مقالات دوربین

دوربین مداربسته ahd چیست؟

دوربین مداربسته ahd چیست؟

دوربین نظارتی ahd چیست؟ سیستم های امنیتی آنالوگ سنتی دارای کیفیت تصویر پایینی هستند به همین دلیل امروزه از ان ها استفاده نمی شود و می توان گفت به طور کلی کنار گذاشته شده اند. چرا که کیفیت این دوربین ها برابر ۰.۵ مگا پیکسل دوربین‌های دیجیتال است. در مقابل سیستم امنیتی تحت شبکه کیفیت بسیار بالایی دارند همچنین برخلاف سیستم امنیتی آنالوگ قدیمی، می توانند تصاویر را برای وضوح بالاتر پردازش کنند. اما بزرگترین مشکل این دوربین ها قیمت آن ها است که هزینه بسیار بالاتری نسبت به سیستم های امنیتی آنالوگ سنتی به متقاضی متحمل می کنند. در این مقاله قصد داریم دوربین مدار بسته AHD را بررسی کنیم. متقاضیان بر سر یک دوراهی قرار می گیرند چرا که سیستم های انالوگ قدیمی هزینه پایینی دارند اما به دلیل کیفیت پایین تصاویر امنیت مکان مورد نظر را نمی تواند تضمین کنند در مقابل نصب دوربین مداربسته تحت شبکه برای رفع مشکلات امنیتی انتخاب بهتری است اما هزینه بالایی دارد که ممکن است مشتری از پس آن بر نیاید.

نصب دوربین مدار بسته

به همین دلیل شرکت های تولید کننده تصمیم گرفتند دوربینی بسازند که هم کیفیت بالایی مانند دوربین تحت شبکه داشته باشد و بتواند به خوبی امنیت مکان های مختلف را تامین کند و هم قیمت ان پایین تر باشد تا در دسترس همگان قرار گیرد. در نتیجه دوربین های نظارتی HD CVI , HD TVI, HD SDI, AHD به بازار عرضه کردند.همانظور که می‌دانید سیستم های امنیتی امروزه در دو نوع آنالوگ و تحت شبکه در بازار موجود هستند که AHD یک فناوری به کار رفته در دستگاه های آنالوگ محسوب می شود.

دوربین نظارتی AHD  چیست؟

کلمه AHD از عبارت  Analogue High Definition نشات گرفته است و به معنی سیستم امنیتی آنالوگ با کیفیت HD می باشد. همان طور که می دانید یکی از مشکلات دستگاه های انالوگ سنتی رزولشن تصویر است که  برای رفع این نقطه ضعف قابلیت جدیدی به نام تکنولوژی AHD در سیستم های مداربسته آنالوگ قرار داده شده است.

رزولشن تصویر در دوربین نظارتی AHD

سیستم های انالوگ سنتی از کیفیت خطی (TVL)  استفاده می کردند اما سری اول دوربین های AHD  دارای روزولشن 1 مگاپیکسل بودند که شامل وضوح تصویر 480×720 با نرخ 30 فریم بر ثانیه است و سری دوم این دوربین ها مجهز به رزولشن 2 مگاپیکسل شدند. اگر چه تا به امروز نتوانستند دوربینی با قابلیت رزولشن بالاتر از 2 مگاپیکسل تولید کنند اما غیر ممکن نیست به زودی این اتفاق رخ دهد. متاسفانه سری اول و دوم این دوربین ها دارای کد گذاری متفاوتی هستند در نتیجه نمی توان به طور هم زمان از ان ها استفاده کرد.

مفهوم HD در دوربین نظارتی چیست؟

واژه HD به فناوری ویدیویی گفته می شود که وضوح و کیفیت بالاتری دارد در حقیقت HD دارای تعداد پیکسل های بیشتری نسبت به SD است. پیکسل به کوچک ترین نقطه قابل رویت در تصویر می گویند. سایر خدمات رهاورد نیرو : نصب دزدگیر اماکن ، نصب اعلام حریق ، هوشمند سازی ساختمان

دوربین مدار بسته ahd

کابل مورد استفاده و محدودیت طول کابل کشی

کابلی که برای انتقال تصویر از دوربین مدار بسته AHD به DVR ها استفاده می شود همان نوع کابل کواکسیال است که برای سیستم های مداربسته آنالوگ سنتی هم به کار می رفت.  معمولا این کابل ها کواکسیال RG59 یا 60RG هستند. با وجود کیفیت پایین کابل ها، تصاویر در دوربین مدار بسته AHD همچنان با کیفیت مطلوب و بدون تغییر ارسال می شوند چرا که این دوربین ها حساسیت کمی نسبت به کیفیت کابل ها دارند.

این کابل در دوربین های HD تنها قابلیت انتقال سیگنال تا 100 متر را داشتند اما در سیستم های امنیتی مجهز به AHD انتقال سیگنال تا مسافت 500 متر توسط کابل RG59 و 1000 متر توسط کابل 60RG بدون افت سیگنال میسر شده است. همچنین دوربین های AHD  با کابل UTP با استفاده از ویدیو بالن  می توانند تا فاصله ی 320 متر و یا با استفاده از کابل CAT5 مسافت 290 متر را سیگنال دهی کنند.

دستگاه ضبط DVR مخصوص

همان طور که می دانید دستگاه ضبط DVR  دستگاهی است که سیگنال های آنالوگ را از یک دستگاه امنیتی با فرمت انالوگ می گیرد و  به فرمت دیجیتال تبدیل می کند و اطلاعات را روی هارد ذخیره می کند. در نتیجه برای ضبط تصاویر دوربین های نظارتی دستگاه DVR  لازم است اما DVR  های معمولی از دستگاه های امنیتی AHD  پشتیبانی نمی کنند در نتیجه هنگام خرید باید دستگاه ضبط DVR  مخصوص ان را تهیه کنید. مناسب‌ترین DVR برای دوربین مدار بسته AHD نوع هیبریدی آن‌ها است.

شما خوانندگان محترم می توانید برای خرید دوربین مدار بسته و انواع تجهیزات و لوازم جانبی آن از جمله دستگاه ضبط کننده دی وی آر و همچنین خرید دزدگیر اماکن بر روی لینک محصولات کلیک کنید یا در ساعات کاری با کارشناسان رهاورد نیرو در تماس باشید. اطلاعات فنی کافی در مورد این دستگاه ها نیز در صفحات مربوط به آن ها آورده شده است که می تواند قبل از خرید به شما اطلاعات خوبی در مورد این سیستم های حفاظتی بدهد.

آیا امکان اتصال دوربین های تیوی لاینی به DVRهای AHD وجود دارد

همان طور که گفتیم دوربین های AHD از نوع انالوگ هستند  به همین دلیل دستگاه  DVRهای AHD می توانند سایر دوربین های انالوگ که به ان ها تیوی لاینی  می گویند را پشتیبانی کند. این دستگاه ها گاهی حتی دوربین های تحت شبکه را نیز در تعداد و روزولشن محدود پشتیبانی می کنند. اما DVRهای AHD به هیچ عنوان امکان پشتیبانی از تکنولوژی دوربین های HDSDI، HDTVI و HDCVI را ندارند.

اساس کار تکنولوژی AHD چگونه است؟

در این تکنولوژی، اطلاعات پس از دریافت از سنسور تصویر به فرمت انالوگ منتقل می شود و تنها نوع کد گذاری ان ها متفاوت است به همین دلیل میتوان اطلاعات با حجم بیشتر و رزولشن بالاتری تهیه کرد مسلما  وقتی که یک تصویر بتواند با حجم بیشتری منتقل شود، کیفیت بهتری نیز خواهد داشت و این همان چیزی است که AHD را محبوب می‌کند.

کدگذاری دوربین توسط تراشه AHD TX انجام می‌شود. این تراشه اطلاعات دیجیتال را از دوربین می گیرد و آن‌ها را به فرمت AHD کدگذاری می‌کند. در دستگاه DVR نیز تراشه AHD RX وجود دارد که این اطلاعات کدگذاری شده را دریافت می کند و پس از کد گشایی آن‌ها را مجدد به فرمت دیجیتال تبدیل و برای ضبط اماده می کند.

انواع دوربین مدار بسته AHD

سیستم های امنیتی AHD از لحاظ کیفیت تصویر و بدنه و ظاهر به چند دسته تقسیم می شوند.

 • دوربین مداربسته صنعتی

دستگاه امنیتی صنعتی یکی از انواع دوربین های AHD  است. این دوربین مستطیل شکل بوده و از جنس فلز یا پلاستیک مقاوم ساخته می شود. این دوربین ها در محیط های صنعتی، تجاری و مسکونی نصب می شوند.

زوایایی که دوربین نظارتی صنعتی پوشش می دهند محدود است و قابلیت دید در شب ندارد اما در تاریکی هم تصاویر مناسبی را تهیه می کند همچنین لنز این دوربین صنعتی با توجه به نیاز متقاضی در اختیار او قرار می گیرد. دوربین مداربسته صنعتی به اصطلاح دوربین جعبه ایی یا باکس نیز نامیده می شود.

 • سیستم نظارتی دام (Dome)

دستگاه امنیتی دام، یکی دیگر از انواع دوربین های مداربسته AHD است. دام به معنی گنبد است و شکل ظاهری این دوربین ها هم گنبدی شکل است. بدنه سیستم امنیتی دام مقاومت پایینی دارد در نتیجه کاربرد غیر صنعتی پیدا کرده و در اماکن مسقف اداری، تجاری و مسکونی مانند فروشگاه هاو هتل ها روی سقف نصب می شود. این دوربین ها دارای قابلیت دید در شب هستند و برای سهولت میتوان بجای کابل از شبکه اینترنت برای اتصال ان ها و تصویر برداری استفاده کرد.

 • سیستم نظارتی بولت (Bullet)

سیستم امنیتی بولت هم، یکی دیگر از انواع دوربین های AHD است. بولت به معنی لوله است و این دوربین ها استوانه ای شکل هستند. جنس بدنه این دوربین ها فلزی است و معمولا ضد اب و ضد ضربه هستند و کاربرد صنعتی دارند. دوربین نظارتی بولت مجهز به چراغ LED  هستند که قابلیت دید در شب ان ها را افزایش می دهد.

تقسیم بندی دوربین های مدار بسته AHD  از نظر کیفیت

 • دوربین AHD   960h
 • دوربین نظارتی AHD   720p HD
 • دوربین امنیتی  AHD 1080p HD

لوازم جانبی ضروری برای نصب

برای نصب و راه اندازی سیستم امنیتی ابدا باید تمامی لوازم جانبی ان را فراهم کرد که معمولا از فروشگاه های دستگاه امنیتی این تجهیزات جانبی را هم می توانید تهیه کنید. این لوازم جانبی شامل:

 • دستگاه سیستم امنیتی
 • پایه دوربین
 • کابل و سیم برق
 • کابل های مخصوص شبکه و دیتا
 • دستگاه های ضبط کننده تصاویر
 • هارد دیسک
 • تجهیزات مادون قرمز
 • مانیتور برای نمایش تصاویر ضبط شده

قیمت و هزینه سیستم های AHD

قیمت دوربین های AHD  بر اساس کیفیت تصویر , نوع بدنه , میزان دید در شب و … تعیین می شود. اما به طور کلی در بازار ایران دوربین AHD و دستگاه های AHD در مقایسه با دوربین های تحت شبکه بسیار مقرون به صرفه هستند و کیفیت مورد نیاز متقاضی را تامین می کنند به همین دلیل سیستم های امنیتی انالوگ قدیمی از چرخه بازار خارج شده اند.

دقت کنید که دوربین‌های نظارتی تجهیزات بسیار حساس و پیچیده ای هستند که نصب و تعمیرات آن‌ها به دقت و تخصص زیادی نیاز دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم در صورت بروز هر گونه مشکل یا اختلال هرگز خودتان شخصا اقدام به تعمیر یا باز کردن آن‌ها نکنید و از متخصص و یا نمایندگی مجاز کمک بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *