آشنایی با انواع تجهیزات دوربین مدار بسته

آشنایی با انواع تجهیزات دوربین های مدار بسته

امروزه دوربین مدار بسته را می توانید در تمام ساختمان ها و مکان های تفریحی، تجاری، اداری، فروشگاهی، بیمارستان ها، بانک ها، دانشگاه ها، سالن های کنفرانس و انواع پاساژ ها و مغازه های بزرگ و کوچک پیدا کنید. در ادامه می خواهیم به بررسی انواع تجهیزات لازم برای نصب دوربین مدار بسته و کاری که هر یک از آن ها انجام می دهند بپردازیم.

نصب دوربین مدار بسته

 

تجهیزات دوربین های مدار بسته

با پیشرفت تکنولوژی اکنون این امکان فراهم شده است که مردم تصاویر دوربین مدار بسته خود را به صورت زنده روی تبلت یا موبایل هوشمند خود ببینند و از راه دور بر محیط مورد نظر نظارت داشته باشند. برای جلوگیری از سرقت و جرایم دیگر، نظارت بر رفت و آمد ها، نظارت بر فعالیت کار مندان و اهداف دیگر از دوربین مدار بسته استفاده می شود.

دوربین های مدار بسته برای ضبط و پخش تصاویر به قطعات جانبی و تکمیلی نیازمند هستند که همه در کنار هم کار می کنند تا هدف اصلی که نظارت و حفظ امنیت محیط است محقق شود.

این دوربین ها همان گونه که از نامشان پیدا است دارای مداری بسته هستند و تمام تجهیزاتشان به صورت مستقیم به همدیگر متصل شده است.

دوربین های مدار بسته دارای سه مؤلفه اصلی هستند. این سه مؤلفه عبارتند از مانیتور، دوربین و کابل اما دستگاه ها و لوازم جانبی دیگری نیز در کنار این سه قرار می گیرند و کار آن ها را تکمیل می کنند.

  1. دوربین

دوربین قسمتی است که منطقه را تحت نظارت دارد و تصاویر را از محل مورد نظر تهیه می کند. دوربین مانند چشم سیستم است و دارای دو نوع آنالوگ یا IP است که تفاوت آن ها در نوع سیگنال هایی است که ایجاد می کنند.

دوربین های آنالوگ تصاویر دریافتی را از طریق کابل های کواکسیال به DVR منتقل می کنند و سپس این تصاویر بر روی هارد دیسک ذخیره می شوند اما دوربین های IP یا تحت شبکه تصاویر دریافتی را با استفاده از پروتکل اینترنت به صورت سیگنال های دیجیتالی در می آورد، سپس آن ها از طریق شبکه های کامپیوتری وارد NVR می شوند. یکی از مزیت های دوربین های IP داشتن حسگرهای حساس به حرارت، دود و حسگرهای  تشخیص چهره است.

  1. مانیتور

مانیتور سیگنالی که توسط دوربین ارسال شده است را دریافت می کند و آن را به شکل تصاویر به نمایش در می آورد. برای این که بتوانید تصاویر ضبط شده توسط دوربین را ببینید باید در هر ایستگاه کنترل و نظارت مدار بسته حداقل یک مانیتور وجود داشته باشد.

با توجه به کیفیت تصویر برداری دوربین مدار بسته، تعداد بیننده ها، تعداد دوربین های مدار بسته و غیره می توان اندازه مانیتور را انتخاب کرد.

 

خدمات پیشنهادی رهاورد نیرو : نصب دزدگیر اماکن ، نصب اعلام حریق ، نصب درب اتوماتیک شیشه ای ، هوشمند سازی ساختمان

  1. کابل

برای این که دوربین بتواند تصاویر خود را به DVR یا NVR انتقال دهد به کابل احتیاج دارد. در دوربین های آنالوگ از کابل های کواکسیال و در دوربین های IP از دوربین های تحت شبکه استفاده می شود.

کابل های IP از کابل های به هم تابیده شده به وجود می آیند و برای اتصال تجهیزات مختلف شبکه های کامپیوتری به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند. یک جفت کابل به هم تابیده می شوند تا تأثیر نویزها بر روی سیگنال های عبوری از کابل ها کاهش پیدا کند.

این دو کابل سیگنال های یکسان را در جهات مخالف هم ارسال می کنند سپس گیرنده اطلاعات دریافت شده از کابل ها را مقایسه می کند و تأثیرات نویز از روی سیگنال ها حذف می گردد.

  1. سوئیچ

یکی دیگر از تجهیزات دوربین مدار بسته سوئیچ است. زمانی که لازم است از چند دوربین مدار بسته در محل مورد نظر استفاده کنید و تصاویر همه آن ها را در یک مانیتور ببینید باید از هر دوربین یک کابل جداگانه به سوئیچ وصل شود اما از سوئیچ فقط یک کابل به مانیتور متصل می گردد. علت استفاده از سوئیچ این است که در یک زمان خاص فقط یک سیگنال ویدیویی را می توان به یک مانیتور منتقل کرد اما با استفاده از سوئیچ می توانید تصاویر ارسال شده از دوربین های مختلف را همزمان به مانیتور منتقل کنید.

با استفاده از سوئیچ می توانید تصاویر تمام دوربین ها را همزمان روی مانیتور تماشا کنید و تصاویر روی مانیتور را به صورت دستی یا با برنامه ریزی خودکار از تصویر یک دوربین به تصویر دوربین دیگر تغییر دهید. زمانی که محل تحت نظارت بزرگ است و از تعداد زیادی دوربین مدار بسته استفاده می شود دوربین ها باید دسته بندی شوند و برای هر دسته از یک سوئیچ و یک مانیتور مجزا استفاده شود.

  1. دستگاه DVR

دوربین های مدار بسته آنالوگ از دستگاهی به نام DVR برای ضبط تصاویر استفاده می کنند. وظیفه این دستگاه این است که سیگنال های ارسال شده توسط دوربین های مدار بسته را دریافت کنند.

با در اختیار داشتن این دستگاه کاربر می تواند تصاویر را مدیریت، پردازش و تنظیم کند. همین دستگاه است که باعث ضبط و نمایش تصاویر دوربین های مدار بسته در زمان دلخواه می شود.

  1. دستگاه NVR

دستگاه NVR عملکردی مشابه دستگاه DVR دارد با این تفاوت که سیگنال های دیجیتالی را دریافت می کند و مخصوص دوربین های مدار بسته تحت شبکه است.

تصاویر دوربین مدار بسته از طریق کابل های تحت شبکه به هم بافته شده به NVR منتقل می شوند و این دستگاه تصاویر را ضبط کرده و به نمایش در می آورد. دوربین های مدار بسته از طریق سوئیچ، روتر و یا به صورت مستقیم به دستگاه NVR متصل می شوند.

تجهیزات دوربین های مدار بسته

  1. منبع تغذیه

دوربین مدار بسته و تجهیزات متصل به آن برای این که کار کنند به یک منبع انرژی الکتریکی احتیاج دارند. دوربین ها چه آنالوگ باشند و چه تحت شبکه برای ضبط تصاویر به برق نیاز دارند.

دوربین های آنالوگ به صورت مستقل از تجهیزات دیگر به ۱۲ ولت برق مستقیم نیاز دارد و به همین منظور از طریق آداپتور به برق شهری متصل می گردد. این در حالی است که انرژی مورد نیاز دوربین های مدار بسته IP از طریق منبع تغذیه POE تأمین می گردد. زمانی که کابل تحت شبکه به این منبع تغذیه متصل می گردد انرژی مورد نیاز دوربین تأمین می شود.

  1. هارد دیسک

یکی از تجهیزات دوربین مدار بسته مهمی که وظیفه دارد اطلاعات دریافت شده توسط DVR یا NVR را در خود ذخیره کند هارد دیسک است. میزان حافظه هارد دیسک باید بر اساس تعداد دوربین ها و میزان ساعاتی که دوربین ها روشن هستند و تصویر برداری می کنند انتخاب شود. معمولاً دوربین های IP نسبت به دوربین های آنالوگ به فضای ذخیره سازی بیشتری نیازمندند.

هارد های معمولی بیشتر مناسب کامپیوتر های شخصی هستند زیرا فقط چند دقیقه یا چند ساعت به آن متصل می شوند و کار می کنند. این هارد ها تحمل تصال مداوم به دوربین ها و کار کردن به صورت شبانه روزی را ندارند از این رو نمی توانید از هر نوع هارد اکسترنال برای ذخیره سازی تصاویر دوربین های مدار بسته خود استفاده کنید و انتخاب هارد متناسب با دوربین ها بهتر است با مشورت کارشناس انجام گیرد.

  1. محافظ دوربین مدار بسته

دوربین هایی که در فضای باز نصب می شوند نیاز به مراقبت دارند زیرا در برابر شرایط جوی مختلف نظیر باد، باران، تگرگ و غیره هستند. در اطراف این دوربین ها یک پوشش پلاستیکی وجود دارد و اطراف لنز را معمولاً یک حباب شیشه ای می پوشاند تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری شود. دوربین مدار بسته مختلف به فن، هیتر، سایه بان، عایق و غیره مجهز می شوند.

  1. لنز و گرداننده دوربین

از گرداننده دوربین برای چرخاندن آن در جهات مختلف استفاده می شود و لنز هم یکی از قطعات مهم دوربین است که وظیفه آن تصویر برداری از محیط است. لنز ها دقت دید متفاوتی دارند و شما با توجه به منطقه ای که می خواهید تحت پوشش قرار دهید باید لنز مناسب را انتخاب کنید.

اگر دوربین شما دارای قابلیت دید در شب باشد در اطراف لنز آن تعدادی ال ای دی مادون قرمز تعبیه شده است که در شب با تابش پرتوهای مادون قرمز به محیط اجسام را قابل دیدن می کنند.

اگر دوربین شما این چراغ ها را ندارد اما خواستار دیدن محیط در شب هستید می توانید یک پروژکتور مادون قرمز خریداری کنید و در محل تحت نظارت قرار دهید.

شرکت رهاورد نیرو ارائه دهنده خدمات راه اندازی سیستم های امنیتی و خدماتی همچون نصب کرکره برقی ، نصب جک برقی ، نصب تلفن سانترال و نصب آیفون تصویری می باشد و برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید .

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد