مقالات دوربین

نحوه برطرف کردن حلقه زمین یا ground loop در دوربین مدار بسته

حلقه زمین یا ground loop در دوربین مدار بسته

یکی از دلایل اصلی که پس از نصب دوربین مدار بسته منجر به ایجاد نویز و تداخل های تصویری مختلف در آن ها می گردد؛ حلقه زمین یا ground loop هستند. حلقه زمین باعث می شود تا جریان ناخواسته ای در مدار ایجاد شده و به بروز مشکلات متعددی در دوربین منجر گردد. زمین کردن نادرست دوربین نظارتی باعث می شود تا یک هاله سیاه رنگ بر روی تصویر دوربین مشاهده شده و اعوجاجی به نام لوپ زمین یا ground loop به وجود بیاید.

وجود حلقه زمین بسیار آزار دهنده است و ممکن است بسیاری از نصاب های دستگاه های امنیتی با آن مواجه گردند. ما در این مقاله به تشریح نحوه برطرف نمودن این مشکل به طور کامل پرداخته ایم.

نصب دوربین مدار بسته

حلقه زمین یا ground loop دوربین مدار بسته چیست؟

حلقه زمین  را می توان نوعی تداخل دانست که میله های افقی شکلی را بر روی صفحه نمایش یک سیستم امنیتی ایجاد می کند. هنگامی که دو نقطه از یک مدار به زمین مرجع متصل هستند و میان آنها یک اختلاف پتانسیل به وجود آمده باشد، ground loop اتفاق می افتد. در واقع حلقه زمین زمانی ایجاد می شود که دو یا چند مدار دارای یک زمین الکتریکی مشترک هستند.

البته این مشکل به صورت ناخواسته اتفاق می افتد و در نهایت منجر به موج دار شدن و ایجاد نویز در تصویر در دوربین های نظارتی خواهد شد. گاهی این حلقه های زمین ایجاد شده بسیار ناچیز و ضعیف هستند اما همین حلقه های ضعیف می توانند مشکلات زیادی را در تصویر به وجود آورند.

برای اطلاع از قیمت ها و خرید دوربین مدار بسته به همراه تجهیزات جانبی آن از جمله دستگاه دی وی آر و همچنین خرید دزدگیر اماکن فایروال یا کلاسیک می توانید بر روی لینک آن ها کلیک کرده ، با ما تماس بگیرید یا به صفحه فروشگاه مراجعه کنید.

حلقه زمین یا ground loop در دوربین مدار بسته

معمولا حلقه هایی زمین یا ground loopها انواعی از مشکلات پس از نصب هستند که معمولا کاربران، مقصر اصلی این مشکل را نصاب های سیستم نظارتی می دانند. در صورتی که اصلا اینطور نیست و وجود حلقه های زمین یک مشکل ناخواسته است که ممکن است برای هر دوربین مدار بسته ای اتفاق بیفتد.

برای این که درک بهتری از مفهوم حلقه زمین داشته باشید تصور کنید که تکنسین نصب دستگاه امنیتی یک پراب از  مولتی متر  را بر روی شاسی دوربین و دیگری را بر روی دستگاه DVR قرار دهد. در صورتی که ولتاژی بین این دستگاه ها وجود داشته باشد، در بین دو نقطه ممکن است یک حلقه زمین ایجاد گردد که از طریق کابل کواکسیال بین این دو دستگاه گردش می کند.

حلقه زمین یا ground loop در دوربین مدار بسته

چگونه می توان حلقه زمین دوربین را از بین برد؟

با اتصال پروب های مولتی متر به دوربین و دستگاه DVR نباید ولتاژی وجود داشته باشد. بنابراین در صورت مشاهده این ولتاژ نیاز است تا با استفاده از روش هایی به حذف این ولتاژ پرداخت تا مشکلات تداخل و اعوجاج در تصویر به وجود نیاید. در ادامه به تعدادی از روش های حذف حلقه زمین در دوربین پرداخته شده است.

  1. متصل کردن تمام دستگاه ها به یک نقطه

یکی از بهترین روش ها برای این که خطوط حلقه زمین بر روی دوربین ایجاد نشود، این است که تمامی دستگاه ها را به یک نقطه متصل کنید. با انجام این کار هیچ اختلاف ولتاژی بین این دستگاه ها وجود نخواهد داشت و در نتیجه هیچ لوپی نیز ایجاد نخواهد شد. ممکن است این روش کمی پیچیده و مشکل باشد. در این صورت می توان از سایر روش ها که دارای راه حل های ساده تری هستند برای جلوگیری از ایجاد حلقه زمین استفاده نمود.

  1. حفظ فاصله کابل دوربین با کابل برق

یکی از دلایلی که باعث می‌شود اثر حلقه زمین را بر روی دوربین نظارتی مشاهده نمایید، اجرا کردن کابل دوربین بر روی یک منبع با انرژی بالا است. برای این که این اتفاق نیفتد، باید سیم های دوربین را حداقل 30 سانتی متر از سیم های برق دور نمایید. اگر این امکان وجود ندارد، به هیچ عنوان کابل ها را به صورت مستقیم بر روی یکدیگر قرار ندهید. بهتر است از کابل های کواکسیال استفاده شود که از کیفیت بالایی برخوردار بوده و دارای محافظ نیز باشند. بدین ترتیب از بروز تداخل هایی که ممکن است توسط کابل های الکتریکی ایجاد گردد، جلوگیری خواهد شد.

  1. عایق کردن دوربین امنیتی

وجود سازه های فلزی مختلف در کنار دوربین های نظارتی نیز از دیگر مواردی است که باعث می شود حلقه های زمینی ایجاد شده و در وضوح تصویر اختلال ایجاد نماید. در واقع این ساختمان های بزرگ فلزی مانند یک هادی بزرگ عمل کرده و به بیشتر شدن ground loopها کمک می کنند. ستون ها و تیرهای فلزی نیز مانند ساختمان ها عمل کرده و لوپ های زمینی را در دوربین های امنیتی ایجاد می کنند. اما در صورتی که این مشکل در نزدیکی دوربین مدار بسته مشاهده شد می توان یک قطعه عایق مانند چوب یا پلاستیک را میان دیوار و دوربین قرار داد. این عایق باعث می شود تا نداخل هایب که ناشی از حلقه های زمین در ویدئو ایجاد شده اند برطرف گردند.

  1. معکوس کردن دوشاخه دوربین

گاهی با برعکس کردن سیم برق می توان مشکل حلقه های زمینی را برطرف نمود. این کار را در صورتی می توان انجام داد که از منبع تغذیه 24 ولت یا ترانسفورماتور استفاده شده است. باید توجه داشته باشید که انجام این کار برای منابع 12 ولتی نتیجه نخواهد داد. بسیاری از نصاب های دوربین نظارتی روش معکوس کردن دو شاخه دوربین را یک روش موثر در رفع تداخلات ناشی از لوپ های زمینی می دانند و این کار را به سرعت و بدون نیاز به هیچ گونه هزینه اضافی انجام می دهند.

  1. استفاده از ترانفسورماتور حلقه زمین

یکی از ساده ترین روش ها که نیاز به هزینه چندانی هم برای برطرف نمودن مشکل حلقه زمین ندارد، استفاده کردن از ترانسفورماتور جداساز لوپ زمینی است. در واقع این جداساز می تواند به نقاط بین هد و دوربین بر روی کابل ویدئو متصل شده و در نتیجه به ایزوله کردن زمین فیلم بپردازد.

ترانسفورماتور جداساز حلقه زمین قیمت بالایی ندارد و نصب آن نیز می تواند به راحتی انجام گیرد. برای نصب کردن ترانسفورماتور جداساز باید از طریق کانکتورهای BNC بین دوربین و دستگاه انتهایی عمل کرد.

  1. هرگز اتصالات زمین ایمنی را جدا نکنید

گاهی ممکن است بسیاری از نصاب های دوربین امنیتی که تجربه و دانش بالایی ندارند، برای رفع حلقه های زمینی از روش حذف کردن شاخه سوک بر روی سیم های برق استفاده کنند. این کار به هیچ عنوان پذیرفته نیست و دارای خطرات بسیاری است که باعث شده تمام گواهینامه های UL را باطل کند. همچنین انجام این کار باعث می شود تا شاسی، برقی شده و به یک خطر بزرگ تبدیل گردد.

نتیجه گیری

حلقه های زمینی یا ground loop از جمله مشکلات آزار دهنده در دوربین های نظارتی هستند که ممکن است بدون دلیل خاصی اتفاق افتاده و نویزهایی را در تصاویر شما ایجاد نمایند. این حلقه ها برای کاربران بسیار آزاردهنده هستند اما می توان با صبوری و انجام دستورالعمل هایی به برطرف نمودن آنها پرداخت. در این مقاله انواع روش های رفع حلقه های زمینی بیان گردید. نیاز است تا این کارها توسط فرد متخصص انجام گرفته تا خطری شما را تهدید نکند.

سایر خدمات پرطرفدار رهاورد نیرو، نصب دزدگیر اماکن، نصب اعلام حریق و هوشمند سازی اماکن صنعتی  هستند. اگر می خواهید با این خدمات و تعرفه آن ها بیشتر آشنا شوید؛ می توانید بر روی لینک آن ها کلیک کنید یا برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما در تماس باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *