سیستم اعلام حریق وایرلس

سیستم اعلام حریق وایرلس

نصب اعلام حریق در ساختمان های مختلف مسکونی، تجاری، اداری، آموزشی، درمانی و غیره ضروری است و می تواند واکنش های مناسب را در هنگام بروز حریق و آتش سوزی به دنبال داشته باشد. در بسیاری از صنایع و اماکن استفاده از سیستم اعلام حریق جزء استانداردهای ساخت است و در صورت عدم نصب این تجهیزات پایان کار به آنها داده نمی شود. امروزه انواع متنوعی از سیستم های اعلام حریق طراحی و تولید شده که می توان بسته به شرایط از هر یک از آنها استفاده نمود. سیستم اعلام حریق وایرلس یا بی سیم انواعی از آنهاست که به دلیل مزایای بیشماری که دارد مورد استقبال افراد قرار و سازمان های مختلف قرار گرفته است. در این مطلب به معرفی سیستم اعلام حریق وایرلس و هر آنچه باید در رابطه با این سیستم بدانید گفته شده است.

سیستم اعلام حریق بی سیم چیست؟

 سیستم های تشخیص آتش و اعلام حریق بی سیم انواع جدیدی از سیستم های اعلام حریق هستند که یه عنوان یک راه حل بسیار کاربردی برای صاحبان ملک، مدیران شرکت ها و ادارات و … به کار می روند. در این نوع از سیستم های اعلام حریق به جای استفاده از سیم ها و کابل ها و نصب آنها به صورت سنتی، از شیوه های مدرنی استفاده می شود و این سیستم ها به صورت وایرلس و بدون سیم عمل می کنند. این رویکرد، طراح سیستم را برای استفاده از دستگاه های بی سیم در هر جا و مکانی آزاد می گذارد، تا محافظت کامل را به حرفه ای ترین، راحت ترین و مقرون به صرفه ترین شکل ممکن انجام دهد. همچنین استفاده از سیستم های وایرلس اجازه می دهد تا افزونه های سیستم به صورت کوچکتر و ساده تر و بدون ایجاد هیچ گونه اختلالی در ساختمان نصب گردند.

در این نوع از سیستم ها از باتری به عنوان ذخیره کننده انرژی استفاده می شود که این باتری ها معمولا طول عمر بالایی داشته و تا سال ها بدون وجود هیچ گونه مشکلی کار می کنند.

سیستم اعلام حریق وایرلس

سیستم اعلام حریق وایرلس از چه اجزایی تشکیل شده است؟

اجزای تشکیل دهنده این سیستم ها مانند سایر سیستم های اعلام حریق معمولی بوده و تنها تفاوت آنها در بدون سیم بودن آنهاست. از جمله قسمت هایی که در سیستم اعلام حریق وایرلس به کار رفته است می توان به مواردی مانند پنل مرکزی، دتکتور دود بی سیم، دتکتور حرارت بی سیم، دتکتور ترکیبی بی سیم، شستی اعلام حریق بی سیم، آژیر اعلام حریق بی سیم و تقویت کننده ی امواج اشاره کرد.

هر یک از این بخش ها باید به صورت اصولی و بر طبق استانداردهای موجود نصب شده و تنظیمات آنها به درستی صورت گیرد تا بتوانند عملکرد خود را به بهترین شکل ممکن ارائه دهند.

نصب سیستم اعلام حریق وایرلس چه مزایایی دارد؟

امروزه استقبال از سیستم های اعلام حریق وایرلس بسیار زیاد است و دلیل آن را می توان به مزایای بسیاری دانست که این مدل از سیستم ها ارائه می دهند. کابل کشی در هنگام نصب سیستم های اعلام حریق مرحله مهمی به شمار رفته و زمان زیادی را از نصاب می گیرد. در صورت کوچک ترین بی دقتی در انجام این کار، ممکن است کل پروژه با مشکل مواجه گردد. با توجه به این که در سیستم های اعلام حریق وایرلس مرحله کابل کشی حذف شده است، دیگر نیازی به صرف زمان زیادی جهت سیم کشی در نقاط مختلف ساختمان نخواهد بود و نصاب ها نصب راحت تری را تجربه خواهند کرد. همینطور راه اندازی این سیستم ها نیاز به زمان کمتری داشته و به راحتی امکان پذیر است.

در مکان هایی که پس از ساخت تصمیم به نصب سیستم اعلام حریق گرفته اند، توصیه می شود از سیستم های وایرلس استفاده نمایند. چرا که برای نصب این سیستم ها نیازی به تخریب نقاط مختلف ساختمان نخواهد بود. در صورتی که برای استفاده از سیستم های سیمی بایستی دیوارها را کنده کاری کرد تا امکان عبور سیم ها و کابل های مختلف از آن وجود داشته باشد.

از دیگر مزایای سیستم اعلام حریق وایرلس می توان به صرفه جویی در هزینه ها اشاره کرد. عدم نیاز به کابل کشی باعث می شود تا نیازی به خرید کابل های گران قیمت نبوده و همچنین دستمزد نصاب نیز کاهش پیدا کند. بنابراین هزینه های کلی نیز کاهش یافته و می توان با هزینه ای کمتر از وجود یک سیستم ایمن در ساختمان بهره مند گردید.

در محیط هایی که دارای سقف و دیوارهای بلند هستند، می توان ب راحتی از سیستم اعلام حریق وایرلس استفاده نمود.

نحوه عملکرد سیستم اعلام حریق وایرلس

مکانیسم عمل سیستم های اعلام حریق وایرلس به این صورت است که پس از برخورد دود یا ذرات مونوکسید کربن به دتکتورهای حرارتی، سنسورها به سرعت خطر را تشخیص داده و سیگنال های رادیویی به سمت پنل کنترل اعلام حریق ارسال می گردد. سیگنال ها در پنل مرکزی پردازش شده و به سمت آژیرهای خروجی فرستاده می شود. در نهایت آژیرها به حالت هشدار در آمده و ساکنین را از وقوع خطر آگاه می سازند. در این صورت امکان انجام عکس العمل های مختلف جهت پیشگیری از خطرات جانی و مالی گسترده وجود خواهد داشت. در برخی از مدل های سیستم اعلام حریق تلفن کننده های خودکار نیز وجود دارند که پس از تشخیص خطر، گزارش را به مراکز آتش نشانی و یا شماره هایی که در حافظه آن وارد شده اند، انتقال داده و بدین ترتیب اقدامات لازم به سرعت صورت خواهد گرفت.

در چه مکان هایی می توان از سیستم اعلام حریق وایرلس استفاده کرد؟

این نوع از سیستم ها را معمولا در مکان هایی که از لحاظ ایجاد تغییرات جهت نصب سیستم، دارای محدودیت هستند به کار می برند. به عنوان مثال در ابنیه تاریخی که فرسودگی در مصالح وجود دارد ممکن است با نصب سیستم های اعلام حریق کابلی به دیوارها و سقف آسیب وارد گردد. بنابراین استفاده از سیستم های اعلام حریق وایرلس توصیه می گردد.

علاوه بر آن ممکن است برخی مکان ها از لحاظ زیبایی شناسی حائز اهمیت بوده و کابل کشی دیوار و سقف ها منجر به آسیب دیدن آنها گردد. بنابراین در مکان هایی مانند موزه های مختلف از سیستم های وایرلس استفاده می گردد.

مکان هایی که دارای نقاط غیر قابل دسترسی یا دسترسی سخت هستند نیز بهتر است از سیستم های بی سیم که نصب بسیار راحت تری دارند استفاده نمایند.

ممکن است در برخی مکان ها برق ساختمان به میزان زیادی قطع شده و چندین ساعت در طول شبانه روز برق نداشته باشند. در این صورت برای امنیت بیشتر پیشنهاد می شود از سیستم اعلام حریق وایرلس استفاده سود تا در صورت قطعی برق، باتری ها به خاموش نشدن سیستم کمک نمایند.

معایب سیستم اعلام حریق وایرلس

از جمله ایرادهایی که به سیستم اعلام حریق وایرلس وارد است هزینه خرید بالای آن نسبت به سیستم های متعارف و آدرس پذیر است. البته با توجه به این که با خرید سیستم های وایرلس نیازی به خرید کابل و هزینه نصب آن نخواهد بود، هزینه کلی کاهش یافته و تغییر زیادی در هزینه ها ایجاد نخواهد شد.

علاوه بر آن سیستم های اعلام حریق وایرلس یا بی سیم با استفاده از امواج رادیویی کار کرده و در نتیجه ممکن است این امواج دچار تداخل شده و سیگنال ها با یکدیگر در تداخل باشند. این مورد یک ایراد بزرگ برای این گونه سیستم ها به شمار می رود اما قابل چشم پوشی است.

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد