آشنایی با دوربین مداربسته ahd

آشنایی با دوربین مداربسته ahd

دوربین های مدار بسته انالوگ سنتی دارای کیفیت تصویر پایینی هستند به همین دلیل امروزه از ان ها استفاده نمی شود و می توان گفت به طور کلی کنار گذاشته شده اند. چرا که کیفیت این دوربین ها برابر ۰.۵ مگا پیکسل دوربین‌های دیجیتال است. در مقابل دوربین مدار بسته تحت شبکه کیفیت بسیار بالایی دارند همچنین برخلاف دوربین مدار بسته انالوگ قدیمی ، می توانند تصاویر را برای وضوح بالاتر پردازش کنند. اما بزرگترین مشکل این دوربین ها قیمت آن ها است که هزینه بسیار بالاتری نسبت به دوربین های مدار بسته انالوگ سنتی به متقاضی متحمل می کنند. در این مقاله قصد داریم دوربین مدار بسته AHD را بررسی کنیم.متقاضیان بر سر یک دوراهی قرار می گیرند چرا که دوربین های انالوگ قدیمی هزینه پایینی دارند اما به دلیل کیفیت پایین تصاویر امنیت مکان مورد نظر را نمی تواند تضمین کنند در مقابل نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه برای رفع مشکلات امنیتی انتخاب بهتری است اما هزینه بالایی دارد که ممکن است مشتری از پس ان بر نیاید.

نصب دوربین مدار بسته

به همین دلیل شرکت های تولید کننده تصمیم گرفتند دوربینی بسازند که هم کیفیت بالایی مانند دوربین تحت شبکه داشته باشد و بتواند به خوبی امنیت مکان های مختلف را تامین کند و هم قیمت ان پایین تر باشد تا در دسترس همگان قرار گیرد. در نتیجه دوربین های مدار بسته HD CVI , HD TVI, HD SDI, AHD به بازار عرضه کردند.همانظور که می‌دانید دوربین‌های مدار بسته امروزه در دو نوع آنالوگ و تحت شبکه در بازار موجود هستند که AHD یک فناوری به کار رفته در دوربین‌های آنالوگ محسوب می شود.

دوربین مدار بسته AHD  چیست

کلمه AHD از عبارت  Analogue High Definition نشات گرفته است و به معنی دوربین مدار بسته آنالوگ با کیفیت HD می باشد. همان طور که می دانید یکی از مشکلات دوربین های انالوگ سنتی رزولشن تصویر است که  برای رفع این نقطه ضعف قابلیت جدیدی به نام تکنولوژی AHD در سیستم های مداربسته آنالوگ قرار داده شده است.

 

رزولشن تصویر در دوربین مدار بسته AHD

دوربین های انالوگ سنتی از کیفیت خطی (TVL)  استفاده می کردند اما سری اول دوربین های AHD  دارای روزولشن ۱ مگاپیکسل بودند که شامل وضوح تصویر ۴۸۰×۷۲۰ با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه است و سری دوم این دوربین ها مجهز به رزولشن ۲ مگاپیکسل شدند. اگر چه تا به امروز نتوانستند دوربینی با قابلیت رزولشن بالاتر از ۲ مگاپیکسل تولید کنند اما غیر ممکن نیست به زودی این اتفاق رخ دهد. متاسفانه سری اول و دوم این دوربین ها دارای کد گذاری متفاوتی هستند در نتیجه نمی توان به طور هم زمان از ان ها استفاده کرد.

 

مفهوم HD در دوربین مدار بسته چیست

واژه HD به فناوری ویدیویی گفته می شود که وضوح و کیفیت بالاتری دارد در حقیقت HD دارای تعداد پیکسل های بیشتری نسبت به SD است. پیکسل به کوچک ترین نقطه قابل رویت در تصویر می گویند.

دوربین مدار بسته ahd

سایر خدمات رهاورد نیرو : نصب دزدگیر اماکن ، نصب اعلام حریق ، هوشمند سازی ساختمان و نصب درب اتوماتیک شیشه ای

کابل مورد استفاده و محدودیت طول کابل کشی

کابلی که برای انتقال تصویر از دوربین مدار بسته AHD به DVR ها استفاده می شود همان نوع کابل کواکسیال است که برای دوربین های مداربسته آنالوگ سنتی هم به کار می رفت.  معمولا این کابل ها کواکسیال RG59 یا ۶۰RG هستند. با وجود کیفیت پایین کابل ها، تصاویر در دوربین مدار بسته AHD همچنان با کیفیت مطلوب و بدون تغییر ارسال می شوند چرا که این دوربین ها حساسیت کمی نسبت به کیفیت کابل ها دارند.

این کابل در دوربین های HD تنها قابلیت انتقال سیگنال تا ۱۰۰ متر را داشتند اما در دوربین مدار بسته مجهز به AHD انتقال سیگنال تا مسافت ۵۰۰ متر توسط کابل RG59 و ۱۰۰۰ متر توسط کابل ۶۰RG بدون افت سیگنال میسر شده است. همچنین دوربین های AHD  با کابل UTP با استفاده از ویدیو بالن  می توانند تا فاصله ی ۳۲۰ متر و یا با استفاده از کابل CAT5 مسافت ۲۹۰ متر را سیگنال دهی کنند.

دستگاه ضبط DVR مخصوص

همان طور که می دانید  دستگاه ضبط DVR  دستگاهی است که سیگنال های آنالوگ را از یک دوربین مداربسته با فرمت انالوگ می گیرد و  به فرمت دیجیتال تبدیل می کند و اطلاعات را روی هارد ذخیره می کند. در نتیجه برای ضبط تصاویر دوربین های مدار بسته دستگاه DVR  لازم است اما DVR  های معمولی از دوربین مدار بسته AHD  پشتیبانی نمی کنند در نتیجه هنگام خرید باید دستگاه ضبط DVR  مخصوص ان را تهیه کنید. مناسب‌ترین DVR برای دوربین مدار بسته AHD نوع هیبریدی آن‌ها است.

آیا امکان اتصال دوربین های تیوی لاینی به DVRهای AHD وجود دارد

همان طور که گفتیم دوربین های AHD از نوع انالوگ هستند  به همین دلیل دستگاه  DVRهای AHD می توانند سایر دوربین های انالوگ که به ان ها تیوی لاینی  می گویند را پشتیبانی کند. این دستگاه ها گاهی حتی دوربین های تحت شبکه را نیز در تعداد و روزولشن محدود پشتیبانی می کنند. اما DVRهای AHD به هیچ عنوان امکان پشتیبانی از تکنولوژی دوربین های HDSDI، HDTVI و HDCVI را ندارند.

 

اساس کار تکنولوژی AHD چگونه است

در این تکنولوژی، اطلاعات پس از دریافت از سنسور تصویر به فرمت انالوگ منتقل می شود و تنها نوع کد گذاری ان ها متفاوت است به همین دلیل میتوان اطلاعات با حجم بیشتر و رزولشن بالاتری تهیه کرد مسلما  وقتی که یک تصویر بتواند با حجم بیشتری منتقل شود، کیفیت بهتری نیز خواهد داشت و این همان چیزی است که AHD را محبوب می‌کند.

کدگذاری دوربین توسط تراشه AHD TX انجام می‌شود. این تراشه اطلاعات دیجیتال را از دوربین می گیرد و آن‌ها را به فرمت AHD کدگذاری می‌کند. در دستگاه DVR نیز تراشه AHD RX وجود دارد که این اطلاعات کدگذاری شده را دریافت می کند و پس از کد گشایی آن‌ها را مجدد به فرمت دیجیتال تبدیل و برای ضبط اماده می کند.

 

انواع دوربین مدار بسته AHD

دوربین های مداربسته AHD از لحاظ کیفیت تصویر و بدنه و ظاهر به چند دسته تقسیم می شوند.

 • دوربین مداربسته صنعتی

دوربین مدار بسته صنعتی یکی از انواع دوربین های AHD  است. این دوربین مستطیل شکل بوده و از جنس فلز یا پلاستیک مقاوم ساخته می شود. این دوربین ها در محیط های صنعتی، تجاری و مسکونی نصب می شوند.

زوایایی که دوربین مداربسته صنعتی پوشش می دهند محدود است و قابلیت دید در شب ندارد اما در تاریکی هم تصاویر مناسبی را تهیه می کند همچنین لنز این دوربین صنعتی با توجه به نیاز متقاضی در اختیار او قرار می گیرد. دوربین مداربسته صنعتی به اصطلاح دوربین جعبه ایی یا باکس نیز نامیده می شود.

 • دوربین مداربسته دام (Dome)

دوربین مدار بسته دام، یکی دیگر از انواع دوربین های مداربسته AHD است. دام به معنی گنبد است و شکل ظاهری این دوربین ها هم گنبدی شکل است. بدنه دوربین مداربسته دام  مقاومت پایینی دارد در نتیجه کاربرد غیر صنعتی پیدا کرده و در اماکن مسقف اداری، تجاری و مسکونی مانند فروشگاه هاو هتل ها روی سقف نصب می شود. این دوربین ها دارای قابلیت دید در شب هستند و برای سهولت میتوان بجای کابل از شبکه اینترنت برای اتصال ان ها و تصویر برداری استفاده کرد.

 • دوربین مدار بسته بولت (Bullet)

دوربین مدار بسته بولت هم، یکی دیگر از انواع دوربین های مداربسته AHD است. بولت به معنی لوله است و این دوربین ها استوانه ای شکل هستند. جنس بدنه این دوربین ها فلزی است و معمولا ضد اب و ضد ضربه هستند و کاربرد صنعتی دارند. دوربین مدار بسته بولت مجهز به چراغ LED  هستند که قابلیت دید در شب ان ها را افزایش می دهد.

تقسیم بندی دوربین های مدار بسته AHD  از نظر کیفیت

 • دوربین مداربسته AHD   ۹۶۰h
 • دوربین مداربسته AHD   ۷۲۰p HD
 • دوربین مداربسته  AHD 1080p HD

لوازم جانبی ضروری برای نصب انواع دوربین مداربسته AHD

برای نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته ابدا باید تمامی لوازم جانبی ان را فراهم کرد که معمولا از فروشگاه های دوربین مدار بسته این تجهیزات جانبی را هم می توانید تهیه کنید. این لوازم جانبی شامل:

 • دستگاه دوربین مدار بسته
 • پایه دوربین
 • کابل و سیم برق
 • کابل های مخصوص شبکه و دیتا
 • دستگاه های ضبط کننده تصاویر
 • هارد دیسک
 • تجهیزات مادون قرمز
 • مانیتور برای نمایش تصاویر ضبط شده

 

قیمت و هزینه دوربین های مدار بسته AHD

قیمت دوربین های مداربسته AHD  بر اساس کیفیت تصویر , نوع بدنه , میزان دید در شب و … تعیین می شود. اما به طور کلی در بازار ایران دوربین مداربسته AHD و دستگاه های AHD در مقایسه با دوربین های تحت شبکه بسیار مقرون به صرفه هستند و کیفیت مورد نیاز متقاضی را تامین می کنند به همین دلیل دوربین های مدار بسته  انالوگ قدیمی از چرخه بازار خارج شده اند.

دقت کنید که دوربین‌های مدار بسته تجهیزات بسیار حساس و پیچیده ای هستند که نصب و تعمیرات آن‌ها به دقت و تخصص زیادی نیاز دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم در صورت بروز هر گونه مشکل یا اختلال هرگز خودتان شخصا اقدام به تعمیر یا باز کردن آن‌ها نکنید و از متخصص و یا نمایندگی مجاز کمک بگیرید.

شرکت رهاورد نیرو پیشرو در زمینه ارائه خدمات نصب سیستم های امنیتی از جمله نصب کرکره برقی ، نصب جک برقی ، نصب تلفن سانترال و نصب آیفون تصویری می باشد .

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد