عامل یا Firmware دستگاه های DVR یا NVR را به روز نگه دارید. شرکت های تولید کننده در ورژن جدید سیستم عامل تمام باگ ها و مشکلات ورژن قبلی را برطرف می کنند. جدیدترین نسخه Firmware را می توانید در سایت تولید کننده سیستم خود بیابید. علاوه بر Firmware سیستم باید نرم افزارهای گوشی یا لپ تاپ خود را که از طریق آن ها تصاویر را دریافت می کنید نیز به روز نگه دارید.

 

فعال سازی رمز نگاری اطلاعات

اگر در منوی تنظیمات دستگاه ضبط کننده یا مودم شما گزینه Encryption یا رمز نگاری اطلاعات ارسالی وجود دارد آن را روی حالت فعال قرار دهید. زمانی که از این قابلیت استفاده می کنید هکرها نمی توانند به اطلاعات و تصاویر سیستم نظارتی شما دسترسی پیدا کنند. همچنین می توانید در شبکه های وای فای خود قابلیت WPA2 Encryption را که به معنای شبکه وای فای با دسترسی حفاظت شده است فعال کنید. در بسیاری از دئربین های مدار بسته بی سیم این آپشن وجود دارد و شما با جستجو در تنظیمات دستگاه می توانید آن را فعال کنید.

 

فایروال مودم یا روتر خود را فعال کنید

یکی دیگر از روش هایی که دسترسی هکرها به اطلاعات و تصاویر دوربین های مدار بسته شما را غیر ممکن می کند فعال سازی فایروال مودم یا روتری است که در حال استفاده از آن هستید. برای انجام این کار فقط کافی است که در تنظیمات مودم خود تیک فعال سازی فایروال را بزنید. مودم یا روتر دستگاه هایی هستند که از آن ها برای انتقال اطلاعات و تصاویر دنیای واقعی به اینترنت و برعکس بهره می گیریم در نتیجه باید تنظیمات امنیتی مودم یا روتر را نیز با دقت بررسی کنیم و اقدامات لازم را برای افزایش امنیت آن ها انجام دهیم.

 

سعی کنید از دوربین های مدار بسته یا DVR و NVR دست دوم استفاده نکنید

اگر دوربین مدار بسته را برای نظارت بر محلی که اهمیت بسیار زیادی برایتان دارد تهیه می کنید و بالا بودن امنیت سیستم نظارتی برایتان اهمیت زیادی دارد نباید از دوربین های مدار بسته یا دستگاه ضبط کننده تصویر دست دوم استفاده کنید. شما هیچ شناختی از کاربر قبلی سیستم ندارید و به همین دلیل سیستم نظارتی دارای امنیت کافی نیست. به علاوه دوربین های مدار بسته و دستگاه های DVR و NVR جدیدتر از قابلیت ها و امنیت بهتری برخوردار هستند.

هک شدن دوربین مدار بسته

از اینترنت عمومی استفاده نکنید

اینترنت های عمومی به هیچ عنوان امنیت ندارند و بهتر است برای مثال از اینترنت یک رستوران یا کافه برای چک کردن تصاویر دوربین های مدار بسته خود استفاده نکنید. این گونه اینترنت ها به دلیل این که در دسترس عموم مردم هستند قابل اطمینان نیستند و ممکن است هکرها بتوانند از طریق آن ها به سیستم نظارتی شما نفوذ کنند.

شرکت رهاورد نیرو ارائه دهنده خدمات نصب دوربین مدار بسته می باشد . برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد