صفر تا صد سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

صفر تا صد سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر

قبل از توضیح جامع در رابطه با اعلام حریق آدرس پذیر بهتر است بدانیم در منازل، ادارات و حتی بیمارستان ها حوادث غیرمترقبه دور از ذهن نیست. از طرفی بنا بر استانداردهای بین المللی نصب و تجهیز هر واحد تجاری و غیر تجاری به نصب اعلام حریق از الزامات قانونی می باشد، چراکه حادثه هیچ گاه خبر نمی کند و خطرات آن چه از نظر مادی و چه از لحاظ معنوی بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

نصب اعلام حریق

معرفی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر مدرن ترین سیستم هشدار حریق است که در سالیان اخیر مورد توجه مدیران و پیمانکاران قرارگرفته. جالب است بدانید که شرکت های بیمه آتش سوزی، ساختمان های مجهز به این سیستم را با تخفیف بالاتری بیمه آتش سوزی خواهند نمود و معتقدند که این ساختمان ها از ضریب ایمنی بالاتر بهره مند هستند.

 

چند پرسش رایج در مورد سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر

اما چه چیزی این سیستم را از سیستم های متعارف ممتاز نموده است؟ ویژگی و برتری سیستم های آدرس پذیر در چیست؟ آیا می‌توان آن را برای هر ساختمان و مجتمعی به کار گرفت و نصب آن تا چه اندازه تخصصی است

 

مزیت سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر

مزیت سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر در شناسایی دقیق محل آتش سوزی و کنترل بهتر حریق است. طبق گزارش های به دست آمده ساختمان هایی که به سیستم اعلام حریق آدرس پذیر مجهز شده اند در زمان سریع تری اطفا حریق شده اند و کنترل آتش در آن ها بهتر صورت گرفته است.

 

طراحی و نقشه کشی متفاوت سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم های آدرس پذیر مانند هر سیستم دیگری توسط یک متخصص طراحی می گردد. اما تجهیزات به کار رفته در این سیستم موجب می شود که بتوانیم زون بندی نقشه اطفا حریق را بهتر و دقیق تر انجام دهیم. به عبارتی طبقه بندی واحدها در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر تخصصی تر انجام می پذیرد و پیام هشدار برای مهار حریق دقیق تر به تابلو هشدار مخابره می گردد.لازم به ذکر است که اصطلاح زون در سیستم های اعلام حریق به مناطق اطفا حریق گفته می شود. هر زون می تواند یک طبقه از ساختمان باشد اما به طور کلی زون ها را بر اساس معیار امکان اطفای حریق طبقه بندی می کنند.

 

طراحی و زون بندی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

در مواقع خطر بر روی تابلو هشدار محل حریق مشخص می شود و آژیر خطر کل ساختمان به صدا در نخواهد آمد. از طرف دیگر در مرکز کنترل می توان به سرعت علیه آتش سوزی اقدام کرد و با کمک تجهیزات نصب شده در محل، آتش ایجاد شده را مهار نمود.

سایر خدمات پیشنهادی : نصب دوربین مدار بسته ، نصب دزدگیر اماکن ، نصب کرکره برقی ، نصب جک برقی

سنسورهای مدرن در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

سنسورهای نصب شده صرفاً به آتش و حرارت حساس نیستند. در این سیستم ها سنسورها حتی به دود و نور نیز حساس شده اند.ضمناً تجزیه و تحلیل داده های ارسالی به مرکز کنترل در اعلام حریق به صورت آدرس پذیر بهتر صورت می پذیرد.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

کنترل بهتر سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

در سیستم اعلام حریق به صورت آدرس پذیر شما کنترل بهتری بر همه چیز دارید. به طور مثال در برند SCHRACK SECONET شما می توانید بر بیش از ۲۵۰ قطعه در هر لوپ کنترل داشته باشید و ۱۶ لوپ و ۴۰۰۰ ماژول در هر پنل را به وجود آورید. حاصل این امکانات سرعت بالاتر سیستم و کنترل بهتر مرکز است.

اتصال به سیستم های نرم افزاری مدرن

بخشی از کار سیستم اعلام حریق به مرکز کنترل و قابلیت های نرم افزاری سیستم بر می گردد. اگر شما در راه اندازی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر از تجهیزات و دتکتورهای خوبی استفاده کرده باشید، می توانید به سرعت متوجه حریق شوید و آن را در کمترین زمان مهار نمایید. اما بخش دیگر کار به قابلیت های نرم افزاری و آبدیت بودن سیستم بر می گردد. قابلیت اتصال به سیستم های BMS و PLC از مهم‌ترین مزایای سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر است. ضمناً این سیستم ها به حافظه های قوی مجهز شده اند که می توانند در مواقع خطر، رویدادها را به خوبی ضبط نمایند و در گزارش سیستم منعکس کنند که خود سبب هوشمند سازی ساختمان می گردد.

تفاوت سیم کشی در سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر

سیم کشی در سیستم های اعلام حریق به صورت آدرس پذیر به صورت حلقه ای است. در صورتی که سیم کشی در سیستم های متعارف به صورت ستاره ای انجام می گیرد. این نحوه سیم کشی به سرعت عمل سیستم کمک شایان توجهی می کند. ضمناً قرار گرفتن تجهیزات سیم کشی حلقوی بر روی یک حلقه، میزان سیم مصرفی را کاهش می دهد و از بعد اقتصادی نیز برای پیمانکار به صرفه تر خواهد بود.

آیا همیشه سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر مقرون به صرفه تر است؟

پاسخ به این سؤال منفی است. به طور کلی سیستم های آدرس پذیر به روز تر و پیشرفته تر هستند ولی در ساختمان های کوچک و واحدهایی که متراژ کمی دارند، بازهم سیستم های اعلام حریق متعارف جواب بهتری می دهند. البته دقت بالای سیستم اعلام حریق به صورت آدرس پذیر در مقابل نوع متعارف نقطه قوت سیستم های آدرس پذیر است با این حال این دقت در ساختمان های کوچک کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

جمع بندی کلی

کنترل و دقت سیستم آدرس پذیر به مراتب از سیستم های قدیمی متعارف بیشتر است، بنابراین اگر می خواهید نقشه کشی برق و سیستم اطفا حریق یک ساختمان را طراحی کنید، حتماً از گزینه آدرس پذیر غافل نمانید. سیستم های آدرس پذیر در نوع خود بی نظیر هستند و می توانند با دقتی کم نظیر محل دقیق آتش سوزی را به شما نشان دهند. اگر این سیستم ها در کنار سایر تجهیزات حفاظتی ساختمانی، هوشمند سازی ساختمان شده باشند می توانند مهار حریق را به درستی انجام و هوشمندانه به پایان رسانند.

شرکت رهاورد نیرو ارائه دهنده خدمات سیستم های امنیتی از جمله نصب درب اتوماتیک شیشه ای ، نصب تلفن سانترال و نصب آیفون تصویری است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد