مقالات دوربین

زوم اپتیکال در دوربین مدار بسته چیست؟

زوم اپتیکال چیست - تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال در دوربین های مدار بسته

زوم کردن در سیستم های امنیتی و به طور کلی هر دوربین عکاسی و فیلمبرداری دیگری، بسیار اهمیت دارد. در واقع با استفاده از قابلیت زوم می توان بدون حرکت دادن لنز دوربین، به سوژه مورد نظر نزدیک تر شد و جزئیات آن را بهتر مشاهده کرد. انواع زوم دیجیتال و زوم اپتیکال در سیستم های امنیتی مشاهده می شود که هر یک دارای ویژگی هایی است و در موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب به تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال به طور کامل پرداخته ایم تا در هنگام خرید و نصب دوربین مدار بسته بهترین انتخاب را داشته باشید.

نصب دوربین مدار بسته

زوم چیست؟

در ابتدا لازم می دانیم تا به معرفی زوم و چگونگی انجام بپردازیم و در ادامه انواع مختلف زوم و تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال را مورد بررسی قرار دهیم. زوم کردن در واقع به معنای این است که بدون تغییر دادن لنز، فاصله کانونی آن را تغییر داده و در نتیجه سوژه خود را به صورت بزرگتر و از نمای نزدیک تر مشاهده کنیم. با افزایش فاصله کانونی زوم بیشتری را در تصویر خواهیم داشت و در نتیجه آن امکان مشاهده جزئیات به صورت واضح تر وجود دارد. اما با کم شدن فاصله کانونی تصویر به صورت wide تری نمایش داده شده و فضای بیشتری را در بر می گیرد. در موقعیت های مختلف ممکن است نیاز باشد تا میزان فاصله کانونی را کم یا زیاد کنیم یا در واقع تصویر را zoom in یا zoom out نماییم.

بررسی زوم اپتیکال

در بسیاری از موارد ممکن است در هنگام زوم کردن بر روی سوژه، کیفیت آن تا حدی کم شده و تصویر به صورت تار نشان داده شود. زوم اپتیکال این قابلیت را دارد که بدون از دست دادن کیفیت قادر به زوم کردن در اندازه های مختلف باشد. در هنگام زوم اپتیکال با استفاده از سیستم های امنیتی، عددی در کنار علامت X نمایش داده می شود. هرچه میزان این عدد بزرگتر باشد، ما زوم بیشتر و در واقع تصویر نزدیک تر و با جزئیات بیشتری را خواهیم داشت. لنزهایی که دارای فاصله کانونی بیشتری هستند، از زوم اپتیکال استفاده می کنند. به عنوان مثال در تلسکوپ ها نیز از زوم اپتیکال استفاده می شود تا امکان مشاهده ماه و ستارگان با حفظ کیفیت وجود داشته باشد.

زوم اپتیکال چیست - تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال در دوربین های مدار بسته

زوم اپتیکال با دستکاری کردن امواج نوری کار می کند تا یک تصویر مناسب به سنسورهای لنز برسد و تصویری با کیفیت را ارائه دهد. بنابراین از زوم اپتیکال به عنوان بهترین نوع زوم یاد می کنند و در بسیاری از موارد از این نوع زوم استفاده می گردد.

بررسی زوم دیجیتال

در زوم دیجیتال نیز می توان تصویر مورد نظر خود را به صورت بزرگ تر و نزدیک تر مشاهده نمود. اما تفاوتی که با زوم اپتیکال دارد این است که فاصله کانونی به صورت فیزیکی تغییری نکرده و این کار با استفاده از نرم افزار صورت می گیرد. اما آیا در نهایت تفاوتی میان تصاویر ایجاد شده با استفاده از زوم اپتیکال و دیجیتال وجود دارد؟ بله؛ همانطور که گفته شد در زوم اپتیکال تصویر نهایی کیفیت خود را از دست نداده و تصویر زوم شده همان کیفیت تصویری را دارد که هنوز بزرگنمایی نشده است. اما در زوم دیجیتال کیفیت تصویر با زوم کردن پایین می آید. در واقع زمانی که شما یک تصویر با کیفیت بالا را با استفاده از زوم دیجیتال بزرگنمایی می نمایید، وضوح و رزولوشن تصویر کاهش خواهد یافت. نکته جالب اینجاست که هر چقدر میزان این بزرگنمایی بیشتر باشد، میزان کاهش کیفیت نیز بیشتر خواهد بود.

در زوم دیجیتال ما هیچ گونه تغییری در ورودی های تصویر انجام نمی دهیم و تنها تصویر به گونه ای برش داده می شود که قسمت مورد نظر برای ما بزرگتر نشان داده شود. الگوریتم های برنامه نویسی و دیجیتال در انجام زوم دیجیتال نقش دارند و در این نوع زوم تعدد پیکسل های تصویر است که آن را برای ما نزدیک تر می نماید.  نیازی نیست تا حتما در حین تصویر برداری زوم دیجیتال را انجام داد چرا که این نوع زوم به طور دائم در دسترس بوده و حتی می توان آن را پس از انجام فیلمبرداری و یا عکاسی توسط دستگاه امنیتی و یا سایر دوربین ها انجام داد.

سایر خدمات خدمات نصب اعلام حریق، هوشمند سازی ساختمان و نصب دزدگیر اماکن

خلاصه بررسی تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال

حال که به معرفی هر یک از انواع زوم های دیجیتال و اپتیکال پرداخته شد، بهتر است تفاوت های آنها را به صورت مختصر بیان نماییم تا افرادی که در سیستم های امنیتی با زوم تصویر سروکار دارند دانش بیشتری از این مباحث داشته باشند.

در زوم اپتیکال ما با استفاده از یک اهرم مخصوص و یا یک دکمه، اقدام به بزرگنمایی تصویر می نماییم و در واقع به صورت سخت افزاری و فیزیکی این کار را انجام می دهیم. در صورتی که برای بزرگنمایی در زوم دیجیتال با استفاده از یک نرم افزار تمام این کارها انجام می شود و هیچ گونه سخت افزاری در این کار دخالت ندارد. زوم اپتیکال در سیستم های نظارتی که دارای لنز متغیر هستند امکان پذیر بوده و در لنزهای ثابت این امکان وجود نخواهد داشت. هرچقدر عدد قرار گرفته در کنار X بزرگتر باشد همچنین دامنه فاصله کانونی نیز بیشتر باشد، قدرت بیشتر دوربین در زوم را نشان می دهد.

اما چیزی که در زوم دیجیتال اتفاق می افتد جایگزین شدن پیکسل های جدید از روی پیکسل های تصویر قبلی است که با استفاده از تراشه های به کار رفته در دستگاه امنیتی و همچنین تکنیک های پردازش انجام می گیرد.

نکته:

پیشنهاد می کنیم قبل از خرید دوربین مدار بسته و یا سایر دستگاه های ایمن سازی ساختمان مانند خرید دزدگیر اماکن ، برای دریافت مشاوره رایگان در مورد مدل و تعداد سیستم های حفاظتی مورد نیاز منزل یا محل کار خود با متخصصان ما در رهاورد نیرو تماس بگیرید تا شما را در این مورد راهنمایی کنند.

دوربین های امنیتیبا زوم اپتیکال

با توجه به این که در دوربین بزرگنمایی تصویر به منظور شناسایی چهره یا پلاک خودرو و سایر جزئیات از اهمیت بالایی برخوردار است، بهتر است افراد در این دوربین ها از زوم اپتیکال استفاده نمایند. در این صورت کیفیت تصویر کاملا حفظ شده و در نتیجه امکان پیگیری مجرم توسط پلیس یا خود فرد وجود خواهد داشت. اما گاهی اوقات ممکن است هدف از نصب سیستم امنیتی در محیط، بررسی و مشاهده نمی کلی باشد و نیازی به جزئیات و بزرگنمایی تصاویر وجود نداشته باشد. در این صورت لازم نیست تا شما از دوربین های نظارتی با زوم اپتیکال استفاده نمایید.

دوربین های اسپید دام با زوم اپتیکال نیز در بازار وجود  دارند که در آنها برنامه ای برای تغییر دادن نمای تصویر و بزرگنمای آن وجود دارد و می توان گاهی از زوم اپتیکال آنها بهره مند شد.

در سیستم های امنیتی با زوم اپتیکال هر چه میزان عدد قرار گرفته در کنار X بیشتر باشد، قدرت بزرگنمایی آن بیشتر بوده و در نتیجه از قیمت بالاتری نیز برخوردار خواهد بود.

در نهایت می توان گفت در صورتی که جزئیات تصاویر مختلف در دستگاه های امنیتی برای شما حائز اهمیت است، بهتر است دوربین هایی را خریداری نمایید که از قابلیت زوم اپتیکال برخوردار باشند. اما در صورتی که هدف شما مشاهده نمای کلی فضا است نیازی به صرف هزینه بیشتر برای زوم اپتیکال وجود ندارد و در صورت نیاز می توانید تصاویر را با استفاده از زوم دیجیتال و با استفاده از نرم افزارهای مختلف مانند فوتوشاپ، بزرگنمایی کنید.

امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *