سیستم های حفاظتی ، ایمنی و امنیتی, مقالات دوربین

نحوه بکاپ گرفتن از دوربین مدار بسته به صورت گام به گام

بکاپ گیری از دوربین مداربسته

ممکن است تصاویری که توسط سیستم امنیتی بر روی مانیتور قرار می گیرند نیاز به ذخیره شدن برای استفاده در آینده داشته باشند بنابر این از دستگاه dvr دوربین  (دستگاه ضبط کننده دوربین) استفاده می شود. در این مقاله انواع دستگاه های ضبط سیستم های امنیتی، کاربرد های آن ها و نیز نحوه بکاپ گرفتن از دوربین مدار بسته و دستگاه های dvr بررسی خواهند شد.

بسیاری از ارگان ها و ساختمان های تجاری و مسکونی با خرید دوربین مداربسته که یکی از مهم ترین تجهیزات نظارتی – امنیتی است؛ امنیت ساختمان خود را افزایش می دهند. دوربین های نظارتی وظیفه دریافت تصاویر از محیط اطراف و ارسال کردن آنها به سمت مانیتور را دارند. برای انجام این کار قطعات مختلفی در سیستم دوربین به کار رفته است که هر یک عملکردی ویژه در سیستم دارند.

خرید دوربین مداربسته

انواع دستگاه های DVR ضبط کننده تصاویر

به طور کلی دستگاه های ضبط یکی از مهم ترین تجهیزات سیستم امنیتی هستند و به دو دسته تقسیم می شوند که عبارت اند از:

 • دستگاه DVR (Digital Video Recorder): اگر به معنای کامل DVR یعنی Digital Video Recorder توجه کنیم متوجه می شویم که این دستگاه، یک دستگاه ضبط کننده ویدئویی دیجیتال است. اما این به چه معناست؟ در واقع DVR تصاویر آنالوگ و یا HD را که از دوربین دریافت می کند و آنها را به داده های دیجیتال که قابلیت نصب بر روی هارد دیسک را داشته باشند تبدیل می نماید و در نهایت به ضبط این تصاویر دیجیتالی می پردازد. به بیان دیگر ضبط و مدیریت تصاویر وظیفه دستگاه dvr است. انتقال تصاویر توسط کابلی که از دوربین به قسمت ورودی DVR متصل است انجام می گیرد. درون دستگاه، تصاویر دریافت شده پردازش شده و کدگذاری می گردند.
 • دستگاه NVR (Network Video Recorder): این دستگاه در سیستم مداربسته تحت شبکه به منظور ضبط و نیز مدیریت تصاویر استفاده می گردد. علاوه بر این، این دستگاه دارای قابلیت هایی همچون تشخیص چهره افراد، شمارش افراد، تشخیص چهره و غیره را نیز دارد. سیستم های مبتنی بر NVR که به عنوان سیستم های دوربین امنیتی POE نیز شناخته می شوند، انعطاف پذیرتر و پیچیده تر از سیستم های DVR هستند.

شما کاربران گرامی می توانید برای خرید اینترنتی دی وی آر دوربین مدار بسته به قیمت مناسب به همراه گارانتی و ضمانت نامه مطممئن و دریافت آموزش و پشتیبانی فنی به صفحه فروشگاه سایت رهاورد نیرو مراجعه کنید یا این که با کارشناسان ما در تماس باشید.


ویدیوی آموزش بکاپ گیری دوربین مداربسته

 

کاربردهای دستگاه DVR

کاربردهایی که یک دستگاه dvr دوربین در سیستم دوربین دارد شامل موارد زیر می گردد:

 • با وجود دستگاه DVR امکان ضبط و بازبینی تصاویر در دستگاه وجود خواهد داشت. در این دستگاه ها می توان از یک هارد دیسک با ظرفیت های مختلف استفاده نمود و تصاویر بیشتری را ذخیره کرد.
 • با استفاده از DVR و متصل کردن آن به مانیتور، امکان مشاهده تمامی تصاویر دریافت شده به صورت کاملا یکپارچه وجود خواهد داشت.
 • یکی از قابلیت های کاربردی که دستگاه های DVR در اختیار کاربران قرار می دهند این است که امکان انجام تنظیمات مختلف مانند تنظیمات رنگ و نور و غیره وجود خواهد داشت.
 • می توان یک پورت LAN را به دستگاه DVR متصل نمود و سپس تصاویر دریافتی را به صورت اینترنتی مشاهده کرد و آنها را به اشتراک گذاشت.
 • می توان با استفاده از یک پورت RS485 که در DVR وجود دارد دوربین های PTZ و یا دوربین های دارای قابلیت زوم، را به راحتی کنترل کرد.

کاربردهای دستگاه DVRکاربرد های دستگاه NVR

 • قابلیت جست و جوی پیشرفته :

با استفاده از این قابلیت قادر خواهید بود تا مطابق با زمان، تاریخ و حرکت اشخاص و اشیاء تصاویر را دیده و در صورتی که نیاز باشد از آن ها بک آپ بگیرید.

 • قابلیت تشخیص حرکت :

این قابلیت امکان شروع به ضبط کردن دوربین های مدار بسته در صورت ایجاد تغییرات در تصویر دوربین را برای دستگاه NVR فراهم می کند. در این صورت تنها وقتی تصاویر دوربین نظارتی می شوند که در میدان دید دوربین حرکتی اتفاق بیافتد.

 • قابلیت تشخیص نفوذ :

با توجه یه این قابلیت، قادر خواهید بود خطوطی فرضی محدوده ایی را در میدان دید سیستم رسم کنید و توسط آن ها می توانید ورود و خروج افراد و اشیاء در آن محدوده مورد نظرکنترل کنید.

 • قابلیت تشخیص عبور از خط :

اغلب در سیستم های نظارتی پیدا کردن مدارک که نشان دهنده ورود فردی غیر مجاز به محدوده مورد نظر باشد، زمان بر و دشوار است. شما با آنالیز VCA قادر خواهید بود تا از قابلیت هایی همچون تشخیص حرکت، تشخیص چهره، تشخیص نفوذ و تشخیص عبور از خط استفاده کنید. در محیط های اداری و تجاری همواره مکان های بسیار مهمی وجود دارند. برای مثال اتاق هایی که در آن ها گاوصندوق و یا اسناد مهم نگهداری می شوند. به منظور حفظ امنیت و همچنین ایجاد محدودیت برای ورود افراد ممنوع الورود به مکان های مورد نظر، می توانید از این قابلیت عبور از خط استفاده نمایید.

 • NVR POE:

یکی از فناوری های بسیار مهم و کاربردی در طی چند سال اخیر، فناوری POE (Power Over Ethernet ) است. دستگاه NVR مجهز به این فناوری فوق العاده بوده و قادر خواهد بود تا برق مورد نظر دوربین ها را تامین کند و در این صورت دیگر نیازی نیست تا سیم کشی های جداگانه برای تغذیه دوربین ها انجام شود.

کاربردهای دستگاه NVRچرا باید بکاپ گیری دوربین های مدار بسته انجام شود؟

سوالی که ایجاد می شود این است که وقتی کاربر قادر به مشاهده آنلاین تصاویر دریافتی از سیستم های امنیتی است؛ دیگر چه لزومی به بکاپ گیری از دوربین مداربسته است؟ در بسیاری از مواقع ممکن است شما به موردی مشکوک اید و نیاز دارید تا تصویر را در یک دستگاه دیگر قرار داده و آن را به دقت بازبینی نمایید. برای این کار نیاز است تا از یک فلس استفاده کرده و تصاویر موجود در dvr را بر روی آن انتقال داده و در نهایت با اتصال فلش به دستگاه خارجی، امکان مشاهده آن ها را با جزئیات و دقت کافی داشته باشید.

همچنین در مواقعی که جرم و سرقتی اتفاق می افتد نیاز است تا برای پیگیری های بعدی و ثبت شکایات، یک مدرک ویدئویی وجود داشته باشد و به پلیس ارائه گرد. بدین ترتیب یک مدرک معتبر در پرونده وجود خواهد داشت که منجر به بررسی های دقیق تر توسط پلیس و دستگیری راحت تر مجرم خواهد شد. بنابراین بکاپ گیری یک راه حل مناسب و ضروری جهت انجام پیگیری های بعدی است. گاهی نیز ممکن است سارق، دستگاه DVR و یا NVR شما را به سرقت ببرد و در نتیجه شما هیچ دسترسی به تصاویر خود نداشته باشید. در صورتی که از دستگاه خود بکاپ بگیرید امکان دسترسی به آن ها وجود خواهد داشت.

توجه: یکی از بهترین برندهای سیستم امنیتی ، داهوا می باشد که دارای شهرت جهانی است. اگر شما کاربران گرامی قصد خرید دوربین مدار بسته داهوا و تجهیزات جانبی آن مانند دستگاه ان وی ار و dvr، فیش ، کابل، آداپتور ، هارد و … را دارید؛ می توانید بر روی لینک و یا تصویر زیر کلیک کنید.

خرید دوربین مداربسته داهوا

بکاپ گیری از دستگاه DVR و دستگاه NVR

بکاپ گیری از دستگاه DVR و NVR به روش های زیر امکان پذیر است:

 • فلش دیسک و پورت USB موجود بر روی دستگاه ها:

گام اول: در اولین اقدام برای بکاپ گیری از DVR بایستی فلش یا هارد خود را به دستگاه dvr متصل نمایید. بسته به مدل dvr ممکن است پورت های USB در قسمت جلویی یا پشتی دستگاه وجود داشته باشد.

گام دوم: کلیک راست کرده و مسیر Main Menu > Disk Management > Refresh را انتخاب کنید تا مطمئن شوید درایو USB شما توسط DVR شناسایی شده است. اگر شناسایی نشد، باید flash drive USB دیگری استفاده کنید.

فلش-دیسک پورت USB موجود بر روی دستگاه-هاگام سوم: به منوی اصلی برگردید و وارد بخش Backup شوید.

وارد بخش Backup شوید

گام چهارم: زمان شروع و زمان پایان را تنظیم کنید و کانال را انتخاب کنید. سپس روی search کلیک کنید. در پنل سمت راست می‌توانید تاریخ و چارچوب زمانی را که می‌خواهید بکاپ بگیرید و دوربین مورد نظر را انتخاب کنید.

زمان شروع و زمان پایانگام پنجم: پس از آن، ویدیو های انتخاب شده در لیست نمایش داده می شود. ضبطی را که می خواهید در درایو USB بکاپ بگیرید را انتخاب کنید.

گام ششم: دکمه Backup را انتخاب کنید.

دکمه Backup بزنیدگام هفتم: در این مرحله، رابط اطلاعات بکاپ ظاهر می‌شود که زمان شروع، زمان پایان، اندازه فایل را نشان می‌دهد (اطمینان حاصل کنید که فضای خالی کافی در درایو USB وجود دارد). بر روی دکمه “start” کلیک کنید. توجه داشته باشید که می توانید از قسمت save file type فرمت فایل را تغییر دهید.

start-کلیک-کنیدگام هشتم: پس از تکمیل فرآیند بکاپ گیری، پیام Backup completed را نمایش می‌دهد که به این معنی است که ویدیوی مورد نظر با موفقیت بکاپ گیری شده است.

Backup completedتوجه: ویدیویی که در درایو USB بکاپ گیری کردیم در فرمت AVI است، بنابراین فقط با فرمت AVI از پخش کننده قابل پخش است. به عنوان مثال می توانید از پخش کننده VLC یا هر پخش کننده ویدیویی دیگری که قادر به پخش ویدیوهای AVI است استفاده کنید.

بیشتر بخوانید! آموزش انتقال تصویر از دوربین مدار بسته به گوشی موبایل با سیستم عامل اندروید و IOS و همچنین مراحل انتقال دادن تصاویر از دوربین های نظارتی به تبلت و کامپیوتر و روش انجام تنظیمات مربوطه در اپلیکیشن

 • استفاده از اینترنت وشبکه کردن دستگاه و یک کامپیوتر:

اگر دستگاه خود را به شبکه اینترنت خود متصل می کنید، می توانید از راه دور از طریق رایانه یا از طریق شبکه محلی یا اینترنت به آن دسترسی داشته باشید. در این صورت قادر خواهید بود علاوه بر امکان مشاهده فیلم زنده، مستقیماً روی رایانه خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. این بدان معناست که نیازی نیست در محل حضور داشته باشید و همچنین می توانید در صورتی که دستگاه در مکانی امن قرار گرفته باشد، نسخه پشتیبان تهیه کنید.

همچنین بخوانید : بهترین دوربین مخفی برای منزل

 • بکاپ گیری در فضای ابری:

در ابتدا باید فضای ذخیره سازی ابری نصب شود که نصب آن بسیار ساده است. توجه داشته باشید که این روش فقط برای دستگاه هایی که با فضای ابری سازگاری دارند قابل اجراست. برای راه اندازی فضای ذخیره سازی ابری برای ضبط کننده خود، ابتدا باید آداپتور ابری را راه اندازی کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

گام اول: مطمئن شوید که ضبط کننده به برق و شبکه متصل است.

گام دوم: آداپتور ابری را به شبکه وصل کنید و سپس برق بزنید.

گام سوم: برای شروع فرآیند نصب، روی Install via Cloud Adapter در منوی اصلی ضربه بزنید، سپس وقتی از شما خواسته شد، Cloud ID را وارد کنید.

گام چهارم: هنگامی که نصب شد برای تنظیمات به اکانت کاربری شما متصل خواهد شد تا تنظیمات صورت بگیرد.

گام پنجم: برای ادامه نصب، روی Continue کلیک کنید و دستگاه های سازگار را اسکن کنید.

بعد از طی مراحل گفته شده نوبت به متصل کردن دستگاه می رسد. بنابراین به صورت زیر عمل کنید:

گام اول: پس از وارد کردن Cloud ID، به صفحه نوع نصب هدایت خواهید شد.

گام دوم: ضبط کننده مورد نیاز را انتخاب کنید.

گام سوم: نام کاربری و رمز عبور DVR/NVR از شما خواسته می شود، ان ها را وارد کنید و برای ادامه روی گزینه Next کلیک کنید.

گام چهارم: کانال های مورد نیاز را انتخاب کنید، سپس روی Done کلیک کنید. اگر می‌خواهید کانال‌های انتخاب شده را اصلاح کنید، روی دکمه تنظیمات کلیک کنید تا به صفحه انتخاب کانال بازگردید. هنگامی که از کانال های انتخابی مطمئن شدید، روی Install کلیک کنید.

گام پنجم: در حالی که دوربین ها در حال اتصال به فضای ابری هستند، تقریباً 60 ثانیه روی صفحه برنامه بمانید. پس از اتمام نصب، روی View cameras کلیک کنید.

سخن نهایی

خطر همیشه اماکنی که در ان زندگی و یا کار می کنیم را تهدید می کند، وجود دوربین های نظارتی می تواند کمی از نگرانی هایی که ایجاد می شود را کاهش دهد اما امکان بکاپ گیری از آن ها می تواند به شما این امنیت خاطر را بدهد که در صورت وقوع یک جرم شما به مشکلات زیادی نخواهید داشت. به علاوه شما با خرید دزدگیر اماکن برند فایو استار یا کلاسیک و یا خرید دزدگیر فایروال در کنار دوربین های امنیتی می توانید میزان امنیت منزل خود را چند برابر کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید و نصب دوربین مدار بسته در منزل، باغ، ویلا یا شرکت خود و یا دیگر تجهیزات لازم برای هوشمند سازی ساختمان از جمله آیفون، جک پارکینگی ، کرکره برقی، نصب اعلام حریق مطمئن و کارآمد، دستگاه تهویه هوا، نصب دزدگیر اماکن می توانید با کارشناسان ما در رهاورد نیرو تماس بگیرید.

همچنین اگر قصد خرید دوربین مداربسته لامپی را داشتید بر روی لینک کلیک کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *