ویژگی های یک دوربین مدار بسته خوب

ویژگی های یک دوربین مدار بسته خوب

زمانی که به دنبال نصب دوربین مدار بسته یا سیستم نظارت تصویری هستید، ممکن است با تعداد زیادی از محصولات موجود و اصطلاحات فنی گیج کننده مواجه گردید. کافی است تنها به یک فروشگاه سیستم های نظارتی و امنیتی مراجعه کنید تا مارک های متعددی که برای این سیستم ها وجود دارد را مشاهده نمایید.

هر نام تجاری و برندی از دوربین مدار بسته ادعا می کند که دارای وضوح بالا و قابلیت دید در شب و سایر ویژگی هاست که این موضوع می تواند برای فردی که دارای دانش کافی در این زمینه نیست کمی گیج کننده باشد. یک دوربین مدار بسته خوب باید دارای یک سری ویژگی ها و امکانات باشد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

با دانستن این ویژگی ها دیگر هنگام خرید دوربین مدار بسته برای محل کار یا سکونت خود دچار ابهام و سردرگمی نخواهید شد. به علاوه شاید برای تان جالب باشد که بدانید ، متخصصان پیشنهاد می دهند در کنار دوربین ، خرید دزدگیر اماکن باعث می شود میزان امنیت و پیشگیری از وقوع جرم در ساختمان ها چندین برابر شود.

نصب دوربین مدار بسته

ویژگی های دوربین امنیتی خوب

بهترین مولفه هایی که برای انتخاب یک دوربین مدار بسته به کارتان می آید به شرح زیر است:

 1. میدان دید دوربین مدار بسته

میدان دید یا FOV، نشان دهنده این است که دوربین چه زاویه ای از فضا را پوشش داده و تصویر آن را در مانیتور به بیننده نشان می دهد. محدوده زاویه دوربین های مختلف می تواند از 110 درجه تا حدود 180 درجه متفاوت باشد. همین میزان کم تفاوت در زاویه دید، می تواند تفاوت بسیاری را در تصویر نهایی ایجاد نماید.

ویژگی های یک دوربین مدار بسته خوب

دوربین زاویه 110 درجه

ویژگی های یک دوربین مدار بسته خوب

دوربین زاویه 180 درجه

این موضوع درست است که هر چه زاویه دید یک دوربین بیشتر باشد، دید بهتری را ایجاد کرده و دوربین با کیفیت تری خواهد بود، اما نیاز است تا در ابتدا مکان خود را به صورت دقیق تعیین کرده و سپس با توجه به محلی که قرار است نظارت در آن صورت گیرد دوربین با زاویه دید مناسب را انتخاب نمایید. اگر یک دوربین مدار بسته در گوشه ای از اتاق قرار گیرد، میدان دید 110 درجه برای آن بسیار زیاد خواهد بود. با این حال اگر شما مایل به نظارت بر تمام حیاط جلویی یا دیگر مناطق بزرگ با یک دوربین تنها هستید، ممکن است نیاز به دوربینی با زاویه دید گسترده تر داشته باشید.

 1. فضای ذخیره سازی دوربین مدار بسته

گزینه های زیادی برای ضبط کردن فیلم های گرفته شده توسط دوربین مدار بسته وجود دارد که این گزینه ها بسته به نوع سیستم متفاوت است. در واقع یکی از ویژگی های یک دوربین مدار بسته خوب داشتن فضای ذخیره سازی کافی برای مواقعی است که نیاز به مشاهده تصاویر به صورت آفلاین است. مواردی که ذخیره سازی تصاویر دوربین مدار بسته می تواند در آنجا انجام گیرد شامل موارد زیر است:

ذخیره سازی در فضای ابری:  این نوع ذخیره سازی به عنوان فضای ذخیره سازی مبتنی بر اینترنت شناخته می شود و راهی مطمئن جهت ذخیره کردن فایل های مختلف است. چرا که در صورت از بین رفتن دوربین نیز این فایل ها در اینترنت باقی مانده و با استفاده از رمز عبور می توان به آنها دسترسی پیدا کرد.

ذخیره سازی کارت SD: در این نوع از ذخیره سازی معمولا کارت SD به طور مستقیم به هر دوربین وصل می گردد. این روش اغلب قادر به ذخیره مقادیر کمتری از فیلم ها و تصاویر است.

ذخیره سازی با استفاده از کامپیوتر خانگی: با استفاده از این روش می توان یک فضای ذخیره سازی اضافی را در صورت نیاز ایجاد نمود.

ذخیره سازی توسط ضبط ویدئو شبکه (NVR ) یا ضبط ویدئو دیجیتال (DVR): با توجه به نوع دوربین مدار بسته که از نوع آنالوگ یا تحت شبکه باشد، از هر یک از دستگاه های ضبط DVR و NVR استفاده می گردد.

 1. وضوح و کیفیت تصویر دوربین مدار بسته

یکی دیگر از ویژگی های یک دوربین مدار بسته خوب که از اهمیت بالایی هم برخوردار است، داشتن وضوح و رزولوشن تصویر عالی است. وضوح حدود 1080 پیکسل یک استاندارد برای بسیاری از دوربین های مدار بسته استاندارد و معمولی است. هر چه میزان پیکسل ها بالاتر باشد، نشان دهنده کیفیت بهتر دوربین مدار بسته خواهد بود. اکثر دوربین ها می توانند یک تصویر مناسب را از یک اتاق با نور خوب و آفتابی ارائه دهند اما چالش برای اکثر سیستم های دوربین مدار بسته، تصویر برداری در طول شب و نور کم است. در واقع یکی از ویژگی های یک دوربین مدار بسته خوب تصویربرداری در نور کم با کیفیت بالاست و در این صورت می تواند از بسیاری از سرقت هایی که در طول شب اتفاق می افتند جلوگیری نماید.  امروزه دوربین های مدار بسته با برخورداری از ویژگی نور مادون قرمز وجود دارند که قادرند تصویری واضح را در نور بسیار کم و حتی تاریکی مطلق ارائه دهند. مسلما این نوع از دوربین ها از قیمت بالاتری برخوردار بوده اما با توجه به امنیت بالایی که ایجاد می کنند ارزش خرید دارند.

بیشتر بخوانید: کیفیت تصویر دوربین مدار بسته

 1. اتصال به سایر سیستم ها

از دیگر ویژگی های یک دوربین مدار بسته خوب آن هم در عصر تکنولوژی امروز، مچ شدن آن با سایر گجت هاست. امروزه دوربین های مدار بسته به گونه ای طراحی می شوند که امکان متصل کردن آن به دستگاه های مختلف مانند موبایل، کامپیوتر، لپ تاپ و غیره وجود  داشته باشد. در واقع با این کار به نوعی هوشمندسازی انجام می گردد. با استفاده از این ویژگی امکان کنترل کردن دوربین مدار بسته از راه دور وجود داشته و می توان تصاویر دریافتی را به صورت آنلاین و از طریق دستگاه های دیگر مشاهده نمود.

 1. برخورداری از سنسورهای حرکت

وجود سنسورهای حرکتی در دوربین های مدار بسته باعث می شود تا حرکات مختلف توسط اشیا و اشخاص تشخیص داده شده و این حرکات به صورت خودکار عکس ها و ویدیو ها را ضبط نماید و همچنین هشدارهایی را به بخش های مختلف ساختمان ارسال نماید. این تصاویر و حرکات مشکوک در حافظه دوربین مدار بسته ذخیره می شوند و در صورتی که مورد مشکوکی توسط سنسورها تشخیص داده شود از طریق شماره تلفن های ثبت شده در آن با شما تماس گرفته خواهد شد. در نتیجه امنیت دوربین بالا رفته و شما می توانید بدون نظارت دوربین از وجود خطرات مختلف آگاه گردید.

 1. دسترسی از راه دور به دوربین مدار بسته

توانایی دسترسی به فیلم های ضبط شده توسط دوربین مدار بسته از راه دور می تواند امنیت مکان را تا حد زیادی افزایش دهد. بدین ترتیب در صورتی که شما در سفر باشید می تواند نظارت بر دوربین را از همانجا کنترل نموده و در صورت مشاهده مورد مشکوک به پلیس یا همسایگان اطلاع رسانی نمایید. همچنین دسترسی از راه دور برای والدینی که دارای کودکی در منزل هستند و یا افرادی که دارای حیوان خانگی هستند اجازه می دهد تا در محل کار خود نیز مراقب این موارد بوده و حوادث را کنترل نمایند.

 1. سیم کشی دوربین مدار بسته

نوع کابل ها و نحوه سیم کشی دوربین مدار بسته از ویژگی هایی است که در هنگام خرید دوربین باید به آن توجه نمود. در برخی از مدل های دوربین مدار بسته نیاز به تهیه مقادار زیادی کابل و سیم است که این مورد باعث سیم کشی پیچیده دوربین شده و احتمال آسیب به این کابل ها نیز وجود خواهد داشت. علاوه بر آن هزینه سیم کشی نیز با وجود حجم زیادی از کابل بالا خواهد رفت. برخی برندهای دوربین مدار بسته به گونه ای طراحی شده اند که یا بدون سیم بوده و یا این که حجم کمی از کابل برای نصب و راه اندازی آنها مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید: نحوه سیم کشی دوربین مداربسته تحت شبکه IP با NVR

 1. لنز دوربین مدار بسته

لنز دوربین مدار بسته را می توان از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده آن دانست که کیفیت بالای آن می توان منجر به ایجاد تصاویر با کیفیتی نیز گردد. لنزهای مختلفی در بازار وجود دارد که می توان بسته به نوع دوربین از هر یک از آنها استفاده نمود. لنزهای واید معمولا فضای بیشتری را پوشش داده و نقاط کور کمتری را ایجاد می نمایند.

بیشتر بخوانید: انواع لنز دوربین مدار بسته

 1. ضبط صدا توسط دوربین مدار بسته

یکی از ویژگی های کاربردی که وجود آن در دوربین مدار بسته می توان امنیت فضا را تا حد زیادی بالاتر ببرد، قابلیت ضبط صدا توسط دوربین مدار بسته است. وجود بلندگوهای مختلف در دوربین ها منجر به ایجاد این قابلیت می گردد. در مکان هایی که از حساسیت بیشتری برخوردار هستند بهتر است از دوربین هایی استفاده شود که قادر به ضبط کردن صدا نیز باشند.

در اینجا به ویژگی های یک دوربین مدار بسته خوب پرداخته سد. بهتر است پیش از خرید دوربین مدار بسته با مشاورانی که در این حوزه دارای تخصص هستند مشورت نموده و دوربینی را انتخاب نمایید که متناسب با فضای شما بوده و بتواند امنیت بالایی را در محل مورد نظر ایجاد نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر ایمن سازی ساختمان اعم از نصب دزدگیر اماکن ، هوشمند سازی ساختمانهای قدیمی  و نصب اعلام حریق و همچنین هزینه نصب و راه اندازی آن ها ، با رهاورد نیرو تماس حاصل نمایید و یا بر روی لینک هر یک از این خدمات کلیک نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
فروشگاه
 • خرید دوربین مدار بسته
 • خرید تجهیزات دوربین مدار بسته
 • خرید جک پارکینگی
 • خرید دزدگیر اماکن
خدمات
 • نصب دوربین مدار بسته
 • نصب اعلام حریق
 • نصب دزدگیر اماکن
 • نصب کرکره برقی
 • نصب جک برقی پارکینگی
 • هوشمند سازی ساختمان
جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه