فاکتورهای مورد نیاز در هوشمند سازی ساختمان

  • توسط مدیر سایت
  • مرداد ۲۳, ۱۳۹۸
  • 0 دیدگاه
  • 98 نمایش ها

فاکتورهای مورد نیاز در هوشمند سازی ساختمان

توسعه فناوری با معرفی فاکتورهای مورد نیاز هوشمند سازی ساختمان (Smart Home) همراه بوده است. هوشمند سازی ساختمان های مختلف هدف نهایی ساخت و سازهای جدید می باشد، چراکه امروزه بیشتر تجهیزات داخل ساختمان از طریق کنترل های هوشمند مدیریت و نظارت می شوند.

فواید هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی اماکن فواید چشم گیری دارند، با هوشمند سازی می توانید از راه دور و تنها با یک اپلیکیشن روی گوشی تلفن همراه ساختمان خود را کنترل و مدیریت نمایید. این مسیر فناورانه موجب شده که شما حتی بر بالا و پایین رفتن پرده های خانه نیز کنترل داشته باشید و یا درجه دما منزل را مرتباً تنظیم نمایید. ترکیب فناوری اطلاعات، اینترنت، تجهیزات دوربین های مدار بسته و بردهای الکترونیکی موجب خلق خانه های هوشمند شده است.

فاکتور های هوشمند سازی ویلا

هوشمند سازی ویلا از هوشمند سازی یک اداره بسیار مهم تر است، فرض کنید که شخصی میلیاردها تومان هزینه ساخت و تجهیز یک ساختمان ویلا کرده است که در طول سال شاید بیست روز هم مورد استفاده او قرار نمی گیرد. واقعیت موضوع این است که بسیاری از ویلاها با مشکلات مدیریت هزینه اداره می شوند، از طرفی سرایداری ویلا نمی تواند پاسخگوی این حجم از مشکلات باشد. هوشمند سازی ویلا در حال حاضر مطمئن ترین راه حل برای این مشکل می باشد.

هوشمند سازی ساختمان | هوشمند سازی | رهاورد نیرو

هزینه هوشمند سازی ویلا

برای صاحبان مراکز مهم مانند ویلاهای بزرگ، هوشمند سازی موضوعی کاملاً ضروری و حل شده تلقی می شود. این افراد مجاب شده اند که هر گونه هزینه ای برای هوشمند سازی در دراز مدت به خوبی جواب خواهد داد. به عبارتی یکی از مهم ترین فاکتورهای مورد نیاز هوشمند سازی همین مدیریت هوشمند هزینه ها است.

ارتباط هوشمند سازی اماکن با فناوری روز دنیا

یک ویلای هوشمند باید مرتباً به لحاظ امنیتی به وسیله نصب دوربین مدار بسته کنترل شود و تصاویر آن به صورت آنلاین مخابره گردد. در هوشمند سازی های نوین حتی کارکرد بدون اختلال و بدون نیاز به اینترنت نیز مهم شمرده شده است. امروزه سیستم های هوشمند جدید همگی با سیستم عامل های IOS, Android, Mac, Windows, Linux سازگار می باشند، به گونه ای که برنامه نویسان به دنبال طراحی برنامه های کاربردی رفته اند، برنامه هایی که می توانند مدیریت هزینه و انرژی در ساختمان را بهتر از گذشته به عهده بگیرند.

مدیریت هزینه و نظارت دقیق در هوشمند سازی ساختمان

معمولاً افراد به دو علت به سمت هوشمند سازی ساختمان خود می روند، موضوع اول مدیریت انرژی و کم کردن هزینه های گرمایش و سرمایش ساختمان است و موضوع دوم نظارت و سازمان‌دهی مدیران عالی سازمان می باشد.

کم کردن هزینه انرژی در اماکن هوشمند

روشنایی و بررسی دمای محیط دو مورد مهم در مدیریت انرژی ساختمان ها است. در ساختمان های هوشمند پیام های خروجی از سنسور مرتباً به کاربر نمایش داده می شود. اگر در ساختمانی سنسور دما و نور پیش بینی شده باشد در یک مرحله این اطلاعات به پنل مدیریت ارسال و در مرحله بعدی با صدور فرمان مدیر اقدام لازم در ساختمان انجام می گیرد. هوشمند سازی اماکن صرفاً در خانه ها و ادارات قابل اجرا نیست، به طور مثال یک گلخانه دار از روی گوشی تلفن همراه خود، می تواند میزان رطوبت گلخانه اش را مشاهده کند، رطوبتی که توسط مدرن ترین رطوبت سنج های تعبیه شده در گلخانه به پنل مدیریتی صاحب گلخانه ارسال می شود.

توجه نمایید که ارسال این اطلاعات به صورت بی سیم و آنلاین صورت می گیرد. بنابراین گلخانه دار با مشاهده بالا رفتن رطوبت محیط و با توجه به نگرانی او از بابت به وجود آمدن بیماری های قارچی، دریچه تهویه موجود در سقف گلخانه را باز خواهد کرد. این دریچه از طریق فرمانی که مدیر به بازوهای هیدرولیکی ارسال کرده باز و بسته می شود. از طرفی می توان برای سیستم به گونه ای برنامه ریزی نمود که خود به صورت هوشمند این فرآیند را انجام دهد. امروزه برنامه نویسان زیادی به توسعه ارتباط بین اجزای ساختمان کمک نموده اند. به طور مثال در سیستم نصب اعلام حریق نیز همین اتفاق افتاده است.

هوشمند سازی ساختمان | هوشمند سازی | رهاورد نیرو

فاکتور های هوشمند سازی سیستم های حفاظتی ساختمان

یکی از سیستم های حفاظتی ساختمان سیستم اعلام حریق است. از مهم ترین فاکتورهای هوشمند سازی ایجاد ارتباط مؤثر بین سنسورهای مختلف و تابلوهای اعلام هشدار می باشد. شاید هوشمند سازی به صورت بی سیم باشد، اما سیستم های اعلام حریق و یا سایر سیستم های امنیتی در ساختمان عموماً با کابل کشی انجام گرفته اند، این موضوع برای هوشمند سازی چندان اهمیتی ندارد چراکه رابط بین اپلیکیشن مدیریت ساختمان و آژیرها و سایر تجهیزات اضطراری تابلوهای برق موجود در ساختمان ها می باشند.

به طور مثال فرآیند ارتباط تلفنی با سازمان آتش نشانی به صورت خودکار و بدون نیاز به انسان، فرآیند هوشمند سازی اماکن محسوب می گردد. حتی اگر یک پله پا را فراتر بگذاریم، قوانین جدید نظام مهندسی بر همین هوشمند سازی ساختمان تأکید فراوانی داشته اند به گونه ای که در آینده کمتر ساختمانی بدون هوشمند سازی خاتمه کار می گیرد.

فاکتورهای هوشمند سازی موتور خانه و تأسیسات

در بحث مدیریت انرژی غفلت از عملکرد موتورخانه و سایر تأسیسات هزینه های غیرقابل بازگشتی بر دست مدیر می گذارد. مواردی مانند کنترل شیرهای برقی ساختمان، توجه به میزان دی اکسید کربن و منو کسید کربن و در نهایت تنظیم آلاینده های شیمیایی همگی به عملکرد تأسیسات ساختمان در فصول مختلف سال بر می گردد. هوشمند سازی کامل یعنی طراحی برنامه ای کاربردی که خود به صورت خودکار این موارد را تنظیم نماید.

فاکتور های هوشمند سازی اتاق خواب

خواب راحت و آسایش در هنگام استراحت یکی از خواسته های ما از خانه های هوشمند است. در ساختمان های هوشمند میزان روشنایی مرتباً تنظیم می شود و در هر ساعت از شبانه روز بنا بر برنامه ای که به سیستم داده ایم این روشنایی تنظیم می گردد. به طور مثال پرده ها به صورت هوشمند عمل می کنند و با ریتم خواب صاحب خانه تنظیم خواهند شد.

فاکتورهای هوشمند سازی آشپزخانه

آشپزخانه نقش مهمی را در هوشمند سازی منازل ایفا می کند، علی الخصوص برای خانم های پرمشغله که همواره دغدغه به موقع رسیدن را دارند، در خانه های هوشمند می توانید اجاق گاز، ماکرویو، یخچال و یا هر وسیله الکترونیکی دیگری را کنترل نمایید. با ورود به آشپزخانه منزل هوشمند، غذای شما گرم شده در اختیارتان قرار خواهد گرفت و با شروع سرو غذا موزیک ملایمی به صورت خودکار بنا به درخواست شما پخش می گردد.

رؤیای خانه های هوشمند دیگر رؤیایی دور از ذهن نیست. امروزه می توان با هزینه ای به مراتب کمتر از استخدام تمام وقت پرسنل خدماتی، کارهای مهم خانه را به ربات های هوشمند خانه سپرد. این ربات ها همان سنسورها، پنل مدیریتی و فرمان هایی هستند که شما به تجهیزات خانه صادر می کنید. پیچیده ترین بخش کار برنامه هایی می باشند که شما خلاقانه آن ها را تنظیم نموده اید. این برنامه ها بنا بر نیاز هر خانه ای تعریف می شوند و هیچ دو خانه ای با یک طرح، هوشمند سازی نمی گردند.

شاید اولین گام های هوشمند سازی منازل با معرفی سیستم های دوربین مدار بسته و تجهیزات امنیتی ساختمان ها آغاز شده باشد، اما امروزه پیوند هوشمند سازی با اکثر تجهیزات الکترونیکی، رفاه حال بیشتر مردم را تأمین کرده است. از این رو شرکت رهاورد نیرو با توجه به اهمیت بالای هوشمند سازی با جذب نیروهای کار بلد و خبره در این حوزه سعی کرده است نیاز های مشتریان را به نحو احسنت پاسخ دهد و ملاک ما رضایت مشتریانمان است.

مطالب مرتبط :

پیشنهاد می شود مطالب زیر را نیز مطالعه فرمایید

هوشمند سازی چیست ؟

نصب درب اتوماتیک شیشه ای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *