سیاه و سفید شدن تصویر در دوربین مدار بسته

دلیل سیاه و سفید شدن تصویر در دوربین مدار بسته

تصور کنید هزینه زیادی را برای خرید و نصب دوربین مدار بسته با نمایش تصاویر رنگی پرداخت کرده اید، اما ناگهان متوجه می شوید که تصاویر در آن به شکل سیاه و سفید در آمده اند. حال شما در این موقعیت چیست؟ مسلما در این گونه مواقع دچار نگرانی شده و تصور می کنید که سرتان کلاه رفته است و دوربین خریداری شده دچار مشکل بوده است.

ما به شما می گوییم که این طور نیست! دلیل سیاه و سفید شدن تصویر در دوربین مدار بسته مشکلی است که در بسیاری از دوربین ها ایجاد می شود و دلایل مختلفی برای آن وجود دارد. اما آیا امکان تعمیر و برطرف کردن این مشکل وجود دارد؟ بله. ما به شما راهکارهایی را ارائه می دهیم که در ابتدا دلیل این مشکل را متوجه شده و خودتان یا تعمیرکار دوربین مدار بسته این مشکل را برطرف نماید.

چرا دوربین های مدار بسته در شب سیاه و سفید ضبط می کنند؟

تکنولوژی مادون قرمز کاربردهای بسیاری در زندگی ما دارد و در بسیاری از جاها به کمک تکنولوژی آمده است. وجود این پرتو در دوربین های مدار بسته نیز این فناوری را پدید آورده است که قابلیت دید در شب توسط این دوربین ها وجود داشته باشد و ما قادر به تماشای تصاویری واضح حتی در نورهای کم باشیم. بسیاری از دوربین ها به این صورت برنامه ریزی شده اند که قادر به سوئیچ کردن از حالت “روشن” به حالت ” تاریک” با توجه به کم شدن میزان نور هستند. به این صورت که دوربین‌های دید در شب IR، در ابتدا میزان نور موجود را اندازه‌گیری می‌کنند و در نتیجه تعیین می‌کنند که نور مادون قرمز روشن یا خاموش بماند.

اگر نور کافی به سنسور برخورد نکند، سنسور شما می تواند به سمت ضبط سیاه و سفید سوق داده شود که البته بسته به مکان و زاویه دوربین این مورد می تواند اتفاق بیفتد. عدم وجود نور کافی حتی در طول روز نیز ممکن است اتفاق بیفتد و این حالت تنها در شب دیده نمی شود.

علت کیفیت پایین دوربین مداربسته
ادامه مطلب

این نکته قابل بحث است که وقتی دوربین در طول شب به صورت سیاه و سفید ضبط می کند، به این معنی نیست که دوربین معیوب است. اما اگر دوربینی در طول روز سیاه و سفید ضبط می‌کند، نشان‌دهنده وجود مشکلی در آن است که باید این مشکل برطرف گردد.

دوربین های رده بالایی وجود دارند که ممکن است در طول شب تصاویر را به صورت تمام رنگی نمایش دهند. این نوع از دوربین ها با دوربین های مدار بسته دید در شب IR که در این مقاله مورد بحث است کاملا متفاوت هستند. اکثر دوربین های مدار بسته مادون قرمز مشکل ضبط تصاویر سیاه و سفید را در شب دارند اما با پیشرفت تکنولوژی دوربین های رده بالا این مشکل را حل کرده اند که البته نیاز به صرف هزینه بسیار بالاتری نیز خواهند داشت.

پیشنهاد ویژه : برای ” خرید دوربین مدار بسته ” دارای قابلیت دید در شب رنگی و متناسب با نیازها و ویژگی های ساختمان مورد نظر شما و همچنین ” خرید دزدگیر اماکن ” که معمولا به عنوان مکمل در کنار دوربین های مدار بسته به کار می رود ؛ می توانید بر روی لینک آن ها کلیک کنید.

دلایل نمایش تصویر به صورت سیاه و سفید در دوربین مدار بسته

همانطور که ذکر شد، ضبط تصاویر سیاه و سفید در شب توسط دوربین های مدار بسته امری طبیعی است، اما ما در اینجا به بررسی دلایل سیاه و سفید شدن تصویر دوربین در طول روز خواهیم پرداخت:

دلیل اول؛ کمبود نور

نوری که دوربین شما در معرض آن قرار می گیرد می تواند فعال شدن سنسور نور IR را تغییر دهد. در صورت نمایش تصویر دوربین به صورت سیاه و سفید در طول روز، در ابتدا مطمئن شوید که دوربین شما در ناحیه سایه یا تاریک قرار ندارد و نور کافی به آن می رسد. در صورتی که دوربین در محل نامناسبی قرار گرفته است، لازم است تا حتما آن را به نقطه دیگری انتقال داده تا مشکل حل شود.

همچنین گاهی ممکن است برای جلوگیری از آسیب دیدن دوربین های مدار بسته از نور مستقیم خورشید و یا گرد و غبار،بر روی آنها یک آفتاب گیر قرار دهند. گاهی این آفتاب گیر اجازه عبور نور و رسیدن آن به سنسور را نمی دهد و در نتیجه منجر به ایجاد تصاویر سیاه و سفید می گردد. بهتر است آفتاب گیر زیاد جلو نباشد تا جلوی نور ورودی را نگیرد و منجر به فعال شدن حالت dark mode نگردد.

برای جلوگیری از بروز این مشکل توصیه می شود پیش از نصب دوربین، مقدار نور ورودی را در نظر گرفته و برای نصب حتما از یک متخصص با تجربه در این کار استفاده نمایید.

دلیل دوم، زمان برنامه ریزی شده برای تغییر حالت ها

بسیاری از دوربین ها این قابلیت را برای کاربر فراهم می کنند تا امکان برنامه ریزی و زمان بندی خاص خود را برای حالت شب تنظیم نمایید. در صورتی که این تنظیمات بر روی حالت خودکار قرار گرفته باشد، ممکن است ساعت ها به گونه ای باشند که در طول روز هم حالت dark mode فعال شده و در نتیجه منجر به سیاه و سفید دیده شدن تصاویر گردد.

سیاه و سفید شدن تصویر در دوربین مدار بسته

راه حل

برای رفع این مشکل نیاز است تا تنظیمات مورد نظر دوربین را حذف کرده و آن را به حالت اولیه و نرمال خود برگردانید. برای اطمینان از این که تنظیمات را به درستی انجام داده اید، می توانید به صورت دستی به صورت آنلاین و یا با استفاده از اپلیکیشن log in  نموده و  مطمئن شوید که هیچ ساعت خاصی برای فعال کردن حالت تاریک تنظیم نشده است.

دلیل سوم؛ مشکلات تکنیکی در دوربین مدار بسته

دوربین های مدار بسته ممکن است با مشکلات متعددی مانند عدم اتصال مناسب به منبع تغذیه، کابل معیوب و یا وجود مشکل در اتصال به اینترنت مواجه باشند.

راه حل

تلاش کنید تا دوربین مدار بسته را از منبع تغذیه جدا نموده و آن را مجددا متصل نمایید. همچنین شرایط کابل و اتصالات را نیز مورد بررسی دقیق قرار دهید تا از عدم پارگی یا قطع شدن کابل دوربین مدار بسته در نقاط مختلف مطمئن شوید.

در صورتی که دوربین مدار بسته در فضای خارجی ساختمان نصب شده باشد، ممکن است در معرض آسیب دیدگی توسط حیوانات مختلف و شرایط آب و هوایی قرار داشته باشد. در این صورت باید آسیب دیدگی های احتمالی دوربین را در این نقاط مورد بررسی قرار داد.

نور مستقیم خورشید و باران می توان منجر به آسیب دیدگی دوربین و کابل های آن گردد. نیاز است تا برای جلوگیری از این مشکل، دوربین کاملا محافطت شده و کابل های آن نیز به گونه ای قرار گیرند که توسط جانوران موذی مانند موش خورده نشوند.

برای این که اطمینان حاصل کنید که مشکل دستگاه از آداپتور آن نیست می توانید دوربین و کابل دیگری را به آن وصل نمایید. در صورتی که سیاه و سفید بودن تصویر برطرف شد مشخص می شود که آداپتور دچار مشکل بوده است و باید تعویض گردد.

12 مشکل رایج دوربین های مدار بسته و رفع آنها
ادامه مطلب

دلیل چهارم؛ کثیف بودن لنز دوربین

لنزهای به کار رفته در دوربین مدار بسته نور را از خود عببور داده و آن را به سنسور می رسانند. در نتیجه در صورتی که مانعی در جلوی راه لنز قرار بگیرد باعث می شود تا نور به طور کامل وارد دوربین نشده و در نتیجه حالت dark mode فعال گردد. در نتیجه تصویر به صورت سیاه و سفید نمایش داده خواهد شد.

راه حل

توصیه می شود هر چند وقت یک بار، لنز دوربین ها را تمیز کرده تا گرد و غبار و کثیفی بر روی آن تجمع ننماید.

دلیل پنجم؛ به هم خوردن تنظیمات رنگ دوربین

رنگ دوربین مدار بسته دارای تنظیماتی است که در هنگام نصب توسط نصاب انجام شده و معمولا توسط افراد تغییر داده نخواهد شد. اما گاهی ممکن است دستکاری این تنظیمات منجر به سیاه و سفید شدن تصویر دوربین گردد. برای رنگی بودن تصاویر دوربین، رنگ آن باید بر روی حالت Pal تنظیم شده باشد. با تغییر دادن این حالت به حالت رنگ Ntsc تصویر سیاه و سفید خواهد شد.

راه حل

می توان به قسمت تنظیمات رنگ دوربین رفته و به راحتی این گزینه را به حالت Pal تبدیل کرد.

دلیل ششم؛ مشکلات نرم افزاری DVR

 گاهی ممکن است دلیل سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مدار بسته در طول روز، وجود مشکلات نرم افزاری باشد. ممکن است دستگاه دی وی آر دوربین مداربسته دچار مشکلات نرم افزاری شده و به بروز این مشکل کمک نماید. در این صورت می توان با یک تنظیم کننده دوربین مدار بسته تماس گرفت تا به رفع مشکل بپردازد.

آموزش تصویری تنظیم منو DVR
ادامه مطلب

در این مقاله به دلایل سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مدار بسته پرداخته شد و روش های برطرف نمودن این مشکل نیز ذکر گردید. اما در کنار این موارد ممکن است دلایل دیگری نیز برای این مشکل وجود داشته باشد که شامل موارد زیر هستند:

 • خراب شدن برد الکترونیک دستگاه DVR
 • خرابی برد الکترونیک دوربین مدار بسته
 • وجود مشکل در سیستم انتقال تصویر از DVR به مانیتور
 • تابش نور شدید به دوربین
 • و غیره

در پایان لازم به ذکر است که نصب دزدگیر خانه ، مغازه، اداره، شرکت، کارخانه و … ، هوشمند سازی ساختمان و بخش های داخلی آن مانند سیستم های گرمایش، سرمایش، روشنایی و … ، نصب جک و کرکره های برقی، نصب اعلام حریق از دیگر خدمات مهم در رهاورد نیرو هستند.

5/5 - (2 امتیاز)
فروشگاه
 • خرید دوربین مدار بسته
 • خرید تجهیزات دوربین مدار بسته
 • خرید جک پارکینگی
 • خرید دزدگیر اماکن
خدمات
 • نصب دوربین مدار بسته
 • نصب اعلام حریق
 • نصب دزدگیر اماکن
 • نصب کرکره برقی
 • نصب جک برقی پارکینگی
 • هوشمند سازی ساختمان
جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه