اجزاء سیستم دزدگیر اماکن

اجزاء سیستم دزدگیر اماکن

از جمله مهم ترین تجهیزات امنیتی و حفاظتی که در اماکن و ساختمان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، دزدگیر اماکن است.  تجربه و آمارها نشان داده است که خرید دزدگیر اماکن و نصب آن منجر به کاهش آمار سرقت ها در جوامع مختلف شده است. مکانیزم عمل دزدگیر اماکن بر اساس سنسورهایی است که در آن تعبیه شده است و تشخیص حرکت افراد و اشیای مختلف می تواند منجر به آژیر زدن دزدگیر و آگاه سازی اطرافیان و ساکنین گردد. یک دزدگیر اماکن از بخش های مختلفی تشکیل شده است که این قسمت ها با قرار گرفتن درست در کنار هم منجر به عملکرد سیستم می گردند. در این مطلب به معرفی اجزاء سیستم دزدگیر اماکن به طور کامل پرداخته شده است.

خرید دزدگیر اماکن به قیمت روز بازار ، راهنمای خرید دزدگیر اماکن ، مرکز فروش دزدگیر اماکن در تهران ، مرکز فروش پک دزدگیر منزل سیمکارتی بی سیم

معرفی اجزاء سیستم دزدگیر اماکن

اگر در ساختمان خود از دزدگیر اماکن استفاه می کنید می دانید که در صورت عبور افراد مختلف از ورودی درب ، آژیرهای دستگاه فعال شده و شروع به هشدار زدن می نمایند. اما این کار چگونه صورت می گیرد و چه اجزایی باید در کنار هم کار کنند تا سیستم به صورت صحیح عملکرد خود را انجام دهد؟ با معرفی اجزای سیستم دزدگیر اماکن به پاسخ این سوال پی خواهید برد. در ادامه این اجزا به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته اند.

 1. پنل مرکزی

تمامی سیستم های الکترونیکی نیاز به یک جعبه فرمان دارند که به نوعی نقش مغز سیستم را ایفا می نمایند. در سیستم دزدگیر اماکن مغز دستگاه، پنل مرکزی است. همه بخش ها و اجزای مختلف دزدگیر اماکن به پنل مرکزی متصل هستند و پیام های مختلف از این قسمت ها به این پنل ارسال شده و پس از پردازش های لازم به اجزای مربوطه ارسال می گردد. در واقع این پنل مرکزی است که دستورات لازم را به اجزای مختلف داده تا وظیفه خود را انجام دهند.

یک ریز پردازنده دقیق درون یک جعبه از جنس پلاستیک که یک برد الکترونیکی هم داخل آن قرار دارد، وجود دارد و پنل مرکزی را تشکیل می دهد. پنل مرکزی بهتر است در قسمت ورودی درب نصب شده و دسترسی به آن آسان باشد. چرا که برنامه ریزی ها و تنظیمات مختلف سیستم باید از طریق این قسمت انجام گیرد.

 1. سنسورهای چشمی

سنسورها قادر به تشخیص حرکات اشخاص و اشیای مختلف ، از طریق متدهای متعدد بوده و پس از آن حرکت مربوطه را به پنل مرکزی اطلاع می دهند. در دزدگیرهای اماکن از انواع مختلفی از حسگرها استفاده می گردد که هر یک به تشخیص موارد خاصی می پردازد. این سنسورهای به کار رفته در دزدگیرهای اماکن شامل موارد زیر می گردند:

 • سنسور تشخیص حرکت: همانطور که از نام این سنسور مشخص است، قادر به تشخیص حرکات مختلف بوده و در صورتی که هر گونه حرکتی را مربوط به اشخاص یا اشیا و حیوانات تشخیص دهد، به پنل مرکزی اعلام کرده و پس از آن هشدار فعال می گردد. این نوع از سنسورها قادر به پوشش دادن زاویه 90 درجه بوده و بنابراین توصیه می شود آن را درگوشه اتاق نصب نمایید. با توجه به این که این سنسور کوچک ترین حرکات را نیز تشخیص می دهد و ممکن است در طول روز هشدارهای زیادی بدهد، می توانید هشدارهای آن را غیر فعال نموده و بیشتر در طول شب آن را فعال کنید. سنسورهای تشخیص حرکتدر انواع وزنی، حجمی و دمایی وجود دارند و به وزن، حجم و میزان دمای خاصی حساسیت نشان می دهند.
 • حسگر شکستن شیشه: بسیاری ازسرقت ها از طریق درب اتفاق نیفتاده و سارقین با شکستن شیشه اقدام به ورود از طریق پنجره می نمایند. سنسورهای مخصوص شکستن شیشه وجود دارند که در بالای پنجره نصب شده و در صورتی که شیشه ای بشکند و ورودی از این طریق اتفاق بیفتد فورا تشخیص داده و به پنل مرکزی اعلام می کنند و در نهایت به سرعت هشدار به صدا در می آید. در مکان هایی که از شیشه ها و پنجره های زیادی در ساختمان استفاده شده است استفاده از این نوع سنسورها توصیه می شود.
 • سنسور مگنت: سنسورهای مگنت بسیار کاربردی هستند و در صورتی که درب یا پنجره حتی به آرامی هم باز شوند حرکت را تشخیص داده و هشدار می زنند. طریقه نصب این سنسورها می تواند به صورت بی سیم یا سیمی باشد و برای درب گاراژها و پارکینگ ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

علاوه بر این موارد، سنسورهای مختلف دیگری نیز وجود دارند که در موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این سنسورها می توان به سنسور آب، سنسور دود، سنسور آتش و غیره اشاره کرد.

از بهترین و معتبرترین برندهای دزدگیر منزل ، دزدگیر اماکن کلاسیک و فایروال هستند که به دلیل امکانات پیشرفته و قیمت مناسب خود، در بازار ایران بسیار پرطرفدار هستند. اگر شما کاربران گرامی قصد خرید دزدگیر فایروال و یا کلاسیک را دارید؛ به راحتی می توانید به صفحه فروشگاه رهارود نیرو مراجعه کنید.

خرید دزدگیر اماکن فایروال ، مشخصات و لیست قیمت دزدگیر اماکن فایروال ، نمایندگی فروش دزدگیر فایروال در تهران + خدمات پس از فروش دزدگیر فایروال

 1. آژیر و بلندگوها

آژیرها را می توان از اجزای خرجی سیستم دزدگیر اماکن دانست که در صورت خرابی آنها، عملا پنل مرکزی و سنسورها کاربردی نخواهند داشت چرا که تمامی این اجزا، کار می کنند تا در نهایت ما یک هشدار داشته باشیم. نقش مهم آژیرها این است که باعث آگاه سازی و اطلاع رسانی خطر به اطرافیان و ساکنین ساختمان شده و همچنین با به صدا در آمدن آنها باعث می شود تا سارق ترسیده و فرار کند.

با توجه به این که آژیرها و بلندگوها را در معرض دید قرار می دهند، معمولا آسیب بیشتری به آنها وارد می گردد. بنابراین نیاز است تا حتما از یک پوشش یا کاور برای آنها استفاده نمود.

 1. تلفن کننده

در دزدگیرهای اماکن که در گذشته وجود داشند تنها سه عنصر اصلی ذکر شده در بالا در آنها وجود داشت. اما با پیشرفت تکنولوژی این سیستم ها نیز پیشرفت کرده و اجزای مختلف دیگری جهت امنیت بالاتر به آنها افزوده شد. تلفن کننده ها امروزه به عنوان یک جزء اصلی در دزدگیرهای اماکن به کار می روند و بسیار کاربردی هستند. با استفاده از این قابلیت می توان شماره تلفن هایی را در ابتدا وارد این دستگاه نمود تا در هنگام بروز خطر، سیستم به صورت اتوماتیک با شماره های وارد شده تماس گرفته و یا به آنها پیامی ارسال نماید.

می توان با قرار دادن یک سیم کارت که آنتن دهی خوبی در محل مورد نظر دارد، از دستگاه تماس گیرنده استفاده نمود.

 1. باتری

بسیاری از سارقین از شرایط سوء استفاده کرده و در زمان هایی که برق ساختمان قطع است اقدام به سرقت می نمایند. اما در صورتی که دزدگیر اماکن بتواند به گونه ای درهنگام قطع شدن برق هم کار کند، می توان از این مشکل جلوگیری کرد. باتری از دیگر اجزای سیستم دزدگیر اماکن است که نقش مهمی را در آن ایفا می کند. باتری های 12 ولتی و 4.5 آمپری را برای دزدگیرهایی که در ساختمان های کوچک تر هستند به کار می روند و از باتری های 12 آمپری برای ساختمان های بزرگتر و اداری استفاده می نمایند.

 1. ریموت دزدگیر اماکن

از ریموت ها برای کنترل کردن سیستم دزدگیر اماکن از راه دور استفاده می گردد. با استفاده از ریموت کنترل می توان آژیر به صدا در آمده را قطع کرد. می توان برای فعال و غیر فعال کردن سیستم دزدگیر اماکن نیز از ریموت آن استفاده کرد.

در نهایت باید گفت که نصب تمامی اجزا و  تجهیزات دزدگیر اماکن نیاز به تخصص و مهارت بالایی داشته و باید توسط متخصصین و نصاب های حرفه ای دزدگیر اماکن صورت گیرد. در صورتی که هر یک از اجزای گفته شده از کار بیفتد، کل سیستم از کار افتاده سو باید هر چه سریع تر نسبت به تعمیر آن توسط افراد حرفه ای در این کار اقدام نمود. برای نصب سیستم دزدگیر اماکن به صورت حرفه ای بر روی ساختمان خود، با رهاورد نیرو تماس حاصل فرمایید.

سایر خدمات رهاورد نیرو: نصب اعلام حریق، نصب دوربین مداربسته و شرکت هوشمند سازی خانه

مقالات مرتبط:

دزدگیر اماکن بهتر است یا دوربین مدار بسته

کاتالوگ و دفترچه راهنمای دزدگیر اماکن فایروال

5/5 - (3 امتیاز)
فروشگاه
 • خرید دوربین مدار بسته
 • خرید تجهیزات دوربین مدار بسته
 • خرید جک پارکینگی
 • خرید دزدگیر اماکن
خدمات
 • نصب دوربین مدار بسته
 • نصب اعلام حریق
 • نصب دزدگیر اماکن
 • نصب کرکره برقی
 • نصب جک برقی پارکینگی
 • هوشمند سازی ساختمان
جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه